Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Chei - mecanica auto

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
FlorinCFR

FlorinCFR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 30.05.2010
Salut ! Am gasit in Carrefour chei pentru mecanica auto (crom - vanadium) dar mi se par cam "fragile" , si vreau sa vad si parerea voastra. Eu a-si vrea sa le folosesc pe la tractoare. Nu ma intereseaza pretul ci doar calitatea. Deci ? Sunt bune de ceva ? Daca nu v-as ruga sa-mi recomandati voi ceva !

[ http://img195.imageshack.us/img195/4352/fotografie0004ga.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

#2
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
eu am cumparat acum vreo 2 luni 4 inelare dintrastea si intr'o saptamana 2 s'au dus dreaq.

nu li s'a rupt manerul dar s'a crapat inelul si nu mai pot sa desfac nimic cu ele ca scapa piulita.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt ff proaste. Cumpara de la magazine specializate de scule. O marca de calitate ce se gaseste destul de usor e Stanley dar mai sunt si altele de buna calitate.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View PostFlorinCFR, on 20th July 2011, 07:59, said:

Nu ma intereseaza pretul ci doar calitatea.

Dacă nu te interesează prețul, atunci caută într-un magazin specializat de scule sau într-un Praktiker, Bricostore etc.
Eu recomand ca producător Unior și, de ce nu, chiar IUS. :D


IUS = Întreprinderea de Unelte și Scule, Brașov.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
cauta scule de firma, nu chinezarii de hypermarket. facom, hazet, stahlwille etc.

#6
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Florin nu lua din supermarket si magazine deastea ca nu tin se rotunjesc mai ales la tractor unde is stranse de numa suruburile si trebuie tot asa stranse.Cauta o geanta de scule cum trebuie si o ai toata viata.

#7
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
@FlorinCFR. Nu cauta scule pentru ce ai tu nevoie pe la bricolaj. Alea sunt pentru lucru pe acasa nu pe la utilaje. Trebuie sa cauti in alta parte ce ai tu nevoie. Eu am cumparat pentru cineva cu anii in urma o trusa de chei pentru camion, am adus-o din Germania, vreau sa-ti spun ca fost extrem de scumpa. Sigur gasesti si in Ro asa ceva dar nu stiu la ce pret. Inarmeazate cu rabdare si dai cu cautatul pe Goagal si vei gasi.

#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

View Postsfantu.dracu, on 20th July 2011, 09:25, said:

..Eu recomand ca producător Unior și, de ce nu, chiar IUS. :D
..IUS = Întreprinderea de Unelte și Scule, Brașov.


La mine nu a tinut fericirea prea mult cu sculele de la Stanley ( poate am nimerit eu numai falsuri in magazinele specializate ). Uniorul sunt ok tragi cu incredere, la fel si IUS

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
am un amic,si-a cumparat un dulap IUS, prin anii 90. eram defata cand a scos o cheie de 32, a scapat-o pe ciment si s-a spart. :)

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Dar de Proxxon ce parere aveti? Sunt accesibile ca pret...

#11
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Daca nu conteaza pretul, atunci Facom all the way. Nu ai sa vezi cheie Facom rupta sau decalibrata :).
Daca vrei ceva mai ieftin dar bun, Beta.
Daca vrei si mai ieftin, atunci Draper sau Unior.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Proxxon sunt ok la pret/calitate, pt hobby, sa mai strangi un surub din cand in cand, dar nu sa lucrezi zilnic cu ele.
Facom sunt scumpe,dar au garantie nelimitata REALA.

#13
FlorinCFR

FlorinCFR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 30.05.2010
Multumesc mult pentru sfaturi baieti ! O zi buna !

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De curiozitate, pana la urma ce-ai ales?
Eu in cazul tau, sa fac si economie, as lua proxxon pt tubulare mici,sub 13 si clichetul mic, pe care le folosest mai rar la tractor si oricum nu necesita efort prea mare. surubelnite wera sau hazet, la chei inelare cu clichet, chei mari, facom.

Edited by rumegus, 21 July 2011 - 22:23.


#15
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Parerea mea: Cel mai bun raport calitate/ pret e oferit de YATO. Am cumparat de la magazine mici de scule initial, apoi am gasit unul online cu preturi mai bune. Daca cineva vrea adresa lui, astept PM.

View Postrumegus, on 21st July 2011, 00:08, said:

am un amic,si-a cumparat un dulap IUS, prin anii 90. eram defata cand a scos o cheie de 32, a scapat-o pe ciment si s-a spart. :)
Si naveta Challenger a bubuit. Shit happens. Asta nu inseamna ca IUS sunt proaste. Daca ai curiozitatea sa te uiti la sculele vechi de prin atelierele multora, ai sa vezi logo-ul asta:
Attached File  poze_006.jpg   3.34MB   115 downloads  
Concluzia? Au fost suficient de bune incat sa-si faca treba 20-30 de ani, altfel ar fi fost date la topit cu mult timp in urma.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
in urma cu 30 de ani si sculele "Diamond" chinezesti erau bestiale, dar ia incearca azi un patent sau o pila ac.
Legat de IUS, erau incomparabil mai bune acum 30 de ani. mai ales ca altceva nu se prea gaseau. pe atunci, prea putini le cumparau, le "procurau" de la locul de munca. Cine a ciordit atunci 4-5 truse, normal sa mai aiba si azi. :) Mai ales ca p-atunci toti aveau o trusa-n portbagajul Daciei, dar nu lucau zilnic cu ele, o tineau doar ca asa era obiceiul.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Postrumegus, on 20th July 2011, 23:08, said:

am un amic,si-a cumparat un dulap IUS, prin anii 90. eram defata cand a scos o cheie de 32, a scapat-o pe ciment si s-a spart. :)

Doar că din 1998, IUS face parte din grupul industrial francez MOB.


"In 1998 Julius Franz Teutsch opens a foundry that will shortly become an important producer and supplier of hand tools for the Romanian and German industry.
        During the XX-th century this foundry is becoming a powerful hand tools production force under IUS label.
        In 1998, MOB-Forges de la Loire et Milourd SA, France, become the main shareholder at IUS SA Brasov, creating through this, a powerful industrial group in the "hand tools manufacturer branch".
        IUS group MOB meansthe perfect combination of tradition and experience, on one side and fulfillment of the hand tools users needs on the other side.
        The Quality Management System implemented at IUS is based on BS EN ISO 9001:2002, Quality System Standard certified by TUV.
        The new technology used by IUS during the production process together with the professionalism of the management, development and commercial teams, imposed IUS products on the international market.
        Each family of products that IUS group MOB is manufacturing today is answering to the exigencies of an intensive and professional use."

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 31.01.2010
Am scule din toate cele de care s`a spus mai sus.
Am  doar o fixa Facom mai veche mostenita de la tatal meu dintr`o trusa auto nemteasca si desi are ani buni e perfecta si in ziua de azi
si s`a lucrat destul de mult cu ea. Am truse Draper si Unior precum si ceva IUS noi.
Dintre astea Draper sint cele mai rezistente si bine lucrate apoi IUS si abia la urma UNIOR.
La Draper doar la bitii de surubelnite am fost nemultumit  deoarece desi sint rezistenti la uzura
se rup la prima fortare, sint extrem de casanti. Biti mai am de la Unior si desi se uzeaza mai repede
sint mai multumit de ei.
Cei mai buni pe care`i am sint Wiha.
Cleste reglabil autoblocant  ca cel din foto de mai sus am si eu si`s foarte multumit de el.

Grig

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate