Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Biblia, Qur'an si Mein Kampf...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Nici o alta carte nu incita la genocid si crime în aceeasi masura precum cele 3 best-seller-uri mentionate în titlu!

Similitudinea dintre cele 3 este incontestabila, nu doar ca platforme de inspiratie pt. crima si teroare, dar si d.p.d.v. ideologic!

De ce doctrina crestina si cea islamica, prima fiind folosita deseori cu scop nationalist-xenofob iar a 2-a ca promotor al urii împotriva evreilor, nu sunt puse sub semnul întrebarii ?

Edited by SophistiKat, 31 August 2011 - 17:55.


#2
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 SophistiKat, on 31st August 2011, 18:55, said:

Nici o alta carte nu incita la genocid si crime în aceeasi masura precum cele 3 best-seller-uri mentionate în titlu!

Similitudinea dintre cele 3 este incontestabila, nu doar ca platforme de inspiratie pt. crima si teroare, dar si d.p.d.v. ideologic!

De ce doctrina crestina si cea islamica, prima fiind folosita deseori cu scop nationalist-xenofob iar a 2-a ca promotor al urii împotriva evreilor, nu sunt puse sub semnul întrebarii ?
Un flame la fel de periculos pe care il voi opri aici; am credinta sincera ca judecand la rece, imi vei accepta decizia.


NOTA: La cerere am redeschis topicul; insa doar pana la primul flame.

Daca am gresit in evaluarea mea initiala in legatura cu subiectul, dupa o prima pagina de discutii civilizate am sa cer scuze public lui Sophistikat.

Edited by Billy, 31 August 2011 - 19:31.


#3
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 SophistiKat, on 31st August 2011, 18:55, said:

De ce doctrina crestina si cea islamica, prima fiind folosita deseori cu scop nationalist-xenofob iar a 2-a ca promotor al urii împotriva evreilor, nu sunt puse sub semnul întrebarii ?
Pai sunt puse sub semnul intrebarii, deocamdata mai timid si de un segment restrans de populatie.

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Ce argumente ai???
Asa fac si eu un topic: Nici o alta carte nu incita la sex si destrabalare ca Biblia, Qur'an si Mein Kampf.
Plus ca incepi si prost "nici o alta carte".... ce credibilitatea poti avea cand iti susti opinia in acest fel... avand in vedere ca pe planeta exista sute de milioane de carti cu subiecte diferite.

Edited by errai, 31 August 2011 - 20:21.


#5
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011
dar cele mai bune trei carti din lume...care ar fi ?

#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Dar ce intelegi tu prin carte buna?

#7
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 ousia, on 31st August 2011, 21:20, said:

dar cele mai bune trei carti din lume...care ar fi ?

Biblia, Jules Verne, Dostoievski si altele  :lol: ...

Sophistikat este un troll rasist, plina de ura fata de orice forma de extremism dar in acelasi timp atat de ipocrita incat sa ne acuze pe noi ca discriminam homosexualii in timp ce ea face lucruri chiar mai grave decat cele de care ne acuza pe noi in multe alte topicuri, un lucru pe care il uita destul de des...

Topicul nu are niciun sens si se va transforma, mai devreme sau mai tarziu, intr-un flamefest. Mai are si ignoranta de a pune Mein Kampf in aceeasi oala cu cartile religioase. Nu spun ca Biblia este o carte buna, dar totusi... Cum poti pune o autobiografie alaturi de o carte religioasa ? Cum poti spune ca o autobiografie este buna sau rea  :bigeyed: ?

Seamana a cenzura germana din filmele si jocurile istorice  :frust: dar secera si ciocanul (in ipoteza in care as fi de acord cu ei) sunt "forever free" chiar daca regimul comunist a fost cel putin la fel de rau ca nazismul  :uhuhno: .

Aici e doar o problema de respectare a regulamentului Softpedia, lucru care nu se va putea face avand in vedere subiectul...

Edited by Ovidiu93, 31 August 2011 - 21:38.


#8
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 ousia, on 31st August 2011, 21:20, said:

dar cele mai bune trei carti din lume...care ar fi ?

Tocmai si-a mai luat inca un suspend. Va trebui sa o astepti inca 7 zile sa raspunda la intrebare. B)

http://forum.softped...;#entry10364818

Edited by chaosss, 31 August 2011 - 21:39.


#9
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Nemesis-, on 31st August 2011, 22:23, said:

Dar ce intelegi tu prin carte buna?

ma interesa ce intelege sophia prin carte buna. as vrea sa o cunosc mai indeaproape...e o persoana rece...ceea ce nu e un lucru de lepadat...

#10
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Ovidiu93, on 31st August 2011, 22:24, said:

Seamana a cenzura germana din filmele si jocurile istorice  :frust: dar secera si ciocanul (in ipoteza in care as fi de acord cu ei) sunt "forever free" chiar daca regimul comunist a fost cel putin la fel de rau ca nazismul  :uhuhno: .

Aici e doar o problema de respectare a regulamentului Softpedia, lucru care nu se va putea face avand in vedere subiectul...

Nu cred ca se referea la cenzura, ci la incetarea prezentarii acestor carti drept etalon moral, sau ca si niste legi care trebuie urmate cu strictete.
Desigur ca lucrul asta se intampla doar prin orientul mijlociu si in tarile sarace, printre care si romania.

Biblia e ok ca si literatura, dar in nici un caz nu trebuie sa ne convingem copiii ca tot ce scrie in ea este real si trebuie respectat.

#11
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Cine te opreste sa convingi pe cineva???

#12
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Nemesis-, on 31st August 2011, 23:19, said:

Biblia e ok ca si literatura, dar in nici un caz nu trebuie sa ne convingem copiii ca tot ce scrie in ea este real si trebuie respectat.

nu te gandesti prea devreme la copii si la educatia lor?

#13
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Ma refeream la copii in general, nu ai mei, ca n-am deocamdata

#14
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 SophistiKat, on 31st August 2011, 18:55, said:


Toate trei au fost scrise de oameni, doar ca una pretinda ca a aparut sub inspiratie divina, alta ca a existat mereu iar alta e o autobiografie.

Cele trei carti vorbesc despre importanta unui popr fata de altul, deci rasism si multe alte asemanari care chiar nu imi vin acum in cap.

Sunt de parere ca toate au o influenta negativa asupra omaneilor care nu isi prea folosesc ratiunea.

#15
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

 errai, on 31st August 2011, 21:20, said:

Asa fac si eu un topic: Nici o alta carte nu incita la sex si destrabalare ca Biblia, Qur'an si Mein Kampf.

Caz in care ai avea dreptate.

Uite un verset perfect ce combina crima, violenta, violul, transarea victimelor violurilor in grup cu sexul, tot in grup  :lol:  

21. Apoi l-a dus în casa sa și a dat nutreț asinilor lui, iar ei și-au spălat picioarele și au mâncat și au băut.  
22. Dar după ce s-a veselit inima lor, iată locuitorii cetății, oameni desfrânați, au înconjurat casa, bătând în ușă și zicând bătrânului, stăpânul casei: "Scoate pe omul care a intrat în casa ta, ca să-l cunoaștem".  
23. Atunci stăpânul casei a ieșit la ei și le-a zis: "Nu, frații mei, să nu faceți rău omului, de vreme ce a intrat în casa mea, să nu faceți această ticăloșie!  
24. Iată, eu am o fiică fecioară și el are o concubină; vi le voi scoate, ca să le cunoașteți pe ele și să faceți cu ele ce vă place; iar cu omul acesta să nu faceți această nebunie!"  
25. Dar ei n-au voit să-l asculte. Atunci omul a luat pe concubina sa și a scos-o în uliță. Iar ei au cunoscut-o pe ea și și-au bătut joc de ea toată noaptea până dimineața, și la ivirea zorilor au părăsit-o.  
26. Și în revărsatul zorilor a venit femeia și a căzut înaintea ușii casei omului aceluia, la care era stăpânul ei și a zăcut acolo până s-a făcut ziuă.  
27. Stăpânul ei însă s-a sculat dimineața, a deschis ușa casei și a ieșit, ca să plece în drumul său; și iată concubina sa zăcea la ușa casei, și mâinile ei erau pe prag.  
28. Atunci el i-a zis: "Scoală să mergem!" Dar n-a primit nici un răspuns, pentru că murise. Atunci el a pus-o pe un asin și s-a ridicat și a plecat la casa sa.  
29. Iar dacă a ajuns la casa sa, a luat un cuțit și, apucând pe concubina sa, a tăiat-o bucățică eu bucățică în douăsprezece părți și le-a trimis în toate hotarele lui Israel.  


#16
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Ovidiu93, on 31st August 2011, 22:24, said:

Sophistikat este un troll rasist, plina de ura fata de orice forma de extremism dar in acelasi timp atat de ipocrita ...
[...]
Aici e doar o problema de respectare a regulamentului Softpedia, lucru care nu se va putea face avand in vedere subiectul...
Ovidiu, ca tot aduci vorba de regulament, epitetele la adresa userilor oricat de adevarate ti s-ar parea tie, sunt prohibite.
Pentru ca esti baiat de treaba, de data asta ai doar avertisment.


#17
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 SophistiKat, on 31st August 2011, 18:55, said:

Nici o alta carte nu incita la genocid si crime în aceeasi masura precum cele 3 best-seller-uri mentionate în titlu!

Similitudinea dintre cele 3 este incontestabila, nu doar ca platforme de inspiratie pt. crima si teroare, dar si d.p.d.v. ideologic!

De ce doctrina crestina si cea islamica, prima fiind folosita deseori cu scop nationalist-xenofob iar a 2-a ca promotor al urii împotriva evreilor, nu sunt puse sub semnul întrebarii ?
De Koran si Mein Kampf nu ma leg, fie c-am zis in alta parte despre, sau se stie destul.
Biblia, hai sa vedem:
-NT pe care se bazeaza crestinismul in primul rand nu e violent deloc, nici macar realmente antisemit, din moment ce scrie clar ca evreii sunt in continuare in atentia lui Dumnezeu desi nu cred in Iisus
- cu VT e mai complicat, dar daca il analizezi mai atent, si consulti si restul mitologiei umane, vezi ca e fundamental o carte foarte legalista, si sprijinita de celelalte mitologii, adica Palestina e a descendentilor lui Avraam, altii ocupa teritoriul si creeaza o cultura violenta acolo, israelitii recupereaza teritoriul, incearca sa fie buni vecini dar n-au cu cine, apoi sunt corupti de practicile locale, regatul lor decade si ei il pierd si se imprastie prin lume
Deci e vorba de niste maceluri pe niste vechi drepturi de proprietate la care nu vrea nimeni sa renunte. Scrisa din  perspectiva celor ce se considera - si voalat sunt considerati si de altii - proprietarii legitimi, si care-si expun si propriile rautati in the process.

 Lovian, on 1st September 2011, 04:43, said:

Caz in care ai avea dreptate.
Cum spuneam, VT prezinta ce a fost atunci, si nu zice c-a fost bine. Din contra, tribul ala a fost cvasi-exterminat ulterior.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
In primul rand comparatia dintre cele trei nu are sens. Biblia si Qua'ran-ul sunt cartile de baza ale unor religii in timp ce Mein Kampf-ul se refera la o ideologie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate