Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

De ce ateu și nu agnostic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
544 replies to this topic

#1
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ce argumente aveți pentru a fi atei și nu agnostici?

Later edit: ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. ?i f. Adept al ateismului; persoană care neagă existen?a lui Dumnezeu ?i a oricărei divinită?i.

Adică ateul neagă inclusiv un posibil creator al Universului care nu are legătură cu nici o religie.

Edited by m3th0dman, 25 August 2011 - 09:42.


#2
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
De smecher,case closed
Ar mai fi si chestia ca nu am motiv sa cred in divinitate,conceptul in sine e absurd si sfideaza legile logicii deci nu e doar improbabil,e dincolo de extrem de improbabil.Inca o chestie : daca cumva ar exista eu nu as putea realiza asta asa ca tinand cont de improbabilitatea ABSURD DE MARE nu vad rostul pentru care m-as indoi si nu as fi efectiv sigur

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Daca negi existenta unui zeu suprem si religia ti se pare o pierdere de timp,bani si bullshit,cum se poate numi un astfel de om?Nu ateu?Iar toti ateistii au fost la un moment dat agnostici,pana au devenit atei.

#4
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 m3th0dman, on 24th August 2011, 21:49, said:

Ce argumente aveți pentru a fi atei și nu agnostici?

Pentru ca toti vorbesc cu divinitatea, dar nici unul nu stie ce zice?

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 tamtamtam, on 24th August 2011, 22:56, said:

De smecher,case closed


Ar mai fi si chestia ca nu am motiv sa cred in divinitate,conceptul in sine e absurd si sfideaza legile logicii deci nu e doar improbabil,e dincolo de extrem de improbabil.


Inca o chestie : daca cumva ar exista eu nu as putea realiza asta asa ca tinand cont de improbabilitatea ABSURD DE MARE nu vad rostul pentru care m-as indoi si nu as fi efectiv sigur
Adică tu crezi fără argumente. :coolspeak:


Ia simpla afirmație - „Universul a fost creat”. De ce e absurd și care lege a logicii e sfidată?


De fapt ai calculat o probabilitate și aceasta este extrem de mică încât tu ai decis să nu crezi. Care e valorea respectivei probabilități și cum ai calculat-o?


 asasinuxp, on 24th August 2011, 23:01, said:

Daca negi existenta unui zeu suprem si religia ti se pare o pierdere de timp,bani si bullshit,cum se poate numi un astfel de om?Nu ateu?


Iar toti ateistii au fost la un moment dat agnostici,pana au devenit atei.
Ba da.

Okay.

Ești off-topic. Întrebarea este: Care sunt motivele pentru care tu negi existența?


 archaeus5, on 24th August 2011, 23:06, said:

Pentru ca toti vorbesc cu divinitatea, dar nici unul nu stie ce zice?
Hotărăște-te dacă ești sigur că ăsta-i motivul pentru care tu ești ateu și revin-o. Nu mă întreba pe mine de ce ești tu ateu.

Edited by m3th0dman, 24 August 2011 - 22:09.


#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 m3th0dman, on 24th August 2011, 23:07, said:

Ești off-topic. Întrebarea este: Care sunt motivele pentru care tu negi existența?
Pentru ca mi-am demonstrat singur ca nu exista.Daca nu exista pentru mine,n-am motive sa cred in el.Si in plus nu cred in porcarii de genul "te incearca".Daca ar exista,ar trebui ca toti s-o duca bine,el reprezentand binele,n-ar trebui sa aiba grija ca raul sa nu existe?
Si inca ceva,cum se face ca cei care au harul lui dumnezeu ajung sa se imbogateasca pe spatele credinciosilor?Daca dumnezeu observa ca acel dar este folosit in scopuri proprii,si pentru discreditarea lui,nu ar putea face ceva ca acel om sa piarda harul oferit de dumnezeu?
//errai,eu.

Edited by asasinuxp, 24 August 2011 - 22:23.


#7
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
asasinuxp, cine a creat Universul?
Sa crezi ca cineva a creat acest Univers e perfect normal, uman, logic,firesc etc. Sa nu crezi in tampeniile care ne sunt bagate pe gat de religie  pacate, ingeri, iad, rai e altceva.
Eu am ales sa fiu agnostic. De ce??? "Cel mai frumos lucru pe care il poate trai cineva este misterul.- Albert Einstien"

Edited by errai, 24 August 2011 - 22:26.


#8
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Pentru ca daca este destul de evident faptul ca D-zeu a fost inventat.

Edited by madalina26, 24 August 2011 - 22:27.


#9
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Pentru ca mi se pare primitiv conceptul si nu vad nici un indiciu ca ar exista un creator. Si nu poate sa existe un zeu cu caracterele descrise de religii, omnipotent si omniscient.

Edited by Nightm4re, 24 August 2011 - 22:30.


#10
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 Nightm4re, on 24th August 2011, 23:28, said:

Pentru ca mi se pare primitiv conceptul si nu vad nici un indiciu ca ar exista un creator. Si nu poate exista un zeu cu caracterele descrise de religii, omnipotent si omniscient.
Uite un exemplu, daca gravitatia in Univers ar fi fost mai mare ar fi fost peste tot numai gauri negre, invers ar fi fost peste tot numai praf. Cum iti explici acest lucru perfect??? Cum iti explici ca prin "nimic" te poti misca mai rapid decat cu viteza luminii si astfel a fost posibila expansiunea Universului, sunt aceste lucruri asa la intamplare??? Nu prea cred. :bored: Un singur lucru e perfect in aceasta lume, Universul!

Edited by errai, 24 August 2011 - 22:34.


#11
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

 Nightm4re, on 24th August 2011, 23:28, said:

Pentru ca mi se pare primitiv conceptul si nu vad nici un indiciu ca ar exista un creator. Si nu poate sa existe un zeu cu caracterele descrise de religii, omnipotent si omniscient.

Tu gandesti  ca un agnostic. de ce spui ca esti ateu?

#12
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nu conteaza ce crezi tu
Inca nu intelegem destul de bine gravitatia
Eu ma indoiesc ca e posibil sa fi fost altcumva :)

#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
pt ca existenta unui Dumnezeu da speranta spre nemurire in conditiile in care nu prea e posibil asta altfel?

#14
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Acum serios,Universul nu a fost creat de o persoana,sau entitate,el s-a autocreat.In plus,Universul reprezinta tot ce vedem acum,si acum nu vedem nici o entitate care ne conduce,care ne pedepseste daca ne abatem de la legile date de el,ca doar el ar fi ca un stapan,el ne-a creat,el ne distruge.Si vad ca sunt multi care incalca acele legi,si nu patesc nimic,ci sunt(em) amenintat(i) cu suferinta vesnica,intr-un loc numit iad,pe care nimeni sanatos la mansarda nu l-a vazut.Si un exemplu practic,daca cineva iti spune ca-ti va da un milion de dolari daca vei fi intr-o anumita locatie,fara sa se arate,sa comunice prin intermediari,sa raspandeasca povesti vazute de o mana de oameni,cu sanatatea psihica subreda,sau filmate cu camere de 0.001 mpx,cu privire la pedepse,daca te abati de la drum,chiar daca asta este impotriva vointei tale,ce ai face,l-ai asculta,sau nu l-ai baga in seama?

#15
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
asasinuxp ce-i Universul in viziunea ta??? O adunatura de atomi??? Ai nevoie de anumite legi ca sa dai o forma, cum au fost oncepute aceste legi???

#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 errai, on 24th August 2011, 23:22, said:

Sa crezi ca cineva a creat acest Univers e perfect normal, uman, logic,firesc etc.
Și cel care a creat universul unde stătea ???

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 asasinuxp, on 24th August 2011, 23:13, said:

Pentru ca mi-am demonstrat singur ca nu exista. Daca nu exista pentru mine,n-am motive sa cred in el.
Si in plus nu cred in porcarii de genul "te incearca". Daca ar exista,ar trebui ca toti s-o duca bine,el reprezentand binele,n-ar trebui sa aiba grija ca raul sa nu existe?
Si inca ceva,cum se face ca cei care au harul lui dumnezeu ajung sa se imbogateasca pe spatele credinciosilor?Daca dumnezeu observa ca acel dar este folosit in scopuri proprii,si pentru discreditarea lui,nu ar putea face ceva ca acel om sa piarda harul oferit de dumnezeu?

 madalina26, on 24th August 2011, 23:27, said:

Pentru ca daca este destul de evident faptul ca D-zeu a fost inventat.

 LL13G, on 24th August 2011, 23:35, said:

pt ca existenta unui Dumnezeu da speranta spre nemurire in conditiile in care nu prea e posibil asta altfel?
Nu văd nici argumente nici coerență în ce-ați scris.
Aș vrea să văd argumente logice pentru care voi sunteți atei și nu agnostici. Nu vă legați de religie deoarece nici agnostici nu au legătură cu ea!


 Nightm4re, on 24th August 2011, 23:28, said:

Pentru ca mi se pare primitiv conceptul si nu vad nici un indiciu ca ar exista un creator. Si nu poate sa existe un zeu cu caracterele descrise de religii, omnipotent si omniscient.
Eu vorbesc de argumente/dovezi! În lipsa lor, logic ar fi să fii agnostic și nu teist.

 tamtamtam, on 24th August 2011, 23:35, said:

Eu ma indoiesc ca e posibil sa fi fost altcumva :)
Adică faptul că tu ești ateu se bazează pe credință? Mai ai să-mi răspunzi la câteva întrebări puse în postul #4.

#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

 errai, on 24th August 2011, 23:38, said:

asasinuxp ce-i Universul in viziunea ta??? O adunatura de atomi??? Ai nevoie de anumite legi ca sa dai o forma, cum au fost oncepute aceste legi???

Imi pare rau sa spun asta, dar cei care se declara atei concep mai greu astfel de lucruri.
Ei au doua tinte care le acopera tot orizontul: prietenul imaginar si cartea de povesti.
Nu sunt in stare sa mearga mai departe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate