Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Biblia, Qur'an si Mein Kampf...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
poate c-am lipsit eu din localitate, da de când e mein kampf carte? ok pricep că unora le place să citească-n hârtie igienică. lumea civilizată se șterge cu ea la ciur. ce fac proștii-i treaba lor și-n treaba lor nu-i bine să te bagi

#38
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

 Securistu, on 10th September 2011, 14:21, said:

1.Asa este, Biblie spune clar...omoara-ti aproapele, scrie si in cele 10 porunci, parca in a 6-a...Sa ucizi.

Ia vezi tu Deuteronom 13, de la 6 incolo ...

#39
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
6. Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihnește la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubești ca pe tine însuți, te ațâță în taină, zicând: "Haidem și să slujim altor dumnezei!" - dumnezei pe care nici tu, nici părinții tăi nu i-ați cunoscut,

7. dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă -

8. să nu te învoiești și să nu-l asculți; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruți și să nu-l ascunzi.

9. Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, și apoi mâna întregului popor;

10. să-l ucizi cu pietre și să moară, pentru că a căutat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.

11. Să se facă așa, pentru ca tot Israelul să audă și să se teamă, și să nu se mai săvârșească o faptă așa de nelegiuită în mijlocul tău.

12. Dacă vei auzi spunându-se despre una din cetățile pe care ți le-a dat ca locuință Domnul Dumnezeul tău:

13. "Niște oameni răi au ieșit din mijlocul tău și au amăgit pe locuitorii din cetatea lor zicând: "Haidem și să slujim altor dumnezei!" - dumnezei pe care tu nu-i cunoști -

14. să faci cercetări, să cauți și să întrebi cu de-amănuntul. Dacă este adevărat, dacă lucrul este întemeiat, dacă urâciunea aceasta a fost făcută în mijlocul tău,

15. atunci să treci prin ascuțișul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimicești cu desăvârșire împreună cu tot ce va fi în ea și să-i treci chiar și vitele prin ascuțișul sabiei.

#40
center2001

center2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.09.2011

 SophistiKat, on 10th September 2011, 13:09, said:

1)Hitler era un catolic fervent,

2)Hitler si nazistii, crestinii si musulmanii, toti se simt împuterniciti de God, fiind convinsi ca sunt în posesia unui license to kill, sau daca nu sa omoare atunci sa condamne tot ce ei considera ca fiind un afront adus ideologiei lor.
1) :roflmaofast:
2)Vezi ca ai uitat de evrei. Aia se cred alesii Domnului. :wacko:

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 SophistiKat, on 31st August 2011, 18:55, said:

Nici o alta carte nu incita la genocid si crime în aceeasi masura precum cele 3 best-seller-uri mentionate în titlu!
se pot adauga lejer si communist manifesto/das kapital... si probabil si altele...

 errai, on 31st August 2011, 21:20, said:

Ce argumente ai???
Asa fac si eu un topic: Nici o alta carte nu incita la sex si destrabalare ca Biblia, Qur'an si Mein Kampf.
ar fi bine daca ar incita la asta... dar incita la lucruri extrem de rele! iar biblia si coranul cica ar fi de inspiratie "divina" - adica de la un dumnezo "bun" care paradoxal, nu stiu cum se face, ca are idei care de care mai vai violente, mai crude si mai criminale! si ca un izvor de bunatate ce este, are pretentia "sa se roage lumea la el", sa se inchine, sa faca pe dracu'n saispe... iar din cand in cand mai lasa cate un credicions sa fie mancat de cancer, sa fie impsucat de hot, mai lasa cate un dictator sa omoare mii-zeci de mii-milioane de oameni nevinovati, mai zdrang cate-un avion jos, mai trimite cate un fanatic sa se arunce in aer... pff... ce mai, bun de tot dumnezo asta... :lol:

 edy_wheazel, on 1st September 2011, 10:50, said:

In primul rand comparatia dintre cele trei nu are sens. Biblia si Qua'ran-ul sunt cartile de baza ale unor religii in timp ce Mein Kampf-ul se refera la o ideologie.
ba foarte are... toate religiile care incearca sa dicteze cum sa-si traiasca oameni viata sunt si ideologii... adica alea majore cel putin, desi probabil chiar toate...

 Securistu, on 10th September 2011, 14:21, said:

1.Asa este, Biblie spune clar...omoara-ti aproapele, scrie si in cele 10 porunci, parca in a 6-a...Sa ucizi.
scrie in alte nenumarate locuri... iar noul testament, care e ceva mai pasnic, e o smecherie inventata de niste popi ca prea dadea rau vechiul... si culmea, unii reneaga ce nu le convine din vechiul, dar selecteaza ce le place (ca de exemplu poruncile) :naughty:

 Securistu, on 10th September 2011, 14:21, said:

Nu intelegi in ce context istoric a fost scris Koranul, .
nu conteaza chiar deloc atata timp cat (multi cred ca) acolo ar fi chipurile vorba de "cuvintele lui allah" (evident ca sunt cuvintele unui retard violent, cat se poate de uman si neinspirat decat de cutumele acelor vremuri si eventuale idei violente pt. a-i supune pe altii)

 Securistu, on 10th September 2011, 14:21, said:

2.Bai ce tare...nu stiam ca Mohamed (Laudat fie numele sau) a fost un ideologic dictator cu ura contra unor minoritari dintr-o tara europeana, sau ca David cand a purtat razboaie l-a influentat pe Hitler sa foloseaca gaz.
nu stiu cum era cu minoritatile, dar un cretin cu o imaginatie bogata, dus cu pluta si deosebit de violent e clar ca a fost!  

 Securistu, on 10th September 2011, 14:21, said:

~Pacea fie cu tine~
de care? ca pt unii poate avea intelesuri radical diferita fata de ce inteleg altii... islamistii de exemplu folosesc al naibii de des cuvantul pace, insa, sunt de departe cei mai violenti si se folosesc de religie sa justifice violenta (indiferent de ca vorbim de cuceririle lui mohamed, de trogloditii care se arunca in aer acum sau de pedepsele institutionalizate deosebit de crude si violente in tarile islamice)


 gigel de hohențolărn, on 10th September 2011, 21:37, said:

poate c-am lipsit eu din localitate, da de când e mein kampf carte? ok pricep că unora le place să citească-n hârtie igienică. lumea civilizată se șterge cu ea la ciur. ce fac proștii-i treaba lor și-n treaba lor nu-i bine să te bagi
de cand a terminat-o hitler de scris! nu stiu ce zici tu acolo cu hartia igienica, iti place sa o citesti? :naughty:

Edited by gtk, 14 September 2011 - 16:37.


#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
toate cele trei carti mentionate sint de o valoare remarcabila, inclusiv mein kampf. dar cind citesti ceva tre sa si intelegi....cam in asta consta toata problema.

#43
moricantes

moricantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.06.2011
Interesanta perceptie... SophistiKat, dar de Bhagavad Gita ce parere ai ? Dar de buddhisti ? Niste criminali si aia ?

Edited by moricantes, 29 September 2011 - 12:36.


#44
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 cirus6, on 28th September 2011, 23:27, said:

toate cele trei carti mentionate sint de o valoare remarcabila, inclusiv mein kampf.
Desigur, adevarate opere de arta.  :rolleyes:

 moricantes, on 29th September 2011, 12:34, said:

Interesanta perceptie... SophistiKat, dar de Bhagavad Gita ce parere ai ? Dar de buddhisti ? Niste criminali si aia ?
Îti recomand ca pe viitor sa nu mai citesti pe diagonala, doar ca mai apoi sa faci pe Gica Contra de 2 bani!  -_-

#45
moricantes

moricantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.06.2011

 SophistiKat, on 29th September 2011, 16:36, said:

Îti recomand ca pe viitor sa nu mai citesti pe diagonala, doar ca mai apoi sa faci pe Gica Contra de 2 bani!  -_-
Eu chiar eram curios de parerea ta despre ei... despre hindusi si buddhisti...

#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,710
  • Înscris: 13.12.2006

 gigel de hohențolărn, on 10th September 2011, 21:37, said:

poate c-am lipsit eu din localitate, da de când e mein kampf carte? ok pricep că unora le place să citească-n hârtie igienică. lumea civilizată se șterge cu ea la ciur. ce fac proștii-i treaba lor și-n treaba lor nu-i bine să te bagi
nu asta ar trebui facut si cu celelalte 2 biblii? :console:

#47
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 moricantes, on 30th September 2011, 00:00, said:

Eu chiar eram curios de parerea ta despre ei... despre hindusi si buddhisti...
Una pozitiva...în orice caz aceste 2 filozofii se afla la polul opus Crestinismului sau Islamului.

#48
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 SophistiKat, on 30th September 2011, 13:36, said:

Una pozitiva...în orice caz aceste 2 filozofii se afla la polul opus Crestinismului sau Islamului.
Nu vreau sa fiu rau, dar arderea vaduvelor... castele... ofertele de piei de copil catre lama... victimele zidite in fundatiile cetatilor...

#49
moricantes

moricantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.06.2011

 SophistiKat, on 30th September 2011, 13:36, said:

Una pozitiva...în orice caz aceste 2 filozofii se afla la polul opus Crestinismului sau Islamului.
Ok, little monster.

#50
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 gigel de hohențolărn, on 10th September 2011, 21:37, said:

poate c-am lipsit eu din localitate, da de când e mein kampf carte?
[ https://i.imgur.com/HfoUw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SophistiKat, on 30th September 2011, 12:36, said:

Una pozitiva...în orice caz aceste 2 filozofii se afla la polul opus Crestinismului sau Islamului.
Deci in timp ce crestinii si mahomedanii cred intr-o Forta pozitiva, ceilalti cred in opusul ei, adica intr-una negativa?  :naughty:

#52
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 mario_bril, on 8th October 2011, 21:11, said:

Deci in timp ce crestinii si mahomedanii cred intr-o Forta pozitiva, ceilalti cred in opusul ei, adica intr-una negativa?  :naughty:
Eu cred ca ai nimerit fix invers cuvintele ce doreai sa le scrii in locul apartenentilor la religie. Asteptam sa te corectezi si continuam discutia :)

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 mrproper, on 8th October 2011, 20:13, said:

Eu cred ca ai nimerit fix invers cuvintele ce doreai sa le scrii in locul apartenentilor la religie. Asteptam sa te corectezi si continuam discutia :)
Eu astept sa ai macar cunostiintele de baza despre cele doua religii ca sa putem continua discutia.

#54
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 mario_bril, on 8th October 2011, 21:15, said:

Eu astept sa ai macar cunostiintele de baza despre cele doua religii ca sa putem continua discutia.
Cred ca suntem in pozitia de remiza. O zi buna si mult succes pe viitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate