Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Al 4 lea core

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Ziceti-mi si  mie daca am  un procesor cu  3 nuclee si mai are unnul ascuns in bios (p al 4 lea) daca ii dau drumu asat inseamna ca i-am facut overclock???

#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdjhappy89, on 20th April 2011, 23:13, said:

Ziceti-mi si  mie daca am  un procesor cu  3 nuclee si mai are unnul ascuns in bios (p al 4 lea) daca ii dau drumu asat inseamna ca i-am facut overclock???

Nu , inseamna ca ai deblocat procesorul.

#3
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postdjhappy89, on 20th April 2011, 23:13, said:

Ziceti-mi si  mie daca am  un procesor cu  3 nuclee si mai are unnul ascuns in bios (p al 4 lea) daca ii dau drumu asat inseamna ca i-am facut overclock???
Overclock inseamna sa maresti multiplicatorul si/sau frecventa FSB-ului, ce duc la marirea frecventei procesorului.

#4
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Salut TimeWriter!!  ms!   am  luat speed fan casa amsor temp din pc dar nu imi dau  seama ce  temperatura pt ce anume e decat cea cu hd banuiesc ca e  de la  hard restu nu stiu.
Se pricepe cineva?? dar sami  zica la sigur ce inseamna fiecare temperatura nu sa-si dea cu  presupusu  .pt ce  e prima temp? a 2, a 3 etc.... dar la sigur ca sa nu  merg p informatii gresite

Attached Files



#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postdjhappy89, on 20th April 2011, 23:55, said:

Salut TimeWriter!!  ms!   am  luat speed fan casa amsor temp din pc dar nu imi dau  seama ce  temperatura pt ce anume e decat cea cu hd banuiesc ca e  de la  hard restu nu stiu.
Se pricepe cineva?? dar sami  zica la sigur ce inseamna fiecare temperatura nu sa-si dea cu  presupusu  .pt ce  e prima temp? a 2, a 3 etc.... dar la sigur ca sa nu  merg p informatii gresite

E cam idiot programul,incearca CoreTemp,e mai ok.

#6
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Gata l-am luat ,dar arat daor temp la cpu as fi vrt si la  placa de baza . cred ca se incinde pea rau  pcul meu  si de asta

#7
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
pana acum am testat vreo 4 5 programe nici unu di  ele nu indica k'lumea asta core temp  da o temperataur de  19 grade :)))

altceva mai exista???

Uitati aici cateva programe cu  care am incercat  eu nu am intels mare lucru din ele pt ca de ex la fan speed scrie temp1,2,3, si nu imi dau seama la ce se refera iar la celalte nu corespund temperaturile intre ele .poate sunt eu mai batut in cap si nu  imi dau seama


cand am facut poza pcul nu era fortat deloc doar mesu deschis si 2 pagini de net .voi ce ziceti intelegeti ceva ? e bine?

Attached Files



#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dupa cum arata acolo fiecare citeste de capul lui temperaturile.In cazul asta intra in bios,ar trebui sa ai o optiune h/w monitor...intra acolo si vezi ce temperaturi ai.

#9
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
da am intrat acolo sunt asa CPU 42 si MB temperature 35 (prima e pt procesor ? si  a 2 pt placa de baza nu ?



ce zici sunt bune tinand cont ca nu fac nimic p pc?ca nu  e fortat?

acum am intrat iar si am alte valori 38 cu 34 dar acum am decat mesu si 1 pagina de net deschise

ce parere ai  sami  cumpar inca un cooler la procesor ca ala de p  amd e cam varza

#10
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
daca vrei neaparat, ii poti cumpara alt cooler... Dar nu stiu daca merita :)

Daca vrei alt cooler, ar tb sa iei macar asta

#11
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

View Postbrainium, on 21st April 2011, 14:30, said:

daca vrei neaparat, ii poti cumpara alt cooler... Dar nu stiu daca merita :)

Daca vrei alt cooler, ar tb sa iei macar asta



la ce te referi  cand zoci ca nu se  merita ??

#12
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Am revenit as dori si  eu  sa  stiu cele mai bune marci de  coolere,cele mai performante pt procesoare!!

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce bani ai la dispozitie? Pentru ce ai tu acolo merge coolermaster tx3, e vreo 80 de lei maxim.
http://www.pcgarage....ster/hyper-tx3/ sau http://www.emag.ro/c.....-910-HTX3-GP) - la garaj e cu 10 lei mai scump si culmea, sunt laudati ca fiind cei mai ieftini.

Edited by Lucian_M, 05 May 2011 - 09:36.


#14
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
salut din nou ia spuneti cum e  cu  testu  de ce dureaza n ore?? mentionez ca  a  ajuns la  o temperatura maxima de  65 grade la procesor si la placa de baza la 44 iar rotatiile de la  procesor erau de 4500


astept raspunsuri este stabil? sau  nu?

pt cooler eu mam gandit la asta  http://www.emag.ro/c...000--pSCNJ-3000  ce zici ?? e bun de ceva?

Attached Files



#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
A, pai normal ca e mai bun, are mai multe heat-pipe-uri si cooler de 120 mm. Daca ai cu ce (cash), pune laba pe el, e lucru bun (firma serioasa).

LE: cam zgomotos din cate vad eu, dar se poate schimba coolerul. Totusi, e cam mult pentru procesorul ala. Ai deblocat si al patrulea core?

Edited by Lucian_M, 05 May 2011 - 12:03.


#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
De ce vrei sa schimbi coolerul daca tu nu treci dupa atatea ore de stres procesor, de 65 de grade, ca eu nu inteleg.

#17
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

View PostLucian_M, on 5th May 2011, 13:01, said:

A, pai normal ca e mai bun, are mai multe heat-pipe-uri si cooler de 120 mm. Daca ai cu ce (cash), pune laba pe el, e lucru bun (firma serioasa).

LE: cam zgomotos din cate vad eu, dar se poate schimba coolerul. Totusi, e cam mult pentru procesorul ala. Ai deblocat si al patrulea core?


da este deblocat

View Postonlyone, on 5th May 2011, 13:13, said:

De ce vrei sa schimbi coolerul daca tu nu treci dupa atatea ore de stres procesor, de 65 de grade, ca eu nu inteleg.


aaaa pai din punctu tau de vedere 65 de grade sunt ok???

p.s:nus daca am inteles ft bn c ai vrut sa spui


OK ACUM POATE SAMI ZIKA SI MIE CINEVA CEVA DESPRE TESTU FACUT CU PRIME95???? SAU LAM FACUT DEGEABA 12 ORE:-O:((

#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cum a zis si colegul, daca nu trece de 65 de grade, parca n-ar avea rost sa iei alt cooler, insa daca vrei tuning si temperaturi mai mici, iar banii nu sunt neaparat un impediment, poti lua acel cooler, il poti folosi pe viitor si la alta configurate. Totusi, vad ca are mediu cam 30 db... cam multisor.


PS: am rugamintea sa scrii corect (fara limbaj irc/mess) si sa nu folosesti Caps. Sa nu fie cu suparare, ok?

Edited by Lucian_M, 05 May 2011 - 13:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate