Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

RBS BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ralucacmf

ralucacmf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2011
Am facut o refinantare la un credit pe care il aveam la RBS Bank. Totul bine si frumos. ING mi-a aprobat dosarul si a transmis banii catre RBS. La o saptamana am sunat ca voiam adresa de la ei ca ne-am inchis socotelile cand ... surpriza!!!! Mai aveti de platit ca la credit vi se calculeaza dobanda pe zi!!! In conditiile in care dobanda este inclusa in rata de credit. Si are tupeul baietelul ala de la ei sa-mi spuna ca nu s-a stiut citi scadentarul lor care oricum e o varza si nu intelegi nimic din el.

Oricum, la o concluzie am ajuns. Am facut o fffffffffffffff mare greseala cand am apelat la RBS. Ca sa nu mai spun ca practica comisioane pe orice foaie de hartie!!!! M-am oferit sa le duc un top de hartie poate asa o sa-mi ia la jumate. Bine ca am scapat de ei!!!

RBSBANK ESTE UN MARE  :nonobad:

#2
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postralucacmf, on 14th October 2011, 19:59, said:

Am facut o refinantare la un credit pe care il aveam la RBS Bank. Totul bine si frumos. ING mi-a aprobat dosarul si a transmis banii catre RBS. La o saptamana am sunat ca voiam adresa de la ei ca ne-am inchis socotelile cand ... surpriza!!!! Mai aveti de platit ca la credit vi se calculeaza dobanda pe zi!!! In conditiile in care dobanda este inclusa in rata de credit. Si are tupeul baietelul ala de la ei sa-mi spuna ca nu s-a stiut citi scadentarul lor care oricum e o varza si nu intelegi nimic din el.

Oricum, la o concluzie am ajuns. Am facut o fffffffffffffff mare greseala cand am apelat la RBS. Ca sa nu mai spun ca practica comisioane pe orice foaie de hartie!!!! M-am oferit sa le duc un top de hartie poate asa o sa-mi ia la jumate. Bine ca am scapat de ei!!!

RBSBANK ESTE UN MARE  :nonobad:
Cei drept, daca tet informezi pe net, cei de la RBS au cea mai buna oferta de refinantare, dar care e cu dus si intors. Ratele lunare le platesti la cursul lor de vreo 4,45 lei in conditiile in care bnr-ul e de 4.31 lei si asta luna de luna prin debit direct.Eu vroiam sa fac o refinantare prin aceasta banca, dar m-am lecuit.

#3
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Sati linistit ca peste putin timp ai sa scrii si de ING. Sau credeai ca ai scapat de comisioane pe orice foaie de hartie?

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postmuteki, on 14th October 2011, 20:08, said:

Sati linistit ca peste putin timp ai sa scrii si de ING. Sau credeai ca ai scapat de comisioane pe orice foaie de hartie?
Adevarul este ca te degreveaza de o anumita suma lunar (daca faci pe perioada maxima), in schimb platesti pana mori :D

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Poate ca nu ai dat nici toate detaliile, insa procedura este similara peste tot.Da, se calculeaza si dobanda pe zile, pana in momentul in care se inchide efectiv creditul.Tocmai din aceasta cauza suma necesara pentru inchiderea efectiva a creditului, in majoritatea cazurilor este mai mare decat cea din adresa de refinantare (banii efectiv virati de banca unde ai facut noul credit), pentru ca intre timp, de la emiterea adresei, mai trec cateva zile in care se percepe dobanda la credit.Apoi, banuiesc ca tu ai facut o cerere prin care soliciti rambursarea anticipata, nu? Pentru ca altfel, nu-ti inchide nimeni creditul doar pentru ca sunt banii in cont.

Revenind la dobanda la zi, procedura este in felul urmator :
- Tu ai scadenta pe 20 ale lunii.
- Banii au fost virati/incasati in contul curent din care se lichideaza creditul, pe data de 10 si tu mergi sa inchizi creditul.
Astfel, suma necesara pentru a lichida creditul nu este egala cu soldul lui, ci cu soldul + dobanda pe zilele scurse de la ultima scadenta (20 luna anterioara), pana in ziua in care se face efectiv rambursarea (10, in exemplul de fata).

#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postralucacmf, on 14th October 2011, 18:59, said:

Am facut o refinantare la un credit pe care il aveam la RBS Bank. Totul bine si frumos. ING mi-a aprobat dosarul si a transmis banii catre RBS. La o saptamana am sunat ca voiam adresa de la ei ca ne-am inchis socotelile cand ... surpriza!!!! Mai aveti de platit ca la credit vi se calculeaza dobanda pe zi!!! In conditiile in care dobanda este inclusa in rata de credit. Si are tupeul baietelul ala de la ei sa-mi spuna ca nu s-a stiut citi scadentarul lor care oricum e o varza si nu intelegi nimic din el.

In mod normal, refinantarile sunt procesate cu marja de 10% ==> 110% (concret: daca datorai 5000 ron catre RBS, ING trebuia sa vireze 5500) - tocmai pentru a evita situatiile de genul.
Vezi valoarea ordinului de plata semnat la ING pentru RBS.

Baietelul ala e un simplu mesager. Daca aveai jobul lui, faceai acelasi lucru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate