Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

indrumare in agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Hmm,

Depinde acum si de soi. In mare parte aveti dreptate dar totusi nu e o regula. Sa va dau 2 exemple de soiuri ok. Poti primi subventii pentru infiintarea unei plantatii viticole chiar daca pui struguri de masa si ii declari ca pentru vin: muscat de hamburg / chassela .. de ce? Pentru ca multi le folosesc pentru vin .. si nu sunt singurele soiuriuri care merg si la vin. In fiecare an am clienti care doresc aceste soirui pentru vin.. platesc mai mult si ii transforma in vin. OK la muscat de hamburg inteleg .. iese un vin roze aromat f bun.. dar la chassela nu prea inteleg desi daca ma uit pe site-urile frantuze de vinurui exista si acest soi pentru vin.  Eu mereu caut rentabilitatea cam in tot ce fac in viticultura si in acest caz nu prea o gasesc. De ce sa fac un vin roze din hamburg si sa platesc 2-3lei/kg cand pot face un vin roze din doua soiuri de vin alb-rosu (poate chiar unul tamaios). De asemenea din chassela .. ar iesi un vin prea slba.. ceva de genul apa cu amestecata cu vin sec. In fine gusturile nu se discuta si e doar parerea mea persoanala.

LEgat de furturi.. sudest are mare drepate.. eu in fiecare an pierd cam 5% din cauza furturilor.. sarma, spalieri, struguri.. dar toate astea sunt incluse in chelutieli normale.. In schimb daca vrei sa incepi o plantatie noua trebuie sa fie intr-o zona apropiata de cea unde stai ca sa poti verifica mereu zona.

Plantez si eu anual cam 100-150 de butasi noi prin vie.. mai mult mi-e frica si pierderea in caz de furt ar fi prea mare. Asa schimb treptat butasii vechi si batrani cu altii noi.. va dura mult timp dar va fi mai sigur

#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Intrebare de 10 puncte ! Daca un teren este trecut in acte ca pasune, poate fi convertit ca si teren arabil ? Si daca da, poate ma puteti ajuta in linii mari cu procedurile.

Multumesc,

#21
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Posttavktm, on 1st June 2011, 14:02, said:

Intrebare de 10 puncte ! Daca un teren este trecut in acte ca pasune, poate fi convertit ca si teren arabil ? Si daca da, poate ma puteti ajuta in linii mari cu procedurile.

Multumesc,


Este proprietatea ta?

#22
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
As avea niste nelamuriri si as dori sa le aflu de la voi cei care lucrati in agricultura si reprezentati realitatea nu carti antice si productii dupa vremea raposatului'.
-Cat costa un terent agricol in zona voastra?
-Un bilant pt un an agricol reprezentat de lucrarile efectuate asupra 1ha de grau , porumb , rapita , floarea soarelui cu utilajele voastre sau cu prestari servici.
-Ce productii ati scos la aceste culturii in anul agricol precedent  sau alti ani recenti :D , un pret de vanzare , cate tone la ha , si diferite probleme cu care va confruntati la realizarea productiilor.

p.s. stiu ca sunt doar calcule si socoteala de acasa nu se compara cu cea din targ ca in agricultura stiu ca e loterie dar imi trebuie pentru un proiect si de aceea apelez la voi.

Va multumesc anticipat!

#23
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

As avea niste nelamuriri si as dori sa le aflu de la voi cei care lucrati in agricultura si reprezentati realitatea nu carti antice si productii dupa vremea raposatului'.
-Cat costa un terent agricol in zona voastra?...
In sectiunea "Bursa agricola", vei gasi un subiect cu preturile din diverse zone.Cred ca aici...

Edited by sudest_om, 02 June 2011 - 16:45.


#24
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrand, on 1st June 2011, 14:06, said:

Este proprietatea ta?

Nu, dar ne gandim la achizitia unui astfel de teren.

#25
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Posttavktm, on 3rd June 2011, 23:19, said:

Nu, dar ne gandim la achizitia unui astfel de teren.

Pai daca e al vostru, si daca solul este bun pentru arabil, nimeni nu va poate opri sa il arati:).
Si eu am arabi, fanate si neproductiv in acte... dar cum il folosesc, este doar decizia mea.

#26
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrand, on 4th June 2011, 14:46, said:

Pai daca e al vostru, si daca solul este bun pentru arabil, nimeni nu va poate opri sa il arati:).
Si eu am arabi, fanate si neproductiv in acte... dar cum il folosesc, este doar decizia mea.

Multumesc pentru raspuns, am vizitat terenul insa nu am luat inca nici o decizie, panza freatica pare ca este foarte sus, practic apa cam balteste pe el, este si stuf etc.

#27
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

View PostEmilyan007, on 2nd June 2011, 17:21, said:

As avea niste nelamuriri si as dori sa le aflu de la voi cei care lucrati in agricultura si reprezentati realitatea nu carti antice si productii dupa vremea raposatului'.
-Cat costa un terent agricol in zona voastra?
-Un bilant pt un an agricol reprezentat de lucrarile efectuate asupra 1ha de grau , porumb , rapita , floarea soarelui cu utilajele voastre sau cu prestari servici.
-Ce productii ati scos la aceste culturii in anul agricol precedent  sau alti ani recenti :D , un pret de vanzare , cate tone la ha , si diferite probleme cu care va confruntati la realizarea productiilor.

p.s. stiu ca sunt doar calcule si socoteala de acasa nu se compara cu cea din targ ca in agricultura stiu ca e loterie dar imi trebuie pentru un proiect si de aceea apelez la voi.

Va multumesc anticipat!

Nu poate chiar nimeni sa imi dea niste raspunsuri la ce am scris mai sus? :D

#28
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Un teren agricol bun, este undeva de la 1000Eu ha in sus, cel putin eu asa cred, si stiu.
Cat despre randamentul plantatiilor cerealiere, este foarte greu de spus ceva, daca nu chiar imposibil.

Ca sa dau un exemplu, sa zicem ca ai 100.000 de euro, si vrei sa investesti in ceva, poti cumpara 20-30-40 ha si ceva utilaje, insa nu te astepta sa recuperezi investitia la o anumita data. Pot fi ani prosti urmati de ani foarte buni. Este foarte foarte greu sa prezici asa ceva.

#29
u650

u650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2011
buna, sa imi spuna si mie cineva ce ii acest utilaj, eu l am botezat "picior de paianjen" dar cum ii spune habar nu am astept un raspuns linkul ii urmatorul, ii pe la minutul 1:15 incepe  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_JcLUOQhxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by u650, 09 June 2011 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate