Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Ingrijirea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#91
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdeeaa1989, on 15th July 2011, 16:10, said:

Daca vorbesti de ondulat permanent, cred ca da.
Stiu sigur ca daca ai parul intins permanent te poti ondula/coafa, deoarece dupa spalare redevine drept. Banuiesc ca si invers e valabil.


Si daca tot am postat, vin si eu cu o problema.
Am fost la salon sa-mi tai varfurile. I-am spus domnisoarei sa nu-mi ia din lungimea parului - prin asta ea a inteles sa-mi taie jumatate din par, ceea ce a si facut.
Sunt super nervoasa, stau numai cu parul prins (ceea ce nu prea se intampla la mine), deoarece nici macar nu mai sta aranjat. Daca il intind cu placa, varfurile mi se intorc.
Am citit pe alte forum-uri ca uleiul de ricin ar contribui la cresterea parului. L-ati folosit?
Si care alte produse/metode mi-ar accelera cresterea parului?

Thanks!
am patit si eu o chestie asemanatoare cu o trantita care a crezut ca un cm sau 10 cm e acelasi lucru. din pacate nu exista nimic care sa accentueze cresterea parului. uleiul de ricin, vitaminele si asa mai departe il hranesc, il fac sa fie mai stralucitor, mai sanatos dar nu exista reteta minune de crescut parul mai repede.

#92
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Deea, incearca, pe langa ulei de ricin sau ulei de masline combinat cu miere, si un masaj la scalp, 1 data pe zi. Ajuta la circulatia sanguina si poate accelerezi putin si cresterea parului. Imi pare rau pentru ce ai patit, eu daca eram in locul tau, mai aveam un pic si o luat la bataie pe tipa aia. :D

#93
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
@rox - mi-am aplicat si pe tot parul ulei de masline, asa ca un pic de ulei de ricin n-o sa-mi dea batai de cap. :)
@copil - nici nu-ti imaginezi cat am spurcat-o in gand, mai ales ca aveam parul lung si il ingrijeam foarte atent sa arate cat mai bine.

Voi incerca uleiul de ricin & masajul zilnic, poate iau si niste vitamine.

Arigatō gozaimasu!  :hug:

#94
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
:hug:  Eventual, incalzeste uleiul de masline impreuna cu mierea la microunde vreo 20 secunde si aplica-l caldut pe par, asa o sa actioneze mai bine.
Ar mai fi ceva care a avut efect la o persoana, dar nu stiu ce sa zic legat de tine, o sa-ti trimit un PM cu ''povestea'', ca n-as vrea sa scriu in public despre asta. :)

#95
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

View Postcopil_Cuminte19, on 15th July 2011, 18:34, said:

:hug:  Eventual, incalzeste uleiul de masline impreuna cu mierea la microunde vreo 20 secunde si aplica-l caldut pe par, asa o sa actioneze mai bine.
Ar mai fi ceva care a avut efect la o persoana, dar nu stiu ce sa zic legat de tine, o sa-ti trimit un PM cu ''povestea'', ca n-as vrea sa scriu in public despre asta. :)

Am citit, vorbim mai incolo ca trebuie sa plec si nu stiu de ce nu pot da PM-uri.

Pups! :)

#96
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ok, take care!  :kisstogether:

#97
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Imi trebuie un produs de par care sa lupte impotriva electrizarii  si sa-l mentina drept pe tot parcursul zilei, indiferent de conditiile meteo.
Am de ales intre asta si asta.
Care firma o fi mai buna? Ambele produse vad ca promit multe, ma ajuta cineva cu vreo opinie?

Edited by Jesssica, 19 October 2011 - 17:50.


#98
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Recomand Keune. :)

#99
andreeeea

andreeeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.10.2005
Un produs bun pentru ingrijirea parului este Silk Infusion de la CHI. Acesta ajuta la repararea parului uscat si deteriorat, lasandu-i un aspect sanatos si stralucitor. Vedete ca Megan Fox si Rihanna il folosesc, si dupa cum stim, mereu sunt coafate impecabil.

#100
andreeeea

andreeeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.10.2005
Produsele de la CHI din gama Farouk, facute din trufe albe si perle dau cu adevarat rezultate atunci cand vine vorba de ingrijirea parului. Le recomand cu incredere!

#101
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007
Fiind de meserie,  unul din cele mai importante sfaturi pentru un par sanatos este...cum ne spalam  :)  Nu e o noutate ca parul se spala in medie de 2 ori pe saptamana...dar este important si cum se spala si anume trebuie samponat de 2 ori! Cu primul samponat se elimina practic mizeria, iar a doua oara se maseaza scalpul. Prin masat se repune sangele in circulatie, iar odata cu sangele..oxigenul.
Aplicarea balsamului este la fel de importanta ;) Inainte de a-l aplica...trebuie neaparat stors parul de apa si abia pe urma punem balsamul. Asta pentru ca fiind parul stors, balsamul intra mult mai bine in interiorul firului de par si isi face "efectul" ( atentie, NU pe radacina...doar pe lungime).
  Iar cand uscam parul cu prosopul, nu frecam ci taponam usor. Prin frecare noi distrugem cuticulele, de aia parul e asa aspru...

#102
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Iulia, fac tot ce ai scris tu mai sus (bine, uneori folosesc balsam leave-in pe parul 25% uscat) si de 4-5 ani incoace am varfurile  despicate permanent, uneori chiar ultra-despicate. Am avut perioade in care imi tundeam varfurile o data la 6-8 saptamani (uneori imi lua si cate 3-4 cm), nu foloseam placa sau alte produse daunatoare si la urmatorul tuns tot cu ele despicate ma duceam.  :death:
Evident ca, vazand ca varfurile sunt mereu asa chiar daca incerc sa nu-l agresez direct, m-am "reapucat" de placa si vopsit. Culmea, in septembrie 2011 a suferit si un decapaj si a rezistat eroic, coafeza se mira de cat de bun e parul meu (pe naiba!)! Ideea e ca dupa decapaj n-a fost mai rau ca inainte. :w00t:

Ce ar trebui sa fac? Suplimente, uleiuri, foarfeca?

Edited by crank_, 10 March 2012 - 01:33.


#103
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007

View Postcrank_, on 10th March 2012, 01:30, said:

Iulia, fac tot ce ai scris tu mai sus (bine, uneori folosesc balsam leave-in pe parul 25% uscat) si de 4-5 ani incoace am varfurile  despicate permanent, uneori chiar ultra-despicate. Am avut perioade in care imi tundeam varfurile o data la 6-8 saptamani (uneori imi lua si cate 3-4 cm), nu foloseam placa sau alte produse daunatoare si la urmatorul tuns tot cu ele despicate ma duceam.  :death:
Evident ca, vazand ca varfurile sunt mereu asa chiar daca incerc sa nu-l agresez direct, m-am "reapucat" de placa si vopsit. Culmea, in septembrie 2011 a suferit si un decapaj si a rezistat eroic, coafeza se mira de cat de bun e parul meu (pe naiba!)! Ideea e ca dupa decapaj n-a fost mai rau ca inainte. :w00t:

Ce ar trebui sa fac? Suplimente, uleiuri, foarfeca?
Ce am scris mai sus iti dai seama, sunt reguli universale. Acuma iti dai seama ca varfurile despicate apar din n-spe mii de factori inclusiv alimentatia. Uite, si eu ma lupt cu varfurile despicate si in ultima vreme am ajuns sa ma tund PREA mult pana am ajuns la jumate din par :deadtongue: Este drept ca terorizam parul cu placa, acum o luna juma mi-am facut decapaj...si acum 3 sapt. decolorare...Acuma ma chinui serios sa bag tratamente naturiste in par -_-


De vreo o saptamana am inceput sa ma dau dupa ce ma spal pe par (pe parul inca umed) cu un ser de la L'Oreal (L´Oréal Professionnel Série Expert Absolut Repair Cellular) cumparat de la salon. Acuma o sa vad daca are vreun efect sa previna despicaturile...

#104
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu ma bucur ca mi-am dat seama ca nu e nici o filozofie sa imi tai varfurile singura, dupa ce am zis ca nu-mi convine sa dau 20 de lire pentru asa ceva (avand in vedere ca in Romania dadeam...20 de lei) .

Edited by Oscilatrix, 11 March 2012 - 13:08.


#105
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Crank, cred ca ai nevoie de mai multe vitamine.
Incearca cu fructe, legume. Nu stiu ce sa zic de suplimente... poate sunt ok, dar nu pe perioada indelungata.

#106
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

View Postcopil_Cuminte19, on 15th March 2012, 05:53, said:

Crank, cred ca ai nevoie de mai multe vitamine.
Incearca cu fructe, legume. Nu stiu ce sa zic de suplimente... poate sunt ok, dar nu pe perioada indelungata.
Si ulei de masline aplicat pe lungimea parului :D
Mie mi-a "intarziat" cu mult despicarea dupa un tratament de doua luni (aplicat o data pe saptamana). Si folosesc placa...:)

Edited by deeaa1989, 15 March 2012 - 13:28.


#107
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcopil_Cuminte19, on 15th March 2012, 05:53, said:

Crank, cred ca ai nevoie de mai multe vitamine.
Incearca cu fructe, legume. Nu stiu ce sa zic de suplimente... poate sunt ok, dar nu pe perioada indelungata.
Da, cred ca ai dreptate, mereu ma gandeam la factorii externi, nu si la cei interni. O sa imi caut ceva suplimente alimentare... legume mananc destul de multe, dupa fructe nu ma omor.

View Postdeeaa1989, on 15th March 2012, 13:22, said:

Si ulei de masline aplicat pe lungimea parului :D
Mie mi-a "intarziat" cu mult despicarea dupa un tratament de doua luni (aplicat o data pe saptamana). Si folosesc placa...:)
Cam cat sa-l tin in cap?
Am inteles ca si cel de cocos e super-tare.

Edited by crank_, 16 March 2012 - 18:23.


#108
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Stai cat de mult poti cu el pe par. Eu am stat si 1-2-3h, dar si o noapte intreaga.

Dr. OZ a zis ca cea mai hidratanta masca pentru par este cea de banane. Pasezi bananele(bineinteles :lol:) si apoi intinzi pasta pe par. Am tot zis ca incerc, dar n-am apucat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate