Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

nivela laser

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
iar turnul din PISA depinde din ce unghi il privesti ca poate nu e asa inclinat :rolleyes:

#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

 muteki, on 15th October 2011, 13:30, said:

Hai sa iti lamuresc misterul.

Ala "unul" adica eu, care a scapat nivela de la etajul 3, a precizat ca este o nivela de 1000 de euro HILTI, de care tu probabil nu ai sa te apropii macar la 50 de metri in viata ta.
domŽínginer, sa nu-ti fie cu suparare, da nici nu-i nevoie sa te apropii de sculele matale hilti cu litere de tipar de mii de euroi

uite io am un amic care si-a cumparat scule hilti, de la buclucasa nivela laser la aspirator, rotopercutor si toate cele, a dat o gramada de euroi si nu vad nimic deosebit in urma, adicatelea o scula cu juma de bani face acelasi lucru, fapt confirmat si de individul sus amintit care a ajuns la concluzia asta dupa ce a platit vreo cativa ani de i s-a acrit la hilti cu litere mari

acuma depinde si cine plateste

#21
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Ete na, de parca fiecare isi cumpara scule HILTI pe banii lui... Abereaza si el ca doar are la serviciu, a luat seful si se simte de parca ar fi ale lui...
E ca soferii de maxi-taxi care se lauda ca ei au Mercedes la scara...
Bine, si eu am. dar are numarul 232. Si 100 de locuri. Deci care e mai tare???

#22
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eh, saracii ce puteau sa comenteze?

Da, sculele alea nu sunt pe banii mei luate, insa eu am ocazia sa ma apropii de ele si sa lucrez cu ele. La ciobani la ce sa le trebuiasca nivele rotative laser? Sau mai precis cine ii lasa sa se atinga de ele?

Edited by muteki, 15 October 2011 - 17:21.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aici, ai dreptate. Pe tine probabil te pun sa le cari dimineata sus la etaj si seara inapoi la magazie. Si uite-asa, mai scapi cate una pe drum si o faci praf.

#24
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
am vrut sa ma lamuresc si eu cum e cu laserele astea si romanasii nostrii o dadura"n cearta!!
:rolleyes:  va multumesc domnilor  pentru informare !!! va pricepeti la ,lasere :thumbup:

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce vrei mah ? Lucram si noi cu ele asa cum da Dumnezeu. De unde dracu sa stim noi de ce una costa 1000 si cealalta 2500 ? Suna pe Steve Jobs si intreaba-l !
   Totusi, nivelele laser nu sunt extraordinar de precise. Exista metode mult mai exacte de masurare. Daca o eroare de plus minus 2-5 milimetri nu te deranjeaza, poti folosi o nivela laser, mai ales ca poate fi utilizata de orice trepanat.

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

 muteki, on 15th October 2011, 16:21, said:

Eh, saracii ce puteau sa comenteze?

Da, sculele alea nu sunt pe banii mei luate, insa eu am ocazia sa ma apropii de ele si sa lucrez cu ele. La ciobani la ce sa le trebuiasca nivele rotative laser? Sau mai precis cine ii lasa sa se atinga de ele?
pai cand te dai asa-n stamba, ai si comentarii pe masura, c-asa le-ai zugravit de parca ar fi rupte din rai, vin direct de la Sfantu Petru, de parca numa matale te poti apropia de hilti cu litere mari, adicatelea numa engenerii, ca e scumpe si "pulimea", ca sa-l citez pe dom nastase, n-are voie

atata sanatate s-ai matale cati ciobani cu ghilimele se apropie si-si castiga pita cu hilti

nu stiu cum e la Romanica, da prin alte parti hilti e de inchiriat cu ora dom engener




 cspot, on 15th October 2011, 20:39, said:

Suna pe Steve Jobs si intreaba-l !
lasa-l saracu, ca-i rece

 cspot, on 15th October 2011, 20:39, said:

Daca o eroare de plus minus 2-5 milimetri nu te deranjeaza, poti folosi o nivela laser, mai ales ca poate fi utilizata de orice trepanat.
adica de orice inginer?

no hard feelings dom inginer!

#27
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
No hard feelings dom' palmas ;)

#28
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
concluzia mea pana acum e ca multzi vorbeste doar asa sa se afle in treba . restu e cancan !
si sa discute aiurea pe forum :thumbup:

#29
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pentru initiator: daca vrei numai sa mamenajezi un apartament comunist nu merita nici aia de 100 de euro. Eu am construit o casa cu o nivela cumparata la superoferta(cea din fotografie)la pret de 130 de lei si acum pe final de santier are numai un picior rupt la trepied. Am trasat cu ea fundatia gardului, gardul, fundatia casei, sape, plafoane si acum lucrez cu ea la gresie si faianta.

Pentru cei cu Stabila, Hilti, Dewalt, Bosch, B&D,Skil: inainte sa dati cu parul in chinezarie, tineti cont ca la inceputul constructiei am avut un buget de doar 1000 euro pentru scule si am cumparat un generator, betoniera, pompa apa, rotopercutor, bormasina mica, filetanta, fierastrau circular, motofierastrau, lopeti, manusi si multe altele, toate pentru uz hobby dar cu care am reusit sa ridic o casa.

#30
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 rusman, on 16th October 2011, 21:16, said:

Pentru initiator: daca vrei numai sa mamenajezi un apartament comunist nu merita nici aia de 100 de euro. Eu am construit o casa cu o nivela cumparata la superoferta(cea din fotografie)la pret de 130 de lei si acum pe final de santier are numai un picior rupt la trepied. Am trasat cu ea fundatia gardului, gardul, fundatia casei, sape, plafoane si acum lucrez cu ea la gresie si faianta.

Pentru cei cu Stabila, Hilti, Dewalt, Bosch, B&D,Skil: inainte sa dati cu parul in chinezarie, tineti cont ca la inceputul constructiei am avut un buget de doar 1000 euro pentru scule si am cumparat un generator, betoniera, pompa apa, rotopercutor, bormasina mica, filetanta, fierastrau circular, motofierastrau, lopeti, manusi si multe altele, toate pentru uz hobby dar cu care am reusit sa ridic o casa.
intru totul de acord,si eu am o nivela laser care este profesionala dar nu este hilti pt ca intre noi fie vb chiar daca hilti are nivele laser,nu ei le produc ci doar pun numele pe ele,sunt marci consacrate care fac doar aparte de masura si acele sunt de luat in considerare nu o marca care daca sta bine la un capitol si cu foarte mult marketing inseamna ca sunt cele mai bune.
eu am una profesionala pt ca lucrez cu ea(duc painea acasa)dar altfel iti spun sincer ca nu renteaza,cumpara una pina in max.500ron si pt hobby iti faci treaba cu ea de minune.
chestia cu daca cade ai se distruge si cealalta nu,sunt povesti pt copii,toate nivelele laser sunt aparate de masura care la socuri minim se decalibreaza,oricum nu mai pot fi folosite sau in cel mai fericit caz trebuiesc duse in service si reparatia costa mai mult decat ea in sine.

#31
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 muteki, on 15th October 2011, 17:21, said:

Eh, saracii ce puteau sa comenteze?

Da, sculele alea nu sunt pe banii mei luate, insa eu am ocazia sa ma apropii de ele si sa lucrez cu ele. La ciobani la ce sa le trebuiasca nivele rotative laser? Sau mai precis cine ii lasa sa se atinga de ele?
In schimb astea sunt luate pe banii mei! Pana sa ajung la Hilti am schimbat "n" firme dar n-au rezistat. Mai ales ca lucreaza muncitorii cu ele. Ma refer la bormasini caci la nivela nu are ce sa se strice.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hZwH92F7oCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by toteudinnou, 17 October 2011 - 08:53.


#32
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mă interesează și pe mine o nivelă laser mai performantă,eventual rotativă pentru interior și exterior.Aș vrea ceva care să lucreze la cca.150 m pe teren denivelat unde trebuie să aliniez stâlpii de gard de beton la aceeași înălțime și direcție precisă,nu cred că firul întins pe o astfel de distanță reprezintă o soluție exactă,mai ales că undeva la mijlocul acestei distanțe va fi cu siguranță o „burtă” descendentă pe mai mulți metri.Am găsit ceva de la Hilti care se cheamă PRI 2,este bună pentru astfel de aplicații măsurători verticale și orizontale?Posted Image

#33
SimonaElena76

SimonaElena76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.03.2016

 rusman, on 16 octombrie 2011 - 20:16, said:

Pentru initiator: daca vrei numai sa mamenajezi un apartament comunist nu merita nici aia de 100 de euro. Eu am construit o casa cu o nivela cumparata la superoferta(cea din fotografie)la pret de 130 de lei si acum pe final de santier are numai un picior rupt la trepied. Am trasat cu ea fundatia gardului, gardul, fundatia casei, sape, plafoane si acum lucrez cu ea la gresie si faianta.

Pentru cei cu Stabila, Hilti, Dewalt, Bosch, B&D,Skil: inainte sa dati cu parul in chinezarie, tineti cont ca la inceputul constructiei am avut un buget de doar 1000 euro pentru scule si am cumparat un generator, betoniera, pompa apa, rotopercutor, bormasina mica, filetanta, fierastrau circular, motofierastrau, lopeti, manusi si multe altele, toate pentru uz hobby dar cu care am reusit sa ridic o casa.

Spune-ne si noua unde ai gasit nivela asta ieftina ca poate vrem si noi, astia mai "calici" care nu facem autostrazi. Cat despre dl. / d-na cu HILTI suspectez ca e doar un SPAM (cu litere mici) si cativa au cazut in plasa :)

#34
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 25.01.2007
Exista nivele Bosch Quigo pt utilizare hobby in jur de 250 ron. Am eu una si imi fac treaba

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate