Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pareri grapa cu discuri

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu-s ce model este insa cadrul e sanatos, ce pare mai greoi e reglarea bateriilor, bridele de sustinere trebuiesc desfacute de tot.

#56
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 til, on 16th April 2012, 19:21, said:

aveti idee ce model am eu?

L-am masurat, pare sa aiba 3.2m latime. Are gresoare la lagare/rulmenti baterii si la rulmetii rotilor. Cel putin una din roti are un mic joc.


Discul este 3,2 , dupa cum arata talerele sunt noi , iar rulmentii sunt foarte buni ,ai facut o afacere excelenta cu el :peacefingers: :thumbup:

#57
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Multzam :)

Astept in we gresorul ca sa-l ung inainte sa-l urnesc de acolo. unii rulmenti sunt mai... descentrati decat asta din poza, dar sper sa mai duca

#58
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Cum trebuie sa stea razuitorile, aproape lipite de interiorul discului sau mai intre discuri?

#59
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

 katlin, on 16th April 2012, 21:35, said:

... ce pare mai greoi e reglarea bateriilor, bridele de sustinere trebuiesc desfacute de tot.

Din cate se vede si in poze, sunt reglate pe un unghi mediu. Mi-a zis cineva ca ar trebui sa-l pun pe pozitia cea mai lejera, ca sa nu chinui tractorul.
Acum l-am folosit pe un pamant tare, a facut treaba buna, dar mai am de lucrat un teren cu pamant foarte usor.

Ce ziceti, sa le pun pe pozitia "minima" ?

#60
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
a folosit cineva tipul asta de rulmenti la disc? mai ii necesara si carcasa sau se poate prinde direct de suport?

Attached Files



#61
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu recomand, ce e bun la ei e pretul. Atat.

#62
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
pai chiar nu tin astia de fel ca tot am vazut pe internet si pe siteuri din afara.ma gandesc ca ar trebui sa tina la o baterie de de 7-8 talere si daca pun 3 rulmenti din astia.

#63
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Am intrebat si la dezbateri... http://forum.softped...m...&p=11612224
credeti ca reusesc sa pun cu discul la pamant iarba rosie crescuta recent, dupa ce am arat? Iarba are intre 0.5 si 1m. Vreau sa intru cu discul ca sa daram buruienile si sa nivelez aratura urata pe care am facut-o , ca incepator ce ma aflu.

#64
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 til, on 18th June 2012, 21:57, said:

credeti ca reusesc sa pun cu discul la pamant iarba rosie crescuta recent, dupa ce am arat? Iarba are intre 0.5 si 1m. Vreau sa intru cu discul ca sa daram buruienile si sa nivelez aratura urata pe care am facut-o , ca incepator ce ma aflu.
depinde la ce utilaje ai acces. eu personal as recomanda o tocatoare inainte si faci treaba mai buna. pe pielea mea am bagat si plugul ( reversibil, cu ante-trupita ) direct in costrei de 1m si l-a ingropat complet. daca vrei sa faci doar cu utilajele tale s-ar putea sa ii dai de cap pana la urma cu vreo 2 treceri

#65
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
cu plugul sigur s-ar rezolva, dar vreau sa bag discul ca sa ma misc mai repede (as avea disponibila doar o zi), sa nu consum prea multa motorina, dar mai ales din comoditate. Nu vreau sa mai intru prea curand cu plugul pe terenul ala cu forma foarte neregulata, cu unele pante cam incomode.

Daca se rezolva in doua treceri as fi foarte multumit. Cu una sigur nu fac mare lucru, s-ar ridica la loc in cateva zile.

Edited by til, 18 June 2012 - 21:33.


#66
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 til, on 18th June 2012, 22:28, said:

cu plugul sigur s-ar rezolva, dar vreau sa bag discul ca sa ma misc mai repede (as avea disponibila doar o zi), sa nu consum prea multa motorina, dar mai ales din comoditate. Nu vreau sa mai intru prea curand cu plugul pe terenul ala cu forma foarte neregulata, cu unele pante cam incomode.

Daca se rezolva in doua treceri as fi foarte multumit. Cu una sigur nu fac mare lucru, s-ar ridica la loc in cateva zile.
pune cateva poze sa vedem cat de urat e pamantul si cat de mare e iarba..........!!!!!

Edited by Daniel_Florici, 19 June 2012 - 17:06.


#67
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
as fi pus dar cand am fost n-am facut poze iar acum ne despart 300km

Vreau sa merg sambata acolo, chiar daca pamantul se cam usuca, nu pare sa fie genul care se face beton.

Imagineaza-ti un camp cu iarba rosie frumos crescuta uniform, nu prea deasa dar buna de coasa, inalta pana la genunchi sau spre sold.
Aratura fiind urata, cu damburi maricele, discul ar avea un efect pe termen scurt, ca rade varfurile brazdei, rade si iarba daca-i iesita acolo sus, dar ingroapa iarba iesita intre brazde fara sa o rupa. Cel putin asa-mi imaginez...

#68
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 til, on 19th June 2012, 18:15, said:

as fi pus dar cand am fost n-am facut poze iar acum ne despart 300km

Vreau sa merg sambata acolo, chiar daca pamantul se cam usuca, nu pare sa fie genul care se face beton.

Imagineaza-ti un camp cu iarba rosie frumos crescuta uniform, nu prea deasa dar buna de coasa, inalta pana la genunchi sau spre sold.
Aratura fiind urata, cu damburi maricele, discul ar avea un efect pe termen scurt, ca rade varfurile brazdei, rade si iarba daca-i iesita acolo sus, dar ingroapa iarba iesita intre brazde fara sa o rupa. Cel putin asa-mi imaginez...
vrei sa mai cultivi ceva pe acel pamant acum?

#69
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Acum nu.
Spre toamna, lucerna.

Edited by til, 19 June 2012 - 22:19.


#70
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa inca o saptamana iarba a mai crescut si a dat in spic.
Am o ciuda pe ea... dar mai ales pe mine ca am lasat-o sa se faca asa frumoasa

Attached Files



#71
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

 til, on 23rd June 2012, 20:35, said:

Dupa inca o saptamana iarba a mai crescut si a dat in spic.
Am o ciuda pe ea... dar mai ales pe mine ca am lasat-o sa se faca asa frumoasa
Daca ai un disc bun din 2-3 treceri o rezolvi sau mai bine un glifosat si dupa aia un disc.

#72
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
si eu zic tot asa de cateva ori cu discul si plug dupa ca sigur il scoti din disc daca ii tot terenul cum ii in poza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate