Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Kyokushin vs Aikido

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
238 răspunsuri în acest subiect

#1
Eddie90

Eddie90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 02.12.2009
Buna ziua !

Doresc sa stiu care dintre aceste 2 arte martiale este mai buna ???

Nu ma pot hotari la care sa ma duc ?

MULTUMESC !!!

#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.245
  • Înscris: 22.04.2005
"Mai bun" e un termen relativ, spune-ne care sunt scopurile tale. In mod normal as recomanda kyokushin fara ezitare dar poate esti genul ala la care i plac mai mult filosofiile, energii si kkaturi din astea.

#3
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu exista arta martiala perfecta. Exista practicanti bine pregatiti sau slab pregatiti.

Se poate intampla ca un campion de box sa rupa in bucati un campion de Aikido. Si invers si incrucisat intre toate artele martiale este valabil.

Un Kendoka te poate executa mortal cu o coada de matura dintr-o singura lovitura.

Sfat prietenesc si pertinent zic eu: niciodata nu subestima nicio arta martiala oricat de hilara ar parea. Inclusiv artele martiale braziliene care chipurile sunt un fel de dans.

Editat de muteki, 09 martie 2011 - 14:13.


#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.245
  • Înscris: 22.04.2005

 muteki, on 9th March 2011, 14:02, said:

Se poate intampla ca un campion de box sa rupa in bucati un campion de Aikido. Si invers si incrucisat intre toate artele martiale este valabil.


Nu ca se poate intampla, asta e regula, invers ar fi o minune. Nu exista campion de aikido ptr ca la aikido nu sunt competitii.

Editat de SE7EN, 09 martie 2011 - 14:12.


#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Shhhhh. Sa nu te mai auda nimeni. Se numeste Aikido World Championship si a ajus la editia a IX-a.

#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.245
  • Înscris: 22.04.2005

 muteki, on 9th March 2011, 14:16, said:

Shhhhh. Sa nu te mai auda nimeni. Se numeste Aikido World Championship si a ajus la editia a IX-a.


Da, asa e, am gresit , eu asa stiam dar se pare ca am fost prost informat.

#7
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca ai 10 ani , te tragi dintr-o familie de samurai si te poti antrena zilnic , cite 5-6 ore pe zi , cu un sensei personal , alege Aikido. Undeva pe la 30-50 de ani cred ca ii bati pe toti odata , in K1 , cistigi detasat si ajungi bogat si faimos , intri in Cartea Recordurilor.
In rest , daca esti un om normal , asa ca noi si vrei sa ajungi cindva in viata asta sa te bati fara sa te lichideze toti taranii pe strada , alege Kyokushin , dar fii atent , ca sint cam deficitari la loviturile cu mina la fata. Totusi , pe departe unii dintre cei mai buni luptatori .

#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Pe departe fata de cine?

Nu sunt de acord cu afirmatia asta. De ce nu stilul Shotokan-Fudokan? De ce nu Goju-Ryu?

Editat de muteki, 09 martie 2011 - 15:28.


#9
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca intrebi doar ca sa intrebi , ma scuzi , dar scazi rau in ochii mei.
Daca ai intrebat ca sa animi discutia , hai sa-ti raspund. Am facut Shotokan si Kyokushin , cit am putut si eu , la vremea mea (in dictatura). Ce zici , pot sa ma exprim ?
Nu are rost sa incepem vejnica discutie cu "Bruzli il bate pe Vandam" , ca nu ajungem nicaieri. Ia in calcul sistemul de antrenament , regulile de lupta si ce mai doresti , trage o linie si vezi de ce am considerat ca Kyokushin da unii dintre cei mai buni luptatori.

#10
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Esti incoerent. Nu am cum sa iti raspund.

Sfatuiesc pe oricine sa ignore sfaturile tale.

#11
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011
Ma scuzi ca sint cretin , sfatuiesc la rindul meu pe toti sa ma ignore.
Amice , eu am dat niste exemple REALE , tu vad ca o arzi aiurea. Da' ceva constructiv nu esti in stare sa zici. Daca esti practicant de Shotokan , ma scuzi , nu am zis ca TU esti varza , vorbeam de sistemul de antrenament , in general.
Chiar , practici ceva, sau vorbim ca sa socializam ?

Editat de LILDEBUL, 09 martie 2011 - 15:46.


#12
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Ce exemplu real ai dat ca nu reusesc sa il gasesc. Serios, ai febra?

Si daca ai practicat arte martiale cand era lupul catel, pe sub mana ca erau interzize pe vremurile alea, cu cine stie ce instructori nerecunoscuti de nicio organizatie, cum poti sa spui ca sistemul de antrenament e mai bun nustiu unde? Cati instructori sunt atatea metode de antrenament. Dar in cele 5 minute cat oi fi practicat arte martiale, nu aveai de unde sa iti dai seama.

Editat de muteki, 09 martie 2011 - 15:54.


#13
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011
Dar tot nu am aflat cu ce te mai lauzi in ultimul timp ? Eu , de exemplu , am un sac , niste fiare , ma mai tin de treaba. Si nu sint eu devina ca pe vremea lu' Ceasca se practica ilegal. Instructori "recunoscuti international" e vre-o fita mai noua , sau cum ?
Nu am practicat 5 minute , am practicat ceva mai mult , cam un sfert de ora. , deci stiu ce vorbesc.
Aloooooooo , domnu' Muteki , ceva la obiect mai zicem si noi , sau doar bla-bla-bla ?
Eu tot cred ca practici ceva "spiritual".
Ideea topicului era alta , nu ? Aikido vs. Kyokushin.

Editat de LILDEBUL, 09 martie 2011 - 16:01.


#14
Eddie90

Eddie90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 02.12.2009
Va rog frumos sa nu va mai certati :), eu am dechis acest topic ca sa ma pot hotari ce curs de arte martiale sa aleg :), eu am mai facut 5 ani ashihara si mi-ar fi mult mai usor sa urmez cursul de Kyokushin pentru ca sunt aproape aceleasi miscari :), cat despre AIKIDO ...e ceva gen "Ataca-ma in felul in care am invatat", corect ?


Mai dati-va cu parerea, dar fara sa va certati ce Doamne iarta-ma :) !!!

MULTUMESC !!!

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.174
  • Înscris: 09.01.2007
Aikido stiu ca are cel putin 2 ramuri, majoritatea pacticand stilul (cel mai) defensiv.
Oricum opinia mea e ca e mare diferenta intre cele 2 stiluri propuse de tine.

#16
Eddie90

Eddie90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 02.12.2009
Vreau opinia voastra :) !!!

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.174
  • Înscris: 09.01.2007
K. e un stil dur, de contact, practicat in general de tipi solizi.
A. e o combinatie de judo cu ju-jitsu, unde isi permit sa mearga si cei cu rahitism :)
No offense, e opinia mea informala :)

#18
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.334
  • Înscris: 01.01.2011
Ma bucur ca nu sunt singurul care zice ca Aikido este mai mult pentru fete.

Editat de Aether, 09 martie 2011 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate