Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Pareri grapa cu discuri

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 21:34, said:

Sincer, Craiova sunt cam penale pe langa Piatra Neamt, spun asta desi am si eu tot Craiova. Ma refer la casetele cu rulmenti, Neamt foloseste UC-uri si Craiova conici cu 32011 care nu rezista la 200ha.

@Daniel Florici- cat pamant lucrezi?
160 ha.......ceva mic ...dar asta e

#38
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 7th April 2012, 20:36, said:

Bine, ca mai am ceva tractoare, nu numai Class-ul ala de 100cp.
Cel rosu e Case?  :D

Nu e putin 160ha, daca ar fi sa comparam cu dim medie a fermelor din ue.

#39
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 21:34, said:

Sincer, Craiova sunt cam penale pe langa Piatra Neamt, spun asta desi am si eu tot Craiova. Ma refer la casetele cu rulmenti, Neamt foloseste UC-uri si Craiova conici cu 32011 care nu rezista la 200ha.

@Daniel Florici- cat pamant lucrezi?



65000 plante la neirigat si 70000 la irigat. Mai depinde si de hibridul folosit  :)
ok indeacord cu tine!

View Postcristiflb, on 7th April 2012, 21:40, said:

Cel rosu e Case?  :D

Nu e putin 160ha, daca ar fi sa comparam cu dim medie a fermelor din ue.
Asa pare a fi un CASE IH

#40
AlexIamandi

AlexIamandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.04.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 21:34, said:

Sincer, Craiova sunt cam penale pe langa Piatra Neamt, spun asta desi am si eu tot Craiova. Ma refer la casetele cu rulmenti, Neamt foloseste UC-uri si Craiova conici cu 32011 care nu rezista la 200ha.

@Daniel Florici- cat pamant lucrezi?



65000 plante la neirigat si 70000 la irigat. Mai depinde si de hibridul folosit  :)

Daca imi amintesc corect, eu am 32009 la interior, si 32008 la exterior la amandoua.

#41
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Ce parere aveti despre combinele NEW HOLLAND noua generatie?

#42
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostAlexIamandi, on 7th April 2012, 20:50, said:

Daca imi amintesc corect, eu am 32009 la interior, si 32008 la exterior la amandoua.

Se prea poate, au facut 'nspe mii de feluri, numai la strung fac capace sau butuci ca nu gasesc in comert :frust:

Quote

Cel rosu e Case?

Da, dar nu vreau sa vorbesc de el, la 2000 ore a cazut ambreajul, la 500 ore nu mai mere AC-ul...panarami turcesti :rant:

#43
AlexIamandi

AlexIamandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.04.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 21:58, said:

Se prea poate, au facut 'nspe mii de feluri, numai la strung fac capace sau butuci ca nu gasesc in comert :frust:



Da, dar nu vreau sa vorbesc de el, la 2000 ore a cazut ambreajul, la 500 ore nu mai mere AC-ul...panarami turcesti :rant:

Ai dreptate referitor rulmenti.
Chiar joi am schimbat un rand. Abia ma apucasem de treaba mea, cand observ ca roata din dreapta nu se misca deloc... Ce sa vezi.. amandoi rulmentii varza. Am luat-o usurel spre casa, la vreo 5 km. Numai zic ca am mers si pe DN1A la ora 10 dimineata cand se circula in prostie... Daca imi iesea roata acolo, ma faceau om toti soferii de tir :thumbup: . Toate bune si frumoase pana azi, cand mi s-a rupt o baterie in 2. Am facut un drum de 100km dus intors ca sa cumpar axa.

Asta e... si la vara cald! (cum spune unul din tractoristii mei :coolspeak: )

#44
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

View Postrand, on 6th April 2012, 21:28, said:

Ce te face sa crezi ca sunt contra acestui tip de disc? Daca citesti mesajul #5 din threadul asta,  scris cu 6 luni in urma de mine o sa vezi care este parerea mea... si era scris prin septembrie anul trecut. Nu am nimic cu grapa ta cu discuri, doar ca am spus ca a fost proiectata pentru un alt lucru. Sunt de parere ca agricultura nu se face cu... forta.

inclin sa fiu de acord cu rand aici: din cate am vazut pe la noi, lucrari foarte bune de primavara ies cu diverse utilaje care nu intorc brazda, mai ales ca in ultimii ani a fost deficit de apa in sol cand se seamana de la lucerna la floare. am vazut si cu sapa si tavalug, si un rand de talere grele, vibrocultor si tavalug si rezulta un pat foarte uniform, bine maruntit, chiar daca nu a iesit bine aratura din toamna. acuma, nu zic ca nu iese bine si dupa disc cu bara nivelatoare ci doar ca ... practic, cat dai atata face si daca te tine buzunarul sa iei un combinator bun cred ca merita banii

discul greu pus in discutie mai devreme l-am vazut folosit mai ales in sisteme in care nu se ara. nu inseamna ca nu face lucru bun in aratura ci doar ca face acelasi lucru si fara ea

#45
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Mare atentie la simeringuri si gresare zilnic!
La cei cu disc de Craiova...

Edited by katlin, 07 April 2012 - 21:15.


#46
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
de unde fac rost de 4 lagare cu rulmenti pt disc?

#47
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
foloseste cineva combinator in loc de disc sau care ar fi avantajele unui combinator fata de disc?

#48
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postraul_16nic, on 11th April 2012, 20:52, said:

foloseste cineva combinator in loc de disc sau care ar fi avantajele unui combinator fata de disc?

Pe un teren mãruntit si nivelat, patul germinativ se poate pregãtii printr-o singurã trecere cu combinatorul care lucreazã pe o adincime egalã cu adâncimea de semãnat. Avantajul este ca nu scoate apa din sol!!!!!

#49
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postraul_16nic, on 10th April 2012, 22:55, said:

de unde fac rost de 4 lagare cu rulmenti pt disc?

Am vazut in magazin suportii cu rulment(UC) numai bun sa inlocuiesti la un disc care-i pe mosoare cu 270 lei bucata, deci 540 pe baterie. La al meu de Craiova cu rulmenti 32211 e 350 lei numai caseta cu rulmenti.

#50
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
inseamna ca si pe teren arat face treaba mai buna ca si discul.

#51
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postraul_16nic, on 11th April 2012, 22:39, said:

inseamna ca si pe teren arat face treaba mai buna ca si discul.

daca terenul e arat ani la rand bine si s.a maruntit bine in iarna merge direct combinatorul....uneori pe alocuri am vazut ca nu este chiar asa eficient....totul depinde de calitatea araturii!

#52
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
deci inteleg ca ii necesar si un disc pe langa combinator.

#53
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postraul_16nic, on 12th April 2012, 08:43, said:

deci inteleg ca ii necesar si un disc pe langa combinator.

Depinde si de teren... pe solurile usoare, combinatorul este f. bun. Pe cele grele nu face o lucrare de calitate intotdeauna.
Acuma, daca ai terenul lucrat corect 4-5-6 ani la rand, cu scarificari la 3-4 ani, aratura de calitate etc. etc., altfel se va lucra.

#54
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
aveti idee ce model am eu?

L-am masurat, pare sa aiba 3.2m latime. Are gresoare la lagare/rulmenti baterii si la rulmetii rotilor. Cel putin una din roti are un mic joc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate