Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

De ce ateu și nu agnostic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
544 replies to this topic

#523
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Sfantul Jakob, sa stii ca apreciez faptul ca nu te superi si ca ai umor. :)

#524
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,400
  • Înscris: 26.01.2007
Merci. Cine se supara repede nu face multi purici p'aci  Posted Image

#525
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 08:29, said:

Stii cum faci tu Mario? Cam asa:

- Ce ai in mana aia?
- Care mana?
- Mana dreapta!
- Care, asta?
- Zi odata ce ai acolo!
- Unde, aici? Ce am aici? Ce as putea sa am?

Posted Image
Să nu-mi spui că tu de fapt apreciezi dialectica eristică de care dau dovadă. Posted Image

Edited by mario_bril, 15 May 2017 - 22:35.


#526
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postmario_bril, on 15 mai 2017 - 22:34, said:

Să nu-mi spui că tu de fapt apreciezi dialectica eristică de care dau dovadă. Posted Image

Se vede ca l-ai citit pe Schopenhauer :)

#527
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 08:36, said:

Conform bibliei, Isus s-ar fi aratat la vreo 500 de oameni dupa inviere. De ce nimeni nu consemneaza nimic, in afara de cele 4 evanghelii apartinand apostolilor sai? Surse independente, nimic? Mai ales dupa cincizecime. Chiar nu ti se pare suspect?
Mda, surse independente și musai să fie cel puțin trei, nu? Păi învierea e consemnată și în scrierile apocrife, dar acestea au fost eliminate. Sau nici alea nu se pun? Da' cine ai fi vrut să scrie despre Iisus? Chinezii, cumva? Nu de alta dar să fie corecți politic, nu?

#528
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postmario_bril, on 15 mai 2017 - 22:39, said:

Mda, surse independente și musai să fie cel puțin trei, nu? Păi învierea e consemnată și în scrierile apocrife, dar acestea au fost eliminate. Sau nici alea nu se pun? Da' cine ai fi vrut să scrie despre Iisus? Chinezii, cumva? Nu de alta dar să fie corecți politic, nu?

Pai nu stiu Mario, daca scriu eu, TOPCAT si a3 ca Isus nu a inviat, ne punem? :D

#529
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 08:52, said:

Nu degeaba a selectat biserica doar 4, pentru ca apocrifele contrazic total cele 4 evanghelii Posted Image
Contrazic pe naiba. Ele sunt numite apocrife datorită faptului că nu au corespuns criteriilor de selecție, care au fost unele cât se poate de obiective, să știi.

#530
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 22:40, said:



Pai nu stiu Mario, daca scriu eu, TOPCAT si a3 ca Isus nu a inviat, ne punem? :D

Va puneti? Acum ne ascundem noi? 😎

#531
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostTheEverlastingShadow, on 15 mai 2017 - 10:32, said:



Oricum lucrurile cu care ma ocup sunt deosebit de periculoase iar cineva ce nu are facut instructajul adecvat in prealabil o poate pati foarte urat.



Nasol. Sa inteleg ca faci vraji ca sa nu ajunga crestinii in rai? Ca e cam suspecta siguranta aia a ta in legatura cu acest subiect.

#532
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 22:40, said:

Pai nu stiu Mario, daca scriu eu, TOPCAT si a3 ca Isus nu a inviat, ne punem? Posted Image
Tu da, pe ceilalți doi nu îi pun la socoteală, știu eu de ce.

#533
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTravertin, on 15 mai 2017 - 22:42, said:

Va puneti? Acum ne ascundem noi? ��

Cu riscul sa-mi iau suspend o perioada buna de timp, esti foarte prost, si foarte enervant. N-are nicio legatura cu convingerile religioase sau cu lipsa lor, asa esti tu. Esti tipul ala de prost care se baga insistent in seama, apoi se hlizeste pe la colturi.

#534
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postchristinne69, on 15 mai 2017 - 23:05, said:



Cu riscul sa-mi iau suspend o perioada buna de timp, esti foarte prost, si foarte enervant. N-are nicio legatura cu convingerile religioase sau cu lipsa lor, asa esti tu. Esti tipul ala de prost care se baga insistent in seama, apoi se hlizeste pe la colturi.

Pe Android, nu pe la colturi.
Tu daca nu jignesti nu prea ai mare lucru de spus.

Si, totusi, ma lasi asa. Ce ai facut tu asa măreț pentru tara? Ca te loveai cu pumnii in piept ca Tarzan. Vreau si eu un raspuns, ca de o ora tot astept. Si in loc sa zici care e treaba mare facuta, ma tot jignesti.

#535
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu va mai certati si nu va mai injurati atata. Putem sa nu fim de acord unii cu altii si fara a ne da lovituri sub centura. Nu de alta dar nu as vrea sa va vad suspendati, ca pe urma cu cine mai discutam ?

#536
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
las-o bre mai moale cu tampeniile astea. Tu ai fost ala care s-a apucat sa scoata din dos acuzatii ca cineva care nu-ti place isi dispretuieste tara, ca-i plecat prin alte locuri (so what?) si alte cacaturi de acuze patetice fara fundament. Femeia ti-a raspuns ca bati campii ca nu-i nici plecata si ca-si iubeste tara. Punct. NU iti datoreaza tie sa-ti demonstreze ceva, nu la modul arogant si lipsit de discernamant in care te comporti.

Si asta n-are legatura cu ateismu sau religia.

Edited by blimpyway, 16 May 2017 - 00:36.


#537
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostEndgegner, on 15 mai 2017 - 22:49, said:

Nasol. Sa inteleg ca faci vraji ca sa nu ajunga crestinii in rai? Ca e cam suspecta siguranta aia a ta in legatura cu acest subiect.
Voodoo magic man. Posted Image

Acum serios, tu chiar iti imaginezi ca Universul permite accesul la bine pe nedrept ? Pentru ca voi asta doriti, sa vi dea ce este bun pe nedrept, fara sa meritati. Ori lucrurile nu merg asa. Crestinismul este o religie falsa iar spiritualitatea pe care o promoveaza este profund defectuoasa. Are intr-adevar si tot felul de particele bune, insa acestea vin la pachet impreuna cu munti de rau, de lucruri rele si urate. Este raportul dintre ce ai de castigat si ce ai de pierdut ce nu este bun deloc. Si iti promit ca nu vei merge in niciun paradis prin intermediul crestinismului si nici nu vei ajunge vreodata la vreo viata vesnica reala. In cel mai fericit caz sa speri sa nu sfarsesti prin vreun iad ceva, ca nu se stie, pentru ca la cum vad eu ca va intoarce crestinismul impotriva legilor firescului mintii, la cum va invata sa va purtati cu Universul, sa nu aveti surprize. Eu iti spun ca lucrurile nu-s deloc bune.

Edited by TheEverlastingShadow, 16 May 2017 - 01:23.


#538
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostTheEverlastingShadow, on 16 mai 2017 - 01:21, said:

Voodoo magic man. Posted Image


Acum serios, tu chiar iti imaginezi ca Universul permite accesul la bine pe nedrept ? Pentru ca voi asta doriti, sa vi dea ce este bun pe nedrept, fara sa meritati. Ori lucrurile nu merg asa. Crestinismul este o religie falsa iar spiritualitatea pe care o promoveaza este profund defectuoasa. Are intr-adevar si tot felul de particele bune, insa acestea vin la pachet impreuna cu munti de rau, de lucruri rele si urate. Este raportul dintre ce ai de castigat si ce ai de pierdut ce nu este bun deloc. Si iti promit ca nu vei merge in niciun paradis prin intermediul crestinismului si nici nu vei ajunge vreodata la vreo viata vesnica reala. In cel mai fericit caz sa speri sa nu sfarsesti prin vreun iad ceva, ca nu se stie, pentru ca la cum vad eu ca va intoarce crestinismul impotriva legilor firescului mintii, la cum va invata sa va purtati cu Universul, sa nu aveti surprize. Eu iti spun ca lucrurile nu-s deloc bune.

Zi serios cu ce lucruri periculoase te ocupi, ca tot ai apucat sa te lauzi aseara, si m-ai facut curios.



Dar cum ai ajuns tu la concluzia ca nu meritam? Ce spui tu cam suna a contabilitate diavoleasca, asa ca vezi cum te justifici ca sa fii credibil.

#539
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,400
  • Înscris: 26.01.2007

View PostTheEverlastingShadow, on 16 mai 2017 - 01:21, said:

Acum serios, tu chiar iti imaginezi ca Universul permite accesul la bine pe nedrept?
Universul nu poate permite nimanui nimic. Pentru ca este creat, este impersonal  si in cele din urma va arde.
In acest fel se va termina cu zeul tau.

View PostTheEverlastingShadow, on 16 mai 2017 - 01:21, said:

la cum va invata sa va purtati cu Universul, sa nu aveti surprize.
Ne purtam frumos cu Universul. Pentru ca e creatia lui Dumnezeu.
Dar nu ne inchinam Universului, nu-l consideram o Forta si un Zeu care permite sau nu permite oaresce si cu care trebe sa te porti frumos ca sa nu-l infurii.

Pentru ca nu vrem sa cadem in capcana celor despre care Biblia spune: "Ei au schimbat adevărul lui Dumnezeu într-o minciună şi s-au închinat şi au slujit creaţiei în locul Creatorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" Romani 1:25

Dupa cum poti observa, este scris despre tine, in Biblie. Secta asta a ta exista si in urma cu 2000 de ani.

Edited by Sfantul Jakob, 16 May 2017 - 09:48.


#540
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostSfantul Jakob, on 16 mai 2017 - 09:46, said:

Universul nu poate permite nimanui nimic.
Serios ? Ia vezi cine te obliga sa gandesti corect, sa respecti posibilul, logica, s.a.m.d, caci altfel o patesti. Eu zic sa casti mai bine ochii la realitate. Iti promit ca vei avea o revelatie.

View PostSfantul Jakob, on 16 mai 2017 - 09:46, said:

Ne purtam frumos cu Universul. Pentru ca e creatia lui Dumnezeu.
Si alti asa zisi dumnezei au pretins acelasi lucru, iar acum unde sunt ei ? Acolo unde va fi si zeul tau, in uitare. Dumnezeii vin si pleaca, Universul ramane. Asa a fost mereu, asa va fi mereu.

View PostSfantul Jakob, on 16 mai 2017 - 09:46, said:

Dar nu ne inchinam Universului, nu-l consideram o Forta si un Zeu care permite sau nu permite oaresce si cu care trebe sa te porti frumos ca sa nu-l infurii.
Dar nici nu-ti cere cineva sa consideri Universul ca fiind vreun zeu sau sa i te inchini. E vorba doar despre a respecta legile firii ce definesc mintea, adica a fi onesta, a gandi corect, a respecta logica si ratiunea, asta cere Universul si asta inseamna respectul fata de Univers. Nu ce faceti voi cu zeul vostru imaginar, pupincurism si linguseli. Universul nu este un idol, un chip cioplit, astfel incat sa fie ceva asemenea zeului vostru. Universul este spirit, este sursa tuturor conditionarilor la care mintea este supusa, este legea firii.

Edited by TheEverlastingShadow, 16 May 2017 - 10:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate