Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

alegere boxe pentru un receiver HK

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Salutare,

Intentionez sa achizitionez un receiver HK 360, si ma uit si la o pereche de boxe pentru acesta. In prezent oscilez intre Monitor Audio BX5 si Magnat Quantum 605. O sa merg sa le si aud in curand, dar doresc sa stiu si niste pareri pana imi fac timp.

Ma mai uitam la Magnat Quantum 655 dar sunt ceva mai scumpe (cu 600 ron perechea , aproximativ) si nu stiu daca merita diferenta respectiva de bani.

Astept pareri!

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.636
  • Înscris: 06.03.2005
Uite un test comparativ direct, concret si evocator.Fișier atașat  Quantum655_audio_12_10_en.pdf   103,84K   59 download-uri

#3
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 02.08.2004

Vizualizare mesajFC72, pe 22nd March 2011, 17:07, a scris:

Uite un test comparativ direct, concret si evocator.Atașament Quantum6...12_10_en.pdf

Dap, am vazut si testul acela si cel de aici Quantum 605

am cautat un "versus" pe forumuri dar inca nu am gasit. Mai sap.

Ca idee, as prefera 605-urile din motive legate de bani, nu sunt convins ca merita diferenta pentru 655.

#4
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.382
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajkng, pe 22nd March 2011, 16:54, a scris:

Salutare,

Intentionez sa achizitionez un receiver HK 360, si ma uit si la o pereche de boxe pentru acesta. In prezent oscilez intre Monitor Audio BX5 si Magnat Quantum 605. O sa merg sa le si aud in curand, dar doresc sa stiu si niste pareri pana imi fac timp.

Ma mai uitam la Magnat Quantum 655 dar sunt ceva mai scumpe (cu 600 ron perechea , aproximativ) si nu stiu daca merita diferenta respectiva de bani.

Astept pareri!

Boxele MA sunt ceva mai pretentioase fata de Magnat Quantum, in sensul ca nu toate Av Receiverele sunt capabile sa le exploateze la capacitate maxima. Nu e cazul aici, modelul tau si HK in general sunt destul de capabile pe partea de amplificare. Dintre cele doua modele Bx5 vs Quantum 605 (sincer, nu am ascultat strict modelele amintite de tine), dar eu as merge pe Quantum. Este suficient modelul 605, iar cu diferenta de pret ti-as recomanda sa cumperi un centru din aceeasi serie.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.636
  • Înscris: 06.03.2005
Eu le-am ascultat side by side si pot sa iti confirm ca ce scrie acolo este 100% adevarat.Ce nu se scrie acolo sunt partile slabe probabil omise intentionat.
Modelul vechi iesit din fabricatie 605 are un sound mai relaxat cu un bas ceva mai solid si mai amplu, sunetul este fluid, curat si niciodata agresiv.Partea de bas este impresionanta, putand umili fara drept de apel multe subwoofere active cu bas de 30cm.Partea slaba neprecizata in teste este ca sunetul este lent nu are suficienta viteza si articulatie dar oricum suna mult peste categoria aia de pret, daca poti trece peste asta.
Modelul nou 655 este mai vivace, mai crisp cu mai multa viteza, ceva mai mult detaliu si agilitate fara sa piarda din rafinament.Dispersia frecventelor inalte este deasemenea mai buna, soudstageul fiind mai aerisit si mai precis.Eu consider ca este clar o evolutie, un fel de a rezolva lipsurile seriei vechi.
Nu stiu de unde mai poti lua 605, modelul fiind scos din fabricatie de mai bine de un an, poate doar sa gasesti vreo pereche ramasa prin vreun showroom.

#6
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Multumesc pentru opinii.

Am gasit intr-un showroom (nu dau nume pentru a evita publicitate/ban-uri, pot trimite pe PM) Magnat Quantum 605 si voi merge sa le ascult, din pacate nu aveau si 655-urile. De asemenea as fi preferat sa aud si receiverul pentru a imi face o parere clara asupra a ceea ce vreau sa achizitionez, dar in showroom exista doar modelul 160 de la HK pe care intentionez sa-l aud si cu Magnaturile precizate anterior si cu MA BX5.

#7
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 06.05.2007
daca esti foarte hotarat pe receiver, ia-l si apoi cara-l cu tine la auditii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate