Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ingrijirea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ok, ok... Stim ca podoaba capilara este foarte pretioasa, asa ca m-am gandit ca nu ar strica sa aflam secretele ingrijirii parului din ''casa', adica metode naturale, pe cat posibil. Ce recomand eu:
1. Achizitionati un uscator de par de calitate, de preferat cu generator de ioni negativi - absorb apa si previne electrizarea parului excesiv. Cand uscam parul, sa incercam s-o facem la o temperatura mai mica, pentru a nu-l agresa prea tare. Recomand ca temperatura sa alterneze, de exemplu: cald cateva minute, rece cateva minute, la final uscati cu jet de aer rece pentru stralucire si fixare.
2. Ulei de masline cu miere, hraneste parul si-l face matasos si stralucitor. Cum se prepara: 4-5 lingurite de ulei de masline extravirgin + 2-3 lingurite de miere (nu e o cantitate fixa, depinde de lungimea parului), apoi puneti la cuptorul cu microunde acest ''amestec'' aproximativ 30 secunde. Aplicati amestecul cat e caldut pe par, pentru ca asa parul este mai hidratat, reuseste sa-l ''absoarba'' mai bine decat daca am aplica acest amestec rece. Lasati sa actioneze aproximativ 30-40 minute, apoi samponati de doua ori, pana cand parul ramane curat si neuleios. Recomand aplicarea acestei masti o data pe saptamana.
3. Nu pieptanati parul cat e ud, parul este foarte fragil, mai ales atunci, si veti reusi sa rupeti firele de par. Uscati-l, apoi pieptanati cu grija.
4. Incercati sa nu va prindeti parul imediat dupa spalare si uscare, pe cat posibil.

Momentan atat, daca aveti alte idei sau sfaturi, nu ezitati sa le scrieti aici.  :photo:

#2
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Clatit parul cu apa rece. Stiu, e neplacut, dar face o diferenta mare. E mult mai lucios. L-am clatit o data cu apa rece, arata super, apoi la urmatoarea spalare am uitat si am dat din nou cu apa calda si nu intelegeam de ce e asa mat si pleostit.
Personal, nu-l usuc cu uscatorul decat cand e maxima nevoie.
In rest mai stiu cateva retete dar le-am mai scris pe aici.

Edited by Oscilatrix, 02 March 2011 - 16:27.


#3
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ai dreptate, asta am uitat sa specific. :P

#4
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Cred ca ideal ar fii sa se renunte la uscatorul de par dupa spalare. Eu nu mi-am uscat niciodata parul cu el. Asta cred ca mi-ar mai lipsi sa mai fac. Parca n-ar fii de ajuns ca-l vopsesc, intind cu placa, ondulez & shit.  :deadtongue:

Am mai auzit ca masca de banane ar fi foarte buna pentru par. De fapt, cea mai buna. A incercat-o careva?

Edited by deeaa1989, 02 March 2011 - 16:48.


#5
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Hmm, masca cu banane inca nu am incercat-o. Ia sa caut pe net cum se prepara. :)

#6
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Un tuns zero de 2-3 ori in viata, inclusiv la maturitate, ajuta?  Eu stiam ca da, dar intreb... :)

#7
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 andreim77, on 2nd March 2011, 17:13, said:

Un tuns zero de 2-3 ori in viata, inclusiv la maturitate, ajuta?  Eu stiam ca da, dar intreb... :)
Nu, e un mit ca s-ar indesa parul. :)

 deeaa1989, on 2nd March 2011, 16:47, said:

Am mai auzit ca masca de banane ar fi foarte buna pentru par. De fapt, cea mai buna. A incercat-o careva?
Despre masca asta zici?
Masca cu banane si lamaie
Aveti nevoie de : -o banana -o jumatate de cana de miere -o lingurita ulei de masline -cateva picaturi de suc de lamaie Aplica amestecul pe parul ud, proaspat spalat si lasa-l sa actioneze in jur de 40 de minute. Clateste cu apa calduta in care ai adaugat putin suc de lamaie. Masca ofera elasticitate parului si previne despicarea varfurilor.

#8
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

 copil_Cuminte19, on 2nd March 2011, 17:14, said:

Nu, e un mit ca s-ar indesa parul. :)


Despre masca asta zici?
Masca cu banane si lamaie
Aveti nevoie de : -o banana -o jumatate de cana de miere -o lingurita ulei de masline -cateva picaturi de suc de lamaie Aplica amestecul pe parul ud, proaspat spalat si lasa-l sa actioneze in jur de 40 de minute. Clateste cu apa calduta in care ai adaugat putin suc de lamaie. Masca ofera elasticitate parului si previne despicarea varfurilor.

Not really. Ma refeream la banane pasate si aplicate pe par. Atat.
Dar nici asta pe care ai pus-o nu iti poate face rau. Nu prea inteleg la ce e bun sucul de lamaie.

#9
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu stiam ca sucul de lamaie e bun mai ales pentru parul gras. Sau cateva picaturi de suc de lamaie in sampon, dupa care aplici pe par, ajuta la curatarea in profunzime.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Pare logic, sucul de lamaie, acid fiind, curata grasimea din par. Si samponul face asta, dar e plin de chimicale.

#11
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 andreim77, on 2nd March 2011, 18:06, said:

Pare logic, sucul de lamaie, acid fiind, curata grasimea din par. Si samponul face asta, dar e plin de chimicale.


Grasimea din par e buna pentru ca ii mentine elasticitatea si stralucirea. Nu trebuie degresat prea tare.

#12
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Din cate stiu eu, sucul de lamaie da luciu parului. E buna in special pentru parul gras sau pentru parul foarte moale. Se aplica dupa clatire si il va face mai bat(z)os, tine loc de fixativ.
Se aplica doar diluat cu apa. Aplicat simplu, nu ai sanse sa bagi peria in el si il face sa para alb. Deci are tendinta sa deschida parul la culoare.

#13
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 citronelle, on 2nd March 2011, 18:09, said:

Grasimea din par e buna pentru ca ii mentine elasticitatea si stralucirea. Nu trebuie degresat prea tare.
De acord, nu trebuie exagerat cu chestia asta.

 claudiaa, on 2nd March 2011, 18:10, said:

Din cate stiu eu, sucul de lamaie da luciu parului. E buna in special pentru parul gras sau pentru parul foarte moale. Se aplica dupa clatire si il va face mai bat(z)os, tine loc de fixativ.
Se aplica doar diluat cu apa. Aplicat simplu, nu ai sanse sa bagi peria in el si il face sa para alb. Deci are tendinta sa deschida parul la culoare.
Aplicat fara sa te speli dupa aceea? Il lasi asa, pe par?

#14
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Il aplici pe parul ud, proaspat spalat. Nu il mai clatesti dupa. Nu stiu exact raportul suc de lamaie - apa. Daca e prea concentrat, il lasa sarma.

#15
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Hmm...  :ermm:

#16
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Eu am folosit o singura data. Din ce imi amintesc, am pus sucul de la o lamaie in 1 litru de apa. Nu stiu, incearca si tu intr-o seara, cand stai acasa. In caz ca nu iese bine, sa te poti spala din nou. Ah, si sa nu pui pulpa! M-a sunat o prietena sa ma intrebe cum scoate pulpa din par, ca se uscase deja.

#17
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 claudiaa, on 2nd March 2011, 18:23, said:

Ah, si sa nu pui pulpa! M-a sunat o prietena sa ma intrebe cum scoate pulpa din par, ca se uscase deja.
:lol:  Foarte tare!

Fiti atente/atenti ce masca pentru par, cu usturoi si petrol!  :lol:  
Masca cu petrol si usturoi
Aveti nevoie de : -o lingura vitamina A uleioasa+vitamina E(solutie sau fiola) -o lingura de miere -o lingura ulei ricin -doua capatani de usturoi zdrobiti (sau unul mai mare) -un galbenus de ou -o lingura petrol -ulei de masline( de la doua linguri in sus, astfel incat pasta obtinuta sa va ajunga pentru tot parul) Masca se aplica la radacina si apoi pe firul parului. Se acopera cu un prosop sau casca de baie si se sta cu ea intre 30 de minute si doua ore. Parul este spalat apoi, in mod normal, cu sampon. Masca regenereaza firul de par si previne totodata caderea acestuia.

Ce ziceti? Eu nu as incerca. :P Cand eram copil, tot auzeam ca e bine sa te speli pe cap cu petrol, dar nu am fost tentat sa incerc, insa matusa-mea isi facea asa ceva si mirosea oribil de tare.  :fear:

Edited by copil_Cuminte19, 02 March 2011 - 18:34.


#18
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Eu as incerca-o, dar eventual cand sunt in vacanta, sa fiu sigura ca nu ies din casa. Problema e: de unde fac rost de petrol?
Cu usturoiul mai stiam un tratament, pt cresterea mai rapida: iei catelul de usturoi, tai putin din el si freci radacina parului, Apoi iar tai, ca sa iasa sucul, iar aplici si tot asa. Iti acoperi capul, stai 2-3 ore (preferabil toata noaptea) si apoi te speli normal. Asta e testata de maica'mea, chiar da rezultate! Ea se clatea cu putin otet diluat cu apa si nu se simtea mirosul decat foarte slab, daca bagam nasul in parul ei. Nu stiu cat se intelege procedura, daca sunt doritori, fac un desen :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate