Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Placa video noua

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da-o dreq, in 2011 sa iei placa video cu ddr3...

#38
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008
Totusi,ddr3 in anul asta cam raritate sa gasesti om care sa cumpere,adica na,daca omu n-are necesitate mai mare decat ce duce o placa echipata cu memorii DDR3,asta e.Dar eu sincer,nu m-as "uita" la 70 de ron pt o diferenta de la DDR3 la 5,si chipset mai bun.
Acum depinde de "preferintele" initiatorului.
Eu sincer m-as duce pe 6770,dar daca tu esti mai "fixat"  :naughty: uite asta cam ar fi ok sau pe 1GB dar mai scumpa cu ceva.

#39
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010

View PostLucian_M, on 16th September 2011, 09:47, said:

In cazul asta, cred ca cea mai buna varianta e gts 450 (de la gainward, msi sau Leadtek), o sa-ti placa. Am un gts 450 512 mb de la gainward, e silentioasa, performante foarte bune (am monitor 1680x1050, vad ca tu ai ceva de 24" si e full-hd, banuiesc). Ti-ar cam trebui ceva de 1gb, insa stiu pe cineva cu gt 240 de 512 mb, 128 bit si rezolutie full-hd si cica nu-i sughit jocurile. Insa pentru full-hd as lua placa de 1 gb, gddr5. Fa un efort, n-o sa regreti mai tarziu. Te gandesti ca oricum o vinzi in pierdere si dai in plus mai mult decat ai da acum pentru o placa buna.

Nu cautam sa te sfatuim de rau.

LE: pentru ce e radiatorul ulei?

GTS 450 leadtek (1 gb, ddr3) sau msi (512 mb, ddr5) sint 389 lei, peste buget.
De la gainward este 449 lei, muuuult peste buget.
Am mai zis nu am nevoie de rezolutie full hd si detalii la maxim. Pot foarte bine sa joc pe 1280x720, detalii medii sau mici, nu e nici o problema.
Radiatorul cu ulei este pentru incalzire locuinta.


View Postmarius ro, on 16th September 2011, 10:02, said:

v-a scapat ceva
HD6750,
urmatoarea ar fi hd6770
uitasem...inca nu si-a luat gt440 ddr3? era convins sa o ia
De asta am plecat de pe softpedia, datorita celorlalti useri, nu din cauza mea. Dar, nu comentez si te rog si pe tine sa te abtii.
Cit de clar vrei sa spun ca nu vreau AMD ??? Daca tot insisti, ma incapatinez si mai tare, dar vad ca tot nu pricepi.
Nu sint singurul, am mai gasit cel putin un topic, spunea omul CLAR ca nu vrea placi ATI, si tu si altii imediat i-ati recomandat niste ATI. Degeaba, omul chiar si-a luat nvidia pina la urma !!!
Poti sa fii sigur, imi voi lua si eu tot nvidia.

View Postal3x_al3x_tm, on 16th September 2011, 12:01, said:

Dar eu sincer,nu m-as "uita" la 70 de ron

Iti dau numarul de cont, te rog sa-mi virezi orice suma consideri tu potrivita, eu chiar ma uit la bani.
Daca am stabilit un buget, acum nu pot sa-l depasesc chiar cu 25%. De aia se cheama buget.

Edited by justnewsp, 16 September 2011 - 12:14.


#40
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
nu stiu care e problema ta, dar chiar am uitat ca e vorba de tine, ca vrei doar nvidia (am citit rapid ultimile 2 post-uri)
asa e cum am zis, te aprinzi repede
sunt multi care nu stiu de ce vor Nvidia...pentru ca nu se pricep, si intra aici pt. sfaturi...si cateodata iti multumesc ca le deschizi ochii :), nu e cazul tau
p.s. inca esti pe softpedia

Edited by marius ro, 16 September 2011 - 12:23.


#41
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010

View Postmarius ro, on 16th September 2011, 13:21, said:

nu stiu care e problema ta, dar chiar am uitat ca e vorba de tine, ca vrei doar nvidia (am citit rapid ultimile 2 post-uri)
asa e cum am zis, te aprinzi repede
sunt multi care nu stiu de ce vor Nvidia...pentru ca nu se pricep, si intra aici pt. sfaturi...si cateodata iti multumesc ca le deschizi ochii :), nu e cazul tau
p.s. inca esti pe softpedia

Nu conteaza motivele, din moment ce am scris ce vreau si ce nu vreau, inca de la incpeut, vehement, clar si detaliat !!
Puteai sa-ti dai seama, din postul detaliat si tehnic pe care l-am facut, ca nu sint complet ageamiu.
Sint pe softpedia, cu alt cont. Am mai zis si asta o data.

#42
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Din punctul nostru de vedere habar n-ai si te ghidezi doar dupa o vorba din spatele blocului, cum ca Nvidia e mai buna si ca AMD e regele jocului; alta vorba zice ca intel e tata lor, si amd sacs.

In fine, o sa ma conformez; pana la urma: cati bani esti dispus sa dai (dar exact, maxim, nu "300, dar mai pot pune 20 lei parca")?

Totusi, imi place ce-ai zis aici:

Quote

Iti dau numarul de cont, te rog sa-mi virezi orice suma consideri tu potrivita, eu chiar ma uit la bani.
Daca am stabilit un buget, acum nu pot sa-l depasesc chiar cu 25%. De aia se cheama buget.
Si sunt de acord, unii vorbesc de mariri de buget de parca banii cresc in copaci. Eu inteleg sa zici"mai pune 10 lei"...dar nici 70

#43
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Daca as fi intrebat: "ce placa sa-mi iau"?
Sau "care e mia buna, nvidia sau ati" ?
Mai intelegeam sa-mi sariti repede cu Ati.
Dar cind am spus clar si explicit ca nu vreau Ati, chiar mai conteaza motivele si conteaza care e mai buna ??? Eu cred ca NU.
Deci ar fi trebuit si voi sa-mi respectati dorinta mea. Cel mult, sugerat Ati ca o nota de subsol. Dar nu de 3 ori la rind, cind eu de fiecare data insistam ca nu vreau asa ceva.
Deja devine ridicol, crede-ma.
Cine plateste, porunceste - nu crezi ca asa e corect ??

Bugetul este exact ala pe care l-am zis la inceput.
Variantele mai scumpe am zis ca sint interesate si poate le voi lua in considerare. Daca voi reusi o marire de buget sau daca voi astepta mai mult pina imi iau placa.

Edited by justnewsp, 16 September 2011 - 15:42.


#44
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ok am inteles...dar aia cu "cine plateste porunceste" se aplica daca ai fi clientul meu si ai cumpara de la mine :)). Altfel...am dreptul sa iti repet de 100 ori cu Ati, atata timp cat ti-am si sugerat cu Nvidia :). E aiurea ca esti limitat la emag, in 300 si ceva iei GTS 450 de la alte magazine(nu, nu pcgarage; mai ieftine ca astea)

#45
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Da, ai dreptul sa "te dai cu capul de perete" cit vrei, nu te retine nimeni.
Dar atita timp cit eu am zis ceva la inceput, clar si precis.... ce rost are sa insisti ?!
De asemenea, am spus si de ce sint "limitat" la emag, nu mi se pare deloc aiurea.

#46
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
N-ai inteles ce-am vrut sa zic cu emagul. Stiu de ce, inteleg, dar, ipotetic vorbind, era mai bine daca banii erau cash si puteai lua de oriunde(evident)

#47
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011

View Postmarius ro, on 13th September 2011, 14:47, said:

daca ar fi exact asa, nu vad de ce mai sunt placi video mai scumpe pe piata..si cum de se vand...
ce inseamna mai exact HIGH? la ce rezolutie te joci?
incearca  Metro2033, activeaza tot, AA si ce mai e acolo...si vezi cum merge placuta (asta e doar un exemplu)
stiu ca merg jocurile pe placa aia, si pe una mai slaba merg, dar conteaza mult rezolutia, detaliile...HIGH e foarte vag...
Aham!
Iar HD5670 merge brici cu toate activate, nu?

Nene, am luat gigabyte-ul gt 440 cu 280lei cand GTS-ul era 335 lei la MediaDot iar HD 5670 costa tot cam 280 lei.
Am luat, inspirat ca gt240 = gt 240, si de ultima am fost si sunt foarte multumit.

Mai inainte am avut 9600GT, care si-a facut cu brio treaba vreo trei ani. In toti acesti ani nu am avut problemer cu driverele, nu am avut probleme cu fiabilitate si cred ca nici nu o sa am.

Am zis sarut-mana cand am scapat de Ati-uri si am zis ca in veci nu o sa le mai cumpar.
Plm, sa activezi onboardul HD 3300 si sa ai imagine pe un cont si "intuneric" pe altul, numai cu ATI ti se poate intampla.  :confuzzled:

Edited by Metrou, 16 September 2011 - 18:17.


#48
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Imagine pe un CONT? a?

Cat despre upgrade-urile tale, mi se par inutile -> 9600GT-GT 240 - GT 440...bani dati aiurea pt putina performanta in plus.

Da ma rog, aia toti de fac reivew-uri or fi tampiti si mint ca 5670 e mai buna. Nu zice nimeni ca 5670 duce totul la maxim, activate toate draciile, dar duce MAI BINE decat gt 440 in ACELEASI CONDITII.

#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Despre ce cont e vorba? Bancar? La mine e lumina maxima, cardul de salar e gol-golut.

#50
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011

View Postjustnewsp, on 16th September 2011, 13:11, said:

Pot foarte bine sa joc pe 1280x720, detalii medii sau mici, nu e nici o problema.
GT 440 DDR5. Se incadreaza in buget.
Cu detalii medii-high joci la 1280x1024. Foarte putine jocuri (le numeri pe degete) scaleaza cu AA-ul activat la rezolutia aceasta si detalii medium-high.

In 1280x720 arunci orzul pe gaste cu GTS-ul.


View Postpriderzaur, on 16th September 2011, 19:21, said:

Imagine pe un CONT? a?

Cat despre upgrade-urile tale, mi se par inutile -> 9600GT-GT 240 - GT 440...bani dati aiurea pt putina performanta in plus.

Da ma rog, aia toti de fac reivew-uri or fi tampiti si mint ca 5670 e mai buna. Nu zice nimeni ca 5670 duce totul la maxim, activate toate draciile, dar duce MAI BINE decat gt 440 in ACELEASI CONDITII.
Mi amor, :inlove: inca de pe vremea cand te jucai cu zdranga in papusoi mi-am dat seama ca un 10 % spor de performanta la placile video este shit de adormit mucosi ce se benocleaza in graficele de pe net.
In realitate nu distingi, iar ati-ul acela mult laudat de voi (cu racire de cacat, iertata fie-mi iesirea) nu o sa duca cu AA 2x sau 4 x un joc pe care gt-ul nu-l poate duce cu aa activat.
Ofera 2-3 frameuri in plus, suficient sa ia ochii la fraieri ca sa nu mai vada ca stiftul lor ajunge la 100 grade in full load.

Da, conturi!
Alea de pe care te loghezi ca sa poti intra in windows, daca n-ai  prins ideea.
Imi cere nu stiu ce program sa restartez, restartez, iar dupa introducerera parolei, minune!!!
Totul negru!

Din fericire mai aveam un cont* limitat pe windoze si pe asta totul era ok.
Ma doare undeva daca era vina programului sau driverul avea draci pe el. Important e ca de la nVidia nu am avut surprize din astea, sa-ti taie cheful sa butonezi calcul.


* - ai doua tipuri de conturi: Administrator si Standard. Iti spun asta sa nu te mai minunezi iar aiurea.
Mai este si guest-ul, dar tot limitat este si ala.


Si nu inteleg de ce sunteti bovine cand omul va spune de n ori ca nu vrea ATI/AMD?  :confuzzled:

Edited by Metrou, 16 September 2011 - 18:40.


#51
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

Quote

Si nu inteleg de ce sunteti bovine
Pentru ultima afirmatie ai putea sta cateva zile pe un cont suspendat.
N-ai nici macar o luna de la inscriere si deja vad ca vorbesti cam urat.

Edited by Lucian_M, 16 September 2011 - 18:52.


#52
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011

View Postpriderzaur, on 16th September 2011, 19:21, said:

Cat despre upgrade-urile tale, mi se par inutile -> 9600GT-GT 240 - GT 440...bani dati aiurea pt putina performanta in plus.
GT 240 si GT 240 lucreaza in calculatoare diferite.
Nu ma mai mira ca numai la putere va ganditi. La voi sa fie chipsetul grafic, restul duca-se dracului.
Ce va intereseaza ca ala care cumpara cacaturile ieftine (dar performante de da dracii in ele :death: ) plange dupa bani dupa cateva luni sau un an?

9600GT a fost vandut. Ca putere, era o idee peste GT-uri, cred ca egala lui HD5670, tinand cont ca era si ovreclockata serios din fabrica.

http://forum.softped...a...t&id=733443

si GT240


View PostLucian_M, on 16th September 2011, 19:45, said:

Pentru ultima afirmatie ai putea sta cateva zile pe un cont suspendat.
N-ai nici macar o luna de la inscriere si deja vad ca vorbesti cam urat.
Un cont, o luna.
O luna, un nou cont.
In total vreo... 4 ani.  :confuzzled:

Edited by Metrou, 16 September 2011 - 18:57.


#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Asta conteaza mai putin. Sper sa te abtii de la acel tip de limbaj.

LE: conturile se pot bana, mie imi ia cateva secunde, maxim 5.



Da, speram ca s-a terminat cu off-topicul.

Edited by Lucian_M, 16 September 2011 - 18:56.


#54
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011

View PostLucian_M, on 16th September 2011, 19:56, said:

LE: conturile se pot bana, mie imi ia cateva secunde, maxim 5.
Va stiu foarte bine puterea.  :)

Ma rog, a unora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WiZXKE5k1Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate