Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7721 răspunsuri în acest subiect

#4609
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postffm, on 07 august 2018 - 23:20, said:

Ce router are cea mai buna acoperire wifi?
Vreau sa vad daca pot obtine 70-80 mbps si in ultima camera intr-un apartament de 3 camere, fara repetor de semnal. Momentan cu ce am primit de la rds am aprox 10-15mbps (fiberlink 300). As incerca TP-Link Archer C9 sau ceva de la asus. Ce recomandati?
Am citit pe un blog ca "routerul cu cel mai puternic semnal wireless și deci cea mai bună acoperire este Asus RT-AC87U". In schimb la review-uri pe emag nu sta prea bine...
http://www.nwradu.ro...de-semnal-wifi/
l-am avut, ac3200 e cu 2 clase peste el la acoperire, dar, da, fata de ce gasestin in max 400 lei sta chiar foarte bine, mai ales la acoperirea 5.0 ghz

#4610
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Poate ajuta ca informatie generala:
Am facut si teste prin conectarea a doi clienti WiFi (Xiaomi Redmi Note 4x MTK si Cube T8 Plus M) in Banda 5GHz, conectati la router Huawei B525 cu SIM de date Digi 4G, in camera routerului, despartiti de un perete de beton armat, doi si respectiv de trei pereti. Routerul era conectat la serviciul de date Digi in Banda 1 cand am facut testele cu Xiaomi si in Banda 38 cand am facut testele cu CubeT.

Teste Xiaomi, banda 1 Digi, banda 5GHz Wifi, in camera routerului, la 1 perete distanta, la 2 si respectiv 3:
Fișier atașat  B1-RMN4x-0-pereti-B1.png   206,95K   9 download-uriFișier atașat  B1-RMN4x-1-perete.png   205,76K   9 download-uriFișier atașat  B1-RMN4x-2-pereti.png   201,93K   6 download-uriFișier atașat  B1-RMN4x-3-pereti.png   204,41K   4 download-uri

Teste CubeT, banda 38 Digi, banda 5GHz Wifi, in camera routerului, la 1 perete distanta, la 2 si respectiv 3:
Fișier atașat  B38-CubeT-0-pereti.png   144,35K   6 download-uriFișier atașat  B38-CubeT-1-perete.png   142,49K   5 download-uriFișier atașat  B38-CubeT-2-pereti.png   145,15K   5 download-uriFișier atașat  B38-CubeT-3-pereti.png   143,84K   5 download-uri

Coreland testele acestea cu cele pe care le-am postat anterior prin conectarea la un router Asus AC87u cu legatura la provider pe fibra 1.000 Mbps, ar rezulta ca, atat Asus AC87u cat si Huawei B525, asigura o legatura de date satisfacatoare si daca routerul se afla la distanta de 3 pereti de beton armat de client.

Desigur, sunt importanti si alti paramentri legati de aglomerarea in spectrul EM, bruiaje, de grosimea si incarcarea cu metal a peretilor, de usi sau alte elemente care ajuta sau impiedica propagarea semnalului si evident de router sau chiar de clientul utilizat.

Se observa ca pana si Huawei B525, care nu are decat antene WiFi interne asigura o legatura si prin 3 pereti, chiar daca viteza scade la ~1/4 fata de aceea obtinuta in camera routerului. Asta cu clientul CubeT. Viteza se mentine insa mai bine cu clientul  Xiaomi, scaderea la 3 pereti fiind doar la ~1/9. Evident, ac87u este mai performant decat B525.

Ce ar fi cu adevarat interesant, daca cineva ar avea posibilitatea sa testeze comparativ cateva routere AC, din clasa mijlocie si peste, in aceleasi conditii de mediu exterior si cu aceiasi clienti WiFi. Atunci, am putea mai usor sa raspundem la intrebarea "ce router alegem" pentru o legatura WiFi cat mai buna.

#4611
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.368
  • Înscris: 21.04.2005
Nu e nimic relevant . Nu se poate face un test comparativ mutand alte modele de routere in alte locatii.
Daca vrei sa ai un test cat de cat precis , atunci in acelasi loc , la aceeasi distanta de sol si de pereti , cu aceeasi pereti si ca numar si ca structura, cu acelasi client incerci sa schimbi doar routerele , care sunt setate identic . Abia atunci poate vei obtine un rezultat , emipric ,  cat de cat real .
Altfel se cheama ca ne dam cu presupusul la cat "bate " routerul .
In wireless si daca muti 1 m  routerul , posibil sa ai alte rezultate .

#4612
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 04.10.2007
Ce router recomandati pana in 500 Ron?
Am avut pana nu de mult un TP Link WR1043N de care am fost foarte multumit, numai ca am ramas fara el. Am vazut ca la TL WR1043N a scazut foarte mult pretul (aprx 170 Ron se gaseste acum) si ma bate putin gandul sa iau tot acelas router mai ales ca am fost multumit.

Routerul va fi pus intr-o casa cu 2 nivele (aprox 50mp/nivel) si va fi instalat la nivelul superior.
Internet am de la RDS (FL 500).

Recomandari?

Editat de mirel3003, 14 august 2018 - 14:25.


#4613
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmirel3003, on 14 august 2018 - 14:24, said:

Ce router recomandati pana in 500 Ron?
Am avut pana nu de mult un TP Link WR1043N de care am fost foarte multumit, numai ca am ramas fara el. Am vazut ca la TL WR1043N a scazut foarte mult pretul (aprx 170 Ron se gaseste acum) si ma bate putin gandul sa iau tot acelas router mai ales ca am fost multumit.

Routerul va fi pus intr-o casa cu 2 nivele (aprox 50mp/nivel) si va fi instalat la nivelul superior.
Internet am de la RDS (FL 500).

Recomandari?
https://wifimag.ro/m...2uigs-5hact2hnt

Nici nu mai sta pe ganduri! Eu il utilizez,este cel mai puternic router din piata, are AC triple chain... router PROFI! Putere de emisie TX power: 29 dBm (800 mW) REALI!!! Rupe,acopera EXTRAORDINAR DE BINE! Mai multe nu spun! Restul sunt pocnitori si specificatii mincinoase!!!

Editat de Tehnicianul1970, 14 august 2018 - 17:08.


#4614
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmirel3003, on 14 august 2018 - 14:24, said:

Ce router recomandati pana in 500 Ron?
Am avut pana nu de mult un TP Link WR1043N de care am fost foarte multumit, numai ca am ramas fara el. Am vazut ca la TL WR1043N a scazut foarte mult pretul (aprx 170 Ron se gaseste acum) si ma bate putin gandul sa iau tot acelas router mai ales ca am fost multumit.

Routerul va fi pus intr-o casa cu 2 nivele (aprox 50mp/nivel) si va fi instalat la nivelul superior.
Internet am de la RDS (FL 500).

Recomandari?
Incearca un Archer C9. Il cumperi online, testezi si daca nu corespunde il dai inapoi. Daca insa nu ai nevoie de AC si nici in viitorul apropiat, atunci ia linistit tot 1043N daca ai fost multumit cu el.

#4615
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmirel3003, on 14 august 2018 - 14:24, said:

Ce router recomandati pana in 500 Ron?
Am avut pana nu de mult un TP Link WR1043N de care am fost foarte multumit, numai ca am ramas fara el. Am vazut ca la TL WR1043N a scazut foarte mult pretul (aprx 170 Ron se gaseste acum) si ma bate putin gandul sa iau tot acelas router mai ales ca am fost multumit.

Routerul va fi pus intr-o casa cu 2 nivele (aprox 50mp/nivel) si va fi instalat la nivelul superior.
Internet am de la RDS (FL 500).

Recomandari?
RT-AC58u

#4616
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.028
  • Înscris: 16.06.2006
Hint pentru doritori...
Am comandat de la A.tex un Asus RT-AC66U la 360lei.
- dual band
- 2x1000Mhz
- usb 2.0 + usb 3.0
- 128Mb flash, 256Mb ram.

Editat de radurus, 17 august 2018 - 00:16.


#4617
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017

View Postmirel3003, on 14 august 2018 - 14:24, said:

Ce router recomandati pana in 500 Ron?
Am avut pana nu de mult un TP Link WR1043N de care am fost foarte multumit, numai ca am ramas fara el. Am vazut ca la TL WR1043N a scazut foarte mult pretul (aprx 170 Ron se gaseste acum) si ma bate putin gandul sa iau tot acelas router mai ales ca am fost multumit.
In situatia ta am fost pana acum 1 luna. Am avut 4 generatii de 1043 , foarte multumit dar a intervenit un smart tv in ecuatie cu banda 5 g asa ca a trebuit sa recalculez tot . Am rasfoit 1 luna totul despre routere pana in 500 lei , tot atat am alocat si eu, si am gasit la oferta archer c9 470 lei , ultima versiune v5 (pe emag este versiune mai veche , atentie) . Este net superior fata de 1043 , duce totul fara intreruperi la valori date de rds . Sunt foarte multumit de ce poate , de cand l-am instalat nu s-a intrerupt niciodata , din soft se poate dezactiva la v5 ledurile daca te enerveaza . Am vrut sa cumpar Asus dar nu-mi plac din motiv ca ele nu stiu functiona cu softul original ok si trebuie sa sapi dupa alete softuri, sa le tot bibilesti , unele modele sunt resou electric , sunt ok dar nu cu ce soft vin din fabrica .
La 1043 v5 i-a scazut pretul pentru ca l-au "chelit" de portul usb , au mai scos din piese inutile , e ca pana pe apa acum dar merge ok . Parca are un procesor mai rapid cu 50 Mhz fata de versiunea anterioara.

Editat de ldpe, 20 august 2018 - 08:48.


#4618
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 235
  • Înscris: 08.08.2006
pentru cei care vreti routere wireless sau ap-uri cred ca ar trebui sa aruncati un ochi la echipamentele mu-mimo, in fct de functionalitatea de care aveti nevoie acum sau in viitorul apropiat.
pt deviceuri multiple care realizeaza conexiuni concurente (netflix, hbogo, etc) cred ca e mai indicat sau cel putin asa e in teorie (csma/ca).
la ap-uri vad ca preturile sunt deja oarecum similare: wap ac (mimo) de exterior si eap225 (mu-mimo) de interior.

#4619
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
"...wap ac (mimo) de exterior si eap225 (mu-mimo) de interior...."
Daca te rog poti fi concret Posted Image , adica, exemplu cu fiecare in parte si la ce foloseste . Nu de alta dar cred ca mai sunt ca mine ce citim limba chineza . Sa fie ceva de genul; : un bec led de 1W este bun pentru lumina de veghe, unul de 15W bun pentru sufragerie .Multumesc.

#4620
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNHT, on 28 august 2018 - 15:41, said:

pentru cei care vreti routere wireless sau ap-uri cred ca ar trebui sa aruncati un ochi la echipamentele mu-mimo, in fct de functionalitatea de care aveti nevoie acum sau in viitorul apropiat.
pt deviceuri multiple care realizeaza conexiuni concurente (netflix, hbogo, etc) cred ca e mai indicat sau cel putin asa e in teorie (csma/ca).
la ap-uri vad ca preturile sunt deja oarecum similare: wap ac (mimo) de exterior si eap225 (mu-mimo) de interior.
MU-MIMO pe AC nu o să facă mare brânză, mai degrabă sunt bani aruncați pe promisiuni de marketing.

Pe noul standard 802.11ax însă se schimbă situația pentru ca vine cu OFDMA, 8x8 MU-MIMO atat pe uplink cat si pe downlink, modulație maxima 1024QAM si nu in ultimul rand va functiona atat pe 2.4 cat si 5Ghz.

Ceva detalii aici: 802.11ax: https://www.qualcomm...-efficiency.pdf


#4621
m3tsys

m3tsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 29.08.2009
Salutare,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare de router wifi potrivit pentru un apartament cu 3 camere + acoperire 3-4 m in curte in afara locuintei (parter).

Provider Rds 1000Mbs.

Am deja switchul https://emag.ro/swit...8/pd/ETDKKBBBM/ pe care il voi pune imediat dupa routerul rds.

Caut neaparat gigabit si dualband.

Dpdv router (buget max 200 lei) am gasit urmatoarele doua variante:

https://emag.ro/rout...5/pd/DBB3BMBBM/

si

https://emag.ro/rout...2/pd/DKQH5YBBM/


Din switch am 6 porturi ethernet tip priza imprastiate prin casa.

Din doua dintre prize vreu sa leg 2 routere cu care sa emit acelasi ssid pe toata raza de acoperire.

Ce variante as avea?

Am alte variante de device (buget maxim 200lei/ router) ?

Puteti sa ma ajutati cu variante alternative de config?

Am vazut unele routere mai scumpe ce-i drept ce emit acelasi ssid iar end device-ul (smartphone / laptop samd) se conecteaza la 2.4/5ghz in functie de capabilitatea harrdware a acestuia? Exista alternative mai bune de router din punctul asta de vedere?

Multumesc anticipat!




#4622
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
"o recomandare de router wifi potrivit pentru un apartament cu 3 camere + acoperire 3-4 m in curte in afara locuintei (parter).
Provider Rds 1000Mbs."
Folosit in 4 locatii diferite  pe RDS si UPC , case cu 1 nivel+parter+ curte - bate tp-lik 1043 la semnal , acopera  foarte bine, la parter si in curte semnal foarte bun , duce pe telefon filme pe youtube fara sacadari . Dual band real, duce si in banda de 5 foarte bine, nu trebuie sa stai lipit de el sa ai semnal . Desi acum 1 an fugeam de aceasta firma la acest model nu am nimic de reprosat , chiar il recomand daca nu esti genul sa stai sa setezi zilnic ore in sir pe routere .
https://www.emag.ro/...9/pd/DVBL87BBM/

Editat de ldpe, 28 august 2018 - 21:46.


#4623
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.181
  • Înscris: 11.11.2007
Confirm ce spune @ldpe ! Nu am avut niciodata pana acum un router care sa il bata pe asta la semnal, desi mi-au trecut prin mana vreo cateva routere, inclusiv MikroTik sau Asus. E cam sarac in functii, dar daca nu ai nevoie de cine stie ce functii deosebite, e mai mult decat suficient!
Tenda AC9 e best buy in bugete sub 400 de lei. Si costa la jumatate!

Editat de DeuxEx, 28 august 2018 - 22:45.


#4624
m3tsys

m3tsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 29.08.2009
Multumesc de raspuns.

O recomandare de router care sa indeplineasca cerinta de emitere a unui singur ssid pe dualband aveti?

#4625
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostDeuxEx, on 28 august 2018 - 22:45, said:

Confirm ce spune @ldpe ! Nu am avut niciodata pana acum un router care sa il bata pe asta la semnal, desi mi-au trecut prin mana vreo cateva routere, inclusiv MikroTik sau Asus. E cam sarac in functii, dar daca nu ai nevoie de cine stie ce functii deosebite, e mai mult decat suficient!
Tenda AC9 e best buy in bugete sub 400 de lei. Si costa la jumatate!
Du-te si plimba ursu' cu gunoiul ala de router! Daca gunoiul ala infect de Tenda este recomandat in locul MikroTik-ului si daca mai are si putere reala de acoperire mai mare si reala fata de MikroTik... inseamna ca ne-am dus cu totul!
Adica... eu le masor parametrii,lucrez cu ele le verific cum nu multi au ocazia si vine unu' d'asta care sa spuna ca jegul Tenda bate firme profesionale!
Sa ma ierti dar nu stii ce vorbesti! Mai multe nu spun ca nu are rost sa escaladez discutia unde nu trebuie.Ce am avut de spus,am spus!

#4626
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeuxEx, on 28 august 2018 - 22:45, said:

Confirm ce spune @ldpe ! Nu am avut niciodata pana acum un router care sa il bata pe asta la semnal, desi mi-au trecut prin mana vreo cateva routere, inclusiv MikroTik sau Asus. E cam sarac in functii, dar daca nu ai nevoie de cine stie ce functii deosebite, e mai mult decat suficient!
Tenda AC9 e best buy in bugete sub 400 de lei. Si costa la jumatate!
E functional. Si AC12 si AC15.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate