Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 

(feitosak1) casa Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
6677 replies to this topic

#73
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postfeitosak1, on 11th October 2011, 18:12, said:

am facut un calcul destul de simplu si cred ca geamurile exterioare la toata casa vor avea in jur de 75 - 80 de metri patrati. am citit pe un jurnal de un pret de aprox 100E pe mp la un geam bun, nu mai stiu exact ce profil si ce sticla. oricum, cred ca tamplaria va costa mult de tot.

si eu cred la fel :))
ai putea sa-ti faci o impresie calculandu-ti singur pretul termopanelor.
si cel mai bine este sa ceri o gramada de oferte pentru ca, personal, am vazut ca aceastea difera foarte multe de la firma la firma.

Numai bine  :peacefingers:

#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postfeitosak1, on 9th October 2011, 11:23, said:

Salut.
atasez cateva randari cu exteriorul, "la prima mana", facute de arhitect dupa niste poze pe care i le-am aratat.
1. Vizualizãrile postate de tine sunt într-o fazã "crudã".

2. Se observã din start lipsa unor realitãþi constructive care fac volumul, ce-i drept, atractiv...dar nu realist.
Mã refer aici la nivelul etajului, acolo unde planul ferestrelor bate în planul streaºinii. Ar fi interesant din partea arhitectului sã-þi clarifice totul cu o secþiune.

O fi placã de beton ? Dacã DA, cofrarea în consolã de la nivelul etajului presupune niºte inginerii sau cofraje cu popi lungi de la nivelul parterului. E o chestie acolo. Ar bine de lãmurit.

3. Balustradele teraselor de la etaj sunt sexy, leagã cromatic volumul, dar sunt greu de întreþinut. Eu sunt OK cu ele dar gândeºte ºi practic. Sunt ºi scumpe.

4. Rezolvarea jgheaburilor deasupra planului paziei presupune un detaliu bine gândit ºi cere o bunã execuþie. Cu apa nu te joci.

5. O streaºinã generoasã cere ºi burlane generoase. Trebuie lãmuritã ºi problema pluvialelor. Pe unde trec ? Cât de vizibile vor fi ? S-a gândit arhitectul la o altã soluþie ?

6. Ai un bandou extrudat care încadreazã o fereastrã lungã ºi îngustã ce se întoarce pe douã faþade. Cere detalii despre modul în care este pus în operã.

7. Ca ºi exerciþiu de design, casa e OK dar realitatea ºantierului te va aduce imediat cu picioarele pe pãmânt. Ai nevoie de un constructor pretenþios ºi serios cât ºi de un proiect care oferã toate detaliile pt. a controla fiþele volumului.

8. Este o construcþie scumpã. Bugeteazã-te bine pt. cã te afli în registrul superior.

Îl poþi ruga pe arhitect sã-þi dea fiºierul de lucru în care a lucrat 3D-ul ?
Mi-ar place sã mã joc ºi eu cu el.
Nu intenþionez sã-i fur comisionul... doar vreau sã trag de niºte chestii, sã texturez ºi sã-l luminez.

#75
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postparadigmatic, on 12th October 2011, 11:29, said:

1. Vizualizãrile postate de tine sunt într-o fazã "crudã".

2. Se observã din start lipsa unor realitãþi constructive care fac volumul, ce-i drept, atractiv...dar nu realist.
Mã refer aici la nivelul etajului, acolo unde planul ferestrelor bate în planul streaºinii. Ar fi interesant din partea arhitectului sã-þi clarifice totul cu o secþiune.

Am scris mai sus ca ferestrele nu vor ramane asa, ci vor fi exact invers, verticale si inguste, plecand de jos cam de la nivelul genunchiului, si la parter si la etaj

O fi placã de beton ? Dacã DA, cofrarea în consolã de la nivelul etajului presupune niºte inginerii sau cofraje cu popi lungi de la nivelul parterului. E o chestie acolo. Ar bine de lãmurit.

Da, e placa de beton, dar sincer nu inteleg la ce te referi cu consola. o sa intreb arhitectul

3. Balustradele teraselor de la etaj sunt sexy, leagã cromatic volumul, dar sunt greu de întreþinut. Eu sunt OK cu ele dar gândeºte ºi practic. Sunt ºi scumpe.

Da, asa e, inca ma gandesc la un material care sa mearga cu aerul mai cubist...exclud inoxul.

4. Rezolvarea jgheaburilor deasupra planului paziei presupune un detaliu bine gândit ºi cere o bunã execuþie. Cu apa nu te joci.

Oricum ar fi, as vrea sa ramana burlanele "ascunse" si pazia foarte lata, cum e in poze. la fel, trebuie sa detaliez cu arhitectul

5. O streaºinã generoasã cere ºi burlane generoase. Trebuie lãmuritã ºi problema pluvialelor. Pe unde trec ? Cât de vizibile vor fi ? S-a gândit arhitectul la o altã soluþie ?

6. Ai un bandou extrudat care încadreazã o fereastrã lungã ºi îngustã ce se întoarce pe douã faþade. Cere detalii despre modul în care este pus în operã.

Voi cere

7. Ca ºi exerciþiu de design, casa e OK dar realitatea ºantierului te va aduce imediat cu picioarele pe pãmânt. Ai nevoie de un constructor pretenþios ºi serios cât ºi de un proiect care oferã toate detaliile pt. a controla fiþele volumului.

8. Este o construcþie scumpã. Bugeteazã-te bine pt. cã te afli în registrul superior.

Bugetul e a=cam 160.000E, am calculat la un mp util cam 880E. La cheie. sau 620E pe mp construit. Nu stiu sa-ti spun daca e suficient sau nu.....ramane de vazut

Îl poþi ruga pe arhitect sã-þi dea fiºierul de lucru în care a lucrat 3D-ul ?
Mi-ar place sã mã joc ºi eu cu el.
Nu intenþionez sã-i fur comisionul... doar vreau sã trag de niºte chestii, sã texturez ºi sã-l luminez.

O sa fac tot posibilul, dar oricum ma gandesc serios sa schimb arhitectul, pentru ca ma oboseste, nu are timp niciodata de mine. Mi l-a recomandat un prieten, lucreaza mai ieftin decat media, dar are f multe proiecte in lucru banuiesc tocmai pt ca e ieftin, si NU are timp. Am inceput acum o luna si uite in ce stadiu sunt. Pt ca e ieftin, are asa un aer de "oricum lucrez ieftin, vrei sa-ti si raspund la telefon?". Trebuie sa-l sun 3-4 zile pt a reusi sa ne intalnim sau sa-l sun de 5-6 ori ca sa-mi trimita un mail. Ma enerveaza. Asa ca ma gandesc serios sa caut un arhitect care sa se si bage sa termine proiectul asta. Eventualii  ofertanti ma pot contacta sa discutam.


#76
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postklupoloistu, on 12th October 2011, 09:56, said:

si eu cred la fel :))
ai putea sa-ti faci o impresie calculandu-ti singur pretul termopanelor.
si cel mai bine este sa ceri o gramada de oferte pentru ca, personal, am vazut ca aceastea difera foarte multe de la firma la firma.

Numai bine  :peacefingers:


am calculat, in mare....cu profil 6 camere, sticla cea mai scumpa, culoarea cea mai inchisa, ajung cam la 10000E.........o gramajoara de $. Plus ca vreau neaparat tripan.....si nu e inclus in pretul asta.

#77
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cât de ieftin e? De curiozitate.

ªi ce proiecte comisioneazã în banii ofertaþi?
Arhitecturã, rezistenþã, instalaþii de care ?
Avize, urmãrire de santier ?

Edited by paradigmatic, 12 October 2011 - 14:13.


#78
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postparadigmatic, on 12th October 2011, 15:11, said:

Cât de ieftin e? De curiozitate.

ªi ce proiecte comisioneazã în banii ofertaþi?
Arhitecturã, rezistenþã, instalaþii de care ?
Avize, urmãrire de santier ?


2000E, proiect complet + luat avizele (platite de mine separat). pt 250 mp construiti. fara factura. zic ca e ieftin pt ca altul mi-a cerut 15E +tva pe mp, adica in jur de 4500. si nu vrea fara factura. dar sincer ii duc dorul, era parolist omul. dar cam scump.

chiar, merita 4000-4500 un proiect complet bine facut, adica mai "custom", nu copy paste in 3 zile?poate mi se pare mie scump si n-ar trebui sa ma zgarcesc in faza asta. ce zici?

#79
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postfeitosak1, on 11th October 2011, 17:12, said:

am facut un calcul destul de simplu si cred ca geamurile exterioare la toata casa vor avea in jur de 75 - 80 de metri patrati. am citit pe un jurnal de un pret de aprox 100E pe mp la un geam bun, nu mai stiu exact ce profil si ce sticla. oricum, cred ca tamplaria va costa mult de tot.

Tamplaria de aluminiu cu bariera termica minim 24mm si tripan, pe RAL standard (gri, rosu, galben, verde, albastru), cu feronerie adecvata si inchideri prin sertizare + adeziv bicomponent ajunge in jur de 160 euro/mp.

View Postfeitosak1, on 11th October 2011, 14:22, said:

Am auzit lucruri bune despre aluminiu, dar din cate stiu nu e indicat sa pui aluminiu la casa noua, ca mai lucreaza peretii si se poate stramba tamplaria, si ar fi indicat sa pui AL la cativa ani dupa ce e gata casa. Asta am auzit, nu bag mana in foc, s-ar putea sa fi scris o gogomanie.

:thumbup: Povesti! Momentul de inertie la aluminiu este cu 80% mai mare decat la lemn sau PVC! Asta sigur a scornit-o vreun producator de PVC ca argument sa-ti pui PVC.

#80
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Posttoteudinnou, on 15th October 2011, 10:58, said:

Tamplaria de aluminiu cu bariera termica minim 24mm si tripan, pe RAL standard (gri, rosu, galben, verde, albastru), cu feronerie adecvata si inchideri prin sertizare + adeziv bicomponent ajunge in jur de 160 euro/mp.



:thumbup: Povesti! Momentul de inertie la aluminiu este cu 80% mai mare decat la lemn sau PVC! Asta sigur a scornit-o vreun producator de PVC ca argument sa-ti pui PVC.


Posibil. Deci, recomanzi aluminiu?

#81
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,584
  • Înscris: 10.05.2007
Ok.
Parere generala: se poate mult mai bine.
Ce mi-a sarit in ochi, la fel ca si colegului meu butonator, este faptul ca vei avea o placa superba in consola deasupra etajului.
Din experienta, chiar anul acesta am avut o casa asemanatoare, pot spune ca este dificil de executat, iar acest artificiu sporeste mult consumul de fier si beton la casa. Placa va fi foarte greu de sprijinit la asemenea inaltime, iar rezultatul poate rezerva surprize. Finisajul la acea placa se poate realiza doar cu profile metalice si placocem sau fermacel. Materiale scumpe, dupa parerea mea.
Un alt aspect este faptul cacasa nu prea are pereti, e mult prea vitrata, s-ar putea sa ai probleme cu mobilarea. Sunt 2 tipuri de case, cele placute pe exterior si cele utile la interior. Ideal ar fi sa le aiba pe amandoua, fara a face mari compromisuri.
Ferestrele alea intr-o dunga, arata rau de tot, zici ca sunt de la vreun abator sau fabrica de conserve.
Sincer, mie imi miroase a Puran, dar s-ar putea sa ma insel.

Edited by Astrul, 15 October 2011 - 21:49.


#82
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostAstrul, on 15th October 2011, 22:43, said:

Ok.
Parere generala: se poate mult mai bine.
Ce mi-a sarit in ochi, la fel ca si colegului meu butonator, este faptul ca vei avea o placa superba in consola deasupra etajului.
Din experienta, chiar anul acesta am avut o casa asemanatoare, pot spune ca este dificil de executat, iar acest artificiu sporeste mult consumul de fier si beton la casa. Placa va fi foarte greu de sprijinit la asemenea inaltime, iar rezultatul poate rezerva surprize. Finisajul la acea placa se poate realiza doar cu profile metalice si placocem sau fermacel. Materiale scumpe, dupa parerea mea.
Un alt aspect este faptul cacasa nu prea are pereti, e mult prea vitrata, s-ar putea sa ai probleme cu mobilarea. Sunt 2 tipuri de case, cele placute pe exterior si cele utile la interior. Ideal ar fi sa le aiba pe amandoua, fara a face mari compromisuri.
Ferestrele alea intr-o dunga, arata rau de tot, zici ca sunt de la vreun abator sau fabrica de conserve.
Sincer, mie imi miroase a Puran, dar s-ar putea sa ma insel.


Puran?

In alta ordine de idei, am schimbat arhitectul, asa ca nu va mai arata asa. E chiar cineva care si-a scris parerile mai sus. Va pastra aerul asta cubist, dar va arata altfel, mai ales la geamuri. Saptamana viitoare cred ca atasez noile 3D-uri.

Tu esti constructor, ai putea estima cu cat creste costul executiei daca ramane placa aia asa cum e? iti cer o parere, nu trebuie o suma sau un procent corect 100%, dar banuiesc ca ai o idee.....

Daca tin la ceva anume in legatura cu casa asta, la placa aia tin......sa ma mai gandesc zici? nu vreau sa fie o casa banala, de-aia insist.

#83
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,584
  • Înscris: 10.05.2007
La o prima vedere, am estimat ca acea casa, de care spun eu, sa coste in jur de 25-27k la rosu. Asta pana sa vad structura.
La calculatia devizului a ajuns spre 32k. Mult peste asteptari, fiind vorba de vreo 150mp desfasurati.
Tipul ala de acoperis e stil Lloyd. Nu se potriveste la orice tip de case.
Cat despre schimbarea arhitectului...cred ca ai luat o decizie buna.

#84
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postfeitosak1, on 15th October 2011, 22:18, said:

Posibil. Deci, recomanzi aluminiu?


Aluminiul este recomandat intotdeauna dar depinde de beneficiar. Ma refer la partea financiara.

#85
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postfeitosak1, on 15th October 2011, 23:00, said:

In alta ordine de idei, am schimbat arhitectul,
l-ai luat pe moldoveanul carcotas?

Edited by casuta_papusilor, 16 October 2011 - 10:21.


#86
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postcasuta_papusilor, on 16th October 2011, 11:17, said:

l-ai luat pe moldoveanul carcotas?



Nu. Paradigmatic.

View PostAstrul, on 16th October 2011, 01:16, said:

La o prima vedere, am estimat ca acea casa, de care spun eu, sa coste in jur de 25-27k la rosu. Asta pana sa vad structura.
La calculatia devizului a ajuns spre 32k. Mult peste asteptari, fiind vorba de vreo 150mp desfasurati.
Tipul ala de acoperis e stil Lloyd. Nu se potriveste la orice tip de case.
Cat despre schimbarea arhitectului...cred ca ai luat o decizie buna.

Deci cam 5000-7000 diferenta? asta se potriveste cu ce mi-a zis arhitectul, anume ca placa aia speciala va costa dublu decat o placa normala, adica mareste costul cu aprox 6000E.

Incercam sa-l facem sa se potriveasca, pe acest acoperis stil Lloyd :)


View Posttoteudinnou, on 16th October 2011, 11:13, said:

Aluminiul este recomandat intotdeauna dar depinde de beneficiar. Ma refer la partea financiara.


Ok, s-a notat. O sa tin minte ca AL e cea mai buna alegere.

#87
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postfeitosak1, on 16th October 2011, 12:16, said:

Nu. Paradigmatic.
pe puncktuletul nostru drag?!
marfa!

#88
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postfeitosak1, on 16th October 2011, 12:16, said:

Deci cam 5000-7000 diferenta? asta se potriveste cu ce mi-a zis arhitectul, anume ca placa aia speciala va costa dublu decat o placa normala, adica mareste costul cu aprox 6000E.
eu zic ca merita banii astia
si stii de ce
pentru ca daca asta e la ce tii neaparat
dupa ce ai fi terminat casa fara placa aia SIGUR ai fi dat si 15000E ca sa o ai

#89
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postcasuta_papusilor, on 16th October 2011, 12:31, said:

pe puncktuletul nostru drag?!
marfa!


sa vedem ce poate :))

am incredere ca va fi ok. Miercuri sau joi vor fi gata primele 3D-uri facute de el, le voi atasa aici.

#90
carcotasu00

carcotasu00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.10.2011

View Postcasuta_papusilor, on 16th October 2011, 10:17, said:

l-ai luat pe moldoveanul carcotas?
nu mi-a placut niciodata cubismul  :confuzzled:
mai ales fara caciula ..e si mai si :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate