Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 

Daca ati fi in locul politicienilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

Poll: Daca ati fi in locul politicienilor (41 member(s) have cast votes)

Daca ai avea o functie inalta in politica

  1. Ai fi cinstit si ai ajuta populatia (26 votes [63.41%])

    Percentage of vote: 63.41%

  2. Ai fi cinstit deoarece iti este frica de lege iar salariul este satisfacator (1 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  3. Ai fi corupt deoarece crezi ca populatia NU merita mai mult (egoism) (1 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  4. Ai fi corupt insa vei incerca sa ajuti populatia (10 votes [24.39%])

    Percentage of vote: 24.39%

  5. Ai fi corupt deoarece nu iti pasa de populatie (3 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#37
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 poadol, on 11th August 2011, 16:54, said:

Se practica peste tot in lume, romanii doar au preluat-o.
Eu stiu. Altii...

#38
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 gtk, on 10th August 2011, 19:24, said:

un spagar competent poate face mult mai multe decat un corect incompetent! insa oricum am lua-o, a conduce o tara nu-i o chestie simpla, si ma refer la economie... pot sa fie intentiile cat de bune, ca lucrurile pot merge fix pe dos...
Exact.

#39
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 arpisz, on 11th August 2011, 16:48, said:

+1

Chiar si un incompetent isi da seama ca scopurile lui ar fi sa aduca la suprafata economia neagra si unde nu se poate sa o elimine(vezi gen drogurile usoare, prostitutia etc.), sa restranga aparatul birocratic si asa stufos si inutil, sa aplice legile in spiritul lor nu in toate interpretarile fanteziste posibile, sa elimine mita si pilele si sa suporte meritocratia, sa anuleze ajutoarele in domenii unde acestea nu sunt justificate (cum ar fi ajutorarea bisericilor de orice natura (daca nu se pot sustine singure inseamna ca nu este o nevoie reala pentru credinciosi acestia neplatind sau donand in favoarea lor) energia eoliana(care e o fantezie in romania) posta romana (care a devenit neperformant o data cu aparitia serviciilor de curierat si a postei electronice)) sa restructureze ajutoarele sociale in asa fel incat sa fie favorizat cel care munceste si obligat cel care beneficiaza de ajutor social sa munceasca in folosul comunitatii, destionarea mai eficienta a resurselor naturale si multe altele de bun simt

Bine spus.

Sa le luam pe rand.

Restrangerea aparatului birocratic - problema aceasta tine doar de politic si de institutiile statului. Imi spunea cineva ca, in Spania, a avut nevoie doar de cateva minute si de pasaport ca statul sa il recunoasca ca fiind rezident in orasul X si  la domiciliul respectiv.
Acelasi cineva, imi spunea ca, atunci cand a vrut sa se stabileasca in Bucuresti, a avut nevoie de vreo 2 zile (de dus si intors pe la diferite ghiseuri si institutii) si de ditamai dosarul plin de originale, copii legalizate, copii la xerox.
Asta ar putea di usor combatuta daca s-ar renunta la birocratie si s-ar face totul computerizat. Dar trebuie sa traiasca si notarii!

Eliminarea mitei si a pilelor - asta e destul de dificila, o solutie ar fi controalele mai multe si mai dure, camere video

Eliminarea ajutoarelor in diferite domenii - Eu cred ca politicienii nostri sunt atat de prosti incat nu stiu sa fure. Daca ar pune impozite pe biserica, s-ar umple de bani.
Un user de pe Poiana lui Iocan a spus ca in Germania cel care se declara credincios e obligat sa plateasca 8% din salariu bisericii respective (nu stiu daca e adevarat). Sunt curios cati romani ar face asta!

Nu stiu ce ai vrut sa spui cu energia eoliana. Mi se pare ca exista undeva in Romania un proiect.

Posta Romana - de acord, este inutila.

Restructurarea ajutoarelor sociale - e o idee buna dar depinde si de mersul economic.

 poadol, on 11th August 2011, 16:54, said:

DA, populatia Romaniei merita sa aiba un nivel de trai mai ridicat.

De ce?

 December, on 11th August 2011, 16:57, said:

Eu stiu. Altii...

Altii ti-au spus doar ca este ilegal si ti-au aratat si legea ca dovada.
Altii nu au spus ca nu se practica si in alte colturi ale lumii.

Uite, chiar o sa intreb la aria de Juridic.

#40
yo7cjf

yo7cjf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 05.08.2004
Daca topicul intreaba ceva,observ si nu numai aici, pe aproape toate forumurile,ca foarte putini raspund intrebari, majoritatea raspunzind total in afara subiectului si unii adevarat mai putinii care injura, jignesc,etc.Fiind la moda sa nu raspunzi la topicul respectiv,mi-am permis sa postez aici si
apropo de ce zice lumea pe aici pot sa spun ca nu exista solutie de rezolvare a situatiei cind raportul prosti/destepti e supraunitar si guvernarea e democratica.E ceva impotriva naturi, cum e si amestecarea a diferitelor avantaje provenind din doctrine diferite.In fine e in afara topiculuisi astea sintem,daca supara postarea sa fie stearsa de moderator.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Charger, on 10th August 2011, 19:45, said:

Nu, nu ii incasezi legal intrucat ai participat si ai castigat o licitatie ilegala.
Din nou, intreaba un avocat ca pe mine nu ma crezi.
Este ilegala daca poti sa demonstrezi ilegalitatea, daca nu poti demonstra ilegalitatea este legala. Acelasi lucru iti va spune si avocatul. Este valabila atat pentru firme sau societati private, persoane private cat si pentru politicieni.

Edited by poadol, 13 August 2011 - 21:13.


#42
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
SECHESTRU PE AVERE- asta e singura solutie.
Toata familia.

#43
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Charger, on 11th August 2011, 17:22, said:

De ce?
De ce merita populatia Romaniei sa aiba un nivel de trai mai ridicat?
Merita doar daca si ei vor sa aiba un nivel de trai mai ridicat, conform cunoscutei zicale populare -" Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista".  Merita pentru ca sunt intreprinzatori, harnici, inteligenti, veseli sau tristi, uneori smecheri alteori prosti, cateodata lenesi ori aroganti ori numitii cum vreti. Exclus: ''Pica para malaiata in gura lui natafleata".

 duster2010, on 13th August 2011, 22:13, said:

SECHESTRU PE AVERE- asta e singura solutie.
Toata familia.
De obicei o lege de acest fel loveste mai mult si mai greu in cei nevinovati care nu se asigura gandind ca nu este nevoie deoarece au obtinut totul legal. Vezi cazul A. Nastase (fiind cel mai mediatizat): cel care face "nefacute" are grija sa-si acopere foarte bine urmele. Nu-i asa ca toti ne dam seama ca matusa Tamara era o buna investitoare la bursa daca nu ma insel etc.
Dar de aici si pana la a demonstra este cale lunga sau de cele mai multe ori imposibil sa demonstrezi ca s-au facut sau nu s-au
facut lucruri ilegale.

Edited by poadol, 13 August 2011 - 21:44.


#44
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
SECHESTRU PE AVERE- asta e singura solutie.
Toata familia.


Numai pentru politicieni.
Sau inchisoare pe viata+sechestru.

Edited by duster2010, 13 August 2011 - 21:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate