Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...
 Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#649
elenaeln

elenaeln

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2014
Am promis ca revin cu detalii referitor la experienta mea in incubarea oualelor de gasca si rata in acelasi incubator. Pana la urma am pus 10 oua de rata, 15 oua de gasca si 19 de gaina. Nu am racit ouale de rata si gasca decat de vreo 2-3 ori pentru vreo 15 minute si de cateva ori le-am pulverizat cu apa calda. Le-am intors de doua ori pe zi, iar umiditatea a fost cam de 65%(ambele tavite pline cu apa de la inceput pana au eclozat toti puii). Temperatura a fost de 38,8-39 grade.
    Ouale de gaina: la 7 zile am eliminat 4 limpezi(puse la ovoscop se vede clar prin ele lumina, fara nici o pata; la cele cu embrion se oserva o pata mai inchisa). La 21-22 de zile celelalte 15 oua au eclozat si am 15 pui sanatosi si vigurosi.
   Ouale de rata: am eliminat 5 (limpezi au fost 4 si unul cu embrion mort in primele zile cred) restul au iesit (5 boboci unul din ei cu putin ajutor - i-am desfacut putin coaja ptr ca nu reusea sa iasa).
Ouale de gasca: am luat din doua surse: - de la o persoana am luat 6 oua toate au avut pui dar au iesit doar 3 (2 au murit in ou fara sa ciocneasca, unul a iesit cu defecte si l-am eliminat)
                                                                   - de la altcineva am luat 9 oua si nu a iesit nici un pui( ori au fost limpezi, ori le-am bagat eu in incubator prea reci(cred ca trebuia sa le las cateva ore la temperatura camerei si apoi sa le bag in incubator), dar le-am primit ultimele si le-am bagat direct in incubator si erau destul de reci. Cert e ca nu s-a format embrion in nici unul.
       Probabil nu am procedat corect, dar am zis sa va impartasesc experienta mea. Concluziile le trageti singuri...

#650
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,141
  • Înscris: 17.03.2005
COncluzia e ca au un rezultat absolut decent avand in vedere provenienta oualor.....felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatosi.

#651
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Stiu ca v-am lipsit Posted Image)

Eu mai am 33 de pui , doi erau mai prosti si au murit   Posted Image Maine voi cumpara inca 20 de o zi din piata. Posted Image

#652
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,141
  • Înscris: 17.03.2005
Eu zic sa iei in calcul faptul ca puii din piata pot fi deja purtatori ai diferitor boli si cu ocazia asta risti sa-i compromiti pe toti, inclusiv pe astia cu care te-ai chinuit atat.
In general orice pasare straina trebuie tinuta in carantina atunci cand o bagi in curte, cu atat mai mult puii.
Grija mare.

#653
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Sper sa nu fie cazul pentru ca stiu pe ce surse i cumpar , de la o persoana de incredere care cunoaste conditiile locurile etc etc si mai stiu persoane care fac asta de ani buni ( vecini ) care cumpara pui de o zi si ii cresc dar acum depinde si de norocul meu.

#654
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,141
  • Înscris: 17.03.2005
Nu eixa persoane de incredere in materie de boli ale pasarilor...Eu nu ti-am zis sa nu cumperi, ti-am spus ca sa fii pregatit /atent in caz ca...

#655
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

 parintele, on 26 mai 2014 - 23:25, said:

Nu eixa persoane de incredere in materie de boli ale pasarilor..
Vorbeam anul trecut cu un crescator din Bucuresti, pasionat........ avea multe pasari. A cumparat de la un alt crescator "de incredere" si a adus Marek-ul in curte....... i-a exterminat aproape tot.

Tocmai am incheiat "cu succes" o pana de curent de fix doua ore, de la 4 nu mai dorm, pune sticle cu apa, pune o pilota.......... ce-o mai iesi......... Dumnezeu cu mila.
Duminica se fac 21 de zile.

#656
EdwMe

EdwMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2014
Ms Parintele & Jameia ...Pana la urma au iesit puii 8 din 14..dar mai bine decat deloc...(4 oua erau foarte proastespete iar alte 2 cred ca nu erau bune) practic au inceput sa iasa in ziua 23 cand credeam ca nu mai iese nimic...si a terminat in ziua 24...

#657
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Gina , mult succes am emotii pt rezultatele tale,
Edw , felicitari sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

#658
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Multumesc, eu am emotii dupa acea pana de curent de 2 ore, tare curioasa sunt daca o mai iesi ceva.............

#659
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,141
  • Înscris: 17.03.2005
2 ore e nimic, ok 100%


#660
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Ok, Parinte, daca spui dumneata....... :)
Eu deja sarisem pe el cu pilota, pe urma, cand am vazut ca trece mai mult de-o ora si nimic, am pus si apa calda (adica fierbinte) sub pilota, pe langa el.

#661
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Au inceput sa rasara "ghioceii" :)
Aseara nu era niciun ou ciocnit, de dimineata erau destul de multe, iar in maxim doua ore a iesit cel mai inimos, la vreo ora dupa el a iesit altul, dintr-un ou foarte proaspat: eu am pus incubatorul duminica seara, iar oul asta (din care a iesit al doilea pui) a fost ouat si pus la incubator luni.

Am o mare nelamurire: eu stiam ca puii seamana la penaj cu cocosul. Am vreo 18 gaini, un cocos rosu, care e seful sefilor, si inca un cocos albicios (un pic pestrit), care calca gainile pe apucate, ca-l bate cel rosu. Cand calca seful, el nu sare la bataie, il stie de frica.
Gainile sunt majoritar rosii, cateva alb-pestrit si doua negre. Toti puii de pana acum sunt............ albiciosi, inclusiv unul iesit dintr-un ou de "neagra" (stiu sigur, ca a fost insemnat).
Ce sa pricep? Cocosul rosu nu e bun? Sau nu e o regula ca puii sa-i mosteneasca penajul?

#662
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Numai la pasarile de rasa puii mostenesc parintii. Chiar si in cazul lor se intampla sa mai iasa cate unul pe langa standard. La celelalte nu se stie niciodata in ce directie va merge gena. Din ouale de la o singura gaina cu acelas cocos o parte vor semana cu parintii iar alta parte vor mostenii stramosii.

#663
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,141
  • Înscris: 17.03.2005

 aditugui, on 31 mai 2014 - 22:47, said:

Numai la pasarile de rasa puii mostenesc parintii. Chiar si in cazul lor se intampla sa mai iasa cate unul pe langa standard. La celelalte nu se stie niciodata in ce directie va merge gena. Din ouale de la o singura gaina cu acelas cocos o parte vor semana cu parintii iar alta parte vor mostenii stramosii.
Haoleo???Ce face?
LA alea"de rasa" genetica functioneaza altfel sau cum?
Evident ca nu, pasarile ca si foarte multe alte vietati au 2 genitori de la care mostenesc bagajul...

Diferenta intre rasa si "non rasa" este faptul ca rasa inseamna o varietate genetica mult mai mica, adica o seama de trasaturi comune grupului, aceleasi gene sau grupuri de gene care dau niste caractere comune, definitorii, care deosebesc membri acelui grup, numit rasa, de restul...

DE vreme ce membri unei rase au o diversitate mai mica, un numar de gene in comun mai mare decat "non rasa", evident ca puii seamana cu parintii mai mult decat restul...definitia rasei, printre altele, chiar asta impune, printre altele, pe langa "a avea un set de caracteristici definitorii, specifice si comune" mai exista si conditia aia "ORICARE 2 indivizi membri ai rasei sa reproduca indivizi care sa pastreze acele caracteristici specifice rasei"...adica puii sa poata usor fi identificati ca apartinand grupului.

Asadar si la alea care nu sunt "de rasa" se intampal acelasi lucru doar ca, avand un bagaj genetic mai diversificat, adica gene in comun mai putine, diversitatea este mult mai mare ...
SI la rasa puii pot si seamana cu bunicii, strabunicii, stra-strabunicii samd... doar ca asta nu "se vede" atat de usor si pare ca seamana cu parintii pentru ca, evident, si parintii seamana cu aceiasi bunici, strabunici samd...

#664
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Usurel parinte ca nu-i rost de vreo inmormantare!!!
Candva am crescut si pasari. De fapt am cam incercat mai multe ramuri ale zootehniei. Nu am facut decat sa-mi spun o parere personala fara sa folosesc termeni tehnici. Cu alte cuvinte ca din gaina alba cu cocos negru pot sa iasa si pui rosii si porumbaci. Fara sa-mi dau seama ca as putea vatama pe cineva.

#665
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Rezultate gina?

#666
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
He he, am uitat Posted Image
Pai au fost foarte cumintei, pana azi la pranz au iesit toti.
48 de oua, 1 limpede, 1 aruncat pe la vreo 10 zile ca putea (efectiv putea prin coaja, mi-a fost greata si sa-l sparg, sa vad ce are, in bec se vedea negru, ca si cum ar creste puiul), 37 de puisori frumosi si sanatosi, iar 9 cu puii morti in diverse stadii, de la embrion pana pe la 2 saptamani.
Ma declar multumita.
Am mai avut si 10 oua de bibilica, de la pasarile mele, dar pe astea le-am eliminat la 8 zile, ca erau toate limepzi. A mai incercat o tanti din sata sa scoata pui de bibilica, de la masculul ei limpezi toate, a cumparat altul si tot la fel, ouale limpezi. Sunt bibilici de carne, din pui cumparati anul trecut. Nu pricep, chiar nici un ou fertilizat?

Edited by ginaro, 01 June 2014 - 18:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate