Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Nelamurire achizitie teren

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Fokel

Fokel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2011
Buna ziua! Am o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Doresc sa achizitionez un teren cu suprafata de 700mp, dezmembrat din gradina unei case.Terenul total are 20ml front stradal si 60 ml lungime.In fata casei exista toate utilitatile:apa,gaz,curent. Parcela dezmembrata este in spate, are iesire la un drum de pamant ,fara utilitati la acel drum. Ce credeti, are rost sa cumpar terenul, avand in vedere ca proprietarul ma asigura ca pot sa aduc toate utilitatile de la strada principala pe terenul lui? Este suficienta aceasta asigurare sau exista riscul sa raman cu terenul fara utilitati? Distanta de la poarta lui pana unde incepe terenul de vanzare este 30ml. Terenul dezmembrat are 700mp, iar cel care ramane imrepuna cu casa 500mp.Va multumesc!

#2
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View PostFokel, on 16th May 2011, 22:44, said:

Buna ziua! Am o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Doresc sa achizitionez un teren cu suprafata de 700mp, dezmembrat din gradina unei case.Terenul total are 20ml front stradal si 60 ml lungime.In fata casei exista toate utilitatile:apa,gaz,curent. Parcela dezmembrata este in spate, are iesire la un drum de pamant ,fara utilitati la acel drum. Ce credeti, are rost sa cumpar terenul, avand in vedere ca proprietarul ma asigura ca pot sa aduc toate utilitatile de la strada principala pe terenul lui? Este suficienta aceasta asigurare sau exista riscul sa raman cu terenul fara utilitati? Distanta de la poarta lui pana unde incepe terenul de vanzare este 30ml. Terenul dezmembrat are 700mp, iar cel care ramane imrepuna cu casa 500mp.Va multumesc!
nu,deorece trebuie sa te asiguri prin act notarial ca proprietarul iti asigura aducerea pe terenul lui a utilitatilor.pe vorbe sa nu te increzi.iar la distanta de 30 de metri fa si tu o socoteala cit te costa sa le tragi si vezi la cit te duce costul total al terenului.

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postmarian36, on 17th May 2011, 00:16, said:

nu,deorece trebuie sa te asiguri prin act notarial ca proprietarul iti asigura aducerea pe terenul lui a utilitatilor
Nu mai vorbi prostii.

Chiar daca ai act notarial furnizorii de utilitati NU vor aproba racordarea traversand o alta proprietate privata.
NU te poti racorda traversand terenul vecinului, singura solutie ar fi sa-ti vanda o fasie de pamant pe care sa tragi utilitatile.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Sau servitute în cotă parte indiviză. Amândoi sunteți proprietari deși tot ai nevoi e de acordul lui scris pentru orice folosință a terenului.

#5
Fokel

Fokel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2011
Multumesc pentru raspunsuri, eram intr-o mare dilema deoarece nu prea am habar in domeniu.Acum m-am lamurit si am renuntat la achizitia terenului respectiv.Multumesc!

As mai avea o intrebare , in legatura cu un alt teren. Acesta a fost dobandit prin "ordinul prefectului", exista carte funciara pe numele proprietarului liber de sarcini.Este in regula metoda de dobandire a terenului? Imi dau seama ca pun niste intrebari ciudate,dar fiind pe langa situatie nu vreau sa cumpar un teren cu probleme. De asemenea, am inteles ca ar exista probleme la obtinerea autorizatiei de constructie in ceea ce priveste dimensiunea terenului, mai exact raportul intre front si adancime. Problema ar fi ca frontul(30ml) este mai mare decat adancimea(22ml).Credeti ca poate fi o problema in obtinerea autorizatiei ?

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostFokel, on 17th May 2011, 21:28, said:

As mai avea o intrebare , in legatura cu un alt teren. Acesta a fost dobandit prin "ordinul prefectului", exista carte funciara pe numele proprietarului liber de sarcini.Este in regula metoda de dobandire a terenului? Imi dau seama ca pun niste intrebari ciudate,dar fiind pe langa situatie nu vreau sa cumpar un teren cu probleme.
NU prea, ideal (eu doar asa as cumpara) ar fi ca pe titlul de proprietate sa scrie dobandit "prin REconstituirea dreptului de proprietare" ..... asta insemnand ca respectivul a avut teren acolo inainte de a fi confiscat de comunisti si apoi i-a fost retrocedat
Daca scrie prin "constituirea dreptului de proprietate", "ordinul......" exista sansa sa te trezesti cu proprietarii de drept la usa si sa ai parte de niste procese/probleme... fara rost parerea mea

Quote

De asemenea, am inteles ca ar exista probleme la obtinerea autorizatiei de constructie in ceea ce priveste dimensiunea terenului, mai exact raportul intre front si adancime. Problema ar fi ca frontul(30ml) este mai mare decat adancimea(22ml).Credeti ca poate fi o problema in obtinerea autorizatiei ?
Aici treaba este simpla: ceri un Certificat de Urbanism pentru Informare de la primarie (poti faca asta chiar daca nu esti proprietar si costa putin ) iar de acolo vei afla ce/daca poti construi, retrageri, ... etc

#7
Fokel

Fokel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2011
Deci ar trebui sa vad exact ce scrie in titlul de propritate. Nu este suficient extrasul de carte funciara pe care mi l-a aratat.Multumec pentru informatii.

de fapt care sunt metodele de dobandire a unui teren si ce ar trebui sa caut eu ca si cumparator ca sa nu am probleme ulterior? Nu credeam ca este asa de complicat sa cumperi un teren, nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza in continuare:) Eu credeam ca daca are C.F. in regula este suficient, dar se pare ca nu e asa de simplu.

De fapt care ar fi toate actele pe care trebuie sa le verific la achizitia unui teren?

#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Daca  nu este primul proprietar si a cumparat doar o parte sau doar un teren din cele trecute pe titlu nu va avea titlul in original dar ar trebui sa-ti poata pune la dispozitie un istoric.
Oricum in actul de V-C se scrie tot istoricul terenului asa ca poti verifica si acolo.
Vezi ca exista ci extras de C.F. pt informare pe care o poti solicita tu (costa 20 lei) daca stii numarul cadastral si cel al cartii funciare.Acolo vei vedea daca are trecute interdictii.. impoteci iar in ultima vreme am vazut ca au si o mica schita a terenului

#9
Fokel

Fokel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2011
As vrea sa stiu care sunt actele pe care trebuie sa le verific la achizitia terenului. Exista posibilitatea sa nu aiba titlu de proprietate? Proprietarul are casa din fata si gradina care din cate am inteles este obtinuta cu "ordinul prefectului".Actele abia acum s-au facut pentru succesiune de la parinti si acum urmeaza sa faca dezmembrarea terenului. Ce trebuie sa ii cer concret si ce sa verific ca sa fie totul in regula ca ma aflu intr-o mare dilema.el zice ca nu are titlu de propritate pe teren, are actul de succesiune,extras C.F. unde apare casa si teren 1400mp.In realitate propritarul zice ca nu mai are 1400mp ci doar 1100mp,urmeaza sa vina inginerul sa faca dezmembrarea.Va multumesc pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate