Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Modificatul culorii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011
Am putea, sau vom putea sa ne modificam culoarea pielii in albastru, verde, mov,  sau sa facem sa ne nastem asa ? Sau am putea sa ne facem ochi de pisica, tigru, mov.s.a ? Am putea sa ne modificam genele asa incat sa ne nastem cu parul albastru sau verde ? De preferat, toate astea sa nu ne afecteze in mod negativ :P

Cat de departe poate merge stiinta viitorului ?

Edited by searcherodd, 10 May 2011 - 16:59.


#2
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009
Cu ce scop aceste modificari daca ar fi posibile?

#3
searcherodd

searcherodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.04.2011

View Postsuprem_groove, on 10th May 2011, 19:28, said:

Cu ce scop aceste modificari daca ar fi posibile?
" Pentru ca putem ":D

Edited by searcherodd, 11 May 2011 - 14:46.


#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,889
  • Înscris: 27.06.2006

View Postsearcherodd, on 10th May 2011, 17:51, said:

Am putea, sau vom putea sa ne modificam culoarea pielii in albastru, verde, mov,  sau sa facem sa ne nastem asa ? Sau am putea sa ne facem ochi de pisica, tigru, mov.s.a ? Am putea sa ne modificam genele asa incat sa ne nastem cu parul albastru sau verde ? De preferat, toate astea sa nu ne afecteze in mod negativ :P
Cat de departe poate merge stiinta viitorului ?

Problema este ca nimic nu are "culoare".
Ceea ce vedem noi ca "culoare" este de fapt o reflexie a unei culori din spectrul ROGVAIV sau componente.

De exemplu cand vedem un obiect cu culoarea "albastru" pe care cade lumina artificiala sau de la soare putem afirma ca acel obiect are un strat care absoarbe toate radiatile luminoase cu exceptia radiatiei luminoase "albastru" pe care o reflecta. Astfel vedem ca acel obiect este "albastru". Un par verde nu este vopsit in verde ci este vopsit cu o substanta care reflecta culoare verde si care absoarbe (nu reflecta) restul culorilor din spectrul luminos.

Referitor la culori, corect ar fi sa zicem ca "avem o camasa care reflecta culoarea albastru" decat ca "avem o camasa albastra".

Revenind la intrebarea ta - modificarea culorii pielii se poate face daca avem celule epiteriale care isi pot schimba felul in care reflecta lumina si pe care le putem comanda din creier... Vezi de ex. camelon.

Edited by gabicen, 14 May 2011 - 23:18.


#5
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
Ar fi posibil. Totul e ca modificarea genetica sa implice si modificari in absorbtia unor metale care sa dea culorile mai exotice ( albastru, verde, etc.) nu numai in depozitarea lor la nivelul pielii. Ar trebui facuta asta fara a afecta functia hepatica ce e prima ce cauta sa indeparteze toxinele. Vezi ce complicat e? Nu e mai simplu (si netoxic) sa te imbraci in ce-ti trece prin cap sau sa te tatuezi???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate