Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri grapa cu discuri

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ati avut/aveti careva grapa cu discuri (facuta de MAT Craiova ???, cred) ca si cea din imaginea de mai jos?

[ http://img718.imageshack.us/img718/2117/discdhe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-ar interesa daca lucreaza ok, si daca nu aduna pamantul prea tare pe mijloc... sau daca nu face sant pe mijloc. Adica, daca doua  sau trei grape usoare ar nivela in urma lui.

Inca oscilez intre grapa rotativa sau grapa cu discuri. Tractorul are 95cp si 4x4 dar nu ma pot intinde pe o latime mai mare a utilajului de 3.5 m din cauza drumurilor din zona.

Am folosit grapa cu discuri cu baterii in V nu in X, si aia lasa terenul foarte bine nivelat... si fara grape cu colti. Dar pe latime mai amre e greu de gasit in RO grapa cu discuri in V.


Cele de Piatra Neamt, ca si cea din poza de mai jos am vazut si stiu ca lucreaza acceptabil, dar as vrea pareri si despre cealalta, pe care nu am vazut-o la lucru, daca sunt diferente semnificative. Ignorati diferenta de latime... cea de PN este de 2.2m cred.. ca are doar 7 talere pe baterie.

[ http://img204.imageshack.us/img204/5082/disc2g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

Edited by rand, 07 September 2011 - 14:06.


#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cum ii in prima poza are spaniolul ce are la mine asociatia dar ii mai mare si tot asa is puse dar iese perfect nivelat nu lasa gropi sau nimic si nu are grape dupa el numa el il baga in pamant si dai bataie tu daca pui si 3 grape esti boier iese ca si stratul.

#3
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 rand, on 7th September 2011, 14:57, said:

Ati avut/aveti careva grapa cu discuri (facuta de MAT Craiova ???, cred) ca si cea din imaginea de mai jos?

[ http://img718.imageshack.us/img718/2117/discdhe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-ar interesa daca lucreaza ok, si daca nu aduna pamantul prea tare pe mijloc... sau daca nu face sant pe mijloc. Adica, daca doua  sau trei grape usoare ar nivela in urma lui.

Inca oscilez intre grapa rotativa sau grapa cu discuri. Tractorul are 95cp si 4x4 dar nu ma pot intinde pe o latime mai mare a utilajului de 3.5 m din cauza drumurilor din zona.

Am folosit grapa cu discuri cu baterii in V nu in X, si aia lasa terenul foarte bine nivelat... si fara grape cu colti. Dar pe latime mai amre e greu de gasit in RO grapa cu discuri in V.


Cele de Piatra Neamt, ca si cea din poza de mai jos am vazut si stiu ca lucreaza acceptabil, dar as vrea pareri si despre cealalta, pe care nu am vazut-o la lucru, daca sunt diferente semnificative. Ignorati diferenta de latime... cea de PN este de 2.2m cred.. ca are doar 7 talere pe baterie.

[ http://img204.imageshack.us/img204/5082/disc2g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
Eu lucrez de vreo 20 de ani cu un disc in V facut la Craiova ,de 3,5 metri si is foarte multumit de el. Am trei grape cu colti dupa el si lasa in spatele lui uniform pamantul

#4
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
GD 32 facut la Ceahlau este utilajul de baza pentru pragatirea terenului in zona mea. In urma lui noi folosim o bara pentru nivelare, de exemplu o sina de cale ferata. Chiar si in conditiile de anul acesta de seceta, un plug si 2 discuri sunt suficiente pentru semanat grau. La tractor de 95CP, ca asa am si eu, am un randament sporit in comparatie cu U650 si terenul iese mult mai bine. In plus pot pune in urma lui si grape stelate si la deal nu moare.
Grapa rotativa nu am avut, dar din ce am auzit are un consum mai mare. Dar pentru rapita cred ca nu se putea anul acesta fara ea in zona mea.
Ideal ar fi sa le avem pe amanadoua... :rolleyes:

#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Merci de pareri... GD-uri se folosesc si la noi, si am folosit si eu, dar doar de Piatra Neamt, la 3.2 in X.

Un disc ca si cel din imagine am vazut de vanzare pe la ~4000 RON in Satu Mre, si ma gandeam sa il iau.Dar acuma vreau  sa cumpar o grapa rotativa Lely sau Rabe de 3m sau 2.5, depinde ce gasesc mai bun... si vad ce va fi.
Merge mai incet ca la disc, la 3M cred ca sunt cam la limita cu 95cp, dar ar fi destul o singura trecere. Cert este ca aratura trebuie facuta ca la carte ca sa pot intyra cu grapa.
Dezavantajul major al grapei cu discuri (si a frezei) este ca scoata toata apa din sol, pentru ca amesteca straturile si pe verticala, intoarce mici brezde la fiecare disc. Adica, mai pe inteles, daca intra la 5-6cm, scoate terenul umed de acolo si il amesteca cu terenul uscat din zona superficiala a solului. Si cu seceta din ultimii ani, as incerca sa mentin intacta rezerva de apa, asa putina cum e ea. Grapa rotativa, amesteca straturile doar pe orizontala, nu scoata apa de la 5-6 cm afara, si samanta se aseaza pe umed. Asta in teorie , in practica nu stiu :), dar vad ca prin Germania/Franta, dupa aratura se folosesc fie combinatoare, fie grape rotative. Grapele cu discuri se mai folosesc doar la dezmiristit, si sunt grele, cu discuri mari.
In N-V, de obicei aveam probleme cu prea multa apa... toamna se gaseau greu ferestre de semanat dupa 1 octombrie. Dar in ultimii 4 ani au fost probleme cu seceta, si se pare ca asa continua.

Edited by rand, 20 September 2011 - 15:51.


#6
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 20th September 2011, 16:46, said:

Merci de pareri... GD-uri se folosesc si la noi, si am folosit si eu, dar doar de Piatra Neamt, la 3.2 in X.

Un disc ca si cel din imagine am vazut de vanzare pe la ~4000 RON in Satu Mre, si ma gandeam sa il iau.Dar acuma vreau  sa cumpar o grapa rotativa Lely sau Rabe de 3m sau 2.5, depinde ce gasesc mai bun... si vad ce va fi.
Merge mai incet ca la disc, la 3M cred ca sunt cam la limita cu 95cp, dar ar fi destul o singura trecere. Cert este ca aratura trebuie facuta ca la carte ca sa pot intyra cu grapa.
Dezavantajul major al grapei cu discuri (si a frezei) este ca scoata toata apa din sol, pentru ca amesteca straturile si pe verticala, intoarce mici brezde la fiecare disc. Adica, mai pe inteles, daca intra la 5-6cm, scoate terenul umed de acolo si il amesteca cu terenul uscat din zona superficiala a solului. Si cu seceta din ultimii ani, as incerca sa mentin intacta rezerva de apa, asa putina cum e ea. Grapa rotativa, amesteca straturile doar pe orizontala, nu scoata apa de la 5-6 cm afara, si samanta se aseaza pe umed. Asta in teorie , in practica nu stiu :), dar vad ca prin Germania/Franta, dupa aratura se folosesc fie combinatoare, fie grape rotative. Grapele cu discuri se mai folosesc doar la dezmiristit, si sunt grele, cu discuri mari.
In N-V, de obicei aveam probleme cu prea multa apa... toamna se gaseau greu ferestre de semanat dupa 1 octombrie. Dar in ultimii 4 ani au fost probleme cu seceta, si se pare ca asa continua.


Ce parere aveti despre acest disc?

Attached Files



#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Depinde la ce vrei sa-l folosesti...
Daca vrei sa-l folosesti dupa aratura, atunci nu am o parare prea buna.
Daca vrei sa il folosesti in miriste, sau dupa scarificare, e ok.

#8
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 3rd April 2012, 21:44, said:

Depinde la ce vrei sa-l folosesti...
Daca vrei sa-l folosesti dupa aratura, atunci nu am o parare prea buna.
Daca vrei sa il folosesti in miriste, sau dupa scarificare, e ok.


de ce nu e prea buna dupa aratura?

#9
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Daniel_Florici, on 4th April 2012, 07:09, said:

de ce nu e prea buna dupa aratura?
Pentru ca el face o lucrare echivalenta cu aratura :).
Este folosit in tehnologia "minimum tillage".Intri direct in miriste si pregatesti patul germinativ la o singura trecere. O data la 3-4 ani se face si o scarificare adanca. Se preteaza pe soluri usoare, cu structura distrusa, unde resturile vegetale combat eroziunea cauzata de vant.

http://www.poettinge...erradisc_en.pdf

Edited by rand, 04 April 2012 - 07:36.


#10
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 4th April 2012, 08:32, said:

Pentru ca el face o lucrare echivalenta cu aratura :).
Este folosit in tehnologia "minimum tillage".Intri direct in miriste si pregatesti patul germinativ la o singura trecere. O data la 3-4 ani se face si o scarificare adanca. Se preteaza pe soluri usoare, cu structura distrusa, unde resturile vegetale combat eroziunea cauzata de vant.

http://www.poettinge...erradisc_en.pdf


eu pot sa spun ca face treaba mai buna decat un GD 3,2. Si are avantaje fata de GD, avand discuri independente, nu se infunda niciodata, nu stai sa bati cu ranga ca a intrat bolovani si tot asa.

#11
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 Daniel_Florici, on 5th April 2012, 06:30, said:

eu pot sa spun ca face treaba mai buna decat un GD 3,2. Si are avantaje fata de GD, avand discuri independente, nu se infunda niciodata, nu stai sa bati cu ranga ca a intrat bolovani si tot asa.
Ce pret are si ce latime de lucru?

#12
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 cristiflb, on 5th April 2012, 07:40, said:

Ce pret are si ce latime de lucru?

are 3 m si pretu e pe masura! dar face o treaba minunata!

#13
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 3rd April 2012, 21:44, said:

Depinde la ce vrei sa-l folosesti...
Daca vrei sa-l folosesti dupa aratura, atunci nu am o parare prea buna.
Daca vrei sa il folosesti in miriste, sau dupa scarificare, e ok.

te contrazic la cea ce ai spus ca nu e bun dupa aratura si vin si cu probe, zic eu destul de reale........si e doar o singura trecere!

Attached Files



#14
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Daniel_Florici, on 6th April 2012, 07:27, said:

te contrazic la cea ce ai spus ca nu e bun dupa aratura si vin si cu probe, zic eu destul de reale........si e doar o singura trecere!
Cum crezi...
Si eu ma pot spala pe dinti cu o perie de spalat masinile, dar asta nu inseamna ca este mai buna decat periuta de dinti.
Grapa aia cu dicuri, dupa cum ai vazut in pliantul pe care l-am atasat, este dedicata dezmiristitului, sitemului minimum tillage. Dovada si faptul ca are toate bateriile crestate.
Inainte de semanat, tehnologia corecta este sa se faca o mobilizare redusa pe adancime a solului, nicidecum profunda, dar intensiva pe orizontala. Pe aratura aia, un combinator ar fi fost perfect, in opinia mea. Ca si asta din filmulet : http://www.generalle...orii/test01.php
Dar daca tu esti multumit de el, este perfect. Ai cerut pareri, si mi-am spus parearea mea. No offense.

Ca si pret, un Terradisc de la Pöttinger, de 2 ani vechime este pe la 9-10000 EUR. Preturile sunt mari, cum ne-au obisnuit cu utilajele din minimum tillage.

Edited by rand, 06 April 2012 - 07:22.


#15
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rand, on 6th April 2012, 08:18, said:

Cum crezi...
Si eu ma pot spala pe dinti cu o perie de spalat masinile, dar asta nu inseamna ca este mai buna decat periuta de dinti.
Grapa aia cu dicuri, dupa cum ai vazut in pliantul pe care l-am atasat, este dedicata dezmiristitului, sitemului minimum tillage. Dovada si faptul ca are toate bateriile crestate.
Inainte de semanat, tehnologia corecta este sa se faca o mobilizare redusa pe adancime a solului, nicidecum profunda, dar intensiva pe orizontala. Pe aratura aia, un combinator ar fi fost perfect, in opinia mea. Ca si asta din filmulet : http://www.generalle...orii/test01.php
Dar daca tu esti multumit de el, este perfect. Ai cerut pareri, si mi-am spus parearea mea. No offense.

Ca si pret, un Terradisc de la Pöttinger, de 2 ani vechime este pe la 9-10000 EUR. Preturile sunt mari, cum ne-au obisnuit cu utilajele din minimum tillage.

Discurile crestate le.am comandata eu, deci a fost o optiune de.a mea, puteau fi si netede! Adancimea poate fi reglata si ea exact ca si la GD, fara probleme. si eu am un GD 2,5 si orice i.ai face si ce i.ai pune dupa el nu iese ca asta! Iti respect parerea, dar din cea ce am probat, ma inclin spre cel de la Pottinger, is satul de batut la bolovani cand se infunda Gd.ul. Pana in prezent sunt fff multumit de el si cred ca asa v.a fi in continuare!

#16
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 rand, on 6th April 2012, 08:18, said:

Ca si pret, un Terradisc de la Pöttinger, de 2 ani vechime este pe la 9-10000 EUR. Preturile sunt mari, cum ne-au obisnuit cu utilajele din minimum tillage.
Cred ca nou este peste 20.000, foarte mult, cu siguranta un utilaj bun cu care realizezi lucrari de calitate. Totusi pentru pregatit pat germinativ sunt perfect de acord cu tine, ca sa nu pierzi apa cred ca e mai potrivit combinatorul.
Acum fiecare isi face lucrarile dupa tehnologia si utilajele disponibile.

#17
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 cristiflb, on 6th April 2012, 19:54, said:

Cred ca nou este peste 20.000, foarte mult, cu siguranta un utilaj bun cu care realizezi lucrari de calitate. Totusi pentru pregatit pat germinativ sunt perfect de acord cu tine, ca sa nu pierzi apa cred ca e mai potrivit combinatorul.
Acum fiecare isi face lucrarile dupa tehnologia si utilajele disponibile.

Nou este 14.900........as fi folosit un combinator, dar aratura de toamna a fost dificila si au iesit bolovani mari din cauza secetei.chiar si cu zapada de asta iarna nu a reusit sa sfarame bolovanii.Este scump in comparatie cu alte utilaje, dar la cum ar arata un GD 3.2 dupa un tractor nou de 141 cai? iar cea ce ma bucura e faptul ca are discuri independente, nu e pe baterii. am avut anul trecut un GD 2.5 de la tractorul mic UTB 483 DT si m.am saturat sa desfund sa bat in boovani mai ales toamna pt pregatit patul germinativ la grau, orz rapita. Personal nu regret de alegrea facuta!

#18
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cu  privire  la adunatul pamantului in grapa romaneasca,cred ca totul tine de umiditate.
Posibil ca si sofisticatul utilaj pe care il ai acum sa se infunde(nu vad sa aiba razuitoare) la un moment dat;daca se va intampla chestia asta vei avea mult de furca. Este facut si gandit pt o anumita umiditate,daca nu respecti cat de cat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate