Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#685
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Cand incep gainile sa cloceasca?Am o gaina care atunci cand e pe cuib facea exact ca o closca...se  infoaie si caraie,dar nu sta mai mult pe cuib decat deobicei.Sunt sanse sa cloceasca curand?

#686
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Da, asa ar trebui, cand i se termina ouale, va ramane la clocit, n-o sa mai coboare din cuib.

#687
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Am si eu o intrebare, cam penibila dar nu stiu Posted Image)

Se pot mostenii tipurile de pui din '' strabunici '' ? Adica , anul trecut mi-au iesit 5 golasi , toti au murit la diferite varste Posted Image... ma rog, acum am 2 cocosi. Unul dintre ei este din seria cu golasii , adica din aceiasi familie. Ar putea exista sanse daca a fost facut dintr-un cocos golas si el a iesit ca mama , sau invers gaina golasa si a iesit ca tatal , sa mosteneasca genele si acum sa existe probabilitate sa iasa pui golas, chiar daca nu am gaini galase , ci doar strabunii . Nu stiu daca m-am exprimat tocmai corect si daca ati inteles ceea ce am vrut sa spun , dar nu stiu cum o pot face cat mai clar , sper sa aiba cineva idee Posted Image)

Edited by Jameia1133, 14 March 2015 - 12:02.


#688
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, exista sanse, daca se intalnesc cromozomii cu caracterul "gat golas" si de la mama, si de la tata, in noua progenitura.

Din cate se observa in selectia avicola, genele care determina caracterul "gat golas" sunt recesive. Asadar, este necesar ca si tatal si mama sa aiba aceste gene (chiar daca ele nu se manifesta, fiind dominate de caracterul "gat imbracat"), si probabilitatea sa asigure intalnirea lor in noua progenitura.

Edited by horia66, 14 March 2015 - 12:41.


#689
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Am inteles... acum sper sa am norocul, insa, m-am gandit sa iau 10 oua de la o vecina care are cocos golas , cred ca am sanse sa se prinda ceva, insa, ma gandesc daca nu cumva este vr-un pericol daca pun oua la incubat , din 2 surse, a mea si a vecinei.

aaa da si  '' este necesar ca si tatal si mama sa aiba aceste gene '' , daca le are doar tatal, sau doar mama nu este posibil?

Edited by Jameia1133, 14 March 2015 - 12:56.


#690
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Jameia1133, on 14 martie 2015 - 12:52, said:

...nu cumva este vr-un pericol daca pun oua la incubat , din 2 surse, a mea si a vecinei.
Pericol este doar daca vecina are vreo boala la gaini, care se transmite pe verticala, adica prin ou.

Quote

aaa da si  '' este necesar ca si tatal si mama sa aiba aceste gene '' , daca le are doar tatal, sau doar mama nu este posibil?
Daca imperechezi un "gat golas" cu o alta rasa normala, si nu iese gat golas la descendenti, inseamna ca genele care determina caracterul "gat golas" sunt recesive, adica nu se manifesta decat daca se afla pe ambii cromozomi (si cel de la mama, si cel de la tata).

#691
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Am inteles.... sunt sanse reduse ... sper sa am noroc totusi si inca ma mai gandesc daca iau oua de la vecina, cred ca iau 5-6 maxim ca are cocosul golas si sigur o sa iasa macar 2 golasi.

#692
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Saptamana aceasta vreau sa strang oua, dar afara bate vantul si e cam mohorat , ar putea influenta negativ calitatea oualor vremea asta?

#693
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Am pus a doua oara incubatorul,pe 25 martie trebuie sa iasa...Posted Image Primii puisorii  au deja doua saptamani,4 au murit,mai sunt 31....am cumparat granule de la farmacia veterinara,vitamine si un bec cu infrarosu,mi-a spus d-nul de la farmacie ca este mai bun decat un bec normal,inlocuieste caldura soarelui.Prima zi cand le-am dat mancarea cumparata au dormit ,parca erau -drogati- dormeau si iar dormeau....Asta a fost o singura zi,apoi au fost ca inainte ,adica ii auzeam cum piuiau...Le-am mai dat cate un ou fiert .....cand primeau oul era bataie ! cine era mai tare manca mai mult !Posted Image

#694
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Felicitari, sa-ti traiasca :) si sa te bucuri de ei.

Care sunt toate beneficiile unui bec cu infrarosu? Si cum se foloseste , montare, etc . Vreau sa-mi spuna un cunoscator din proprie experienta, daca se poate, nu copy-paste de pe net. :D

#695
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Multumesc ! Becul cu infrarosu l-am montat pe o dulie de ceramica,mi-a spus la farmacia veterinara ....

#696
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Ce beneficii are mai exact un astfel de bec?

#697
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Este sursa de caldura pentru pui. Nu poti sa tii puii de-o zi la 10-12 grade cate sunt acum in adapost....

#698
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Este important sa folositi becuri  infrarosii ,care incalzesc suficient puii si furnizeaza totodata intensitatea luminoasa optima.Un bec infrarosu are 6000 ore de functionare, deci o durata lunga de viata si un consum mic de energie, ceea ce înseamna economie si eficienta. La un bec infrarosu de 175-250 W se pot încalzi 50 de pui, chiar în cazul în care încaperea nu este încalzita. Daca puii sunt raspânditi uniform în spatiul de crestere temperatura este normala. Atunci când puii stau adunati, temperatura este prea mica, iar daca au ciocurile deschise, respira des si stau pe marginea locului de crestere temperatura este prea mare.
Puii nu-si pot asigura necesarul de caldura în primele 14 zile, perioada în care nu se admit abateri de la temperatura optima de 30-32 /oC.

#699
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Ofera si lumina?

#700
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Da,desigur ! Costa 28 lei,cel de 250w

Edited by nemrak, 15 March 2015 - 18:16.


#701
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Si cum se instaleaza ? adica , cum il conectez ? nu stiu exact cum sa ma exprim ca nu sunt priceput in domeniul asta :)) , se baga in priza sau cum , sper ca ai inteles ideea :))

#702
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Jameia, ca orice bec normal, iei niste cablu electric, un stecher, o dulie, le pui toate impreuna, la sfarsit infiletezi becul, il fixezi in pozitie si il bagi in priza Posted Image
Eu la o cutie de 50cm x 1m folosesc un bec cu infrarosu de 150 w, este suficient. Il fixez la un capat al cutiei

Edited by claudia313, 15 March 2015 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate