Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Cap Tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu e cu nimic mai inalt decat un camion european
asa ca e tot un drac la cora daca mergi cu iveco sau cu peterbilt
insa astea sunt ineptii crede-ma
un camion e frumos de condus la drum intins . in oras si unde trebuie facute multe manevre e obositor de enervant ,indiferent ca e automat sau manual

#38
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007

 Highlander91, on 9th March 2011, 22:04, said:

Salut. In state stiu ca aceasta moda exista: Ma intereseaza daca cu carnetul C se poate conduce un cap tractor si intra cu el pe soselele inchise transportului de marfa, desigur, in limita gabaritului.

Daca i se poate scoate tahograful si limitarea de viteza.

din cate stiu eu cu cat C nu ai ce cauta pe cap tractor.asa ca.....

#39
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 pimi, on 14th March 2011, 14:07, said:

mi-e rusine sa va intreb ce varsta aveti , dar pot presupune....
ati condus macar vreodata un camion?
eu zic sa va linistiti

Varsta gasesti in profil...
De condus, am condus ceva, dar sa amintim doar unul mai intersant - Tatra 813 8x8. Se pune? :P

#40
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,132
  • Înscris: 14.09.2007

 rovi, on 14th March 2011, 17:11, said:

din cate stiu eu cu cat C nu ai ce cauta pe cap tractor.asa ca.....
Si cam ce ai voie sa conduci doar cu C-ul ?
Nu prea stii bine, poti conduce fara probleme un Cap tractor atat timp cat ai si un atestat (nu e penal, dar e foarte mare amenda ~4000LEI ) .

#41
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007

 Nicu90, on 14th March 2011, 21:47, said:

Si cam ce ai voie sa conduci doar cu C-ul ?
Nu prea stii bine, poti conduce fara probleme un Cap tractor atat timp cat ai si un atestat (nu e penal, dar e foarte mare amenda ~4000LEI ) .


pai nu prea inteleg.zici ca ai voie sa conduci cu cat c un cap tractor, dar iei amenda daca esti oprit.cum vine asta?

#42
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,132
  • Înscris: 14.09.2007
Fara atestat iei amenda daca esti prins .

#43
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Atestat pentru ce? Adica de-mi iau Hummer (intra la C din cauza masei de peste 3,5 tone), imi trebuie atestatul de care amintesti tu?  :huh:

#44
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Doar daca vrei sa transporti marfa cu Hummerul respectiv:

"Regulament de aplicare a noului cod rutier (Ordonanta de urgenta nr. 195 / 2000 privind circulatia pe drumurile publice)

Cuprins: Regulament de aplicare a noului cod rutier

--------------------------------------------------------------------------------
CAPITOLUL III
Conducatorii de vehicule
SECTIUNEA a 2-a
Atestatul profesional
Art. 71. - (1) Atestatul profesional este documentul care da dreptul posesorului permisului de conducere, angajat pe baza de contract, sa conduca autovehicule destinate transportului public de marfuri sau persoane.

(2) Atestatul profesional se elibereaza de catre Autoritatea Rutiera Româna în conditiile stabilite prin ordin al ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei.

Art. 72. - Atestatul profesional se elibereaza conducatorului de autovehicul care efectueaza:

a) transport de marfuri cu vehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone, în trafic intern si/sau international;

b ) transport public de persoane în trafic intern si/sau international;

c) transport de produse sau substante periculoase;

d) transport cu autovehicule cu mase si/sau gabarite depasite.

Art. 73. - Atestatul profesional se suspenda sau se anuleaza de catre autoritatea care l-a eliberat, în cazul în care titularul a savârsit abateri grave sau repetate de la reglementarile specifice privind transportul rutier si protectia mediului.

Art. 74. - Titularul permisului de conducere valabil pentru una sau mai multe categorii de autovehicule nu poate efectua transport public de marfuri sau persoane fara a avea atestat profesional valabil pentru tipul de activitate pe care o executa."

Edited by calinkgb, 15 March 2011 - 17:27.


#45
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

 calinkgb, on 14th March 2011, 18:03, said:

Varsta gasesti in profil...
De condus, am condus ceva, dar sa amintim doar unul mai intersant - Tatra 813 8x8. Se pune? :P

Și eu, cu trailer... am agățat cu ăla o basculantă (raba de 16t)  și-am tras-o vreo jumătate de metru fără să observ.

Din fericire nu era nici o pagubă și nu eram pe un drum public :))

#46
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Cu alte cuvinte, de ai bani destui, permis categoria C, nu incalci reglementari locale/limitari de gabarit si ai sange-n instalatie, n-ai niciun impediment legal sa mergi cu cap tractor prin oras, corect?  :rolleyes:

#47
Regii-Soselelor

Regii-Soselelor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.06.2010
Unii faceti confuzia intre cap si tir, daca zici cap tractor waiiii mama deja te gandesti la tir. Dar nu e asa, daca ai C-ul poti sa conduci cap tractor nu ai nici un fel de problema. Dar nu pe unde vrei ai si cu ala restrictii ca din cate stiu are ceva tone si ala. Numai bine!

#48
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
in jur de 7,5t au toate

#49
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 Silver Wolf, on 15th March 2011, 17:32, said:

Și eu, cu trailer... am agățat cu ăla o basculantă (raba de 16t)  și-am tras-o vreo jumătate de metru fără să observ.

Din fericire nu era nici o pagubă și nu eram pe un drum public :))

Oglinzileeeeeeee!!!!!  :naughty:

#50
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
În apărarea mea... aveam 15 ani atunci, volanul ăla e așa mare de stăteam cu mâinile întinse ca la spânzurătoare :))

Edited by Silver Wolf, 16 March 2011 - 00:26.


#51
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Si acest Mercedes Unimog preparat de Brabus ar putea sa tina loc de cap tractor!  :thumbup:

[ http://files.conceptcarz.com/img/Mercedes-Benz/mercedes_unimog_u-5000_manu-06_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://files.conceptcarz.com/img/Mercedes-Benz/mercedes_unimog_u-5000_manu-06_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:coolspeak:

#52
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Nu cred.

Am avut ocazia să conduc Iveco Daily 4x4 sau cum ii zice, ceva de genul Unimog-ului oricum.

În afară de cutia de viteze care îți dădea "de mestecat în mămăligă" până te săturai, n-avea aceeași senzație ca un veritabil camion.

#53
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007

 Silver Wolf, on 18th March 2011, 02:15, said:

Nu cred.

Am avut ocazia să conduc Iveco Daily 4x4 sau cum ii zice, ceva de genul Unimog-ului oricum.

În afară de cutia de viteze care îți dădea "de mestecat în mămăligă" până te săturai, n-avea aceeași senzație ca un veritabil camion.

nu cred ca ai inteles despre ce e vorba cu unimog-ul asta.e preparat de Brabus (firma care face tuning pt mercedes).iata niste detalii:

The Unimog generates an output of 205 kW/ 280 hp from an engine displacement of 6.4 l, developing a torque of 1100 Nm. A high final-drive ratio enables speeds of over 120 km/h to be achieved. With a gross vehicle weight of 11.99 tonnes, the Mercedes-Benz Unimog Black Edition has a payload of around 4.3 t and is fitted with tyres in size 455/70 R24. The standard portal axles in conjunction with the in-cab-operated tyre pressure control system and the rear-mounted cable winch make this premium Unimog an extra-special off-roader which knows practically no limits. The EAS transmission allows the gears to be shifted manually or in automatic mode, just as the driver prefers. Switching between the two modes is possible at any time.

nu cred ca se compara cu iveco condus de tine :)

#54
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Atestatul este doar pentru activitati comerciale!!!
Dar asta nu inseamna ca toti ceilalti salariati ai firmei daca au permise de conducere nu pot conduce camioanele firmei.
Motive perfect legale sunt multe:verificare dupa o reparatie,verificare consum carburant,verificare functionare tahograf si kilometrii inregistrati,probe de tot felul si chiar o plimbare pentru a vedea un potential cumparator cum merge masina pe care vrea sa o cumpere.Asa ca in acest topic nici nu intra in discutie atestatul!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate