Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pareri grapa cu discuri

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmedelin992, on 6th April 2012, 20:11, said:

Cu  privire  la adunatul pamantului in grapa romaneasca,cred ca totul tine de umiditate.
Posibil ca si sofisticatul utilaj pe care il ai acum sa se infunde(nu vad sa aiba razuitoare) la un moment dat;daca se va intampla chestia asta vei avea mult de furca. Este facut si gandit pt o anumita umiditate,daca nu respecti cat de cat...

Nu are cum sa se infunde pt ca fiecare disc e independent si nu aunde sa se bage bolovani, fiecare disc are bratul lui iar in cazul asta nu ii trebuie razuitori, tocmai asta e secretul  ;). sa nu.mi zici ca in tomna nu se infunda,sa.ti intra bolovani intre talere si sa se taseze cu pamant?

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 6th April 2012, 20:21, said:

Nu are cum sa se infunde pt ca fiecare disc e independent si nu aunde sa se bage bolovani, fiecare disc are bratul lui iar in cazul asta nu ii trebuie razuitori, tocmai asta e secretul  ;). sa nu.mi zici ca in tomna nu se infunda,sa.ti intra bolovani intre talere si sa se taseze cu pamant?
Nici eu nu cred ca se infunda cu bolovani,  decat in cazul in care este prea moale, sau ai portiuni de teren cu umiditate mare si intri in ele... pentru ca are distanta intre talere mai mare decat la GD-uri, talerele sunt mai mari si de rotesc independent, nu toata bateria odata. De fapt a fost proiectat sa lucreze in teren nearat, cu resturi vegetale multe, unde o grapa cu discuri, usoara, gandita pentru pregatirea patului germinativ s-ar infunda instantaneu.

#21
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrand, on 6th April 2012, 20:30, said:

Nici eu nu cred ca se infunda cu bolovani,  decat in cazul in care este prea moale, sau ai portiuni de teren cu umiditate mare si intri in ele... pentru ca are distanta intre talere mai mare decat la GD-uri, talerele sunt mai mari si de rotesc independent, nu toata bateria odata. De fapt a fost proiectat sa lucreze in teren nearat, cu resturi vegetale multe, unde o grapa cu discuri, usoara, gandita pentru pregatirea patului germinativ s-ar infunda instantaneu.


vad ca esti total contra la acest tip de disc! Oare cauzi defecte sau e altul motivul?

#22
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am un video cu discul de Craiova insa nu gasesc un programel sa-l mai scurtez :wallbash:  si sa vi-l arat.

Apropo, ce consum ai cu discul ala si ce putere ai nevoie sa mergi in brazda cu vreo 12km/h?

Edited by katlin, 06 April 2012 - 20:02.


#23
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 6th April 2012, 21:01, said:

Am un video cu discul de Craiova insa nu gasesc un programel sa-l mai scurtez :wallbash:  si sa vi-l arat.

Apropo, ce consum ai cu discul ala si ce putere ai nevoie sa mergi in brazda cu vreo 12km/h?
10 l la ha si 141 de cai! Sunt portiuni unde mergi si cu 7,5 km si cu 11 ....variaza viteza!o viteza medie e de 10 km/h!

View Postkatlin, on 6th April 2012, 21:01, said:

Am un video cu discul de Craiova insa nu gasesc un programel sa-l mai scurtez :wallbash:  si sa vi-l arat.

Apropo, ce consum ai cu discul ala si ce putere ai nevoie sa mergi in brazda cu vreo 12km/h?
si apropo de scurtat video, il poti scurta chiar dupa ce il incarci pe youtube ;)

#24
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 6th April 2012, 20:44, said:

vad ca esti total contra la acest tip de disc! Oare cauzi defecte sau e altul motivul?
Ce te face sa crezi ca sunt contra acestui tip de disc? Daca citesti mesajul #5 din threadul asta,  scris cu 6 luni in urma de mine o sa vezi care este parerea mea... si era scris prin septembrie anul trecut. Nu am nimic cu grapa ta cu discuri, doar ca am spus ca a fost proiectata pentru un alt lucru. Sunt de parere ca agricultura nu se face cu... forta.
Personal, din experienta mea mai mica si din experienta vasta a unor mari fermieri cu rezultate nu agreez grapele cu discuri si nu o sa le mai folosesc decat daca vreodata o sa trec la minimum tillage... dar asta e alta poveste.
Vezi ce zicea si Vasile Iacob aici:  http://www.lumeasatu...tura_l1040.html

În general nu intrăm pe teren decât dacă este bine zvântat. Cu cât mai puține lucrări, cu atât mai bine. Noi avem în dotare utilaje de o complexitate mai mare și printr-o singură trecere pregătim terenul, patul germinativ. După părerea mea, în toată zona ar trebui eliminată grapa cu discuri pentru că lucrarea cu acest utilaj determină pierderi mari de apă în substrat, apoi apar problemele cu răsărirea și cu dezvoltarea ulterioară a plantelor. Dacă se fac două-trei discuiri cu grapa se distruge întreaga rezervă de apă și este păcat pentru că anul acesta, de exemplu, cantitatea de apă prezentă în sol se apropie de nivelul optim și chiar peste acest prag în cea mai mare parte a Moldovei.

- Cu ce pot înlocui grăpatul cei care  nu dețin utilaje atât de complexe ca acelea despre care ne vorbeați?

- În locul grăpatului, noi utilizăm un combinator alcătuit din sapă, vibrocultor și tăvălugi, dar acesta poate fi înlocuit cu o bară de nivelare cu care oprim evaporarea apei. Înainte să se treacă la semănat, este necesară însă o arătură de calitate.

Edited by rand, 06 April 2012 - 20:42.


#25
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
In studiile privind conservarea apei in sol se spune :

4. Lucrarea de pregătire a patului germinativ, în special pentru culturile de primăvară, trebuie să se efectueze numai până la adâncimea de semănat și cu organe active care nu răscolesc solul. Față de lucrarea cu grape cu colți, atunci când s-a lucrat cu combinatorul s-au pierdut în plus 6,2 mm, iar când s-a lucrat cu grapa cu discuri pierderile au fost de 12,8 până la 28 mm.
Prin urmare, trebuie exclusă grapa cu discuri de la lucrările solului în primăvară.


#26
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostDaniel_Florici, on 6th April 2012, 20:16, said:

10 l la ha si 141 de cai!

Pai vezi, aceiasi lucrare eu o fac cu grapa cu discuri cu 5-6l motorina si tractor de 100cp. Am atasat o lama nivelatoare la spate si bateriile la discuri abia ating pamantul. In felul asta se niveleaza bine terenul si nu pierd nici apa din sol.

Edited by katlin, 07 April 2012 - 06:14.


#27
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 07:01, said:

Pai vezi, aceiasi lucrare eu o fac cu grapa cu discuri cu 5-6l motorina si tractor de 100cp. Am atasat o lama nivelatoare la spate si bateriile la discuri abia ating pamantul. In felul asta se niveleaza bine terenul si nu pierd nici apa din sol.

Ce tractor ai?

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Se vede in video.

#29
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 07:44, said:

Se vede in video.

Scuze nu am obs link.ul ;))

View Postkatlin, on 7th April 2012, 07:44, said:

Se vede in video.

ce utilaje mai ai dupa tractor?

#30
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 7th April 2012, 07:01, said:

Pai vezi, aceiasi lucrare eu o fac cu grapa cu discuri cu 5-6l motorina si tractor de 100cp. Am atasat o lama nivelatoare la spate si bateriile la discuri abia ating pamantul. In felul asta se niveleaza bine terenul si nu pierd nici apa din sol.
Faina lama, eficienta. E model propriu?

#31
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Da, mi-a luat cam 3 ore sa o fac si sa o montez pe grapa cu discuri. Daca ai ce trebe faci de toate.
Am discuit tot terenul, vreo 150ha unde pun floare si porumb, acum a dat si o ploaie...e numai bun de semanat.
Am o productie de cca 3 ha pe ora in aratura si unde am intors rapita cu cca 5 ha pe ora, asta cu Arionul  :coolspeak:

Quote

ce utilaje mai ai dupa tractor?

Cam de toate: plug lemken, disc, semanatoare paioase DK32 si SPC8 cu fertilizator, cultivator, 2met-uri de 2500l si 800l, MIG purtat de 2000l, grebla fan si presa baloti Claas, 2 cositori una poloneza de 1.80m si un Deutz de 2.3m cu tamburi, remorci, s.a.  :)

Bine, ca mai am ceva tractoare, nu numai Class-ul ala de 100cp.

Edited by katlin, 07 April 2012 - 20:01.


#32
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 7th April 2012, 20:36, said:

Da, mi-a luat cam 3 ore sa o fac si sa o montez pe grapa cu discuri. Daca ai ce trebe faci de toate.
Am discuit tot terenul, vreo 150ha unde pun floare si porumb, acum a dat si o ploaie...e numai bun de semanat.
Am o productie de cca 3 ha pe ora in aratura si unde am intors rapita cu cca 5 ha pe ora, asta cu Arionul  :coolspeak:



Cam de toate: plug lemken, disc, semanatoare paioase DK32 si SPC8 cu fertilizator, cultivator, 2met-uri de 2500l si 800l, MIG purtat de 2000l, grebla fan si presa baloti Claas, 2 cositori una poloneza de 1.80m si un Deutz de 2.3m cu tamburi, remorci, s.a.  :)

Bine, ca mai am ceva tractoare, nu numai Class-ul ala de 100cp.

E f bine....at spor la treaba!

#33
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Presimt ca si tu ai ce arata, hai sa vedem ce utilaje ai!

#34
AlexIamandi

AlexIamandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.04.2012
Salutari!
Si eu am 2 modele ca cele de la Craiova. Diferenta dintre ele este ca unul are talerii mai mici. Cel cu talerii mari il agat la un New Holland 7840 de 100cp, iar celalalt mai mic la un UTB 650. Cum spunea si cineva mai sus, dupa fiecare am agatat cate o sina de tren, ranforsate cu cate un fier foarte greu prin interior.

Sunt destul de multumit de ele, dar probabil ca odata cu achizitionarea unui alt tractor mai mare, o sa imi iau si ceva mai potent.

Spor la treaba!

#35
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
[quote name='katlin' post='11335573' date='7th April 2012, 21:02']Presimt ca si tu ai ce arata, hai sa vedem ce utilaje ai![/quote]
Am un UTB 483 DT laut nou cu tot cu agregate dupa el de la plu, disc, SUP, SPC+fertilizator, prasitoare+fertilizator, MET, MEA, cositoare, remorca,vidanja  si un tractor new holland T6070 + plug rev cu 4 Pottinger si disc de 3 m Pottinger Terradisc   si astea noi

[quote name='katlin' date='7th April 2012, 20:36' post='11335478']
Da, mi-a luat cam 3 ore sa o fac si sa o montez pe grapa cu discuri. Daca ai ce trebe faci de toate.
Am discuit tot terenul, vreo 150ha unde pun floare si porumb, acum a dat si o ploaie...e numai bun de semanat.
Am o productie de cca 3 ha pe ora in aratura si unde am intors rapita cu cca 5 ha pe ora, asta cu Arionul  :coolspeak:



Cam de toate: plug lemken, disc, semanatoare paioase DK32 si SPC8 cu fertilizator, cultivator, 2met-uri de 2500l si 800l, MIG purtat de 2000l, grebla fan si presa baloti Claas, 2 cositori una poloneza de 1.80m si un Deutz de 2.3m cu tamburi, remorci, s.a.  :)

Bine, ca mai am ceva tractoare, nu numai Class-ul ala de 100cp.
[/quoce

Cu ce densitate mergi la floare? si la porumb?

#36
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostAlexIamandi, on 7th April 2012, 20:16, said:

Salutari!
Si eu am 2 modele ca cele de la Craiova.

Sincer, Craiova sunt cam penale pe langa Piatra Neamt, spun asta desi am si eu tot Craiova. Ma refer la casetele cu rulmenti, Neamt foloseste UC-uri si Craiova conici cu 32011 care nu rezista la 200ha.

@Daniel Florici- cat pamant lucrezi?

Quote

Cu ce densitate mergi la floare? si la porumb?

65000 plante la neirigat si 70000 la irigat. Mai depinde si de hibridul folosit  :)

Edited by katlin, 07 April 2012 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate