Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

1 sapt prin Europa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#19
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postmarcopolo80, on 16th June 2011, 09:32, said:

Revin cu cateva intrebari pt cei care ma pot ajuta cu ceva sugestii.Intr-un final dupa tot felul de "scamatorii" am ajuns sa-mi stabilesc "baza" in localitatea Oberaudorf,la granita Germano-Austriaca.
La o prima strigare voi avea ca puncte de interes Salzburg si Insbruck in Austria,ma gandeam la un Salzburg card pt 24 sau 48 de ore,ambele locatii aflate la circa 80-100Km (aproximativ 1h de mers cu masina).In Germania as as avea Munchen (cu un bavarian card pt 14 zile-cea mai mica perioada),Augsburg,Nurnberg,Dachau ca puncte de vizitat + ceva palate/castele din oferta de 40 incluse in bavarian card,aflate de asemenea pe o raza de 100-150km fata de Munchen.
Intrebarile:
1.Park and ride in Munchen?
2.idem pt Salzburg
3.De unde se pot achizitiona cele 2 carduri?
4.Traseul il vad asa:Bucuresti-Pitesti-Craiova-Severin-Timisoara-vama-Szeged-Budapesta-Viena-Linz-Salzburg-Oberaudorf.Avand in vedere ca intru in Ungaria duminica seara si ies catre Romania sambata urmatoare,ce taxe de drum/vignete am de achitat si de unde se achizitioneaza?

in momentul asta cam atata imi vine in cap.daca am omis ceva,revin cu intrebari. multumesc

Edit
5.Solutii de internet 3G prepay pt Germania si Austria (provider,tarife,etc)

P+R in Munchen este undeva la intrarea dinspre vest gasesti pe net de ex: http://www.eurotestm...how.php?item=80 iar in Salzburg undeva la intrarea dinspre est sunt foarte avantajoase despre cel di salzburg imi aduc aminte ca am fost anul trecut platesti 5 euro si lasi masina 24 ore si iti da si bilet pentru toate mijloacele de transport in comun pt. doua persoane, la fel este si in Munchen dar nu mai stiu pretul.

#20
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.452
  • Înscris: 09.02.2004

View Postscoty, on 18th June 2011, 08:18, said:

P+R in Munchen este undeva la intrarea dinspre vest gasesti pe net de ex: http://www.eurotestm...how.php?item=80 iar in Salzburg undeva la intrarea dinspre est sunt foarte avantajoase despre cel di salzburg imi aduc aminte ca am fost anul trecut platesti 5 euro si lasi masina 24 ore si iti da si bilet pentru toate mijloacele de transport in comun pt. doua persoane, la fel este si in Munchen dar nu mai stiu pretul.

Pt cei interesati,am gasit:

Pt munchen http://efa.mvv-muenc...dride_karte.htm

Pt Salzburg http://www.salzburg....in_salzburg.htm

Despre vignete (HU+AT+DE) nu stie nimeni (preturi si de unde se achizitioneaza)?

#21
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.023
  • Înscris: 01.05.2004

View Postmarcopolo80, on 18th June 2011, 12:51, said:

Despre vignete (HU+AT+DE) nu stie nimeni (preturi si de unde se achizitioneaza)?

Prietenul nostru, Goagal, spune asa:

Vigneta HU
Vigneta AT
Vigneta DE - de unde nu e nici D-zeu nu cere!

L.Edit Am uitat sa inserez adresa pentru Goagal  :D

Editat de dcr, 18 iunie 2011 - 16:24.


#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.872
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmarcopolo80, on 16th June 2011, 09:32, said:

4.Traseul il vad asa:Bucuresti-Pitesti-Craiova-Severin-Timisoara-vama-Szeged-Budapesta-Viena-Linz-Salzburg-Oberaudorf.Avand in vedere ca intru in Ungaria duminica seara si ies catre Romania sambata urmatoare,ce taxe de drum/vignete am de achitat si de unde se achizitioneaza?
Salutare !

Având în vedere că vei călători în week-end pe România (nu sunt tiruri), traseul ideal este: București - Pitești - pe la est de Rm.Vâlcea - centura Sibiului - Deva - Arad - Nădlac etc. Doar două viaducte (între Vâlcea și Brezoi) sunt în stare mai proastă (denivelate și cu câteva gropi ocolibile), în rest ești în Europa.
Vigneta pt. Ungaria nu e o vignetă de lipit în parbriz, pur și simplu la graniță te duci la una din gherete și plătești, îi spui nr. de înmatriculare și ți-l bagă în baza de date și-ți dă o chitanță. Vezi și tu ce variante sunt (pe câte zile), te descurci.
La austrieci e vignetă (o lipești în parbriz, acolo unde îți indică chiar vigneta). O iei de la Shell-ul de pe autostradă, cum intri în Austria pe la Nickelsdorf. Anul trecut era parcă 8 euro pe nu-știu-ce perioadă. La întoarcere, cum intri în Austria întri în prima benzinărie și-ți cumperi (dacă nu cumva mai e valabilă cea de la dus). Te descurci tu, nu e mare brânză. Doar să fii atent la variante, poate iei pe o perioadă mai lungă, nu știu, întrebi la benzinăria Shell la dus.

Sănătate și tcb !

Editat de OvidiuNS, 21 iunie 2011 - 21:05.


#23
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.452
  • Înscris: 09.02.2004

View PostOvidiuNS, on 21st June 2011, 22:04, said:

Salutare !

Având în vedere că vei călători în week-end pe România (nu sunt tiruri), traseul ideal este: București - Pitești - pe la est de Rm.Vâlcea - centura Sibiului - Deva - Arad - Nădlac etc. Doar două viaducte (între Vâlcea și Brezoi) sunt în stare mai proastă (denivelate și cu câteva gropi ocolibile), în rest ești în Europa.
Vigneta pt. Ungaria nu e o vignetă de lipit în parbriz, pur și simplu la graniță te duci la una din gherete și plătești, îi spui nr. de înmatriculare și ți-l bagă în baza de date și-ți dă o chitanță. Vezi și tu ce variante sunt (pe câte zile), te descurci.
La austrieci e vignetă (o lipești în parbriz, acolo unde îți indică chiar vigneta). O iei de la Shell-ul de pe autostradă, cum intri în Austria pe la Nickelsdorf. Anul trecut era parcă 8 euro pe nu-știu-ce perioadă. La întoarcere, cum intri în Austria întri în prima benzinărie și-ți cumperi (dacă nu cumva mai e valabilă cea de la dus). Te descurci tu, nu e mare brânză. Doar să fii atent la variante, poate iei pe o perioadă mai lungă, nu știu, întrebi la benzinăria Shell la dus.

Sănătate și tcb !

Mersi pt raspuns,in principiu cele 2 vigniete(7 si 10 zile) ar trebui sa-mi ajunga,avand in vedere ca intru duminica seara in Ungaria si ies din Ungaria catre Romania sambata seara.

#24
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.452
  • Înscris: 09.02.2004
Am revenit din sapt (aproximativ) prin Europa.Evident ca timpul a fost insuficient pt a vedea ceea ce mi s-a recomandat sau mi-am propus,asa ca,impresionat si de atmosfera deosebita de acolo m-am hotarat ca la anul sa acord acestei zone Bavaria - Tirol 2 saptamani.
Ca idee,am plecat duminica pe la ora 13 din Bucuresti la ora 1 noaptea intram in Ungaria pe la Cenad (dupa mici pauze pe traseu si o pauza de vreo 30-40 min in Timisoara pt a manca),luat vinieta 16E/10zile,8E/10zile pt Austria,la 8 dimineata(ora Germaniei) eram la Oberaudorf,dupa aprox 1600Km.Bagat motorina la Buc(50l),dupa Timisoara completat vreo 37l,Agip langa Linz 42l.Cazat,despachetat,plecat prin imprejurimi.Mancat,un pic de somn si gata prima zi.
Ziua 2 la Munchen,(80km)parcat in centru sub Residenz 12E/3 ore,luat cardurile din apropiere 40E/2 pers,vizitat Residenz.Plimbat un pic prin centru-aglomeratie mare-,mancat un sandvich 3E,luat masina(lovita in parcare) si plecat la Oberschilssen (cam 20km) langa Dachau,vizitat Palatul si gradina,mers la supermarket HIT,langa gara,cumparat cateceva,plecat acasa(inca 100km).
Ziua 3 plecat la Schwangau,(200km)vizitat cele 2 palate,Mary's bridge,mancat la o terasa un meniu schnitzel+cartofi prajiti 6,8E/portia,3.30E halba de cola(fanta,sprite sau bere).Drumul la si de la Neu facut pe jos,prin padure,un pic obositor dar la naiba,un pic de miscare nu strica nimanui,si oricum drumul nu dureaza 40min cum scria pe tablite.Autobuzul 3.8 E dus/intors,caruta 6E/dus de pers.Am preferat pe jos.inapoi acasa 200km.
Ziua 4 mers la Salzburg (100km),parcat la P+R Salzburg sud,5E/24H,luat card 50E/2 pers/1 zi,luat trolebuz 8 pana in centru(20 min),vizitat cat s-a putut,mancat la o pizerie 8.8E pizza.3.5E apa sau suc 500ml,ratat Hellbrunul insa am mai prins turul la fantanile cu "surprize".Plecat inapoi spre casa 100km.
Ziua 5 bagat 20l motorina de la Shell=ul din localitate, mers la Chimsee 40km,luat vaporasul 6.8E/pers dus/intors, vizitat palatul si gradina,baut o cafea pe terasa din fata palatului 3.3E/cafea.Plecat la Dachau(cu putina treaba) 100km,"vizitat" iar supermarketul HIT din apropiere,luat bere la greu + diverse(bere de la 0.35E la 0.8E sticla de 500ml,evident ca mai erau si mai scumpe,cred ca 1.3-1.5 cea mai scumpa).Toast 0.75E/750gr,0.19E sticla de apa plata la 1.5 litri,0.79 apa minerala la 1.5,preturi ridicol de mici la o gramada de alimente+dulciuri,preturi ridicol de mari la altele(cascaval,mezeluri),rosii 1.90E/kg,vin de la 1.99 la 5E sticle de 750,evident ca erau si la 15E si peste,detergent la 10kg/11E.Optiunea self catering este destul de viabila in aceste conditii.plecat acasa 100km.
Ziua 6 facut plin la shell-52l,plecat spre tara la ora 10,,oprit in viena vreo 2h,mancat la o terasa din centru,fetele voiau un capucino vienez,bagat si o pizza(8.8E),voiam un snitzel dar era 15.8E ca deh,era fix in centru,plimbat putin prin zona,luat un souvenir,plecat iar,iesit de pe Autobahn la Pandorf,alimentat la shell inca vreo 22l,luat una alta de la Penny Market si de data asta definitiv catre tara.Ajuns la Nadlac fix la 12 noaptea,dat piept cu cruda realitate din tara(cozi la orice-buda,lichid de parbriz,etc),tigani-flora si fauna-plecat spre Bucuresti pe la 12.30,oprit dupa vreo 3h,cred ca pe la Sebes,facut pauza pana la 6 si iar spre casa.Ajuns in Bucuresti pe la 1 la pranz dupa ce am mai bagat vreo 16l motorina(clipocea deja pompa).
Bord computerul a zis:4100km,238l motorina,consum mediu 5.7l/100km,viteza medie 82km/h,viteze intre 30 si 200km/h,Vectra C 1.9CDTI 130CP.Ca o observatie personala,motorina de la shell a fost absolut fantastica,parca eram cu alta masina,iar consumul absolut rezonabil.Pretul 1.33E in oras si la Agip de langa Linz(singura benzinarie cu pret de oras de pe autostrazi vazuta de mine),in rest 1.45E(si Germania si Austria pe autostrazi),1.5E Ungaria(pe autostrada).

Avand in vedere ca Salzburgul nu m-a dat pe spate,o sa va rog sa-mi recomandati tot in zona 100-150KM de Oberaudorf obiective/orase  din Austria care sa merite o vizita(soseaua alpina o am deja pe lista).Pt germania voi lua iar cardul si voi mai face niste vizite pe la ceva palate+Garmisch si ce s-o mai ivi(recomanda).
Intr-un fel regret ca am fost o sapt la mare(am avut si vreme naspa),mai bine mai bantuiam prin Austro-Germania :)

Un lucru demn de mentionat:toata Germania si Austria vazuta de mine era "asediata" de asiatici.Uneori sunt extrem de enervanti si trebuie sa astepti sa treaca puhoiul pt a putea trace cateva cadre linistit.Si a vedea/asculta ceva.

Editat de marcopolo80, 13 iulie 2011 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate