Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

nivela laser

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
salut mesteri mari !!(calfe si zidari)
vreau sa cumpar o nivela cu laser de la boch verde pcl 20 sinu prea am lucrat cu astea
am auzit ca daca ai scapat-o pe jos adio si-un praz verde cum sant electronicele astea?? :rolleyes:

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai nu partea electronica e problema, ci sistemul optic. Ideea este sa nu o scapi pe jos si gata.

#3
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Orice instrument de precizie este sensibil la socuri.

Pe de alta parte, eu am scapat o nivela laser HILTI de vreo 1000 si ceva de euro de la etaj, a cazut vreo 3 etaje si inca functioneaza perfect.

Era in gentuta ei si cu mecanismul optic blocat.

Edited by muteki, 15 October 2011 - 09:00.


#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
F sensibila nu este...detin una care a trecut prin multe maini nu tocmai grijulii si inca functioneaza perfect desi a luat multe busituri..tot ce s-a stricat la ea este mecanismul de prindere pe trepied dar l-am rezolvat cu un pic de adeziv industrial pt plastic.

Totusi mai bine nu ii incerci rezistenta la socuri - totul e sa fii un pic atent cand o manipulezi.

Edited by belogerer, 15 October 2011 - 09:07.


#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 gelone21, on 15th October 2011, 09:37, said:

salut mesteri mari !!(calfe si zidari)
vreau sa cumpar o nivela cu laser de la boch verde pcl 20 sinu prea am lucrat cu astea
am auzit ca daca ai scapat-o pe jos adio si-un praz verde cum sant electronicele astea?? :rolleyes:

daca ei de aia pentru amatori evident ca la prima cazatura se va defecta.

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Si alea de profesionisti se pot beli la prima cazatura, stai calm. Depinde cum ai noroc.

#7
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
daca si cele profesionale se cam strica la cazaturi atunci de ce diferanta mare de pret??? :rolleyes:

#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Din acelasi motiv pentru care si un Mercedes S class se face praf daca intri in copac cu el.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se pune problema daca nu cumva un aparat neprofesional nu va continua sa functioneze aparent normal si dupa cateva cazaturi serioase. Mai rau decat nici o nivela este o nivela defecta. La urma urmei nici turnul din Pisa nu e FOARTE inclinat.

#10
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
lasand gluma : e chiar asa mare diferenta intre gll3-80 si pcl 20 dela boch
respectiv ca pret diferenta e 1700-500=1200??? dar calitativ unde e dif??

 gelone21, on 15th October 2011, 14:15, said:

lasand gluma : e chiar asa mare diferenta intre gll3-80 si pcl 20 dela boch
respectiv ca pret diferenta e 1700-500=1200??? dar calitativ unde e dif??
poate doar CULOAREA???

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se face licitatie pentru construirea unui pod. Prima prezenta la licitatie o firma franceza.
- noi incepem constructia podului de pe un mal si terminam pe celalalt. Nimic mai simplu !
O firma germana:
- noi incepem constructia de pe ambele maluri. Totul e masurat cu laser, si podul de imbina exact la jumatate.
O firma romaneasca:
-noi incepem de pe ambele maluri si daca nu se imbina la jumatate facem doua poduri ...

#12
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

 cspot, on 15th October 2011, 14:22, said:

Se face licitatie pentru construirea unui pod. Prima prezenta la licitatie o firma franceza.
- noi incepem constructia podului de pe un mal si terminam pe celalalt. Nimic mai simplu !
O firma germana:
- noi incepem constructia de pe ambele maluri. Totul e masurat cu laser, si podul de imbina exact la jumatate.
O firma romaneasca:
-noi incepem de pe ambele maluri si daca nu se imbina la jumatate facem doua poduri ...
E TARE BANCU  :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:

 gelone21, on 15th October 2011, 14:28, said:

E TARE BANCU  :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:
DACA MAI RAMAN MATERIALE

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Materialele nu "e" o problema. In Romania se costruieste un kilometru de autostrada de 1 milion de euro cu 10 milioane de euro. Si, cu toate ca se plateste de 10 ori mai mult nu e gata niciodata. Practic, imprastii niste piatra pe ici colo, sapi niste gropi, vorbesti cu niste tigani sa duca fieru la fier vechi si gata ...

#14
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Ba materialele "e" o problema foarte mare.

Smecherii care iau contractul taie 80% si fura, iar de restul 20% angajeaza o firma amarata careia ii dau lucrarea in subantrepriza si aia trebuie sa faca din cacat bici. Ce vroiati? Calitate? Hmm.

Dar totusi, nu se discuta de nivele laser pe aici?

Edited by muteki, 15 October 2011 - 14:09.


#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Romanii sun in schimb, foarte buni profesionisti. Chiar aici pe forum avem unul care a scapat nivela cu laser de la etajul 3 , dar pentru el e ca si noua. Se mira saracu cum se face ca nimic nu iese drept din mana lui, dar, de vreme ce e masurat cu laser...
   Altu se intreaba de ce e asa mare diferenta de pret intre o prastie si un aruncator de grenade, in situatia in care el are nevoie sa omoare niste muste, carora le-ar putea veni de hac si cu un ziar obisnuit.

#16
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Hai sa iti lamuresc misterul.

Ala "unul" adica eu, care a scapat nivela de la etajul 3, a precizat ca este o nivela de 1000 de euro HILTI, de care tu probabil nu ai sa te apropii macar la 50 de metri in viata ta.

Pe urma, acelasi papagal, adica eu, cand am facut boroboata, intai am vrut sa stiu daca ma mai pot baza pe nivela aia, ca un inginer cu diploma ce ma numesc.

Asa ca am luat alta nivela, in valoare de vreo 3500 de euro, d-aia rotativa, tot Hilti, si ce crezi ca am facut? Am verificat-o pe aia scapata. Si ghici ce: A iesit perfect.

Deci, pentru aia care se dau destepti cand de fapt nu sunt, ii sfatuiesc sa cumpere nivele de 100 de euro.

Pe ceilalti, daca scot bani din asta si isi permit, ii sfatuiesc sa mearga pe top of the range, adica HILTI. Si sa caste ochii sa nu le tranteasca ca poate nu au norocul meu.

#17
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
fratilor tot nu m-ati lamurit !! nu vreau sa construiesc autostrazi gen beftel ci sa omor 3 muste intr-un apartament comunist !
sa inteleg ca e suficient de buna o nivela de 100 de euroi ?
(cum dracu constuiau legiunile romane fara furtun de nivel? doar cu groma aia si barna aia pe post de nivela?? :rolleyes:

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca stiam ca esti traitor in yUK nu-mi permiteam sa ma iau de viata ta. Numai ca se intampla sa lucrez in fiecare zi cu Hilti in sus si in jos. Pot sa garantez ca nici un hilti nu rezista la o cazatura de 3 etaje, indiferent la ce scula te referi. Hilti produce o gama variata de scule , dar aruncatul de la etaj nu este de preferat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate