Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

(feitosak1) casa Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
6677 replies to this topic

#55
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 badsica, on 9th October 2011, 12:14, said:

La casa asta se preteaza un acoperis de tip terasa .

O sa te rupa-n doua tamplaria :rolleyes:


Nu prea as vrea terasa, am discutat cu mai multi proiectanti si constructori si toata lumea insista ca la diferentele de temperatura iarna-vara de la -20 la +60 sau chiar mai mult nu prea exista o solutie de izolare cu care sa poti sta linistit mai mult de cativa ani.

despre tamplarie, asa e, ma astept undeva la 10-15 mii de euro....oricum nu vor fi chiar atatea ferestre, plus ca multe dintre ele sunt fixe, mai ales la parter.

#56
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 petre69, on 9th October 2011, 11:39, said:

interesant proiect

Interensat. Doar ca eu spun asta, cateodata, cand nu stiu ce sa cred despre ceva sau nu vreau sa deranjez cu vre-o alta remarca...

Hai totusi sa te ajut (deranjez) un pic: proiectul mi-se pare ciudat, aiurea, nu stiu cum sa-l incadrez, de unde sa incep in a-l intelege... Ce este? Un cub cu o multitudine de muchii in el, geamuri inguste, verticale si orizontale, insa lipite de tavan sau acoperis? Acoperis care vine ca o palarie pe cub? Si culoarea?

Nu te grabi sa dai OK-ul chiar daca iti place, pune-l langa proiectele pe care le-ai vazut in reviste si vezi prin comparatie ce a iesit, poate are sa ti se para altfel proiectul. Poate o sa-ti placa sau nu, insa trebuie sa treaca ceva timp peste el pana sa mergi mai departe. Iti mai pot veni idei si poti face modificari...

Oricum gusturile difera si orice ai face trebuie sa fi tu multumit(a), indiferent de ce spun carcotasii de pe forum.  :notangel:

#57
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 feitosak1, on 9th October 2011, 12:12, said:

daca ai alta idee
Attached File  mogosoaia_2014.jpg   545.28K   491 downloadsAttached File  5.jpg   141.1K   521 downloads

#58
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 aureliu, on 9th October 2011, 12:57, said:

Interensat. Doar ca eu spun asta, cateodata, cand nu stiu ce sa cred despre ceva sau nu vreau sa deranjez cu vre-o alta remarca...

Hai totusi sa te ajut (deranjez) un pic: proiectul mi-se pare ciudat, aiurea, nu stiu cum sa-l incadrez, de unde sa incep in a-l intelege... Ce este? Un cub cu o multitudine de muchii in el, geamuri inguste, verticale si orizontale, insa lipite de tavan sau acoperis? Acoperis care vine ca o palarie pe cub? Si culoarea?

Nu te grabi sa dai OK-ul chiar daca iti place, pune-l langa proiectele pe care le-ai vazut in reviste si vezi prin comparatie ce a iesit, poate are sa ti se para altfel proiectul. Poate o sa-ti placa sau nu, insa trebuie sa treaca ceva timp peste el pana sa mergi mai departe. Iti mai pot veni idei si poti face modificari...

Oricum gusturile difera si orice ai face trebuie sa fi tu multumit(a), indiferent de ce spun carcotasii de pe forum.  :notangel:


Tocmai din acest motiv am pus pozele aici, sa mai primesc sfaturi, critici si pareri. Nu e batut in cuie, am precizat mai sus ca e doar o idee. Se pot face modificari, bineinteles. Am mai precizat ca geamurile vor fi verticale, nu orizontale. Culoarea as vrea sa fie alb murdar sau gri (casa) si un antracit (tigla). Dar in cazul asta nu stiu cum sa fac  tamplaria....neagra?!?

#59
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Am scanat în grabă cele câteva posturi de pe topic și am văzut imaginile atașate...inclusiv faza incipentă de studiu.
Impresia generală e de "bine" în sensul că ultimile randări sunt okeiuțe. Inspiră a casă.

Sunt chestii de urmărit cum ar fi anumite suprafețe care nu par a avea o rezolvare în faza actuală. Sper că este încă în studiu problema.

La nivelul plăcii etajului avem suprafețe plane care se nasc în prelungirea acelui balcon, perimentral casei, care nu sunt acoperite cu un finisaj corespunzător. Șorț tablă ?, țiglă ?, este tot un balcon perimentral ? Albul nu sugerează nimic.

Pe fațadă (imag de la nivelul ochiului) sunt prezente 3 materiale. Zugrăveli albe, lemn sau compozit cu textură de lemn și cărămidă aparentă. În opinia mea este cam mult.
Încarcă.
Bănuiala mea este că autorul,  încă ...... , se "joacă" în dorința lui de a excita vizual privitorul.
Aș renunța la cărămida aparentă în favoarea simplificării cumulului de culori și texturi.
În mod normal te poți juca cu 3 materiale dar la volume mai mari sau unul dintre ele îl atribui elementelor orizontale.

Contraforții de la nivelul streașinii sunt și ei un accesoriu nătăfleț care duce volumul într-un registru cam "neliniștit".
Repet.
I-aș înlătura în favoarea simplificării.
Volumul ește miștocuț dar se simte nevoia de curățenie, de claritate.

În rest e OK.
Un proiect clar și complet să fie, un constructor serios, finanțare din belșug și continuitate în decizii.
Cred că va ieși o casă oacheșă.

La plan, poate se ia în considerare o rocadă între birou și intrarea principală...puțin cam sfiosă, retrasă.
Accesul la CT se poate face din vestibul (dacă se face rocada) iar aria CT-ului poate rezolva și un mic grup sanitar.
Cel din Bucătărie poate deveni cămară iar cea dinspre terasă poate dispare definitiv.
Locul de luat masa este mic. Undeva la 3X3 ar fi mai util.

Este nimic mai mult decât o părere.

#60
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Contraforții de la nivelul streașinii sunt și ei un accesoriu nătăfleț care duce volumul într-un registru cam "neliniștit".
Repet.
I-aș înlătura în favoarea simplificării.
Volumul ește miștocuț dar se simte nevoia de curățenie, de claritate.



Care sunt contrafortii despre care vb? ca nu-mi dau seama....te referi la faptul ca streasina e iesita destul de mult in exterior? cam 1.3m cred ca va fi....

culoarea este inca alba pt ca pe baza acestei schite se va dezvolta proiectul, pas cu pas, pana la varianta finala.

Vreau o casa moderna, nu rustica, si trebuie sa tin cont si de dimensiunile terenului (15.5x30), care obliga la o casa dreptunghi. Asa ca oricum ar fi, forma ramane aceeasi.

#61
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 feitosak1, on 9th October 2011, 14:45, said:

Care sunt contrafortii despre care vb? ca nu-mi dau seama....te referi la faptul ca streasina e iesita destul de mult in exterior? cam 1.3m cred ca va fi....
M-am uitat la postul de mai sus al lui moldoveanu :death: .
În această situație textul de mai sus face referire la vizualizările lui :photo: .
Scuze.
Voi reveni.

#62
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 paradigmatic, on 10th October 2011, 10:48, said:

M-am uitat la postul de mai sus al lui moldoveanu :death: .
În această situație textul de mai sus face referire la vizualizările lui :photo: .
Scuze.
Voi reveni.


hahaha :) ma ustura ochii de cat am cautat contrafortii in randarile mele :))))
astept pareri despre randarile de pe pagina anterioara. cu precizarea ca nu arata atat de bine ca cele ale lui moldoveanu, tocmai pt ca e doar un pct de plecare pe care sper sa il pot dezvolta cu ajutorul celor de pe forum.

oricum astept parerea ta paradigmatic.

multumesc.

 moldoveanu00, on 9th October 2011, 13:08, said:



arata f bine, nimic de zis, insa la cei 85-90 mp utili de care am nevoie la parter rezulta o amprenta a casei de 8.5x13m, deci un dreptunghi cu care nu prea te poti "juca" cine stie ce la acoperis, de aceea are forma monotona. mi-ar fi placut o casa mai patrata, dar nu am cum sa fac asa ceva din cauza dimensiunilor terenului.

#63
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 feitosak1, on 10th October 2011, 11:39, said:

la cei 85-90 mp utili de care am nevoie la parter rezulta o amprenta a casei de 8.5x13m, deci un dreptunghi
se mai poate "fura" 2-3 mp intr-un loc ..alti 2-3 mp in alt loc , astfel ca un 5-6 mp nu ar fi un capat de tara , doar pentru a "nu da nastere" la un dreptunghi.
iar idei pentru cateva jocuri de fatada si multiplicarea acoperisului in 4 ape (pe 2-3 coame si cu diferente de nivel) , pot duce la o volumetrie mai deosebita per ansamblu .
asta daca doresti sa "nu transformi" casa visurilor tale, intr-o veche/cunoscuta locuinta comunista (adica tip bloculetz)  :peacefingers:

#64
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 moldoveanu00, on 10th October 2011, 14:25, said:

se mai poate "fura" 2-3 mp intr-un loc ..alti 2-3 mp in alt loc , astfel ca un 5-6 mp nu ar fi un capat de tara , doar pentru a "nu da nastere" la un dreptunghi.
iar idei pentru cateva jocuri de fatada si multiplicarea acoperisului in 4 ape (pe 2-3 coame si cu diferente de nivel) , pot duce la o volumetrie mai deosebita per ansamblu .
asta daca doresti sa "nu transformi" casa visurilor tale, intr-o veche/cunoscuta locuinta comunista (adica tip bloculetz)  :peacefingers:


iti dai seama ca voi face tot posibilul sa fie cat mai bine....dar sincer nu inteleg de ce ti se pare ca in schitele alea exista ceva care aminteste de un bloculet comunist.....

#65
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
e mai patratos si mai cubic si mai putin fantezian si sofisticat ca variantele lui.
era invidios si pe semintele mele, ca aveam bulion mai de calitate si ieseau mai crocante, mai spargacioase si mai pofticioase ca ale lui.

#66
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
invidios doar ca foloseai alte ingrediente si ... aveai parte de alta ...terapie      B)  http://anatolbasarab...iea-cu-seminte/

Edited by moldoveanu00, 10 October 2011 - 20:25.


#67
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
te doare capu cu atatea vindecari.
n-am inteles daca semintele de patrunjel din tuica trebuie luate cu tot cu ea, pentru insuficienta.

#68
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
pentru insuficienta indicate ar fi semintele de telina. dar luate in cantitate moderata ca dupa aia nu mai pleaca nevasta la serviciu. sau soacra nu mai are rabdare cu ala micu.

#69
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 feitosak1, on 9th October 2011, 13:32, said:

Tocmai din acest motiv am pus pozele aici, sa mai primesc sfaturi, critici si pareri. Nu e batut in cuie, am precizat mai sus ca e doar o idee. Se pot face modificari, bineinteles. Am mai precizat ca geamurile vor fi verticale, nu orizontale. Culoarea as vrea sa fie alb murdar sau gri (casa) si un antracit (tigla). Dar in cazul asta nu stiu cum sa fac  tamplaria....neagra?!?

exista o nuanta ral la pvc, un gri inchis.
:)

#70
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 budrom, on 11th October 2011, 13:11, said:

exista o nuanta ral la pvc, un gri inchis.
:)

parca am vazut......dar parca nu as face tamplaria de pvc......mi-ar placea de lemn, dar e scump, si chiar daca sa zicem ca as face un efort, nu prea am citit lucruri f bune despre lemn pe subiectul despre tamplarie. Am auzit lucruri bune despre aluminiu, dar din cate stiu nu e indicat sa pui aluminiu la casa noua, ca mai lucreaza peretii si se poate stramba tamplaria, si ar fi indicat sa pui AL la cativa ani dupa ce e gata casa. Asta am auzit, nu bag mana in foc, s-ar putea sa fi scris o gogomanie.

#71
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
baga pvc ca sa scapi de griji

#72
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 petre69, on 11th October 2011, 16:41, said:

baga pvc ca sa scapi de griji

am facut un calcul destul de simplu si cred ca geamurile exterioare la toata casa vor avea in jur de 75 - 80 de metri patrati. am citit pe un jurnal de un pret de aprox 100E pe mp la un geam bun, nu mai stiu exact ce profil si ce sticla. oricum, cred ca tamplaria va costa mult de tot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate