Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#6157
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttoteu12, on 18 martie 2013 - 23:03, said:

P.S. cititi la Company info
Rehau AB -Subsidiary company to:Fränkische Plastiks Gmbh
Posted Image

#6158
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttoteu12, on 18 martie 2013 - 22:46, said:

Ia mai pune la socoteala ca mie de exemplu imi da LK GPA cu pompa Grundfos Alpha 2L 15-60, 230 V AC, 50 Hz, max 80 W, 0,34 A,cu 482.04 euro,iar Golan-ii imi dau GPA cu pompa A‐pump—Alpha 2,cu autoadapt cu...708,22 euro ...adica vreo 200 si ceva de euro FARA TVA in plus...
Eu vroiam sa ma uit doar la teava. Ca teava vine ingropata si daca nu ai ales bine ai cam pus-o. Grupul hidraulic si distribuitorul este alta poveste, ca ala poate fi modificat/imbunatatit sau schimbat oricind.

View Postscheleton, on 18 martie 2013 - 22:41, said:

intre 3 si 10 e o comparatie ce nu e luata in calcul la concret. Comparatia reala e intre 6-7 si 3.

Dar tevile gasite de tine, chiar sunt pentru IPAT ? Sunt macar 2-3 furnizori de astfel de teava in RO daca intradevar vreu sa cumpar ?
Sau sunt preturi asa aiurea gasite pe net la firme no-name si cind vrei sa cumperi te rezesti ca nu au pe stoc dar pot sa-ti ofere ceva similar la un pret mai mare ?

Tu ai la vinzare una dintre tevile amintite ?

#6159
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:05, said:

Dar tevile gasite de tine, chiar sunt pentru IPAT ? Sunt macar 2-3 furnizori de astfel de teava in RO daca intradevar vreu sa cumpar ?
glumesti ..?
Oventrop e o companie f. serioasa -uite site-ul in ro. Cred ca poti sa importi si tu -dar principalul dealer cred ca e Black Sea Suppliers.

Hewing a intrat pe mai multe filiere in tara -eu am gasit la Melinda pe site pretul ala (da, e teava de incalzire in pardoseala -la toate cele enumerate).
-fiind in schimbare de proprietar, Hewing e in eclipsa la ora actuala.. Insa o sa reintre in forta -uita-te cine e noul proprietar, si o sa intelegi !

Frankische am inteles ca sunt mai multi importatori.. nu-i stiu pe toti. Unii sunt Kreativ aia din Satu Mare, inteleg ca si spanu aduce asa ceva (probabil pe filiera italiana insa), si or mai fi si altii (poate ii spune spanu).

Insa toate chestiile astea s-au mai spus in topic.

Eu n-am avut de-a face cu niciunii dintre ei, poate doar cu Oventrop, insa la alte chestii (filtre motorina, armaturi..).

View Posttoteu12, on 18 martie 2013 - 23:03, said:

Ia mai vezi in ce fabrica a inceput sa produca Rehau
http://www.rehau.com...re_noi/Istorie/  .....da nu domne` pt unii n-are nicio legatura
nu-mi merge link-ul cu rehau: mai pune-l odata corect.

#6160
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012
http://www.rehau.com...re_noi/Istorie/

#6161
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttoteu12, on 18 martie 2013 - 22:46, said:

...acum 5 ani de zile toata lumea injura/stramba din nas la KIA,acum MULTA lume are KIA,inclusiv in occident.Acum e mai buna decat cu 5 ani in urma?Posted Image
comparatie neadecvata ! Oventrop nu e Kia in business-ul de instalatii, iar Kia actual chiar cred ca sunt mai bune decat alea vechi. Insa am prins ideea..

#6162
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cred ca undeva sa strecurat o eroare.

Despre Fränkische sa mai povestit si am inteles ca-l distribuie Valrom. La GPA-uri astia au preturi de pici pe jos si daca stai pe scaun... dar este alta poveste GPA-ul ca povesteam de teava

Despre Oventrop vindut prin Black Sea Suppliers eu stu ca este Pe-RT. Cel putin asa am inteles eu anul trecut cind am fost la o prezentare Oventrop in colaborare cu Black Sea Suppliers.
Ai vrea tu oventrop la 3 lei Posted Image .... da nu cred ca exista

Despre Hewing inca nu am auzit, cu toate ca si firma la care lucrez eu lucreaza cu melinda. Ramine sa vad despre ce este vorba.

#6163
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:24, said:

Cred ca undeva sa strecurat o eroare.

Despre Fränkische sa mai povestit si am inteles ca-l distribuie Valrom. La GPA-uri astia au preturi de pici pe jos si daca stai pe scaun... dar este alta

Kreativ vinde Frank.
Frank nu face GPA.
Dupa cum ai spus chiar tu, GPA-ul este important dar totusi teava este no. 1 in sistem pt ca nimeni nu-si doreste o casa semidaramata ca a cumparat o petarda de teava si a bagat-o in sapa.

Tocmai ca la un astfel de sistem comparatia se face "mere cu mere" , Frank este un producator de prima mana. Degeaba se tipa ca topul este ... si alte povesti nemuritoare.

Daca produsul trecea printr-o retea, ca cea descrisa mai devreme, sunt sigur ca unii o includeau brusc in oferta lor si se afla si ea in top.

#6164
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:24, said:

Despre Fränkische sa mai povestit si am inteles ca-l distribuie Valrom.
ma intrebi cine importa, iti zic -si tu tot nu crezi...
Kreativ Frankische

Uite Catalog de preturi 2012, ca tot vorbeam de preturi de lista. Citeste ce firma e trecuta pe ultima pagina, si scrie-o aici, ca sa ramana scrisa de tine.

Una e distribuie, alta e importa.

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:24, said:

Despre Hewing inca nu am auzit
Hewing Homepage

#6165
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostPPPPP, on 18 martie 2013 - 23:33, said:

Frank este un producator de prima mana. Degeaba se tipa ca topul este ... si alte povesti nemuritoare.

Daca produsul trecea printr-o retea, ca cea descrisa mai devreme, sunt sigur ca unii o includeau brusc in oferta lor si se afla si ea in top.


Deci cam asta e motivul dezgustului fata de Frank :D

#6166
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:24, said:

Cred ca undeva sa strecurat o eroare.
ok, ca sa nu ramanem doar la cele 3 erori (Frankische, Oventrop si Hewing), hai s-o numim si pe a 4-a.. Parca vad ca iar n-a auzit nimeni de VIEGA, firma cu origine dubioasa, etc.
Catalogul il gasiti aici. Gama lor de IPAT se numeste Fonterra (cum la Oventrop se numeste Cofloor).
-nu prea am gasit un pret sa va exemplific, totusi ca orientare folositi-l p-asta.
6 Lei/m pret de lista, Pe-Xc, made in Germany si el. Or face si ei ceva reduceri ..? Nooo, no way.

Automatizarile Viega, daca se numesc ECL inseamna ca sunt.. Danfoss. Posibil ca si ceva fittingarie si distrib. sa fie Danfoss.

P.S. Interesant la Viega este ca pe langa Pe-Xc si PE-RT au si polibutilena (PB).

#6167
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012
Hai sa va mai destind putinPosted Image
Desi laboratorul care a facut testele ce stau la baza atestarii Frank nu face publice rezultatele(si sa nu sarii unii in sus pe treaba asta,pt ca fix la acelasi laborator are tot "topul" teste facute.un search acolo clarifica repede treaba),oamenii ne spun in ce constau testele lor!
Lectura placuta!

Attached Files



#6168
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Varianta "pe scurt" este mai sus.

Mai am o remarca.
Pe un topic disjuns de @schele din acesta am avut o discutie cu @florin. Am sa o rezum mai jos:
Daca o firma/instalator ar zice : la mine serviciile costa x pt. ca eu cu atat vand tu ca si client poti face o apreciere personala si sa accepti sau nu.
Analiza este relativ simpla:
Recomandari
Profesionalism
Portofoliu
Raport pret/calitate
s.a.
Acesta abordare o consider corecta si onesta.

Sa incerci sa imi vinzi gogosi pt. a ma prinde de client, consider ca este pierdere de vreme (pt. ambele parti implicate).

Offtopic: Am mai intalnit tactica aceasta pe cel putin alte doua topicuri. Din pacate pot spune ca daca n-ar fi pesti agatati in carlig, nu s-ar sta la pescuit ;).


#6169
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postscheleton, on 18 martie 2013 - 23:31, said:

Ti se pare tie ca ar fi vorba de asa ceva ?
..........

Ce suparare se intimpla ?

Scriu ceva si dispare. Dar regasesc ce am scris eu ca fiind scris de @scheleton cu citeva ore in urma. Oi fi dat eu Edit in loc de Citat ?
Ca altfel nu-mi explic.
Scuze Scheleton de situatia neplacuta, insa problema ramine:

Eu trebuia sa raspund la o replica data de Scheleton:
"probabil dau impresia de neseriozitate.."

si raspunsul meu este:

O spui de parca ne-am cunoste doar de azi..... si nu de multi ani.
****
Ma lasi cu abureala ? Dai linkuri serioase sau scri doar ca sa te afli in treaba ? Ma cunosti doar de azi, de-mi dai linkuri dor ca sa pierd vremea ?
******
La Franckische ai dat un link catre siteul lui Kreativ unde nu exista preturi. Au teava de mai multe tipuri, cum ar fi PE-RT, Pexal si altele, ca nu mai merge siteul.
Apoi ai pus un catalog (am reusit sa-l descarc) unde inceputul se face cu Pexal si la pagina 18 am avea o teava ff-term/profiterm care totusi parca este pentru radiatoare, si nu de IP si este la pretul de 4,47. (Probabil ca este in ron si mai mult ca sigur ca este  fara TVA)
Intre 2,99 ron ai tai cu tot cu TVA si cei 4,47 ron fara TVA din catalogul importatorului este o diferenta imensa.

La oventrop ai dat link spre Prodimar, ca doar acolo ai gasit un pret. Intradevar un Pe-XC oventrop acolo se pare ca costa 3,99 ron/ml.  Cam putin zic eu.
Prodimr nu este un distribuitor prost si este greu de crezut ca minte.
Linkul ala de la BSS nu se pune ca nu exista pret. Sunt curios sa vad miine ce pret o sa-mi dea BSS Alba. O fie identic cu ala de la Prodimar ?

La Hewing inca nu ai dat un link in care sa se vada un pret.
Si nu ai raspuns la cea mai importanta intrebare: Tu ce teava de IP ai la vinzare ?

#6170
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

Scriu ceva si dispare. Dar regasesc ce am scris eu ca fiind scris de @scheleton cu citeva ore in urma.
probabil in loc de Citeaza ai dat Edit. Si mi-ai editat mesajul. Daca n-ai facut-o tu, atunci altcineva care are posibilitate de Edit.
In orice caz, textul meu e pierdut.

P.S, daca tu consideri ca eu ma ocup cu abureala.. chiar nu are rost sa dialogam.
Ti-am dat link catre kreativ, ca sa-ti arat ca ei sunt importatori, ca tu spuneai parca de altii (valrom). In catalogul acela nu conta ca era pexal sau pvc sau WC -conta ca pe lista oficiala frankische aparea la Contact la sfarsit Kreativ aia (si pe care tu trebuia sa-i cunosti demult, ca nu sunt mitici, ci ardeleni).
Ref. la preturi -au fost doar niste exemplificari.. ca ai zis ca nu crezi.. Eu nu am vrut sa pun link-uri, ca am considerat ca oricine poate cauta.  Si d-aia am pus preturile direct.
Insa cand cineva contesta ca ar exista asa ceva, atunci sunt silit sa arat unde am gasit acele preturi.

Bineinteles ca mai sunt alte si alte surse, firme. In fond una din firmele alea e un distribuitor la mana a 3-a sau a 4-a. Si nu toate preturile sunt pe net
(BSS de exemplu nu se oboseste sa puna pe net mare lucru, e neinteresat deocamdata de asa ceva..).

Per total, nu-ti inteleg iritarea.
Si nu ma asteptam.
In fine.

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

La Hewing inca nu ai dat un link in care sa se vada un pret.
Si nu ai raspuns la cea mai importanta intrebare: Tu ce teava de IP ai la vinzare ?
apasa pe cuvantul melinda din textul meu precedent -se va deschide pagina melinda, unde e o lista de pret. Iar pretul coincide cu cel pe care l-am scris initial -link-ul a fost pus ulterior drept dovada. Daca nu-l gasesti, il mai pun odata.
Alte preturi Hewing mai cautati si voi.

Dar mai simplu e sa scrii direct la ei, si sa ceri export price list, nu crezi ? Apoi faci o estimare de transport si cauti un depozit.

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

La Franckische ai dat un link catre siteul lui Kreativ unde nu exista preturi.
eu nu sunt director de link-uri, si nici nomenclator de preturi. Ti-am dat unele link-uri ca sa te informez cine comercializeaza respectivele produse (tevi), ca aveai dubii -sa nu fie firme de 2 lei, sa n-aiba in stoc, etc. M-am gandit ca BSS o sa te convinga.. si ti-am dat link catre pagina Pe-Xc, ca spuneai ca au numai PE-RT.. Da, acolo nu erau preturi de la BSS -erau celelalte raspunsuri.. Per total, e cum am spus la inceput despre ce nu sunt..

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

Si nu ai raspuns la cea mai importanta intrebare: Tu ce teava de IP ai la vinzare ?
mda, cu certitudine asta e cel mai important lucru !
Uite, ma gandesc la Hewing astia -ce zici, am ales bine ?
Si Oventrop imi face cu ochiul, ca e super-firma, dar daca ma trimite la BSS... Insa probabil ca n-o sa ma trimita, nu ?

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

La Franckische ai dat un link catre siteul lui Kreativ unde nu exista preturi.
2,99 Lei ala la frankische il gaseai tot la prodimar, daca tot le vizitezi site-ul. Tot la prodimar gaseai si pret de pexgol (nu stiu daca Pe-Xc sau Pe-Xa, ca nu precizeaza).
Dealtfel, ceilalti forumisti cred ca au gasit mai demult sursele astea..

Uite inca odata link Melinda   
Cod articol Denumire articol Preţ OUTLET (lei cu TVA) Reducere faţă de preţ raft
10140045   Ţeavă încălzire pardoseală 18x2 PE-Xc MELINDA-Hewing 2.37 -32%

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

Ma lasi cu abureala ? Dai linkuri serioase sau scri doar ca sa te afli in treaba ?
da, ma retrag cu abureala mea -scuze daca am deranjat.
Imi pare rau, nu am link-uri serioase, si intr-adevar scriu doar ca sa ma aflu in treaba. Scuze. Posted Image

#6171
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postflorin71_skoda, on 18 martie 2013 - 23:05, said:

...Ca teava vine ingropata si daca nu ai ales bine ai cam pus-o. Grupul hidraulic si distribuitorul este alta poveste, ca ala poate fi modificat/imbunatatit sau schimbat oricind.
ce se poate întâmpla rău cu niște țevi îngropate, cine-mi poate spunePosted Image ?

View Postscheleton, on 19 martie 2013 - 01:25, said:

...
da, ma retrag cu abureala mea -scuze daca am deranjat.
Imi pare rau, nu am link-uri serioase, si intr-adevar scriu doar ca sa ma aflu in treaba. Scuze. Posted Image
man, ai ajuns să cam doar recționezi. o noapte odihnitoare, poate fi un sfetnic bun. Posted Image

#6172
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Scuze pentru post. Probabil ca eu oi fi dat edit in loc sa dau citeaza, ca altul nu vad de ce ar face asa ceva.

Tu din cite stiu eu nu vinzi IP si nci eu nu vind IP. Asta este clar.
Intrebarea este unde ai gasit tu urmatoarele:

Fränkische Pe-Xa 16x2 =2,99 Lei/m
Oventrop Pe-Xc 16x2 =3,99 Lei/m
Hewing Pe-Xc 18x2 =2,37 Lei/m.

Ai scris preturi din burta sau ai o baza reala ?

Din toate linkurile puse de tine, sa dovedit ca doar Oventrop de la Prodimar ar avea acest pret. Da nu se stie cit este la BSS.
La Fränkische din linkul pus de tine, catre catalogul Kreativ, rezulta ca este dublu.

*************
Intre timp vad ca ai mai editat postul anterior.

De data asta este clar ca ma aburesti. Initial am crezut ca este o greseala. Dar acum vad ca ma iei la misto si incerci sa ma duci cu presul.

Le luam pe rind:
**********

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 00:53, said:

Si nu ai raspuns la cea mai importanta intrebare: Tu ce teava de IP ai la vinzare ?
mda, cu certitudine asta e cel mai important lucru !
Uite, ma gandesc la Hewing astia -ce zici, am ales bine ?
Si Oventrop imi face cu ochiul, ca e super-firma, dar daca ma trimite la BSS... Insa probabil ca n-o sa ma trimita, nu ?

Raspuns: Da este important pentru mine. Ce teava germana de renume mondial vinzi tu ?
Din raspunsul tau se pare ca nu vinzi nimic dar parca ai vinde de mine Hewing doar ca sa-mi inchizi mie gura.
*********
Oventrop si eu zic ca este super firma. La teva de  IP nu stiu daca se pricep, dar la automatizari si grupuri hidraulice eu zic ca-s printre primi.
********

View Postscheleton, on 19 martie 2013 - 01:25, said:

apasa pe cuvantul melinda din textul meu precedent -se va deschide pagina melinda, unde e o lista de pret. Iar pretul coincide cu cel pe care l-am scris initial -link-ul a fost pus ulterior drept dovada. Daca nu-l gasesti, il mai pun odata.
Alte preturi Hewing mai cautati si voi.
Am apsat si am gasit doar lichidari de stocuri.

Aia de 18x2 de la Hewing nu o cumpara nimeni ca nu are ce sa faca cu ea, ca nu-i de 16. Mai bine nu o puneai ca si exemplu. Ai pus-o doar ca sa se vada ca ar exista si ceva ieftin. Dar este la lichidare de stoc, cu reducere de 32%.
**********

View Postscheleton, on 19 martie 2013 - 01:25, said:

2,99 Lei ala la frankische il gaseai tot la prodimar, daca tot le vizitezi site-ul. Tot la prodimar gaseai si pret de pexgol (nu stiu daca Pe-Xc sau Pe-Xa, ca nu precizeaza)
Atunci ce sens mai avea linkul catre Kreativ?
Zic si io... importatorul este firma SC...SRL si asta este linkul. Da nu va uitati ca importatorul vinde cu 100ron metrul. Uitativa la astalalt link unde cineva zice ca da la 1 ron 100 de metri.


View Postscheleton, on 19 martie 2013 - 01:25, said:

da, ma retrag cu abureala mea -scuze daca am deranjat.
Imi pare rau, nu am link-uri serioase, si intr-adevar scriu doar ca sa ma aflu in treaba. Scuze. Imagine publicată

De ce sa te retragi ?
Noi doi in domeniul de IPAT nu o sa fim niciodata concurenti. Si daca din greseala vom ajunge sa fim vreodata, cu siguranta ne vom intelege.

Dar acum pe bune:
Tu ce marca de teava de IPAT vinzi?
De unde pot lua 2-3 km de teava la preturile:
Fränkische Pe-Xa 16x2 =2,99 Lei/m
Oventrop Pe-Xc 16x2 =3,99 Lei/m
Hewing Pe-Xc 18x2 =2,37 Lei/m.

Scuze. Hewing nu ma intereseaza ca nu-i de 16mm si nu am ce face cu ea.

View PosteuribiontuL, on 19 martie 2013 - 01:41, said:

ce se poate întâmpla rău cu niște țevi îngropate, cine-mi poate spunePosted Image ?

Ai nimerit intr-un moment "prost" cind tocmai ne ciodaneam.


Singura problema la tevile ingropate, este fisurare/craparea lor din diverse motive. Daca este vorba de un cui batut de cineva sau de un holtzsurub infiletat din greseala, este o chestiune de neatentie. Dar daca se intimpla datorita calitatilor "proaste" ale tevi, atunci inseamna ca ai facut o alegere proasta cind ai mers pe marca respectiva.

#6173
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 19 martie 2013 - 01:52, said:

Intrebarea este unde ai gasit tu urmatoarele:
Fränkische Pe-Xa 16x2 =2,99 Lei/m
Oventrop Pe-Xc 16x2 =3,99 Lei/m
Hewing Pe-Xc 18x2 =2,37 Lei/m.
Ai scris preturi din burta sau ai o baza reala ?
din burta dom'le, din burta.
Ti-am scris mai sus de prodimar -nu ma deranjeaza sa scriu fiecare idee de 2 ori, in mesaje diferite.
Daca accesezi site prodimar, gasesti pretul ala la oventrop, dar gasesti si pretul la frankische (2,99 redus de la 4,26 Lei/m) -tot acolo ai si pret de pexgol (a sau c, nu e clar). Navigheaza si tu un pic pe site-ul ala, in loc sa te concentrezi pe editarea mesajelor mele si pe jignirea mea. Daca nu reusesti cu navigarea pe site, promit sa-ti dau eu link-urile directe prodimar catre produsele respective. Ok ?

hai sa-ti mai dau o sursa de Frankische: Arena nu stiu cum. 200 ml =584 Lei. Spune tu: cat e pretul per metru ?
In rest, cautarea mea pe google mi-a returnat 2.250 de rezultate... Cu rabdare, le postam pe toate aici.

Ref. mii si mii de metri de teava: nu stiu daca prodimar sau arena-nu-stiu-cum livreaza atatia. Eu cred ca da, cat le da importatorul livreaza. Daca ai dubii insa poti apela direct la importator (sau la importatori, ca sunt mai multi). Si din catalogul ala cu preturi de lista sa vezi transformare miraculoasa -e suficient sa le scrii un mail, nu crezi ?

#6174
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008
Daca voi alegeti o teava(oricare) la IP, pe considerentul ca este ieftina si buna(la fel de buna sau mai buna decat altele recomandate de noi), e alegerea voastra. Sau alte componente - fiindca nu e vorba numai de teava pe acest topic.
Din partea mea, asa cum am mai spus, puteti sa credeti si in zana maseluta si in baba cloanta si in bau-baul de sub pat, ca nu ne deranjeaza. Nu ne deranjeaza asta, atata vreme cat nu veniti cu credintele voastre sa faceti pe desteptii.
Specialistii IP, tehnicienii IP, nu va recomanda ce vreti voi, lucrurile in care credeti voi, oricat ati vrea si ati forta voi asta! Va recomanda alte tevi, alte componente, producatori diferiti(nu un brand anume), si nicidecum bazaconiile in care credeti voi. Nu va obliga, nu va baga mana in buzunar. Ci va lasa sa alegeti. Matur sau imatur. Cu subiectivism sau nu. Adica asa cum credeti, cum considerati, cum puteti.

Cati din voi au pus macar mana pe macar cinci tevi diferite de PEX(branduri diferite) dedicate IP, macar cat sa le pipaie, nu zic sa le studieze in detaliu? Cati dintre voi stiti mai mult din domeniul IP, decat modest ati gasit gugalind, sau din ce v-au informat si explicat specialistii IP, tehnicienii IP, pe acest topic? Cati dintre voi au experienta tehnica in domeniul IP? Cati din voi sunt capabili sa faca un proiect IP corect, chiar daca ati avea programul de proiectare la dispozitie? Cati dintre voi stiu sa faca diferenta?

Asadar, despre ce vorbim? Si din ce pozitii?

Fugiti nenica si faceti pe grozavii in domeniile voastre de activitate, nu aici pe topicul IP, unde doar va dati cu parerea apriorica, deformata, unde defilati cu aceasta promovand-o agresiv, fara habar sa aveti de domeniul IP!
Sau considerati-ne niste prosti(sau cum ati vrea voi), nu ne ascultati si nu ne urmati recomandarile, faceti cum credeti voi ca-i mai bine, luati ieftinache, ce va convine, ce va atrage, insirati tevi in casa la voi si pupati-va pt alegeri! Dar nu mai veniti sa faceti pe desteptii, ca si cand voi ati fi specialistii si noi amatorii. Pana una-alta, voi ati invatat de la noi. Si in continuare tot de la noi, voi o sa invatati, fiindca asa este situatia, fie ca va convine sau nu, fie ca va avantajeaza sau nu. Noi de la voi, in demeniul asta 100% nu avem ce sa invatam sau macar sa luam ceva bun, fie a mia parte.
Nu, nu va ganditi ca ne sunteti incomozi, ca ne stanjeniti, ca o sa ne batem capul cu voi sa va demonstram continuu ca sunteti paraleli. Pozitia ridicola in care va puneti si penibila incercare de-a face pe grozavii intr-un domeniu strain pt voi, ne este suficient ca sa ne amuze si sa ne uitam la voi ca la Stan si Bran. Dar si cu ingrijorare, totodata. Fiindca voi promovati dezinformarea, si totodata sunteti aplaudaci, zvonari si raspandaci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate