Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Set utilaje agricole profesionale! Si idei fezabile pt. o fermulita ...

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Macar stii cat costa un utilaj de recoltare a salciei?
Dom' Horia are dreptate, faliment precoce.

#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsudest_om, on 22nd August 2011, 14:41, said:

....
Din ce am citit despre porcii vietnamezi, acestia au colesterol din cel benefic mai mult decat din celalalt, datorita alimentatiei exclusiv vegetariene...dar au.
....

Si porcii "ailalti" tot alimentatie exclusiv vegetariana au. Si sa stii ca e mai mult colesterol nociv intr-un kil de seu de vita decat intr-unul de slanina afumata (frecata cu usturoi si cu boia dulce... si-nsotita de-o palinca !)

View PostFurtunaDiesel, on 22nd August 2011, 20:14, said:

...
vanzare cu tot cu combustibil, curent, personal angjat si asa mai departe de 1370 de euro la hectar dar bine inteles ca nu este un pret fix in agricultura nu se poate face totul la fix. Alte culturi nu imi dau seama ce as putea sa fac.

Ai putea sa te apuci de struguri de masa. Productia e de vreo 14-15 tone la hectar. Daca mergi pe soiuri extra-timpurii (si mai alegi si varietati rezistente...), iese un castig frumusel...

Iar noi, daca mai continuam asa, ne mutam la "Dezbateri"....

#21
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Cele 2 afaceri prezentate sunt de nisa si personal nu cred ca va fi usor sa te descurci cu ele.Cu porcii vitenamenzi e o moda in ultimul timp.. tot mai multe ferme apar dar carnea lor nu se vinde asa usor si asta o stiu chiar de la persoane care se ocupa cu asa ceva. Legat de trestie personal consider ca va trece mult timp in RO pana vom ajunge la astfel de solutii.. da in EU se poate sa fie o idee buna dar in RO mai greu.

Ca idee iti spun si parerea mea legata de o posibila afacere. Eu nu ma gandesc decat la 2 tipuri de afaceri si cred in ele, iar daca o sa am sansa, asta o sa si fac.

1 Viticultura - dureaza cam 3 ani pana o pui pe picioare, se primesc bani inapoi de la apia ptr infiintare, vanzarea strugurelui a fost si va ramane ok mult timp de acum inainte. Recomand un soi timpuriu cu productivitate mare gen Victoria. Poti sa mergi doar cu struguri de masa si vei avea doar de castigat.
2 Pomicultura - De asemenea esti ajutat pentru infiintarea unei zone pomicole. Au disparut majoritatea fermelor pomicole din RO din pacate. Nu prea mai exista fructe romanesti. Am vazut in Australia o ferma ( sunt cateva si la noi ) in care mergeai si culegeai singur fructele din pomi si plateai un bilet de intrare doar daca vroiai sa mananci sau un pret modic per kg daca plecai cu fructe acasa - cum crezi ca ar merge asta in RO ?? Sunt si alte fructe pe cale de disparitie.. adevarate soiuri gustoase romanesti.

Sunt tanar si poate de moda veche, dar nu inteleg de ce toata lumea cauta sa faca afaceri care nu au prea mare legatura cu RO si nu se axeaza pe ceva la care romanul tine s-anume PRODUS ROMANESC.

#22
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Sunt tanar si poate de moda veche, dar nu inteleg de ce toata lumea cauta sa faca afaceri care nu au prea mare legatura cu RO si nu se axeaza pe ceva la care romanul tine s-anume PRODUS ROMANESC.
Globalizarea; la telelevizor vezi hamburger si chifteaua cu usturoi s-a demodat.Cola e mai promovata decat nectarul de piersici de la "Munca-Ovidiu",care, dealtfel a si disparut.
Aparusera sucurile din fructe de padure (naturale) de la Romsilva si nu mai sunt, dar avem la schimb Timbarc sau Adria sau etc. cu 2%fruct...;restul ce-o fi?
Cand te apuci de o afacere, patriotismul intra la capitolul "cheltuieli" sau "pierderi".
P.S. Nu stiu cum o fi in alte parti, dar in satul asta unde locuiesc acum, cozonacii de Craciun se vand din poarta-'n poarta, adusi de masini inscriptionate cu ... imp-ex SRL.Deci nu doar molarii urbani (ai de fac umbra prin mall-uri) sunt internationalisti, ci si vecina-mea care imbina manelele cu hip-hop-ul,la volum maxim.

#23
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Am comandat un studiu de piata unei agentii si la finalizarea lui ma voi hotara in ce sa investesc ca si afacere nu pentru productie proprie fiindca asta e clar! Cea mai profitabila cred ca ar ramane viticultura dar sa vedem la finalizarea studiului ce si cum!

#24
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

"Am comandat un studiu de piata unei agentii si la finalizarea lui ma voi hotara in ce sa investesc ca si afacere nu pentru productie proprie fiindca asta e clar! Cea mai profitabila cred ca ar ramane viticultura dar sa vedem la finalizarea studiului ce si cum!"
Vorbesti serios?Adica agentiile astea iti pot spune care afacere e rentabila si care nu, dar sa-ti ofere si garantia ca daca faci ce-ti zic ei succesul e asigurat?
Pai daca nu-i asa, mai bine ii dadeai unui pusti dependent de calculator, 100 de lei si-ti facea el o statistica a ponderii anunturilor in diferite domenii (vand struguri de masa...cumpar struguri de masa,etc).Am banuiala ca si agentiile astea cam la fel fac dar factureaza mai mult...mult mai mult.
Sper sa ma insel si imi cer scuze daca-i asa.
Daca nu-s prea indiscret, spune-ne si noua cam cat costa un astfel de studiu.

Edited by sudest_om, 24 August 2011 - 08:05.


#25
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Esti indiscret. N-o sa-ti spuna. Ca sa nu ne busheasca risu'.

#26
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010
pentru inceput motocultor sau motosapa, motocoasa, moto-moto....iar ca afacere va sugerez sa invatati sa cresteti peste; nu e musai sa aveti o balta pe malul Dunarii pentru asta; e cerere destula in Romania si pret bun...

#27
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Nu esti deloc indiscret. Studiul se face in functie de durata in care vreau sa fie gata, in functie de zona pe care se desfasoara afacerea, daca este o zona mai mare, mai polulata si in functie de pretul investitiei fiindca un pret imi cere pentru o ferma si altul pentru o gogoserie de exemplu. Se ia in considerare domeniul de activitate defapt nu afacerea in sine. Mie pentru tot mi-au cerut cei din Bucuresti 1903 lei dar ulterior am gasit in Craiova acelasi studiu la pretul de 1530 de lei calculat cu totul dar apucasem sa semnez contractul si nu! Nu garanteaza ca va merge afacerea garanteaza decat un minim de x% din productie ca poate fi vandut in zona un proent stabilit de ei dupa studiu!

#28
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Mie pentru tot mi-au cerut cei din Bucuresti 1903
Cum Dumnezeu au ajuns la suma asta?;1903lei.In fine, nu vreau sa fiu carcotasu' de serviciu,si chiar sper sa reusesti,ca e nevoie de oameni cu initiativa.
Ideea lui @acvabio imi pare fezabila, dar realizabila mai greu daca n-ai surse consistente de apa...si bani.
Daca terenul n-a fost cultivat  cinci ani cu floarea soarelui sau rapita,pt inceput ai putea cultiva o tura din acestea.Se vand direct din camp,la pret mult peste investitii.La floarea soarelui ar putea fi nevoie de paza in perioada recoltatului.
In zona mea se extind parcurile eoliene si cumpara sau concesioneaza terenuri.Dar la noi bate vantul 250 de zile pe an, iar la 6m inaltime mai mult.Au venit si au facut masuratori.Sper sa-mi faca si mie o oferta cum le-a facut celor din satele vecine.
La procesarea legumelor sau fructelor te-ai gandit?O mica fabricuta, sau in "regim gospodaresc",la cazan, dar mai mare.Toti se plang de piata de desfacere a acestor produse care's perisabile.Le poti achizitiona tocmai pe cele greu vandabile, sau chiar sa le produci.

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsudest_om, on 25th August 2011, 21:17, said:

Cum Dumnezeu au ajuns la suma asta?;1903lei.

Ce-i asa de greu ? E vorba fix de 1.534,68 RON fara TVA  :rolleyes:

#30
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
La procesarea legumelor si fructelor si sa fac ce cu ele?

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Piure-uri de legume, siropuri, gemuri, dulceturi, sucuri, nectar-uri...

Edited by horia66, 28 August 2011 - 20:39.


#32
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
S'apoi sa le vinzi la nordici si la ...romani.Da' sa nu-ti bati joc de calitate.

#33
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Am tot studiat problema si m-am interesat de preturi si asa mai departe si va rog foarte mult sa ma scuzati pentru ca v-am stresat si v-am batut la cap pana acum dar am ajuns la concluzia ca nu este de mine agricultura. Raman pe domeniul meu si vad ce rezolv fiindca nu pot face treaba in agricultura. Nu am nici o cunostiinta si nici destula pasiune ca sa pot face ceva in acest domeniu. Oricum va multumesc mult pentru raspunsuri si inca o-data ma scuzati pentru timpul pe care l-ati pierdut cu mine!

#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu l-am pierdut. Ca nu ne-o tras nimeni de maneca...  Dar poate au mai citit si altii si le-o fi venit vreo idee.

#35
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Respect pt ca ti-ai dat seama de obiective si limite!

#36
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate