Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

(feitosak1) casa Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
6677 replies to this topic

#37
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postcasuta_papusilor, on 30th September 2011, 22:15, said:

locul de luat masa n-are fereastra.
ala e loc de jucat poker, ca sa nu te toarne vecinii prin geam.
acu vad ca n-ai geamuri pe nicaieri.
e un draft.

da, e ceva preliminar. acum e in lucru.
la locul de luat masa va fi un geam mare, aproape cat peretele, doar sa ramana loc de un calorifer de 40. De fapt geamurile vor fi supradimensionate la toata casa, e o manie personala. cred ca geamurile vor costa cel mai mult, adica mai mult decat tigla, beton, caramida, luate separat. Mai ales ca imi trebuie cu 3 foi la dimensiunile astea.

#38
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.03.2008
Pretul prezentat ... presupun ca vorbim de regie proprie ... e mare pt anul in curs si probabil urmatorul ...
Valori de genul asta erau cerute ... si citeodata acceptate in 2007-2008 .. la apogeul boom-ului in constructiii ... cind nu gaseai echipa libera nici daca asteptai citeva luni ...
Astazi daca e un constructor  chiar bun nu prea primeste mai mult de 50 Eur  / mp construit . ...

E posibil ca ce ai auzit tu sa fie pretul la prima strigare ... ca sa aiba si ei loc sa negocieze in jos .. :)
Oricum nu negocia fara proiecte ... inclusiv cel de rezistenta ... cu un amic de meserie ... care poate verifica ca macar 1-2 dorei stiu sa citeasca planurile de resistenta si sa execute corect armaturile ... ...
Arata-le clar ce au de facut pe banii aia ca sa nu ai discutii dupa ... cind descopera ei ca e mai grru decit credeau ... :)

Sfaul meu: sint destule jurnale active ... contacteaza-i pe PM pe 5-6 din zona Ilfov - Bucuresti si intreaba-i ce au negociat pt lucrarile de anul asta ... vei avea cea mai fidela imagine a pietei ....

De ce merita sa te tirguiesti???
Un pret mare pe mp nu e o garantie pt o calitate pe masura ... mai degraba e un indicator al abilitatilor de negociere a constructorului ... :)

Spor,

View Postfeitosak1, on 30th September 2011, 18:57, said:

asa o fi in general, dar astia lucreaza intr-adevar bine. Am vazut faianta fara rosturi pusa de ei si iesise stas. Am inteles ca iau cam 60-65 E pe mp la rosu. E mult, e ok?


#39
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu am precizat bugetul. Acesta ar fi aprox. 160.000E, deci impartit pe mp ar fi cam asa:

mp. utili = 160.000 / 180 = 889E per mp util
mp. construiti fara terase = 160.000 / 220 = 727E per mp constr
mp. construiti cu terase = 160.000E / 250 = 640E per mp

#40
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Inca o intrebare.

Avand in vedere ca as vrea sa incep constructia in 2012, aprilie-mai, exista posibilitatea de a aconta materiale( avans la depozit, la pretul din decembrie-ianuarie), si sa platesc integral si sa ridic materialele dupa cateva luni? Ma gandesc ca in iarna preturile ar fi mai mici si setea de clienti mai mare, din cate am citit pe forum.

Pareri?

#41
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postfeitosak1, on 3rd October 2011, 10:52, said:

Inca o intrebare.

Avand in vedere ca as vrea sa incep constructia in 2012, aprilie-mai, exista posibilitatea de a aconta materiale( avans la depozit, la pretul din decembrie-ianuarie), si sa platesc integral si sa ridic materialele dupa cateva luni? Ma gandesc ca in iarna preturile ar fi mai mici si setea de clienti mai mare, din cate am citit pe forum.

Pareri?


In tara asta de rahat nu dai banii inainte la nimic, ce crezi ca o sa pierzi o mie -doua de euro?? Cand te apuci de treaba platesti totul!!! iarna nu se face nimic,iar daca platesti acum o sa iei fier ruginit si materiale de care vor ei sa scape in iarne nu le ia nici dracu!! tine banii si faci treaba la anul!! Eu am facut-o la rosu 220 desfasurata si 170 utili , la "negru" si am platit 50 Euro/m2 manopera ! Am platit pana acum cam 45oooEuro!!!La rosu!!!! La anul continui!!

#42
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Un fin de-al meu a facut treaba asta si depozitul furnizor a dat faliment in primavara. Din "fericire" omul s-a limitat doar la caramida. Nu a mai recuperat nimic.
Poate sa te incumeti sa faci treaba asta cu o firma "consacrata"...

#43
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postnovigelu, on 3rd October 2011, 11:07, said:

In tara asta de rahat nu dai banii inainte la nimic, ce crezi ca o sa pierzi o mie -doua de euro?? Cand te apuci de treaba platesti totul!!! iarna nu se face nimic,iar daca platesti acum o sa iei fier ruginit si materiale de care vor ei sa scape in iarne nu le ia nici dracu!! tine banii si faci treaba la anul!! Eu am facut-o la rosu 220 desfasurata si 170 utili , la "negru" si am platit 50 Euro/m2 manopera ! Am platit pana acum cam 45oooEuro!!!La rosu!!!! La anul continui!!


Aha. Am inteles cu materialele. Cam asa e si a mea, 220 constr, 180 utili. Din cate am inteles, o manopera buna cam asa ar fi , in jur de 50 E pe mp, mai mult sau mai putin....

Eu zic ca poti sa faci casa ca a ta sau a mea (viitoare) la rosu cu 25-30.000, sau cu 45.000-50.000. Depinde mult de CUM o faci.

#44
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postfeitosak1, on 3rd October 2011, 11:18, said:

Aha. Am inteles cu materialele. Cam asa e si a mea, 220 constr, 180 utili. Din cate am inteles, o manopera buna cam asa ar fi , in jur de 50 E pe mp, mai mult sau mai putin....

Eu zic ca poti sa faci casa ca a ta sau a mea (viitoare) la rosu cu 25-30.000, sau cu 45.000-50.000. Depinde mult de CUM o faci.


Sa stii ca nu am aruncat cu banii, si le-am platit cash, dar te costa manopera 13500 Euro ca am si beci sub garaj , apoi fierul 7400Kg x 3 ron/kg, beton cam 125 m3, caramida Brikston BKS30 si de 25, tigla Creaton ffff buna,streasina Ruukki,lemn, cama stea te duc la 43-45000euro, nu prea ai cum sa le iei  mai ieftin, cam aici o sa te ajunga la rosu!!!!

#45
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postnovigelu, on 3rd October 2011, 11:27, said:

Sa stii ca nu am aruncat cu banii, si le-am platit cash, dar te costa manopera 13500 Euro ca am si beci sub garaj , apoi fierul 7400Kg x 3 ron/kg, beton cam 125 m3, caramida Brikston BKS30 si de 25, tigla Creaton ffff buna,streasina Ruukki,lemn, cama stea te duc la 43-45000euro, nu prea ai cum sa le iei  mai ieftin, cam aici o sa te ajunga la rosu!!!!


Pai exact asta am zis si eu, nu m-ai inteles bine. Ziceam ca o poti face la 25-30000, dar nu cum ai facut tu, de calitate. Stiu ca atat ma va duce, nu vreau sa ma gandesc cat inseamna si tamplaria......

Intrebare: la acoperis cu panta f mica, de 15-17gr, in 4 ape,  se preteaza tigla metalica sau ceramica? Care ar fi criteriile? Pro si contra?

#46
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postfeitosak1, on 3rd October 2011, 11:34, said:

Pai exact asta am zis si eu, nu m-ai inteles bine. Ziceam ca o poti face la 25-30000, dar nu cum ai facut tu, de calitate. Stiu ca atat ma va duce, nu vreau sa ma gandesc cat inseamna si tamplaria......

Intrebare: la acoperis cu panta f mica, de 15-17gr, in 4 ape,  se preteaza tigla metalica sau ceramica? Care ar fi criteriile? Pro si contra?


Eu am acoperis in 2 ape ,unghi de 25 grade si am pus tigla ceramica  Creaton balance!! Tot acolo iesi la pret daca folosesti tigla metalica si aia e de cacao, tabla de 0.4-05 vopsta in cativa ani se duce !!!! Ia ceramica si gata!!!

#47
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postnovigelu, on 3rd October 2011, 11:57, said:

Eu am acoperis in 2 ape ,unghi de 25 grade si am pus tigla ceramica  Creaton balance!! Tot acolo iesi la pret daca folosesti tigla metalica si aia e de cacao, tabla de 0.4-05 vopsta in cativa ani se duce !!!! Ia ceramica si gata!!!


la mine fiind unghiul mai mic, oare e avantaj? adica sta mai bine tigla pe casa? sau dimpotriva, o "sufla" vantul mai usor?

#48
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.03.2008
15-17 grade e la limita de impermeabilitate pt tigla ceramica/beton normala ...

Chiar si pt tabla tip tigla nu esti departe de limita asta ...

Singurele care sint sigur impermebile la unghiul asta sint:
-- table profilate asamblate cu sicana verticala si cui orizontal  --- Gerard/Decra/Metroline/Roca ...
-- table plane faltuite dublu/simplu -- fie industrial- cu click  fie manual -- Ruuki/Artline/Viking
Problema e ca toate alternativele astea sint scumpe bine peste medie ...

Scapi mult mai ieftin daca iti schimbi unghiul la minim 20-25 ca @novigelu ...
Ai acces la mult mai multe invelitori de calitate buna/f.buna si preturi decente ...

In plus un volum mai mare al podului asigura o izolare termica mai buna pt ultimul etaj ... e mai mult aer ...



View Postfeitosak1, on 3rd October 2011, 11:01, said:

la mine fiind unghiul mai mic, oare e avantaj? adica sta mai bine tigla pe casa? sau dimpotriva, o "sufla" vantul mai usor?


#49
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salut.

atasez cateva randari cu exteriorul, "la prima mana", facute de arhitect dupa niste poze pe care i le-am aratat.

De schimbat fata de ce apare in poza, in principal vor fi ferestrele, care nu vor ramane orizontale in partea de sus a peretelui (nu ca nu mi-ar placea, dar nu poti deschide geamul usor si nu poti spala pe exterior) ci dimpotriva vor fi in marea majoritate inguste, inalte si verticale.  Desi proiectul e abia la inceput, atasez primele poze tocmai pentru a primi pareri si sfaturi INAINTE de a fi gata, nu dupa, cand nu se mai poate face nimic. Asta o spun ca sa se inteleaga ca nu e varianta finala.

Cateva intrebari.

1. In legatura cu casa scarii, care apare ca fiind partial de sticla, ceva pareri? o las asa sau o fac din zidarie?
  
2. La acoperis, merge tigla ceramica? dpdv functional si/sau estetic? Nu vreau sa pun tabla.

3. La interior, as avea o problema. Suprafata de la etaj e cam mare, adica ies dormitoarele cam mari, dar nu am ce face, pt ca suprafata corespunde cu cea de la parter. Nici nu am cum sa mut o camera de la parter la etaj, pt ca vreau neaparat birou jos, in primul rand pt supravegheat copiii la teme, etc. Ideea e ca jos e cam inghesuit (mi se pare mie) si sus cam lejer. Daca nu gasesc vreo solutie, ramane asa.

4. Dupa cum se observa, nu apar burlanele in poze. Nici nu vreau sa apara. As vrea sa fie ascunse in pereti, arhitectul mi-a zis ca se poate. Ce presupune asta? e o operatiune f complicata? Merita efortul?


Astept si alte pareri

Pax!Attached File  dfdd.jpg   57.05K   358 downloads
Attached File  666_x.jpg   418.73K   401 downloadsAttached File  777_x.jpg   428.76K   126 downloadsAttached File  fdsfs.jpg   53.26K   328 downloadsfs.jpg]Attached File  222_x.jpg   414.36K   294 downloadsAttached File  777_x.jpg   428.76K   126 downloads[attachment=952
2
02:555_x.jpg]Attached File  555_x.jpg   407.8K   264 downloadsAttached File  444_x.jpg   408.19K   271 downloads[attachme
n
t=952218:1_a.jpg]

Attached Files


Edited by feitosak1, 09 October 2011 - 10:24.


#50
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
interesant proiect

#51
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postpetre69, on 9th October 2011, 11:39, said:

interesant proiect


poti sa detaliezi? :)

#52
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View Postpetre69, on 9th October 2011, 11:39, said:

interesant proiect
e , dar isi pastreaza tendintele de cubism , numai ca a inlocuit acoperisul de tip terasa cu unul de tip sarpanta . una destul de monotona prin forma sa.
am intalnit cativa arhitecti , buni de altfel , dar la momentul de punere a unei caciuli mai deosebite la o constructie , o cam dau pe aratura . stiu doar 2 ape si 4 ape. restul =0 barat !
"boala" lor e sa innebuneasca cuburile pe orice directie . simplitate din pmdvd !
binenteles ca am intalnit si proiectanti/arhitecti care dintr-o discutie de cateva zeci de minute cu un client , incepusera sa-i creioneze atat in plan cat si 3d , tot felul de idei ingenioase  :peacefingers:


View Postfeitosak1, on 9th October 2011, 11:23, said:

4. Dupa cum se observa, nu apar burlanele in poze. Nici nu vreau sa apara. As vrea sa fie ascunse in pereti, arhitectul mi-a zis ca se poate. Ce presupune asta?
:) jumatatile de raspuns la proiectanti , sunt boala grea :)
de ce nu ai insistant sa dezvolte subiectul acesta si dupa aia sa ne intrebi pe noi daca ar da bine sau nu .  :peacefingers:


View Postfeitosak1, on 9th October 2011, 11:23, said:

atasez cateva randari cu exteriorul, "la prima mana", facute de arhitect dupa niste poze pe care i le-am aratat.
ai fi amabil sa ne arati si noua acele poze ? binenteles daca nu deranjez.

Edited by moldoveanu00, 09 October 2011 - 11:27.


#53
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
ai fi amabil sa ne arati si noua acele poze ? binenteles daca nu deranjez.
[/quote]


pozele sunt dintr-o revista japoneza, cand reusesc sa le scanez le atasez aici.

acoperisul asa il vreau eu, in 4 ape. in 2 mi se pare urat si nici n-ar merge. daca ai alta idee, nu ezita sa-mi spui, proiectul nu e batut in cuie.
nu stiu ce alt tip de acoperis s-ar potrivi, nici terasa nu vreau din cauza problemelor cu izolatia.

intr-adevar e vb de cubism.

#54
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
La casa asta se preteaza un acoperis de tip terasa .

O sa te rupa-n doua tamplaria :rolleyes:

Edited by badsica, 09 October 2011 - 11:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate