Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#6139
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 09:54, said:

Sunt convins ca se gaseste la maxim jumatate din pretul asta si Rehau si Uponor si Pexgol si LK
Romstalul....e romstal....
Inseamna ca tu mergi pe un curs de schimb euro-leu de 2,00,ca altfel nu-mi explic de unde diferenta asta in lei fata de pretul afisat in euro...sau poate si ala e doar pret de lista?...si de fapt e mai jos decat pretul ala,atunci cand dai de vreunul pe care nu-l agati cu pretul de lista!
A inceput sa ma distreze treaba asta cu pretul de lista,desi ce spuneti voi e valabil doar in teorie,pt ca in practica(cel putin distibuitorii diferitelor firme la care am apelat eu)si distribuitorii au cam aceleasi preturi....da probabil ca merge treaba asta cu lista la cate unii.
O data Sheleton spunea sa dati pe fata ce e de dat sa nu mai aburiti lumea cu secretomania lu`peste,dar se pare ca va place mocirla asta si tot continuati cu abureli!...normal ca justificari o sa gasiti tot timpul!
P.S. Nu e un atac personal Gelule,dar lasati-o mai moale cu treburi din astea,ca mai sunt cate unii care au cautat saptamani intregi preturi la toate firmele si distribuitorii,posibili si imposibili si situatia nu sta asa cum incercati voi s-o prezentati aici.Probabil preturile alea mici le capatati voi ca si distribuitori,DAR utilizatorul final IN VECI n-o sa aiba preturi din alea!Posted Image

#6140
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 toteu12, on 18 martie 2013 - 21:11, said:

La final cred ca tu ai raspuns DOAR din lipsa de ocupatie!

@Toteu12, te intreb si pe tine acelasi lucru ca si pe @molbro

 florin71_skoda, on 18 martie 2013 - 20:37, said:


Mai domnu' hai sa facm un mic calcul, ca mi-a venit o idee. Ia spunemi tu care este cea mai scumpa teava pe care ai gasit-o si care este cea mai ieftina. Spune-mi te rog si pretul. Spune-mi si citi mp de IP o sa ai in total pentru toata casa.


#6141
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 florin71_skoda, on 18 martie 2013 - 20:37, said:

Mai domnu' hai sa facm un mic calcul, ca mi-a venit o idee. Ia spunemi tu care este cea mai scumpa teava pe care ai gasit-o si care este cea mai ieftina. Spune-mi te rog si pretul. Spune-mi si citi mp de IP o sa ai in total pentru toata casa.
sunt curios ce calcul vrei sa faci -uite iti dau eu 3 exemple de teava raspandita:

Fränkische Pe-Xa 16x2 =2,99 Lei/m

Oventrop Pe-Xc 16x2 =3,99 Lei/m

Hewing Pe-Xc 18x2 =2,37 Lei/m.

Toate sunt tevi germane, iar preturile includ TVA si le-am gasit pe net (ultimul e de la Melinda, celelalte de la un magazin de pe net), deci sunt disponibile la vanzare la beneficiarii finali.

Despre ce calcul e vorba, sau care e treaba ?

#6142
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 toteu12, on 18 martie 2013 - 21:50, said:

P.S. Nu e un atac personal Gelule,dar lasati-o mai moale cu treburi din astea,ca mai sunt cate unii care au cautat saptamani intregi preturi la toate firmele si distribuitorii,posibili si imposibili si situatia nu sta asa cum incercati voi s-o prezentati aici.Probabil preturile alea mici le capatati voi ca si distribuitori,DAR utilizatorul final IN VECI n-o sa aiba preturi din alea!Posted Image
Depinde cum te descurci.
Spre exemplu la Romstal (ca sa nu mai dau si multe alte nume): Fiecare proiectant are card. Fiecare instalator are card. Cind un client cumpara ceva recomandat de y proiectant sau x instalator, automat intra ceva banuti pe cardul respectiv. Daca gasesti un instalator fomist, vorba lui @molbro:

 molbro, on 18 martie 2013 - 20:15, said:

vremurile sunt cacacioase, din pacate...
Instalatorul respectiv poate renunta la procentul lui, si sa se multumeasca doar cu o manopera minora cit sa nu moara de foame.

Dar totusi, daca vorbim doar de teava, da-mi un raspuns la prima intrebare.

 scheleton, on 18 martie 2013 - 21:55, said:

Despre ce calcul e vorba, sau care e treaba ?
Baga si una scumpa. Ca pe aici se vorbea si de 10ron/ml. Un rehau spre exemlu cit costa ? Dar un Golan ?

#6143
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 florin71_skoda, on 18 martie 2013 - 22:04, said:

Baga si una scumpa. Ca pe aici se vorbea si de 10ron/ml.
am mai spus: cele scumpe sunt cele la care producatorul are Reprezentanta proprie aici, si atunci teava costa mai mult decat in cazul in care exista 3-4 mini-importatori..

uponor si rehau costa aprox. 10 Lei/m la lista, si obtii o reducere de max. 25-30%, poate ajungi la 6,5-7 Lei/m (adica fix dublu fata de ceilalti) Mai poti scoate pret mai bun, insa doar daca iei zeci de mii de metri, sau esti dealer adevarat.
-la fel si la romstal, iei o furnitura babana de la ei, eventual si o pompa de caldura, posibil atunci sa ti-o lase in ..6 Lei/m. Ti se pare scump: iti livreaza Pe-Xb ala al lor.

Acum spune-mi cum e cu calculul.

#6144
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012
Cele scumpe sunt in jur de 10 lei si in unele cazuri un pic peste.cele ieftine,le-a spus Schele

#6145
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 toteu12, on 18 martie 2013 - 22:16, said:

cele ieftine,le-a spus Schele
eu am cautat exclusiv teava de calitate -ca exista teava mai ieftina ca astea.. Pe-Xb sau altceva, 0,4-0,5 euro/m

#6146
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 toteu12, on 18 martie 2013 - 21:50, said:

DAR utilizatorul final IN VECI n-o sa aiba preturi din alea!Posted Image
Cum nu are? Uite sunt preturi si la 2 lei si la 3 lei cred ca daca se incordeaza si se aduna 5 insi si iau 10.000 de m ajunge si la 0,5 lei m. Deci se poate.

#6147
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 scheleton, on 18 martie 2013 - 22:19, said:

eu am cautat exclusiv teava de calitate -ca exista teava mai ieftina ca astea.. Pe-Xb sau altceva, 0,4-0,5 euro/m
Cand am spus ieftine nu am spus ca si proaste.Pana una alta toate cele puse de tine sunt Made in Germany,au ceva certificate,etc.M-am referit ca fiin cele din plaja de jos a pretului!Posted Image

#6148
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 toteu12, on 18 martie 2013 - 22:23, said:

..toate cele puse de tine sunt Made in Germany..
pey si rehau si uponor sunt made in Germany (uponor =Velta Germany).
Pe-X =Chimie, Chimie de varf >> Germany ..de cand lumea e asa.

#6149
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 22:22, said:

Cum nu are? Uite sunt preturi si la 2 lei si la 3 lei cred ca daca se incordeaza si se aduna 5 insi si iau 10.000 de m ajunge si la 0,5 lei m. Deci se poate.
Exact aceeasi imbrobodeala pana trece iufa.Ca asa faceti voi cand sunteti in corzi.Cum trece momentul sensibil pt voi,cum incepe sa vi se scoale parul pe spate de la cat de mult va zburliti ca ale voastre au 4 OO.

 scheleton, on 18 martie 2013 - 22:27, said:

pey si rehau si uponor sunt made in Germany (uponor =Velta Germany).
Pe-X =Chimie, Chimie de varf >> Germany ..de cand lumea e asa.
Si astea 2 au 4 OO....Macar astea "Au fost acolo",vb celor de la B.U.G MafiaPosted Image

#6150
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 scheleton, on 18 martie 2013 - 22:08, said:

Acum spune-mi cum e cu calculul.
Mda, diferenta intre 3 ron si 10 ron este destul de mare la o adica.

Pentru ~100mp ai nevoie de ~666,6666ml de teava. La o casa obisnuita, P+M, de pina in 100mp/nivel, necesarul de teava nu prea depaseste 1400ml.

Daca este sa o cumperi cu 3 ron vine 1400ml x 3 ron = 4200ron.
Daca o cumperi cu 10 ron, vine 14000 ron.

vine o diferenta de aproape 10.000 ron. Cam mut 100 de milioane. Eu ma gindeam ca nu ai cum sa gasesti teava de IP chiar asa de ieftina, adica sub 1 euro.

 scheleton, on 18 martie 2013 - 22:19, said:

eu am cautat exclusiv teava de calitate -ca exista teava mai ieftina ca astea.. Pe-Xb sau altceva, 0,4-0,5 euro/m

Pai PE-Xb sa-l intinzi tu daca crezi ca se poate :P

#6151
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 florin71_skoda, on 18 martie 2013 - 22:33, said:

Mda, diferenta intre 3 ron si 10 ron este destul de mare la o adica.
intre 3 si 10 e o comparatie ce nu e luata in calcul la concret. Comparatia reala e intre 6-7 si 3.

 toteu12, on 18 martie 2013 - 22:30, said:

Si astea 2 au 4 OO....Macar astea "Au fost acolo"
pey da, uponor si Rehau sunt niste cazuri exceptionale.. Uponor e liderul la teava si sisteme, Rehau e o firma mare per total, si ambele pleaca de la inceputul istoriei Pe-X.
Si apoi, ca tot am pomenit de Hewing.. Hewing a fost compania ce producea Pe-Xc din grupul uponor... Deci politica comerciala Hewing e stabilita tot de uponor..
..sau mai exact era stabilita de uponor, ca i-au vandut fix acum 1 an.

Mentionez ca Hewing e probabil cel mai mare producator de Pe-Xc din lume (sau macar in primii 2), iar cei care i-au cumparat de la uponor.. well, e o surpriza. Va las s-o descoperiti si singuri. Posted Image

P.S. Am uitat sa mentionez de ce i-au vandut uponor pe Hewing: oficial pt. ca vor sa se concentreze exclusiv pe Pe-Xa.

#6152
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
De fapt nu sunt 3 brand-uri bune, sunt chiar 5 si e si golan printre ele ca de aia vindem cu triplu pret fata de altii. ;)
Durerea e ca la Ivar & Frank instalatorul nu poate lua teava cu 2 lei si sa o vanda cu 10 lei pt. ca pretul e uniform mic.
La "brandurili mari" e o retea de vanzare construita dupa alt model (a se citi postul lui scurt) iar rezultatul e ca "adaosul baban" e inghitit de importator/distribuitor/montator.

Rau e ca diferenta de pret intre produse este mare. Compensarea se face printr-o tactica de marketing. Noi suntem, noi facem, noi ne dezvoltam.

Singura replica, care imi vine in cap este : pe banii nostri sau ai vostri?

#6153
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 florin71_skoda, on 18 martie 2013 - 22:33, said:

Mda, diferenta intre 3 ron si 10 ron este destul de mare la o adica.

Pentru ~100mp ai nevoie de ~666,6666ml de teava. La o casa obisnuita, P+M, de pina in 100mp/nivel, necesarul de teava nu prea depaseste 1400ml.

Daca este sa o cumperi cu 3 ron vine 1400ml x 3 ron = 4200ron.
Daca o cumperi cu 10 ron, vine 14000 ron.

vine o diferenta de aproape 10.000 ron. Cam mut 100 de milioane. Eu ma gindeam ca nu ai cum sa gasesti teava de IP chiar asa de ieftina, adica sub 1 euro.
Ia mai pune la socoteala ca mie de exemplu imi da LK GPA cu pompa Grundfos Alpha 2L 15-60, 230 V AC, 50 Hz, max 80 W, 0,34 A,cu 482.04 euro,iar Golan-ii imi dau GPA cu pompa A‐pump—Alpha 2,cu autoadapt cu...708,22 euro ...adica vreo 200 si ceva de euro FARA TVA in plus...ca daca ne mai uitam si pe la distribuitoare si alte alea o sa vezi ca diferenta e cam cat un Logan de 50.000 km!
Eu nu zic ca toate fac la fel,dar nu mi se pare justificabila diferenta!...stiu o sa vina destui sa spuna,calitate,branduri,risc minim(de parca daca se nimereste defectul de fabricatie la ei sub sapa e mai putin naspa daca e un nume cunoscut),altii o sa spuna ca trebuie sa se dezvolte...cunoastem povestile,bla,bla...
Ca o paralela la toate aceste discutii...acum 5 ani de zile toata lumea injura/stramba din nas la KIA,acum MULTA lume are KIA,inclusiv in occident.Acum e mai buna decat cu 5 ani in urma?Posted Image

Edited by toteu12, 18 March 2013 - 22:57.


#6154
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 17:21, said:

Si eu ce ti-am spus? Sau iti place sa repeti ?
Singurul lucru anormal de aici sunt adaosurile mult prea mari. In rest da, trebuie sa traiasca si producatorul si importatorul si distribuitorul.Si nu numai sa traiasca ci sa se dezvolte, sa faca produse mai bune si mai ieftine,sa poata fi cumparate de toata lumea,etc. Acelasi lucru e valabil la aproape 99 % din produse .Fiecare are rolul sau in lantul acesta. Cind o veriga din lant nu functioneaza cum trebuie se autoelimina sau este eliminata de ceilalati. Daca exista inseamana ca are rolul ei acolo.
  -Bine ca ai spus-o matale.  Posted Image

#6155
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 scheleton, on 18 martie 2013 - 22:41, said:

intre 3 si 10 e o comparatie ce nu e luata in calcul la concret. Comparatia reala e intre 6-7 si 3.

pey da, uponor si Rehau sunt niste cazuri exceptionale.. Uponor e liderul la teava si sisteme, Rehau e o firma mare per total, si ambele pleaca de la inceputul istoriei Pe-X.
Si apoi, ca tot am pomenit de Hewing.. Hewing a fost compania ce producea Pe-Xc din grupul uponor... Deci politica comerciala Hewing e stabilita tot de uponor..
..sau mai exact era stabilita de uponor, ca i-au vandut fix acum 1 an.

Mentionez ca Hewing e probabil cel mai mare producator de Pe-Xc din lume (sau macar in primii 2), iar cei care i-au cumparat de la uponor.. well, e o surpriza. Va las s-o descoperiti si singuri. Posted Image

P.S. Am uitat sa mentionez de ce i-au vandut uponor pe Hewing: oficial pt. ca vor sa se concentreze exclusiv pe Pe-Xa.
Ca tot ai adus aminte de manevre de genul facute intre diverse companii(si manevre exista cacalau pt a stoarce maximul de profit,dar asta este alta discutie),ia vezi ce spune saitul asta despre filiala Rehau din Suedia?
http://www.nordicnet.../Rehau-AB/5366/

P.S. cititi la Company info
P.S.1 Rehau astia nu e tot nemti?
Ia mai vezi in ce fabrica a inceput sa produca RehauPosted Image
http://www.rehau.com...re_noi/Istorie/  .....da nu domne` pt unii n-are nicio legaturaPosted Image

Edited by toteu12, 18 March 2013 - 23:13.


#6156
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
"Subsidiary company to:
Fränkische Plastiks Gmbh"

LA ASTA TE REFERI?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate