Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Curatare de "impuritati" mp3 sau wav

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Cu ce programe pot verifica si curata de "impuritati" muzica in format mp3 sau wav?
Daca stiti ceva mai performant decit combinatia programelor "MP3Test + mp3Trim 1.80"...

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
In primul rand trebuie sa stii ca direct un format mp3 nu poti decat taia si lipi, iar la lipire e si aici cu cantec.
Orice operatii faci asupra unui mp3 o faci decodandu-l, fie ca vrei sau nu, deci operezi asupra unui wav. Chiar si cnd asculti un mp3, tot wav asculti, dar e un wav decodat in timp real din fisierul mp3.

mp3 - comprimat
wav - necomprimat

Ca sa continui, definte ceea ce referi tu drept "impuritati".

#3
phsyco

phsyco

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.07.2002
Audio catalist la alea .mp3 dar la waw nu stiu daca merge

#4
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Pt. "djlyon" si nu numai: incearca MP3Test 1.03 (http://www.maf-soft.de sau http://www.geocities...th3aeor/MP3Test) si mp3Trim 1.81 (http://www.logiccell.com/~mp3trim sau http://home.attbi.com/~mp3trim) si vei intelege la ce ma refer. Deci vreau sa stiu daca mai sint programe asemanatoare sau chiar mai performante !

Multumesc anticipat !

#5
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
MP3 Test: a trecut bine peste mp3-urile codate cu bitrare fix, dar la cele cu bitrate variabil pentru fiecare "eroare" scrie Rate error found, si intr-un final s-a blocat. Am dat reset de la buton. :P Erau j'de'mii de Rate error found in lista aia.

MP3 Trim nu are uz pentru mine. Iar referitor la partea de erori ce le remediaza, stiu ca majoritatea decoder-elor stiu de acum sa treaca peste erori din alea.

...

Personal nu folosesc programe din astea, deci nu pot sa-ti recomand altele mai bune.

Concluzia mea, dupa ce am vazut cam ce fac programele astea: Decat sa folosesti programe din astea, mai bine cauti sa faci rost de piesa mp3 respectiva din nou, eventual la un bitrate mai mare, codata ca lumea, fara erori.
Orice programe ai folosi pentru tot felul de artificii sa le retusezi, sa sune mai bine, etc, nu le vei face sa sune la fel sau mai bine decat un mp3 bun.

Succes !

#6
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
La mine nu se blocheaza, pot sa am mii de mp3-uri in foldere si subfoldere (vezi setarile programului!). Stiu ca nu se imbunatateste calitatea, dar programul e facut pt. repararea frame-urilor stricate, pt. amplificarea sunetului, pt. scurtarea (curatarea si micsorarea) mp3-urilor prin depistarea pauzelor mai mari de la inceputul si sfirsitul melodiilor.
Se simte cu adevarat diferenta.

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ram
pt. amplificarea sunetului, pt. scurtarea (curatarea si micsorarea) mp3-urilor prin depistarea pauzelor mai mari de la inceputul si sfirsitul melodiilor.
Sunt rezervat in ceea ce priveste "amplificarea sunetului" fara a trece prin procedeul decodare mp3->wav - codare wav-mp3.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate