Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Numai aici totul despre LG (TV și AV).

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18526 replies to this topic

#17533
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Posterapav, on 01 octombrie 2018 - 18:19, said:

de unde ai descarcat?
https://www.lg.com/r...dus/lg-43UJ620V
descarca ghidul utilizatorului

#17534
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 06.11.2014

View Posterapav, on 01 octombrie 2018 - 18:19, said:


Este selectat acasa si tara Romania. Si la meniul canale, nu are copiere canale . Este un LG 43UJ620V si este selectat pe UPC ca la ei sunt abonat


de unde ai descarcat?

Daca vrei sa ordonezi grila, rescanezi si selectezi Altii la operatori, nu UPC. Prin selectare UPC, tv-ul ordoneaza grila cum a vrut operatorul de cablu.

#17535
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010
Nu uita sa bagi stick-ul in TV, caci altfel nu apare optiunea de copiere canale.

#17536
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
la mine apare fara stick, si este din 2016. Poate au schimbat cate ceva.

#17537
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 08.09.2010
Va multumesc mult, am rezolvat, am bifat alti operatori si a aparut copiere canale. Acum nu apar diacritice in lista de canale. Multumesc mult!Posted Image

#17538
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
Intrebare de 1000 de puncte, va rog, ca tocmai am luat un OLED. (am pus si pe topicul de OLED, dar incerc si aici)
Are cineva LG OLED B7V? Pe Netflix, la urmarit filme 4k, am intreruperi de sunet. Imaginea merge fluid, fara probleme. Asta doar cu sunet Dolby Digital. Daca bag sunet stereo, nu se intrerupe.
Setup: HDMI ARC catre un receiver Yamaha RX-V673 care are cuplate toate boxele pentru surround.
Pe Yamaha apare sunetul ca fiind Dolby Digital +, nu-mi dau seama daca aceasta intrerupere de sunet se datoreaza vreunei probleme cu receiverul sau cu tv-ul. Inclin sa cred ca tv-ul n-are probelme, din alte surse merge 4k inclusiv cu Dolby Atmos (Plex, Stick, Blu-ray).
Daca are cineva LG OLED B7V cu alt receiver (suspectez receiverul, dar nu pot baga mana foc ca merge pe alte surse), dati-mi un exemplu de receiver care sa aiba Network, 5 hdmi IN minim, toate dolby-urile posibile si sa nu coste mai mult decat TV-ul.
multumesc.
PS: Senzatia de 4k si scurta aparitie a notificarii Dolby Vision e nepretuita. Dar e enervanta problema cu sunetul in Netflix.

Edited by AppleG5, 02 October 2018 - 19:40.


#17539
romelian

romelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKlaxy, on 23 septembrie 2018 - 11:00, said:

Cred ca solutia imediata este sa soliciti un tuner de la distribuitorul de cablu. Acela se poate conecta prin HDMI la TV, deci vei putea sa vezi programele de pe cablu, cu problemele de rigoare - doua telecomenzi, fire in plus etc.
Mulțumesc de informație. între timp am achiziționat un tuner identic, nou l-am montat cu chiu cu vai, dar se pare că e atinsă și placa de bază, pentru că tot nu funcționează. Dacă aveți o placă de bază buna pentru modelul LG 42 LB 650v  sunt interesat să achiziționez.

#17540
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
https://www.ebay.com...oard/2233494494
in caz ca nu gasesti.

#17541
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Salut dragi colegi ! intampin ceva probleme la modelul UJ635V, mai concret cum pot dezactiva actualizarea aplicatiilor? de ex cand incerc sa intru in netflix imi spune ca exista o versiune noua si am doua optiune "anulare" sau "actualizare". Eu nu doresc sa fac actualizare la aplicatii.

#17542
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Nu stie nimeni???

#17543
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Poate ca ai optiunea de actualizare automata activata. dezactiveaz-o. Eu am optiunile "actualizare" si "lansare". Este alt model, dar nu cred ca difera prea mult setarile.

#17544
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Am o sectiune "permite actualizarile automate" dar este debifata

#17545
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca se poate opri actualizarea aplicatiilor. La al meu LG exista o bifa de actualizare automata dar cred ca se refera [doar] la firmware (webOS-ul).

In orice caz, si cu ea debifata:
  • daca e conectat la net tot afiseaza un mesaj ca vrea sa se actualizeze cand ii dau drumul si e foarte enervant sa ii tot zic ‘NU
  • aplicatia HBO GO nu numai ca s-a actualizat singura dar a si fortat o actualizare a webOS-ului.
In plus, trebuie tinut cont ca in general aplicatiile de pe tv nu sunt decat interfete la servicii oferite de diverse servere, un fel de browsere web foarte specializate. Prin urmare, cum site-ul de baza se modifica, o aplicatie neactualizata nu va putea functiona corect.

#17546
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Exact la fel ca tine am si eu se setarile facute si mereu primesc acel mesaj pentru actualizare firmware...
Nu doream sa updatez aplicatiile pentru ca imi omoara spatiul liber care oricum este mic si imi este sa nu mearga din ce in ce mai greu ..

#17547
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postdjhappy89, on 23 octombrie 2018 - 07:55, said:

Exact la fel ca tine am si eu se setarile facute si mereu primesc acel mesaj pentru actualizare firmware...
Nu doream sa updatez aplicatiile pentru ca imi omoara spatiul liber care oricum este mic si imi este sa nu mearga din ce in ce mai greu ..
Misto afirmatia. Ai si o baza cand spui asta? Update-ul suprascrie informatia

#17548
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@robylup: Versunile mai noi tind sa fie din ce in ce mai mari si mai consumatoare de resurse; uneori ajung sa fie chiar la limita utilizabilului. Plus ca nu sunt intotdeauna testate la fel de bine ca versiunile de lansare (a se vedea update-ul pe stb-urile de la RDS care a stricat mult mai mult decat a reparat). Nu vorbesc in special de tv, dar cred ca ai constatat si tu asta, ca fapt general. Cu televizoarele/ stb-urile/ etc e o situatie particulara ca nu ai cum sa revii la versiunea anterioara, sau cand poti e oricum [foarte] dificil. Asa ca trebuie aplicat ‘if it ain’t broke, don’t fix it’.

#17549
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Nu inteleg ce spui robylup

#17550
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postsags, on 24 octombrie 2018 - 06:07, said:

OT:
@robylup: Versunile mai noi tind sa fie din ce in ce mai mari si mai consumatoare de resurse; uneori ajung sa fie chiar la limita utilizabilului. Plus ca nu sunt intotdeauna testate la fel de bine ca versiunile de lansare (a se vedea update-ul pe stb-urile de la RDS care a stricat mult mai mult decat a reparat). Nu vorbesc in special de tv, dar cred ca ai constatat si tu asta, ca fapt general. Cu televizoarele/ stb-urile/ etc e o situatie particulara ca nu ai cum sa revii la versiunea anterioara, sau cand poti e oricum [foarte] dificil. Asa ca trebuie aplicat ‘if it ain’t broke, don’t fix it’.
Asta e doar parerea ta, eu fac update la tot ce necesita update. Nu stiu nimic despre stb-uri, dar la televizore fac, la telefoane fac, am fost anul trecut si am facut si la masina chiar :)
Sistemele de operare moderne necesita update-uri pentru a functiona corespunzator si pentru a fi sigure pentru utilizator.

View Postdjhappy89, on 24 octombrie 2018 - 07:51, said:

Nu inteleg ce spui robylup
Nu intelegi ce inseamna suprascriere? Adica update-ul se instaleaza peste update-ul vechi si il sterge. Nu o sa ramai fara memorie, stai linistit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate