Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Avortul

- - - - -
  • Please log in to reply
540 replies to this topic

Poll: Pro sau contra ? (123 member(s) have cast votes)

Pro sau contra mah,nu e titlul clar ?

  1. Pro (65 votes [52.85%])

    Percentage of vote: 52.85%

  2. Contra (35 votes [28.46%])

    Percentage of vote: 28.46%

  3. O sa arzi in iad mah,nenorocitule ! (11 votes [8.94%])

    Percentage of vote: 8.94%

  4. Sunt prea lenes ca sa ma decid (12 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

Vote Guests cannot vote

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmadalina26, on 23rd May 2011, 22:04, said:

embrion - EMBRI�N, embrioni, s.m. 1. Nume dat oric�rui organism din momentul fecund�rii ovulului p�n� �n momentul c�nd toate organele sunt deplin formate �i organismul este capabil de via�� independent�.

Embrionul nu e om.
Sper ca nu esti femeie, caci altfel, ai fi cea din grupul femeilor insarcinate care fumeaza, pentru ca deh, nu poarta in pantece decat niste celule idioate care nu sunt inca oameni, deci li se rupe. In fine...vorbesc si eu aiurea. Firea umana nu inceteaza sa ma surprinda. Omul se adapteaza la orice. Absolut orice..si crede ce vrea... pentru ca poate.
>tamtamtam
Nici eu nu sunt pregatit pentru un copil acum, ma rog, irelevant, dar asta nu inseamna ca daca ar fi cazul as lua in calcul un avort. De fapt, viata sexuala nu este un amalgam de fapte anapoda, imperecheri succesive ca in matematica. Daca avem o oarecare cultura, vom incerca sa nu ne lasam surprinsi.
Dupa cum am mai zis, in 2011, nu accept greseli in ceea ce priveste sexul. No way!

Edited by YOUR_GOD, 23 May 2011 - 21:11.


#38
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostYOUR_GOD, on 23rd May 2011, 22:08, said:

Sper ca nu esti femeie, caci altfel, ai fi cea din grupul femeilor insarcinate care fumeaza, pentru ca deh, nu poarta in pantece decat niste celule idioate care nu sunt inca oameni, deci li se rupe. In fine...vorbesc si eu aiurea. Firea umana nu inceteaza sa ma surprinda. Omul se adapteaza la orice. Absolut orice..si crede ce vrea... pentru ca poate.


Nu intelegi, daca vrei sa pastrezi copilul, logic ca nu fumezi pentru ca asta il poate afecta, asta nu are legatura ceea ce spuneam eu.

Edited by madalina26, 23 May 2011 - 21:10.


#39
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Sper ca nu esti femeie, caci altfel, ai fi cea din grupul femeilor insarcinate care fumeaza, pentru ca deh, nu poarta in pantece decat niste celule idioate care nu sunt inca oameni, deci li se rupe. In fine...vorbesc si eu aiurea. Firea umana nu inceteaza sa ma surprinda. Omul se adapteaza la orice. Absolut orice..si crede ce vrea... pentru ca poate.
IQ sub 90 ? Daca vrea sa tina fatul atunci nu fumeaza,pentru ca vrea sa aiba parte de un copil sanatos.Ori esti ipocrit si te faci ca nu sesizezi diferenta ori prost

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
@Catalin??

nu de alta, dar am avut o discutie ciudata azi...tot pe tema asta, doar ca era putin mai fetish :lol:

#41
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Dar este o viata !
Vai frate,gaina din fundu curtii e o viata.Ai mancat vreodata carne ?

#42
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View Posttamtamtam, on 23rd May 2011, 22:11, said:

Vai frate,gaina din fundu curtii e o viata.Ai mancat vreodata carne ?

Ce are merele cu perele?

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttamtamtam, on 23rd May 2011, 22:10, said:

IQ sub 90 ? Daca vrea sa tina fatul atunci nu fumeaza,pentru ca vrea sa aiba parte de un copil sanatos.Ori esti ipocrit si te faci ca nu sesizezi diferenta ori prost
Iau in calcul si faptul ca sunt prost. Afirmatia se sustine. Si totusi, irelevant. Fa-ma sa inteleg. De ce ai avea vreo urma de afectiune pentru niste amarate de celule? Si cum sau unde trageti voi linia intre constiinta si zero?

#44
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Ai zis ca e o viata,am zis ca si gaina e o viata(tot un drac,asta nu e criteriu,conteaza daca e om sau nu ).Apoi am intrebat daca ai mancat carne,pentru ca daca ai mancat esti un maaaaaare ipocrit :)


Quote

Iau in calcul si faptul ca sunt prost. Afirmatia se sustine. Si totusi, irelevant. Fa-ma sa inteleg. De ce ai avea vreo urma de afectiune pentru niste amarate de celule? Si cum sau unde trageti voi linia intre constiinta si zero?
Legat de celule : gainile,porcii sunt animale mult mai intelgente si constiente (sentiente ) decat fetusul.Ai mancat vreodata carne ?Si eu trag linia intre constiinta si 0 unde dicteaza logica si anumite norme sociale

Edited by tamtamtam, 23 May 2011 - 21:17.


#45
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View Posttamtamtam, on 23rd May 2011, 22:15, said:

Ai zis ca e o viata,am zis ca si gaina e o viata(tot un drac,asta nu e criteriu,conteaza daca e om sau nu ).Apoi am intrebat daca ai mancat carne,pentru ca daca ai mancat esti un maaaaaare ipocrit :)

Adica daca am mancat carne, pot sa fac avort linistita?

#46
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Adica daca ai mancat carne esti o ipocrita tinand cont de argumentul adus :)

#47
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View Posttamtamtam, on 23rd May 2011, 22:19, said:

Adica daca ai mancat carne esti o ipocrita tinand cont de argumentul adus :)

Mai nene, daca omor o musca pot sa omor si un om?

#48
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
PRO
de obicei avortul nu e facut de placere, ci in situatii in care copilul nu poate avea o viata decenta/a fost facut din neatentie etc.

#49
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Am impresia vaga ca pana si musca e mai constienta decat fetusu sau macar la acelasi nivel.Totusi,hai sa vorbim de porci,caini etc,animale care isi doresc sa traiasca :)

#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Hm...
Aici nu facem analogii. Daca e sa o luam asa, facem crime si cand ne tratam cu un vaccin.
Eu vorbesc clar, la obiect. Gaina exista la nivelul ei, traieste, se inmulteste, este constienta. Dar nu poate comunica cu mine, nu poate evolua. Ea ramane o zburatoare ca oricare altele, dar asta nu inseamna ca daca as vedea niste oameni omorand mii de gaini sau chiar si una, in joaca sau gluma, as sta impasibil. As fi in stare sa ma opun si unuia care calca pe o brazda semanata cu semnite de flori, intelegi? Oamenii au constiinta, nu sunt gaini, Noi anticipam, traim viitorul, gandim, extrapolam, ne imaginam rezultatele faptelor. Asta este diferenta inre noi si gaina. Gaina isi mananca puiul si oul, deci este inferioara: merita sa o mananc la randul meu. Omul insa, nu stiu, tu sa imi spui.

#51
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Aia e diferenta dintre NOI,adulti,oameni constienti,si gaina da nu intreb FETUS,care nu poseda atributele noastre, si gaina

#52
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Un studiu foarte interesant despre Romania in perioada "prohibitiei" avorturilor:

http://countrystudie.../romania/37.htm


View PostAutumn_Dream, on 23rd May 2011, 22:00, said:

Te compãtimesc, sincer. Nu mi-aº dori sã fiu în locul tãu. Dacã aº fi, probabil, mi-aº trage un glonþ în cap. ªi-aºa nu se pierde nimic.

Te compãtimesc, sincer. Nu mi-aº dori sã fiu în locul tãu. Dacã aº fi, probabil, mi-aº trage un glonþ în cap. ªi-aºa nu se pierde nimic.
Spoiler


View Postmoshmondica, on 23rd May 2011, 22:08, said:

Dar este o viata !

Si mielul de paste, rama din carlig, si musca care bazaie sunt VIATA.

Eu ma dezic de acest subiect, ma irita mult prea tare prostia neta, ipocrizia si inconsistenta in idei de care dau dovada persoanele anti-choice.

#53
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttamtamtam, on 23rd May 2011, 22:25, said:

Aia e diferenta dintre NOI,adulti,oameni constienti,si gaina da nu intreb FETUS,care nu poseda atributele noastre, si gaina
Ca vorbeam de IQ.
Aici este vorba de NOI, nu de fetus. De NOI, cei care avem ratiune. Nu suntem animale. Nu suntem zero. Si cel mai important, incercam sa evoluam. Sa fim mai mult, si mai mult. Dar nu toti.
Esti inteligent, esti responsabil: nu faci greseli. Ca apar probleme, copilul poate avea probleme de sanatate ireparabile, a aparut in urma violului si poate alte situatii care pot fi delimitae clar ca imprale, ok. Dar sa generalizezi...asta nu este iman. Asta este inuman.
>Oscilatrix
Esti deasupra tuturor. Cred ca de fapt tu reprezinti urmatoarea veriga din lantul trofic. In cazul in care nu ti-ai dat seama, fiecare interpreta cele citite prin propria-i ratiune si simtire (care sunt doua chestii diferite, btw). Daca nu-ti place, nu prea ma intereseaza, mai ales ca atitudinea ta este un cliseu.
Daca stau si ma gandesc, imi p[are rau ca parintii tai nu au gandit tot ca tine. Scapam si eu de o bataie de cap. Dar, o sa o faci tu si o sa-i scapi pe altii, tot e bine.

Edited by YOUR_GOD, 23 May 2011 - 21:33.


#54
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Si mielul de paste, rama din carlig, si musca care bazaie sunt VIATA.

Eu ma dezic de acest subiect, ma irita mult prea tare prostia neta, ipocrizia si inconsistenta in idei de care dau dovada persoanele anti-choice.
In sfarsit cineva inteligent

Quote

Ca vorbeam de IQ.
Aici este vorba de NOI, nu de fetus. De NOI, cei care avem ratiune. Nu suntem animale. Nu suntem zero. Si cel mai important, incercam sa evoluam. Sa fim mai mult, si mai mult. Dar nu toti.
Esti inteligent, esti responsabil: nu faci greseli. Ca apar probleme, copilul poate avea probleme de sanatate ireparabile, a aparut in urma violului si poate alte situatii care pot fi delimitae clar ca imprale, ok. Dar sa generalizezi...asta nu este iman. Asta este inuman.
??? Nu esti prea coerent sau mi se pare ?
Tu pricepi ca intre noi si fetus e o diferenta enorma ? Ala nu e constient,NOI SUNTEM

Edited by tamtamtam, 23 May 2011 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate