Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Ingrijirea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#73
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 copil_Cuminte19, on 27th March 2011, 15:06, said:

Alege un produs din alea sau ce ti-a recomandat Cr1spy, n-ai cum sa alegi ceva de proasta calitate. :P
Din ce ai recomandat tu, ca de pe site... wella si schwarzkopf le-as spune numai dusmanilor sa dea banii pe ele. :lol:

Si o firma buna care lipseste de acolo, este Joico.

#74
vyvcry1

vyvcry1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,


Remediu impotriva stoparii albirii parului stie cineva?
Albesc din ce in ce mai mult  :confuzzled:


Multumesc,

#75
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Buna! Uite cateva remedii gasite pe net:
    Mananca alimente bogate in fier, minerale si vitaminele A si B.

    Vopsirea parului este o alta optiune pentru parul alb dar remediile de casa sunt cele mai bune si cele mai eficiente.

    Mananca alimente bogate in iod cum ar fi bananele, morcovii si pestele.

    Bea lapte de unt cu 2 linguri de drojdie si germeni de grau, aceasta reteta va preveni si vindeca albirea prematura a parului

    Rade ghimbir. Amesteca-l cu miere si pune totul intr-un borcan. Mananca o lingura in fiecare zi.

    Maseaza-ti scalpul regulat cu agrise indiene (sunt numite si Amla). Parul alb se va transforma in par negru intr-o luna.

    Maseaza-ti parul cu ulei de nuca de cocos si cu suc de lamaie zilnic.
Sursa.

#76
vyvcry1

vyvcry1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2007
Multumesc frumos


abia astept sa incerc


Va tin la curent cu rezultatele. :w00t:

#77
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Nu ai pentru ce! :)

#78
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 d4m4g3, on 22nd March 2011, 16:39, said:

O sa arunc o privire sa vad ce alte sampoane exista, mai bune. Daca stii ceva anume, eu ascult. :) Cand voi avea posibilitatea, cheful si curajul necesar, o sa incerc si o masca ca aia.
Mersi de raspuns!
Incearca Chicco 0+ dar neaparat cu ulei de masline + miere pentru ca vei avea matreata de la el. Spala foarte bine, face parul moale si se pastreaza curat mai mult.

Se pare ca e buna zeama de mesteacan impotriva caderii parului. Recomand.

Solutie pentru obtinerea unei nuante de par mai inchise
Coji de nuca proaspete (50g) + ulei vegetal (500g) - se incalzesc cojile in ulei pe baia de apa pâna la evaporarea apei din coji, apoi se strecoara.
http://www.terapiina...grijire-par.php

#79
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Am fost zilele trecute si m-am vopsit, pentru prima data :D Se vede deja o schimbare si la ingrasarea parului, problema mare inainte.
Mi-a spus stilista ca am scalpul "deshidradat", descuamat si printre altele mi-a recomandat sa iau o masca de par foarte grasa, aveti ceva sugestii pentru asta?

#80
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Bau! Ce mai faceti? Am gasit pe net articole despre gomajul scalpului, a facut cineva? Chiar ma gandeam sa incerc, dar as vrea ceva natural, facut in casa. Ma gandeam la malai sau zahar, ca si pentru fata. Ce ziceti? Eventual aplicata pe parul si scalpul proaspat spalat, pentru indepartarea mai eficienta a matretii si pielii moarte, urmata de o samponare. Ce ziceti? :)

#81
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Eu am inceput sa-mi pun ulei de masline pe par. E super.
Mi-l pun seara, pe tot parul si stau cu el pana dimineata.
Parul meu este foarte uscat, se rupe, se incurca ingrozitor (calti) - de vina sunt vopsirile si mai ales placa. Dupa ~3 masti mi se rupe mai putin, e mai moale si are stralucire, nici nu se mai incurca. Pare foarte sanatos.
Totusi, folosesc placa in continuare, deoarece nu-mi plac onduleurile pe care le am acum (probabil au fost afectate de placa).

Credeti ca e vreo problema daca aplic masca de fiecare data inainte de spalare? Ma refer o data cu trecerea timpului, daca este posibil sa se ingrase mai repede. By default, mi se ingrasa la o saptamana daca folosesc placa sau alte produse de ingrijire.

Pups.

#82
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Da, inevitabil o sa se ingrase mai repede. Eu am simtit numai dupa o aplicare ca era mai gras..
Aplica uleiul doar de la jumatatea parului in jos si incearca sa folosesti apa calaie spre rece pentru stralucire. :)


 deeaa1989, on 15th June 2011, 13:36, said:

By default, mi se ingrasa la o saptamana daca folosesc placa sau alte produse de ingrijire.
Esti norocoasa!! :w00t:

#83
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
Buna la toata lumea!
As dori si eu un sfat de la cei / cele mai cu experienta :)

Am  parul lung, cam pana la jumatatea spatelui(e un pic filat). Il vopses o data la 3, 4 luni (aprox) dar intotdeauna numai la radacina(fol. aceeasi vopsea de ani de zile). Parul este bogat, des, nu se ingrasa f. repede; problema e ca inspre varfuri imi este f. uscat, si evident, se despica.
Am ceva solutie de la farmacie pt. varfuri deteriorate, sunt ceva rezultate, dar nu extraordinare. Am incercat sa imi pun pe varfuri ulei de masline, dar nu mi se pare ca da roade, parca mai mult il imbacseste, se aduca asa in smocuri.
Ca sa nu mai zic ca mi se cam incalceste fiind lung, in zona cefei.
Ce masca de par imi recomandati? sau tratament de cumparat? in special pt. zona inspre varfuri unde e asa uscat.
Multumesc !

#84
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Kallos cu placenta.


Si eu il am lung, nu ma pieptan niciodata , il spal la 3-4 zile, aplic masca juma de ora sau balsam 10 minute , imi trec degetele prin el si clatesc bine.
Dupa ce se usuca el singurel ii aranjez cu peria rotativa si gata-s.
Pentru ca il vreau lung nu l-am mai tuns de 1 an , varfurile sunt super ok doar ca putin tocite dar despicate nu.

Edited by Corina2009, 15 June 2011 - 15:40.


#85
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

 Corina2009, on 15th June 2011, 16:37, said:

Kallos cu placenta.


Si eu il am lung, nu ma pieptan niciodata , il spal la 3-4 zile, aplic masca juma de ora sau balsam 10 minute , imi trec degetele prin el si clatesc bine.
Dupa ce se usuca el singurel ii aranjez cu peria rotativa si gata-s.
Pentru ca il vreau lung nu l-am mai tuns de 1 an , varfurile sunt super ok doar ca putin tocite dar despicate nu.

Multu pt. raspuns!  Dar ceva masti pt. par home made, ai incercat? eu folosesc numai masca dupa spalare, dar poate ca ceva facut in casa mi-ar ajuta mai mult.
:hug:

#86
evil_fulga

evil_fulga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2009

 onutzaflo, on 15th June 2011, 14:39, said:

Buna la toata lumea!
As dori si eu un sfat de la cei / cele mai cu experienta :)

Am  parul lung, cam pana la jumatatea spatelui(e un pic filat). Il vopses o data la 3, 4 luni (aprox) dar intotdeauna numai la radacina(fol. aceeasi vopsea de ani de zile). Parul este bogat, des, nu se ingrasa f. repede; problema e ca inspre varfuri imi este f. uscat, si evident, se despica.
Am ceva solutie de la farmacie pt. varfuri deteriorate, sunt ceva rezultate, dar nu extraordinare. Am incercat sa imi pun pe varfuri ulei de masline, dar nu mi se pare ca da roade, parca mai mult il imbacseste, se aduca asa in smocuri.
Ca sa nu mai zic ca mi se cam incalceste fiind lung, in zona cefei.
Ce masca de par imi recomandati? sau tratament de cumparat? in special pt. zona inspre varfuri unde e asa uscat.
Multumesc !

Salut, si eu am parul destul de lung, si am descoperit ca imi place asa  :proud: am vrut sa il ingrijesc mai mult si am facut ravagii in raioanele cu produse pentru par...dar dupa lupte seculare am descoperit doua produse de care m-am indragostit pur si simplu. Unul e Tresemme Heat Protection Spray, care iti protejeaza parul de caldura uscatorului, placii, ondulatorului, plus ca ii ofera o stralucire care iti ia ochii (parul meu arata ca scos dintr-o reclama Pantene  :coolspeak: )...cel de-al doilea produs este tot de la Tresemme, de data asta masca, impotriva ruperii si varfurilor despicate, mi-e rusine sa spun dar nu mi-am tuns parul de 6 luni si nici un fir nu mi-e despicat. Produsele de la Tresemme se gasesc in Romania pe site-ul okazii.ro, sunt extraordinare, merita incercate.
Sper ca ti-am fost de ajutor

Edited by evil_fulga, 19 June 2011 - 03:55.


#87
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

 evil_fulga, on 19th June 2011, 04:38, said:

Salut, si eu am parul destul de lung, si am descoperit ca imi place asa  :proud: am vrut sa il ingrijesc mai mult si am facut ravagii in raioanele cu produse pentru par...dar dupa lupte seculare am descoperit doua produse de care m-am indragostit pur si simplu. Unul e Tresemme Heat Protection Spray, care iti protejeaza parul de caldura uscatorului, placii, ondulatorului, plus ca ii ofera o stralucire care iti ia ochii (parul meu arata ca scos dintr-o reclama Pantene  :coolspeak: )...cel de-al doilea produs este tot de la Tresemme, de data asta masca, impotriva ruperii si varfurilor despicate, mi-e rusine sa spun dar nu mi-am tuns parul de 6 luni si nici un fir nu mi-e despicat. Produsele de la Tresemme se gasesc in Romania pe site-ul okazii.ro, sunt extraordinare, merita incercate.
Sper ca ti-am fost de ajutor


Multumesc mult!  :kisstogether:
Daca zici ca sunt asa bune, o sa le cumpar. Sper sa rezolve si problema mea.
Sanatate la toata lumea, si un par cat mai bogat si frumos!!   :rolleyes:
:)

#88
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Buna fetelor (si baietilor in caz ca sunteti pe-aici)

Vin si eu cu o intrebare cam tampa, dar deh: daca am parul ondulat facut cu Wella Perform (la salon), daca mi-l intind cu placa (nu zic ca as face asta sau ca am de gand, doar intreb de curiozitate), atunci cand ma spal pe cap se face cret la loc? Adica se comporta parul ca unul ondulat natural?

#89
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Daca vorbesti de ondulat permanent, cred ca da.
Stiu sigur ca daca ai parul intins permanent te poti ondula/coafa, deoarece dupa spalare redevine drept. Banuiesc ca si invers e valabil.


Si daca tot am postat, vin si eu cu o problema.
Am fost la salon sa-mi tai varfurile. I-am spus domnisoarei sa nu-mi ia din lungimea parului - prin asta ea a inteles sa-mi taie jumatate din par, ceea ce a si facut.
Sunt super nervoasa, stau numai cu parul prins (ceea ce nu prea se intampla la mine), deoarece nici macar nu mai sta aranjat. Daca il intind cu placa, varfurile mi se intorc.
Am citit pe alte forum-uri ca uleiul de ricin ar contribui la cresterea parului. L-ati folosit?
Si care alte produse/metode mi-ar accelera cresterea parului?

Thanks!

Edited by deeaa1989, 15 July 2011 - 15:10.


#90
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 deeaa1989, on 15th July 2011, 16:10, said:

Daca vorbesti de ondulat permanent, cred ca da.
Stiu sigur ca daca ai parul intins permanent te poti ondula/coafa, deoarece dupa spalare redevine drept. Banuiesc ca si invers e valabil.
Da, ondulat permanent. Multumesc pentru raspuns

 deeaa1989, on 15th July 2011, 16:10, said:

Si daca tot am postat, vin si eu cu o problema.
Am fost la salon sa-mi tai varfurile. I-am spus domnisoarei sa nu-mi ia din lungimea parului - prin asta ea a inteles sa-mi taie jumatate din par, ceea ce a si facut.
Sunt super nervoasa, stau numai cu parul prins (ceea ce nu prea se intampla la mine), deoarece nici macar nu mai sta aranjat. Daca il intind cu placa, varfurile mi se intorc.
Am citit pe alte forum-uri ca uleiul de ricin ar contribui la cresterea parului. L-ati folosit?
Si care alte produse/metode mi-ar accelera cresterea parului?

Thanks!
Cred ca mai degraba incerci niste vitamine pentru par, gen alea de la Nature's Bounty, in combinatie cu produse "locale" pentru par.... uleiul de ricin accelereaza cresterea parului dar cred ca ar trebui sa te dai cu el la radacina, si nu imi imaginez cum ai putea face asta fara sa te slinosesti de tot

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate