Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7743 răspunsuri în acest subiect

#4573
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.381
  • Înscris: 21.04.2005

 dan_slack, on 01 iulie 2018 - 18:34, said:

Nu merita difenta de 55 lei in plus pentru hEX S?
Pana in prezent nu am lucrat cu modelul respectiv . Nu l-am testat , nu stiu cum se comporta si nu ma pot pronunta ,
Dar nu vad de ce nu l-ai folosi . Pentru 55 lei in plus....?!  E un model care a iesit in primavara asta . Deci oricum are un procesor mai performant .

Ce ii zapaceste pe foarte multi este faptul ca atunci cand vad o gramada de functii si butoane se pierd .  Ideea e ca nu o sa folosesti poate niciodata toate functiile pe care le poate RouterOS .Folosesti doar ce ai nevoie .Dar daca o sa ai nevoie ....le ai acolo .Nu e nevoie sa cumperi alt echipament .
De fapt pentru ce ai nevoie , nu ai mai multe setari de facut decat la un TP-Link . Ma refer la setarile de baza . Folosesti Quick Set si nu ai cum sa ratezi .Nu ai nevoie sa pui mai mult de 7 bife !!

Cred ca si TP-Link are mai multe .

#4574
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Salut,

A venit timpul sa schimb vechiul router.
Banda - 300mb de la RDS dar pe viitor se doreste upgrade la 1000.
Cerintele sunt urmatoarele:
Semnal si viteze cat mai bune pe o suprafata de 400mp, 20x20m,  casa - 70mp - materiale - lemn si caramida
Portforwarding functional cu posibilitatea de a accesa datele din internet daca este nevoie
Ftp
Usb 3.0 cu posibilitatea de a conecta un hdd de 2TB pentru streaming, transfer fisiere
La el vor fi conectate - 3 laptopuri, 2 desktopuri, 5 telefoane si un sistem DVR cu 4 camere video.

Am ales 2 routere:

Tenda AC18 sau AC15
Mikrotik hAP AC2

Din ce am citit de pe net:

Din gama Tenda, Ac9 nu sta bine la VPN, DMZ Virtual Server, acum nu stiu daca Tenda AC18 - AC15 au aceleasi probleme.
Mikrotik hAP AC2 - ar avea probleme pe partea de WIFI.

Orice alte sugestii sunt binevenite.

Multumesc!

#4575
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.381
  • Înscris: 21.04.2005
Pentru suprafata aia , nu cred ca are vreo problema .
Eventual poti suplimenta cu un AP .https://mikrotik.com/product/cap_ac
Dar nu cred ca va fi nevoie .

#4576
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Am mai citit pe forum si am vazut ca router-ele din gama Mikrotik sunt destul de recomandate.
Ar fi mai ok sa ma orientez catre un:

https://mikrotik.com.../hex_sn     -   RB760iGS


fata de  

Mikrotik hAP AC2

Multumesc!

Editat de Mihaig, 05 iulie 2018 - 16:33.


#4577
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.381
  • Înscris: 21.04.2005
E foarte bun si asta . Nu are wireless , deci trebuie sa-i adaugi un AP .Vezi link-ul meu de mai sus .
Si ai un super sistem cu acoperire foarte buna .

#4578
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 Mihaig, on 05 iulie 2018 - 16:31, said:

Am mai citit pe forum si am vazut ca router-ele din gama Mikrotik sunt destul de recomandate.
Ar fi mai ok sa ma orientez catre un:

https://mikrotik.com..._sn    -   RB760iGS


fata de  

Mikrotik hAP AC2

Multumesc!

Pe scurt mikrotik cu ppc sau mikrotik cu cpu ver. IPQ.

#4579
asgardxx

asgardxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 17.12.2003
Salut,

Stie cineva daca in Romania este legal sa folosesti canalul 149 (5745 MHz) pentru un router wireless (banda 5 Ghz) folosit pentru acasa?

#4580
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.381
  • Înscris: 21.04.2005
E legal. 5745 este frecventa in banda de radioamatori in Europa .
Deci , nici o problema pentru folosirea indoor.

#4581
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.471
  • Înscris: 06.06.2006

 Mihaig, on 05 iulie 2018 - 16:31, said:

Am mai citit pe forum si am vazut ca router-ele din gama Mikrotik sunt destul de recomandate.
Routere da.
AP-uri gasesti mai bune (viteze si interfata mai bune). La preturi ceva mia mari, adevarat.

#4582
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 06.08.2005
Asus RT-AC86U, RT-AC87U, RT-AC88U:

Ăștia de la Asus se calcă în picioare cu modele numite aproape identic, cam din aceiași zonă de performanță și preț. Potențialul client - adică eu - e cam confuz... are vreunul din cele trei vreun avantaj clar?

#4583
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.039
  • Înscris: 08.08.2002
Foarte pe scurt.
AC87U este un model destul de vechi (2014) cu un ghiveci hardware cu Quantenna si Realtek
AC86U este model nou cu specificatii de top unele peste AC88U cel putin pe partea de SoC.
AC88U este model mai vechi (2015) cu ceva probleme hardware, eu am avut 2 bucati ajunse in service si stornate. Ulterior am si renuntat la Asus.

Daca nu ai o suprafata prea mare de acoperit (si cu mai mult de 2-3 pereti) as zice sa mergi cu AC86U, daca ai o suprafata mare de acoperit as zice sa te gandesti serios la o solutie mesh sau si mai bine un router cu 1-2-3 AP-uri (mai ales daca vrei sa ai semnal wifi bun in toate spatiile).

Editat de MD, 11 iulie 2018 - 13:27.


#4584
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 06.08.2005
Mulțumesc, foarte utilă comparația, problema rezolvată :)

#4585
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.039
  • Înscris: 08.08.2002
Se pot spune multe despre cele 3 modele si sigur vor fi destui care poate vor posta ca sunt multumiti de cele 3 modele, la fel cum vor fi uni care iti vor recomanda Microtik sau Ubiquiti in loc de Asus pe motiv ca sunt mai ...pro.
Dat fiind ca este vorba de un buget mare si banuiesc si pretentiii mai mari cel mai bine il achizitionezi de la emag si daca nu este multumit in cele 30 de zile de acoperire, viteze, stabilitate etc il returnezi si cauti altceva mai potrivit pentru tine.

Editat de MD, 12 iulie 2018 - 07:32.


#4586
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 06.08.2005
Mulțumesc pentru informațiile suplimentare.
Am un Asus ceva AC1200 de care am fost mulțumit și cât de cât m-am acomodat cu interfață și utilitarele lui.
Ma gândeam să-l iau de la Altex, au și ăștia o politica de retur relativ OK. Si e cu vreo 200 de lei mai scump ca prin alte părți, și zic ei ca-ți dau de doua ori diferența dacă îl găsești în alta parte mai ieftin, ar fi chiar distractiv sa le cer înapoi 400lei după ce îl cumpăr :)

Editat de SIR, 13 iulie 2018 - 14:07.


#4587
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 16.07.2007

 SIR, on 13 iulie 2018 - 14:03, said:

Si e cu vreo 200 de lei mai scump ca prin alte părți, și zic ei ca-ți dau de doua ori diferența dacă îl găsești în alta parte mai ieftin, ar fi chiar distractiv sa le cer înapoi 400lei după ce îl cumpăr Posted Image
Posted Image Citește regulamentul campaniei,și mai vorbim.

#4588
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 31.10.2017
Huawei HG 8247H e cel mai bun
Fișier atașat  orange_internet_hg8247h.jpg   35,9K   15 download-uri

#4589
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.746
  • Înscris: 23.04.2010

 SIR, on 13 iulie 2018 - 14:03, said:

...
Ma gândeam să-l iau de la Altex, au și ăștia o politica de retur relativ OK. Si e cu vreo 200 de lei mai scump ca prin alte părți, și zic ei ca-ți dau de doua ori diferența dacă îl găsești în alta parte mai ieftin, ar fi chiar distractiv sa le cer înapoi 400lei după ce îl cumpăr Posted Image

Dacă; în regulament sunt mai mulți de dacă.

#4590
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014

 dxfmpanciu, on 14 iulie 2018 - 21:13, said:

Huawei HG 8247H e cel mai bun
orange_internet_hg8247h.jpg
Daca ti-l da providerul in regim de custodie la abonament FTTH.
Daca-l cumperi second,nu ai ce face cu el daca vrei sa-l folosesti in regim de router obisnuit,motivul fiind acela ca nu ai WAN cu mufa de intrare RJ45, ci cu optical WAN.
Imaginea alaturata spune totul.

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate