Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Scoala de soferi - Coltul incepatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
1977 replies to this topic

#1945
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2020 - 09:09, said:

A dat sala ieri fiul meu. A făcut de pe e-drpaciv.ro și de pe drpciv.
Avea făcute 600 chestionare corecte (în 2luni). A ajuns sa facă un chestionar în maxim 3 minute. Câteodată le făcea în 2 minute.
Le știa pe toate întrebările de acolo pe de rost.
A avut 2 întrebări ce nu le-a întâlnit niciodată. Deci nu întâlnise în cele 15.600 întrebări doua din examen.
Oare exista undeva vreun fișier cu toate întrebările posibile de pe drpciv oficial?
PS a luat cu 24.
"Fisierul" e in cartea de legislatie pe care ar fi trebuit sa o citeasca de cateva ori si sa priceapa logica articolelor de acolo, dupa care sa faca chestionare, pentru ca sunt situatii unde e necesar sa corelezi mai multe articole pentru a interpreta corect diverse situatii intalnite in trafic. Daca a invatat mecanic raspunsurile corecte la intrebarile din chestionare va avea probleme de interpretare a legislatiei.

#1946
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Caut exact intrebarile ce seafla in baza de date de la drpciv.
Nu e vital sa stii ce provoaca uzura pneurilor, ce rol are unghiul de cadere la directie si cum se face o imobilizar in caz de accident.
Astea trebuie invatate "mecanic".
Si restul de mecanica. Un sofer nu are treaba sa stie intrebarile de mecanica. De astea sunt scolile profesionale.
Ce treaba are nevasta-mea sa stie care sunt partile fixe ale mecanismului motor, ce e PMI saiu PME. Cum se calculeaza capacitatea mottoruluisi alte asemenea prostii.
S-a stricat masina, ma suna pe mine.
In cel mai rau caz: suna sa vina platforma.

Deci: are cineva strict intrebarile actuale de la drpciv? Cu raspunsurile corecte?
Am gasit pe undeva doar cele de la atestatul ADR. Acolo e un singur raspuns corect.

#1947
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Eu faceam referire la metoda de invatare ...TOCILAR ~i m. 1) .... 2) fam. Elev care invata lectiile in mod mecanic, fara a patrunde in esenta; bucher. /tocila + suf. ~ar
Cat despre fisierul cautat, il gasesti doar la politie, intrebarile suplimentare adaugate exact pentru asta sunt, sa-i faca pe aspirantii la permis sa citeasca legislatia, pentru ca e cunoscut faptul ca majoritatea fac doar chestionare.

#1948
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
In "cartea de legislație" :)  nu sunt tratate toate întrebările de mecanica posibile.
Din acest motiv caut baza de date cu aceste întrebări.

#1949
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postdorin_2k, on 24 iunie 2020 - 04:44, said:

Așa e acum.
Daca faci întrebările de pe DRPCIV iei examenul.
In trecut când erau doar chestionarele Ilioara sau National, erau pt antrenament. Daca nu știai legislația: nu treceai.
In 5-6 secunde, nici nu ai timp să citești întrebarea întreaga.
Trebuie: citit, înțeles, răspuns.
Dar: așa e acum.

Pai nu e bine. Pentru ca sunt invatate fotografic, altfel n-ai cum sa faci un chestionar in 2 minute.
Cunosc caz care a facut chestionare la fel, a luat sala, apoi cu mine in masina ma intreaba ce-s cu semafoarele alea de fac asa si ce tre sa faca, semafoarele fiind intermintent galben.
Cel mai bun mod e sa inveti legislatia, chestionarele te ajuta sa iei sala, da, dar dupa in trafic o sa fii praf si pulbere si cine stie ce poti provoca...

#1950
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
La ce ajuta întrebările de mecanica la categoria B?
Doar sa iei examenul.
Că nu te apuci sa faci distribuția sau reglajul direcției tu (că șofer).

Din acest motiv ar fi super baza de date cu întrebări DRPCIV.

#1951
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Si faptul ca stii intrebarile fotografic, dar mai apoi nu te descurci in trafic e ok? Pentru ca dupa cum am spus mai sus, cine invata intrebarile fotografic nu are nici o treaba cu condusul dupa, le invata doar sa ia examenul, cunosc cazuri foarte multe.

Mecanica la categoria B ajuta, in mecanica iti explica ce face ambreiajul, cum trebuie sa functioneze luminile, si daca nu ma insel tot in legislatia de mecanica gasesti si unde verifici valabilitate ITP sau cum faci simple verificari inainte sa pleci la drum, lucruri elementare pe care orice sofer trebuie sa le stie.

O masina inainte sa pleci la drum, n-o duci in service sa-ti spuna aia daca poti sa pleci cu ea, ca tu n-ai invatat mecanica in scoala, ci ti-o verifici singur sa vezi ca uleiul, apa sau rotile sunt la locul lor.

Personal, cand am luat B-ul am mancat legislatia pe paine, mai apoi am facut 2-3 chestionare sa vad daca as lua sau nu, iar la restul categoriilor desi le-am dat dupa 3 ani, nici nu mi-a trebuit mai mult de 2 ore sa recapitulez, sunt sigur ca daca invatam fotografic uitam tot.

Bineinteles, fiecare dupa cum crede, e doar parerea mea. Posted Image

#1952
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Mai întreb o data: ce rost are întrebarea referitoare la unghiurilor de la direcție?
99% din șoferi nu au habar și nu îi interesează de unghiul de cădere, de fugă sau convergenta.
Nu ajuta deloc această întrebare pt categoria B.
Doar 1 punct în plus sau in minus.

Crezi că o interesează pe nevasta-mea care sunt părțile fixe ale mecanismului motor?
Sau cele mobile?
Iată încă 2 puncte in plus sau minus.
NU. Ca șofer nu te interesează care e biela sau manivela.

Au rămas întrebările alea de 30 de ani fara rost acolo.

#1953
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Discutia am deschis-o referitor chestionarele facute in 2 minute, nu referitor la mecanica strict, iar intrebarea principala a fost daca ajuta mecanica la categoria B, si evident ca v-am raspuns ca da si cum ajuta, n-am zis ca nu-s anumite intrebari fara rost, ca poate sunt, insa multe au rostul lor.
Si totodata, repet si eu intrebarea: faptul ca stii intrebarile fotografic, dar mai apoi nu te descurci in trafic e ok? Ca la mecanica dupa cum ati spus mai sus, sunam la platforma, da ce facem cand e o chestiune de prioritate, sau o situatie asemanatoare? Pentru ca nu pot sa fiu de acord cu afirmatia asta din pagina trecuta:

View Postdorin_2k, on 24 iunie 2020 - 04:44, said:

Așa e acum.
Daca faci întrebările de pe DRPCIV iei examenul.
In trecut când erau doar chestionarele Ilioara sau National, erau pt antrenament. Daca nu știai legislația: nu treceai.
In 5-6 secunde, nici nu ai timp să citești întrebarea întreaga.
Trebuie: citit, înțeles, răspuns.
Dar: așa e acum.
Probabil din cauza asta sunt atatea accidente zilnic, ca asa e acum.

#1954
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Răspuns la întrebarea "ajuta întrebările de mecanica"?
NU. Clar NU. NU ajuta deloc cunoștințele de mecanica pe un șofer în trafic.
Nu se apucă nevasta-mea sa ridice capota la mașina. Acum nu mai e că în trecut când scoteam jiclorul și îl desfundam și plecăm mai departe.
S-a oprit mașina: suni la service.
Nu repari nimic în drum. Doar roata o schimbi. Daca poți și ai cu ce.

#1955
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Din nou imi spuneti de mecanica...n-am fost explicit mai sus in postarea de mai sus (#1953) ? S-o lasam asa atunci.

Edited by mariustpz, 20 August 2020 - 14:54.


#1956
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Bine. O "lăsăm".
Întrebările de mecanica sunt inutile la DRPCIV. O fi bune la școala profesională, dar nu pt șoferi.

#1957
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Iar repetati aceiasi poezie cu mecanica, v-am spus mai sus si v-am repetat o intrebare la care nu mi-ati raspuns, presupun ca vi s-a fixat pe mecanica si alte intrebari sau texte nu mai vedeti.

#1958
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmariustpz, on 20 august 2020 - 12:46, said:

Si faptul ca stii intrebarile fotografic, dar mai apoi nu te descurci in trafic e ok?
Aceasta întrebare?
Raspuns: pt întrebările de mecanica e suficient răspuns fotografic. Nu te ajuta în trafic.
La fel și pt întrebările de prim ajutor.
Ca șofer nu poți ști ce traumatisme are un rănit. Nu te apuci sa ii legi garou, ca poate are coloana fracturat.
Câți ați folosit trusa medicala? Eu o singura data în pădure ca m-am zgâriat într-o cioata.

Dacă tot sunt 1200 de întrebări, de ce nu e o baza de date publica?
Sau sa facă întrebări noi în fiecare luna. Sa nu învețe lumea ca pe o poezie. Sa gândească.

#1959
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postdorin_2k, on 20 august 2020 - 16:43, said:

Dacă tot sunt 1200 de întrebări, de ce nu e o baza de date publica?
Pai pentru ce? Inveti legislatia si le stii automat raspunsurile.

View Postdorin_2k, on 20 august 2020 - 16:43, said:

Sau sa facă întrebări noi în fiecare luna. Sa nu învețe lumea ca pe o poezie. Sa gândească.
Asta e imposibil, nu se pot formula acelasi intrebari sub alta forma lunar. Nu mai simplu invata elevul cum trebuie?
Multi au impresia ca sa fii sofer e asa o joaca, iau sala traseul si imi fac de cap. Total gresit, cei care fac asa ii vedem la stiri.

View Postdorin_2k, on 20 august 2020 - 16:43, said:

Raspuns: pt întrebările de mecanica e suficient răspuns fotografic. Nu te ajuta în trafic.
Ti se lasa roata la masina, te duci sa o umflii la un rompetrol ca nu e vulcanizare deschisa fiind duminica, cat bagi? Ca nici pe usa nu stii sa te uiti. Bagi presiune mare pana ti se pare tie ca e umflata ca nu stii ce riscuri poate avea, explodeaza roata in mers, faci accident.
Iti urca indicatorul la apa la 120 grade, il vezi, ti se pare normal ca nu ai invatat la mecanica ca e optim la 90 95. Face presiune, calezi motorul.
Este iarna, polei, ai viteza mare si se face rosu, sau alt caz, cobori o panta, nu folosesti frana de motor ca nu stii, fiind lucru din capitolul mecanica
...etc etc, sunt foarte multe cazuri unde mecanica te poate ajuta, si sunt si cazuri unde poate ca nu, dar asta nu inseamna ca trebuie invatata fotografic pentru ca 50% nu te ajuta.

View Postdorin_2k, on 20 august 2020 - 16:43, said:

La fel și pt întrebările de prim ajutor.
Ca șofer nu poți ști ce traumatisme are un rănit. Nu te apuci sa ii legi garou, ca poate are coloana fracturat.
Câți ați folosit trusa medicala? Eu o singura data în pădure ca m-am zgâriat într-o cioata.

Hai ca la mecanica o mai inteleg, dar la prim ajutor?

Pai ce facem daca:
- masina a luat foc, trebuie scoasa persoana cat mai repede, cum facem asta fara sa ii producem alte leziuni?
- este in stop respirator, nu considerati necesar sa stie un sofer cum sa ajute victima? nu considerati ca trebuie sa cunoasca simptomele unui stop respirator? de stop cardiac sa mai zic? stam sa asteptam ambulanta cu omu fara respiratie langa noi?
- daca are hemoragie externa, ce facem? cum o stopam?

Sa nu mai zic de zeci de cazuri care se pot intampla, si ati fi uimit ca la acel curs de prim ajutor (nu intrebarile din chestionare), va invata inclusiv cum sa scoateti victima fara sa-i afectati coloana, daca este cumva fracturata, pentru ca, daca masina arde sau persoana prezinta alte leziuni, n-ai cum s-o lasi 30 minute sa moara pana vine ambulanta. Scuza cu coloana o folosesc toti, pai cum ba nene sa ajut eu omu daca ramane paralizat, mai bine filmez cu telefonul sau fac live pe facebook.

Bineinteles cand memorezi intrebarea fotografic si nici nu citesti ca bifezi raspunsul corect al carui continut nici nu-l stii, e normal sa ai astfel de comportament, sa ne fereasca de astfel de "soferi".

Sa fii sofer nu inseamna sa te urci si sa mergi inainte, ai responsabilitati, ai obligatii, pe care le inveti din scoala si din legislatie.

#1960
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Cu ce te ajuta aceste intrebari:?
1 unghiurile rotii
2 părțile fixe ale motorului
3 părțile mobile ale motorului
4 PMI și PME

Sunt doar 4 întrebări absolut inutile pt un șofer.
Astfel poți ajunge la pragul de 22 răspunsuri din cauza lor.
Absolut inutile.
Nu incerca sa explici că sunt utile că nu ai cum sa demonstrezi așa ceva.
Mai ales ca exista acum automobile electrice (întrebările 2-4).



#1961
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Nu încerc, e evident ca nu am cu cine.
Zi buna, și stați departe de volan cu asemenea concepții.

#1962
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur. E foarte important să știi ce e PMI sau PME in trafic. ;)
Mai ales la o Tesla.
Întrebări vechi de 40 de ani când doar de carburatorul elementar se invata.
Încuiați la cap sunt multi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate