Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#721
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Da,trebuie puse cu varful in jos ,dar si incubatorul trebuie sa-l incalzeste 2-3 ore inainte de a pune ouale ! E bine sa gasesti altceva,sau pune-le peste cele din cofraj Posted Image

#722
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Am avut norocul sa-mi cada si o closca, astazi o voi analiza bine sa vad cum se comporta si voi incepe sa strang oua. Maine voi pune in functiune incubatorul :D sper sa am noroc

#723
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Doamne ajuta !Mult noroc Posted Image

#724
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Multumesc, sper sa fi facut treaba buna cocosii mei... desi baza a fost in mare parte doar unul, deoarece celalalt s-a lovit si schiopatand nu prea a mai calcat asa mult... acum ce o fi, o fi.

#725
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Bineinteles ca nu m-am putut abtine si am luat 10 oua de la vecina care are cocos golas, imi plac prea mult gaturile goale , incat mi-am asumat '' riscul '' desi teoretic nu ar avea de ce sa aiba vreo problema gainile, in cazul in care se intampla ceva, o voi lua ca pe o invatatura de minte; oricum daca ar fi sa-mi fie teama de ceva, ar fi de cat de bine au fost calcate gainile, dar am urmarit cocosii si i-am vazut destul de activi, acum... cu Dumnezeu inainte, maine dimineata pe timpul asta o sa inceapa treaba. Doamne ajuta !

#726
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Puisorii mei au inceput sa se imbolnaveasca de picioare Posted Image ,nu mai pot umbla ! Ce pot sa le dau ?Au mancare cumparata,vitamine ,le mai dau din cand in cand branza de vaca si cate un ou fiert....au deja 3 saptamani ! Cum ii  pot salva ?

Edited by nemrak, 22 March 2015 - 20:47.


#727
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cati din ei? Cum se manifesta, stau pe jareti/coate si nu senpot ridica?


#728
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Ai  citit  bine dar tot din citit Îți redau și eu și zice că ouăle se mai și întorc la câteva zile ca altfel ,, se rup haturile galbenusului, ,.Punele fără grijă în incubator ca e bine sa stea cu vârful în jos.
Nu te mai frasui atâta ca pe timpuri când punea mamaia ouăle la păstrat pentru closca le ținea într o oală castron nu știa că trebuie ținute cu vârful în jos Și ieșeau niște pui zdraveni.

#729
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Nu le-am tinut cu varful in jos insa, le-am intors zilnic sa nu stea in aceiasi pozitie, si exemplul cu bunica exact asa este, le baga intr-o camera sub o masa , intr-un castron , fara sa stie de varf in jos, umiditate, etc si scotea niste pui... :))

Acum 15 minute l-am pus in functiune. Doamne ajuta !

#730
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014

 parintele, on 22 martie 2015 - 21:11, said:

Cati din ei? Cum se manifesta, stau pe jareti/coate si nu senpot ridica?
Am vreo 5 ,da si stau pe  coate si nu se pot ridica,sunt cand pe o parte cand pe alta ,cateodata fac spagatul! Dau din aripioare sa se miste,sa ajunga la mancare !

#731
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am scos o serie de pui de la incupator.
unul din ei din pacate l-am vazut prea tarziu, i se infasurare "ombilicul" pe picior, linia care trebuia sa fie uscata si facea legatura cu coaja, si atat a dar din picior ca a reust sa isi scoata putin din fund afara.  (3-4 mm), am taiat cu o foarfeca de pe picior si s-a retras  in interior, dar la o inspectie vizuala mi se pare ca s-a format putin coaja sangerie acolo. il poate impiedica sa faca caca ? se poate face ceva ? l-am udat cu putina apa cu abastru de metil.

#732
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Exista si boli care pot da probleme insa in opinia mea, ia-o ca pe o concluzie personala, este ca e un cumul al mai multir factori.
1. Problema genetica legata de consangvinizare, adica genitorii sunt prea strans inruditi.  La pasari de regula apare dupa cativa ani in care nu aduci sange proaspat in curte.
2. Factori legati de incubatie si starea pasarilor de la care se recolteaza. Probabil ca si incubatorul e putin dereglat sau exploatat putin aiurea, nu suficient cat sa compromita lotul dar deajuns cat sa creeze mici probleme la ouale care nu sunt 100% viabile, dar si starea pasarilor de la care faci recoltarea poate sa nu fie extraordinara...in general cand incubezi devreme pasarile de curte nu sunt in cea mai buna forma.

Ideea e ca in cea mai mare masura punctul 1 e responsabil, se intampla si la pui cumparati de o zi, mai ales la curci, dar nu e obligatoriu si adesea e virba de um cumul de factori care, impreuna, duc la astfel de probleme.

Din pacate in general drumul e agravarea si nu recuperarea, personal, desi urasc sa fac asta si trag de orice scanteie, i astcel de cazuri realist, cerebral si bine pt toata lumea e sa eutanasiezi puii cat mai devreme, se chinuie inutil.
Asta este, cand reproducem animale si intervenim in procesul natural, noi ne jucam de-a divinitatea.
Daca ne place cand.obtinem pui frumosi, mari, blanzi sau cum vrem noi, trebuie sa ne asumam si esecurile si sa nu lasam natura sa faca in locul nostru ce nu ne face placere pentru ca natura are putin alte legi...
Ea nuvtrateaza puii la.fiecare hapciu, ea nu le da hrana sub nas ci ii lasa sa se descurce, ea nu creeaza monstri ci selecteaza permanent ea nu incubeaza cand nu e timpul, ea nu foloseste closti care se defecteaza...ea nu are nevoie sa omoare aiurea, noi n schimb facem toate aceste erori si trebuie sa nu ne batem joc de niste fiinte nevinovate si trebuie sa actionam in asa fel incat acele fiinte sa nu sufere inutil pt prostia noastra.

De aia, dincolo de frmusetea si bucuria de a sscoate pui, de a-i creste, de a te bucura de ei, trebuie sa invatam cum sa o facem cat mai corect si trebuie sa ne asumam faptul ca placerea poate sa implice si parti de acest gen...

Asta e, acorda-le cateva zile, o saptamana, daca nu isi revin elimina-i,...chiar daca isi revin din eoerienta iti spun, puii aia vor fi mereu printre primii care vor avea si alte probleme.


#733
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
Utilizatorului -parintele- Puteti sa ma ajutati ?! Dati-mi macar un sfat ! Va rog  !Posted Image

Edited by nemrak, 23 March 2015 - 13:21.


#734
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Postul anterior pt tine e, din pacate...

#735
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
m-a lamurit dl horia cu puiul meu, il tin sub observatie. multumesc.

as mai avea o intrebare ... generala.
saptamana asta o sa pun o serie de rate mute.
am primit ouala vineri (culese tot vineri de la un card mare), sunt puse la pastrat cu varful in jos in camera sunt cam 18 grade (stiu ca e putin cam mare temperatura, conteaza asa de mult ?). am inteles ca ar trebui sa le schimb pozitia zilnic. ce inseamna asta ? deocamdata schimb inclinatia cofragului (e o carte pusa sub el, si o mut stanga dreapta, trebuie facut mai mult de atat ?
e prima data cand pun de rata.
http://incubatoare.b...or-de-rata.html
suna ok ? stiu ca rata muta are un termen de 35 de zile, cam ce se schimba ? avand in vedere ca temperatura in camera unde le tin este de 18 grade, trebuie sa le opresc din invartit mai repede ?

as vrea sa pun si 10 oua de gasca, pentru ca incubatorul asta are sistem de intoarcere automata, si sa le mut in ultimele zile (cand ele nu mai trebuiesc miscate, dar cele de rata inca da) intr-un cleo.
http://incubatoare.b...r-de-gasca.html -> instructiunile sunt ok ?

Edited by fr0ggybv, 23 March 2015 - 19:01.


#736
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Sunt fericit datorita clostii deoarece este foarte cuminte pana acum Posted Image Insa la incubator, l-am pus azi dimineata si temperatura pe care mi-o indica este 37,5*C , insa cum a spus parintele anul trecut intr-o postare '' poate sa arate 30 sau 45 grade , aceste '' ligheane '' si in interior temperatura sa fie ok '' , oricum imi amintesc ca in prima zi anul trecut la fel mi-a aratat temperatura.

Edited by Jameia1133, 23 March 2015 - 20:04.


#737
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 Jameia1133, on 23 martie 2015 - 20:03, said:

Sunt fericit datorita clostii deoarece este foarte cuminte pana acum Posted Image Insa la incubator, l-am pus azi dimineata si temperatura pe care mi-o indica este 37,5*C , insa cum a spus parintele anul trecut intr-o postare '' poate sa arate 30 sau 45 grade , aceste '' ligheane '' si in interior temperatura sa fie ok '' , oricum imi amintesc ca in prima zi anul trecut la fel mi-a aratat temperatura.

eu controlez aproape permanent temperatura si umiditatea in incubator. pe langa termostat mai pun 2 digitale + din cand in cand 2 termometre cu mercur,

#738
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014

 parintele, on 23 martie 2015 - 17:10, said:

Postul anterior pt tine e, din pacate...
Ok,cred ca am inteles ! Si tin sa recunosc ceea ce ati scris la nr 1...am doar un anumit soi de pui care se imbolnavesc Posted Image ,ouale sunt luate de la un prieten de familie,care spune ca are gaini mari si frumoase,nu stiu exact ce soi sunt.....Si apoi incubatorul este la prima utilizare,totul este posibil dupa cum spuneti ....totusi am mare grija de puisori si imi pare rau de ei....si este prima data cand am pus incubatorul Posted Image                                                                                                                                                                       Va multumesc si imi cer scuze ca nu am inteles din prima Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate