Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Primul razboi mondial si Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#55
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Ciberica tata, harta asta tine de istoria Romaniei?
Sau, feri Doamne, de viitorul ei?

#56
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostDunareRhinRhone, on 28th February 2011, 21:51, said:

E foarte frumos un stat etnic. Dar decât să creezi un stat-problemă, un stat anomic și sărac ce trage Europa în jos, mai bine te lași păgubaș. Construcția României a fost făcută prin punerea în fruntea bucatelor ca celor mai stricați de fanarioți, ca oameni și caractere. În loc ca timpul să mai repare, a venit comunismul și a pus țiganii sudiști și ceva foști iobagi înapoiați în gândire la conducere. Dacă Ceaușescu nu era un țăran oltean prost, înțelegea că nu trebuia forțată plata datorie externe în 1981. Și tot așa, cu un alt oltean Mugur Isăreascu, care cultivă spiritul jertfei la cei mulți, ca să-și poată bate joc mai tare țiganii ajunși de aceștia mulți... Vechii nomenclaturiști au rămas la conducere și după așa-zisa „revoluție”. Pentru ce e statul acela? Așa de fațadă? Sau pentru propășirea culturală și economică a românilor?


   Una si cu una fac doua. Romanii din regat au luptat cel mai mult pentru unire, si pentru crearea acestei tari. Voi (o minoritate cretina din ardeal, pentru ca majoritatea oamenilor din ardeal sunt oameni adevarati sa nu iti amintesc faptul ca Aurel Vlaicu, nascut si crescut la Resita a fost in audienta la Regele Romaniei ca sa il ajute sa inventeze avionul in regat pentru regat si nu in germania pentru ca este o inventie prea importanta pe care el vrea sa o faca pentru romani) va ascundeti dupa fusta noastra: daca e bine, va atrageti merite, daca e rau dati vina pe noi. Noi ne-am creat o tara si am luptat pentru ea, voi nici acum nu cadeti de acord daca era mai bine cu ungurii sau mai bine cu ragatenii? dar de ce nu va intrebati daca e mai bine cu voi? Sunteti jumatate din populatia romaniei. De ce nu ne scoateti voi din mizerie? Sau nu va scoateti pe voi.  Auzi tu, trage Europa in jos? Cu ce o trage ma? Cu petrolul furat prin mituire de porcii austrieci? Cu BCR-ul furat in acelasi mod? Cu aurul pe care vrea sa ni-l fure? cu mana de lucru ieftina? Cu tiganii pe care porcii aia nu vor sa si-i asume intr-o europa unita? I-am cerut eu Europei de mancare ceva? Eu muncesc, si voi muncii ani buni pentru a platii prin munca mea  banii imprumutati pe care ni-i baga pe gat ca sa le cumparam produsele cu preturi umflate. De ce pentru ca, mai demult au impartit ei Europa iar noi am picat in partea comunista?

  Apoi, on topic, una si cu una fac iar doua, in partea asta de Europa, la sfarsitul primului razboi mondial, regatul Romaniei a fost singurul care avea o armata in picioare. Daca era nevoie, ne bateam si cu Bulgarii si cu sarbii si cu ungurii la un loc si tot ii bateam. De asta am primit acceptul sa ne marim teritoriul, pentru ca eram singurii de aici care garantam ca nu ar fi inceput un alt razboi, razboi pe care alti porci (francezii si englezii nu si-l mai doreau sub nici o forma).



View PostDunareRhinRhone, on 28th February 2011, 22:26, said:

Țărănismul ăsta de Oltenia ne-a făcut enorm de mult rău. „Modelul meu în viață este românul tăcut, muncitor și sfios, care își iubește pământul și țara, fără să facă paradă de patriotism“, declara Mugur Isărescu în 2000.

Da, si  astia sunt numai in Ardeal.

View PostDunareRhinRhone, on 28th February 2011, 22:26, said:

Pentru o țară rămasă în urmă principiul este ca să pui în frunte oameni bine pregătiți în cele mai bune universități ale lumii. Nu este un secret pentru nimeni că marile state au școli exprese în care își pregătesc oamenii care fac politica din umbră. Un exemplu foarte bun, Deng Xiaoping, care stă la baza miracolului chinez, a studia în Franța. Și tot așa, și România în perioada ei bună nu se baza pe concepții rudimentare și primitive de Balcani. Nu întîmplător Bulgaria trece în fața noastră în acești ani. Cei care gândesc politica statului au studii mult mai serioase decât românii.


Nici nu te mai intreb de cand nu ai mai fost in Bulgaria. Stii cum e viata in judetele din sudul Olteniei? No, uite asa e in aproape toata Bulgaria. Dar in nestiinta ta, daca declara aia ca le-a crescut economia cu 2 la suta gata, ne-o ia inainte.

#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gata mai , fara cearta sau politica  :cursing:

#58
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
cipri1981, bravo, taică !! Felicitări!! Mă bucur foarte mult să văd oameni hotărîți și care gîndesc bine. Este adevărat tot ce ai scris în această postare.
FC

View PostDunareRhinRhone, on 28th February 2011, 22:51, said:

E foarte frumos un stat etnic. Dar decât să creezi un stat-problemă, un stat anomic și sărac ce trage Europa în jos, mai bine te lași păgubaș. Construcția României a fost făcută prin punerea în fruntea bucatelor ca celor mai stricați de fanarioți, ca oameni și caractere. În loc ca timpul să mai repare, a venit comunismul și a pus țiganii sudiști și ceva foști iobagi înapoiați în gândire la conducere. Dacă Ceaușescu nu era un țăran oltean prost, înțelegea că nu trebuia forțată plata datorie externe în 1981. Și tot așa, cu un alt oltean Mugur Isăreascu, care cultivă spiritul jertfei la cei mulți, ca să-și poată bate joc mai tare țiganii ajunși de aceștia mulți... Vechii nomenclaturiști au rămas la conducere și după așa-zisa „revoluție”. Pentru ce e statul acela? Așa de fațadă? Sau pentru propășirea culturală și economică a românilor?

ești continuu pus pe ceartă și scrii aiureli:
-Ceușescu nu a fost oltean, nu afost țăran și nu a fost prost.
-Mugur Isărescu nu este oltean pt că este evreu. Nu cultivă spiritul jertfei.Vrei tu să spui altceva dar nu știi cum.
În situația României se află multe state. Se pare că după cum vezi tu ar trebui desființate sau rupte în bucăți , ca Iugoslavia. Bulgaria,Ungaria,Polonia, Cehia, slovacia, Grecia, Albania ș a sînt tot în această situație catastrofală ca România.

#59
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 10:29, said:

Una si cu una fac doua. Romanii din regat au luptat cel mai mult pentru unire, si pentru crearea acestei tari. Voi (o minoritate cretina din ardeal, pentru ca majoritatea oamenilor din ardeal sunt oameni adevarati

România a fost făcută de Alexandru Iona Cuza și de Iuliu Maniu. Și Ionel Brătianu s-a zbătut, dar a făcut mult mai mult rău decât bine.

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 10:29, said:

Sunteti jumatate din populatia romaniei. De ce nu ne scoateti voi din mizerie? Sau nu va scoateti pe voi.  Auzi tu, trage Europa in jos? Cu ce o trage ma? Cu petrolul furat prin mituire de porcii austrieci? Cu BCR-ul furat in acelasi mod? Cu aurul pe care vrea sa ni-l fure? cu mana de lucru ieftina? Cu tiganii pe care porcii aia nu vor sa si-i asume intr-o europa unita? I-am cerut eu Europei de mancare ceva? Eu muncesc, si voi muncii ani buni pentru a platii prin munca mea  banii imprumutati pe care ni-i baga pe gat ca sa le cumparam produsele cu preturi umflate. De ce pentru ca, mai demult au impartit ei Europa iar noi am picat in partea comunista?
Așa cum anticipa Traian Vuia și alții, Transilvania a fost infestată de balcanism. Nu a fost invers pentru că deși Unirea a fost făcută de ardeleni (Regatul era învins, făcuse armistițiu), aceștia s-au lăsat duși de nas și nu au știut să impună condiții. Iuliu Maniu recunoștea acest lucru într-un Memorandum din 1938, adresat lui Carol al II-lea. Deși a trecut mult timp, România nu se poate reforma, dacă nu ia de bun ce scrie acolo.

Puteam avea relații mult mai avantajoase cu Europa, dar nu atunci când justiția română nu este recunoscută în Europa, când te bălăceștii în corupție și evaziune.

Am stat în Slovenia, o țară de două milioane de locuitori. Au păstrat și renovat tot ce au avut din comunism, fabricile, dar și... monumentele comuniste. E drept că și comunismul lor a fost ... ardelenesc. Un bătrânel sfătos mi-a amintit că Mariborul și Clujul au fost în aceeași țară, părea mândru de asta. Ei nu au fost „asupriți”, deși Clujul austro-ungar pare să fi fost mult mai dezvoltat decît orașele slovene de atunci. Continuarea aici:
http://www.romaniali...lul-217805.html

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 10:29, said:

Nici nu te mai intreb de cand nu ai mai fost in Bulgaria. Stii cum e viata in judetele din sudul Olteniei? No, uite asa e in aproape toata Bulgaria. Dar in nestiinta ta, daca declara aia ca le-a crescut economia cu 2 la suta gata, ne-o ia inainte.

Bulgaria și Albania ne vor lăsa mult în urmă, vom deveni țara problemă a Europei. Așa anticipez eu.

Edited by DunareRhinRhone, 01 March 2011 - 10:22.


#60
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postmirceavoda, on 27th February 2011, 21:44, said:

matale ești un naiv și basta. WW1 s-a cîștigat pt că în 1918 au intrat americanii. Altfel cîștigau Germania plus Imp Habsburgic acest război. Vezi ce date ai pus: 1 dec,16 noe......
Tu ești un naiv care crede că un imperiu se dezintegrează pt că dă cineva declarații, se fac adunări ca la Alba Iulia sau nu știu ce popi susțin desprinderi din acest imperiu.
Acestea au fost hotărîte din afară, la Versailles și s-a ajuns la aceasta pt că SUA au intrat în război de partea Antantei. Rusia era scoasă din joc, România încheiase pace cu Tripla Înțelegere, Anglia și Franța erau la pămînt.
Destul de corect, cu precizarea ca DOAR Germania castiga, fara venirea americanilor, iar pe termen lung nici ea macar:
Austro-Ungaria era ravasita de efortul razboiului, chiar si numarandu-se intre invingatori viitorul ei era problematic.
Nemtii n-aveau de ales trebuia sa dea independenta polonezilor, fapt care ar fi dus automat la independenta si alipirea Galitiei austriece si implicit la o cascada a prabusirii intregului spatiu austro-ungar.
Nemtii n-aveau de ales decat sa anexeze Polonia si Austro-Ungaria in atare situatie. Multi erau contra, nevrand imperiu multi-national, altii se pregateau de asimilari si deportari in masa.
Era foarte neclar ce urmeaza.
Un lucru e cert, situatia din 1914 n-ar mai fi putut fi reeditata.
Daca nu se taia in carne cum s-a facut la Versailles, Europa era o varza, nu mai era clar nimic.

#61
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009
[quote name='DunareRhinRhone' post='9542245' date='1st March 2011, 10:10']România a fost făcută de Alexandru Iona Cuza și de Iuliu Maniu. Și Ionel Brătianu s-a zbătut, dar a făcut mult mai mult rău decât bine.

Astia 2 oameni au facut Romania?! Ca au avut un rol insemnat sunt de acord cu tine, dar ca numai ei doi au facut Romania te contrazic, cel putin cuza a fost doar o unealta a celor care au facut Romania, nici nu avea cum altfel. Bratienii au facut destul de mult bine romaniei (desi au facut si rau, erau politicieni si ei), dar sa stii ca decizia ca armata romana sa ramana pe Tisa pentru ca apoi sa poti negocia pana unde sa te retragi, a fost luata de un Bratian, si a fost o decizie cel putin buna care a aratat ca aveam oameni cu coloana vertebrala nu ca acum cand, daca zice neamtul :culcat, gata, suntem culcati.

Așa cum anticipa Traian Vuia și alții, Transilvania a fost infestată de balcanism. Nu a fost invers pentru că deși Unirea a fost făcută de ardeleni (Regatul era învins, făcuse armistițiu), aceștia s-au lăsat duși de nas și nu au știut să impună condiții. Iuliu Maniu recunoștea acest lucru într-un Memorandum din 1938, adresat lui Carol al II-lea. Deși a trecut mult timp, România nu se poate reforma, dacă nu ia de bun ce scrie acolo.

Din nou, altii sunt de vina pentru problemele voastre, pai cine infestase atunci? Hai ca acum s-au mutat moldoveni si munteni acolo, dar atunci? erati voi? cum v-ati infestat? V-a fortat cineva?

Puteam avea relații mult mai avantajoase cu Europa, dar nu atunci când justiția română nu este recunoscută în Europa, când te bălăceștii în corupție și evaziune.

Da puteam, dar noi nu am inteles ca intr-o lume condusa de porci, trebuie sa fim porci.

Edited by lucifer76, 01 March 2011 - 10:37.
fara scris colorat


#62
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirceavoda, on 1st March 2011, 09:58, said:

În situația României se află multe state. Se pare că după cum vezi tu ar trebui desființate sau rupte în bucăți , ca Iugoslavia. Bulgaria,Ungaria,Polonia, Cehia, slovacia, Grecia, Albania ș a sînt tot în această situație catastrofală ca România.

Ungaria, Polonia, Cehia, si Albania, sunt tari bine coagulate, chiar nu exista miscari centrifugiste acolo.

Bulgaria se va rupe pasnic (jumatatea sudica-Romelia va deveni un stat autonom turco-tiganesc din cadrul Bulgariei);
Slovacia sudica populata de maghiari se va separa tot pasnic;
Rom^nia se va rupe in Vechiul Regat (poate si el in Moldova si Valahia), plus Ardealul / ori Transilvania;
Grecia probabil va pierde pe viitor insulele din apropierea litoralului turcesc si vor primi la schimb Ciprul, ...

Muntenegrul se va separa de Serbia;
Serbia va pierde Voivodina, probabil si Banatul sarbesc;
Croatia va pierde parti din Dalmatia;
Bosnia se va rupe in Bosnia musulmana, Rep. S^rbska cu iesire la Adriatica facand o noua federatie cu ramasitele Serbiei; apoi in Hertzegovina croata, facand federatie cu Croatia, ... si o mica regiune bosniaca din Serbia de astazi de langa Kosovo, va cere lipirea la Kosovo, in federatie cu Albania. :naughty:

Ucraina se va rupe in Ucraina "poloneza" de vest ce se va integra in UE / spatiul catolic occidental prin Polonia, apoi Ucraina rasariteana si Crimeea la rusi, si Ucraina centrala un stat pro-rus ... ???!!!

Edited by Cyber-sapiens, 01 March 2011 - 10:39.


#63
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 10:45, said:

Ct despre Romania: eu am mai spus pe forumul asta odata cand am fost eu student in Ardeal cei care se luau cel mai mult de unguri erau romanii din ardeal, cei care spuneau ca le-ar face o tara in desert pe care ar scrie Ardeal, erau din Ardeal.

Trist e ca unii din ei nu stiau cand a avut loc Marea Unire.

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 10:45, said:

Nici nu se concepe o despartire, si nici nu vad cum: eu am frati in Ardeal, sigur sunt ardeleni care au frati in muntenia, la fel cuse fac modificari, acolm sunt moldoveni care au rude in ardeal si viceversa (ca unii sunt mai multi, ca altii sunt mai putini asta este altceva). Nu vad cum ne-am desparti unii de altii.

Presupun ca ai aflat parerea ardelenilor si banatenilor despre olteni/moldoveni/mitici?  :naughty:

#64
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostCyber-sapiens, on 1st March 2011, 10:31, said:

Ungaria, Polonia, Cehia, si Albania, sunt tari bine coagulate, chiar nu exista miscari centrifugiste acolo.

Bulgaria se va rupe pasnic (jumatatea sudica-Romelia va deveni un stat autonom turco-tiganesc din cadrul Bulgariei); *
Slovacia sudica populata de maghiari se va separa tot pasnic; *
Rom^nia se va rupe in Vechiul Regat (poate si el in Moldova si Valahia), plus Ardealul / ori Transilvania; *
Grecia probabil va pierde pe viitor insulele din apropierea litoralului turcesc si vor primi la schimb Ciprul, ... *

Muntenegrul se va separa de Serbia; **
Serbia va pierde Voivodina, probabil si Banatul sarbesc; *
Croatia va pierde parti din Dalmatia; *
Bosnia se va rupe in Bosnia musulmana, Rep. S^rbska cu iesire la Adriatica facand o noua federatie cu ramasitele Serbiei; apoi in Hertzegovina croata, facand federatie cu Croatia, ... si o mica regiune bosniaca din Serbia de astazi de langa Kosovo, va cere lipirea la Kosovo, in federatie cu Albania. :naughty: *

Ucraina se va rupe in Ucraina "poloneza" de vest ce se va integra in UE / spatiul catolic occidental prin Polonia, apoi Ucraina rasariteana si Crimeea la rusi, si Ucraina centrala un stat pro-rus ... ???!!!

Am pus un asterisc rosu unde ai scris aiureli si doua acolo unde deja s-a produs fenomenul. De 5 ani de zile  :lol:  Si daca e pe baza de profetii despre trecut: UE ca structura politica asa cum o cunoastem azi nu prinde anul 2015. Moneda euro, poate nici revelionul 2012.

#65
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postego_zenovius, on 28th February 2011, 23:10, said:

Ciberica tata, harta asta tine de istoria Romaniei? Sau, feri Doamne, de viitorul ei?

"Citind" harta ne putem da seama caci China are resursele Indiei, ba chiar mai mult, asadar au si resursele prime ...

#66
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostCharger, on 1st March 2011, 10:51, said:

Trist e ca unii din ei nu stiau cand a avut loc Marea Unire.



Presupun ca ai aflat parerea ardelenilor si banatenilor despre olteni/moldoveni/mitici?  :naughty:


  Pai ei intotdeauna au avut aere de superioritate (repet, unii care sunt o minoritate), dar cand am avut nevoie de ei s-au dat la fund.
  Acum pe bune, cum poti fi mandru de tine ca traiesti intr-un oras facut de nemti (ma refer la Timisoara), ca tu ai fost educat in spirit austriac, s.a.m.d. si apoi sa vi sa spui ca vin oltenii si iti strica mentalitatea. Pai unde e mai coloana ta vertebrala. Adica sute de ani te-au educat unii (ca tu nu te-ai educat singur), apoi vin altii si iti strica educatia. Pai daca ala ti-e inferior, educa-l tu pe el. Sa sti ca si eu pana sa ies din muntenia mea aveam impresia ca noi suntem cei mai tari, unici, cei mai de vaza. a reesit ca oameni suntem toti, si munteni si ardeleni si olteni si modoveni, ca unii dintre noi suntem mai destepti altii suntem mai prosti dar ca asta nu tine cont de regiune.
   Fa un joc de imaginatie si incearca sa privesti Transilvania fara orasele ei (care au fost facute de altii, asta nu o poti nega, romanii traiau la sate), e cu mult diferita de muntenia?

#67
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postcipri1981, on 1st March 2011, 11:29, said:

Astia 2 oameni au facut Romania?! Ca au avut un rol insemnat sunt de acord cu tine, dar ca numai ei doi au facut Romania te contrazic, cel putin cuza a fost doar o unealta a celor care au facut Romania, nici nu avea cum altfel. Bratienii au facut destul de mult bine romaniei (desi au facut si rau, erau politicieni si ei), dar sa stii ca decizia ca armata romana sa ramana pe Tisa pentru ca apoi sa poti negocia pana unde sa te retragi, a fost luata de un Bratian, si a fost o decizie cel putin buna care a aratat ca aveam oameni cu coloana vertebrala nu ca acum cand, daca zice neamtul :culcat, gata, suntem culcati.
După opinia mea cele două  state românești puteau avea o bună colaborare militară și fără să se unească. Maniu îi putea spune lui Brătianu:

- Vezi că noi cam avem stat de drept, burghezie agricolă românească, suntem nițel mai în față. Ne unim după ce ne ajungeți din urmă, sau măcar când suntem siguri că nu impuneți voi regulile.
- Dar noi am pierdut enorm în război...
- Și Transilvania a fost antrenată în război fără voia ei.


De fapt Brătianu ar fi zis: „vrem Ardealul, dar fără ardeleni”. Un patriot ar fi zis „vrem ardelenii, chiar dacă nu avem Ardealul”.
Asta înseamnă să ai grijă de achizițiile deja făcute de poporul tău, să acumulezi pe toate planurile, să progresezi. Probabil cetatea de la Alba Iulia nu ar fi fost dărâmată într-o parte ca să facă o biserică într-un stil ce nu are nici clin, nici mânecă cu Ardealul. Cetatea de la vechiul Apulum ar fi fost renovată să adăpostească palatele politico-administrative ale unei noi țări.

Edited by DunareRhinRhone, 01 March 2011 - 11:15.


#68
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlucifer76, on 28th February 2011, 17:54, said:

Asta e cam mult zis , doar vreo 25 000 de francezi au facut pe rebelii . Cantau Internationala , chestii de astea , dar erau unitati izolate , nu a fost nimic de mare amplare . Si ce "uita" sa zica in link , e pierderile germane in batalia de pe Somme . 620 000 aliati vs 590 000 germani . Dar din astia 600 000 aliati morti , 450 000 erau... englezi . Asa ca de unde scoate pierderile astea enorme la francezi ?
Jumatatile astea de adevaruri sunt extrem de periculoase .
Au murit 1,5 milioane francezi, 750.000 englezi, 1,8 milioane nemti, peste 2 milioane rusi, cam 600.000 romani (pe toate fronturile), rest nu mai retin.

#69
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlucifer76, on 1st March 2011, 09:44, said:

Gata mai , fara cearta sau politica  :cursing:
Se pare ca nu intelegeti . Aici nu e Poiana lui Iocan !!!

#70
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostDunareRhinRhone, on 1st March 2011, 11:22, said:

Deruta este mare. Românii se agită, Europa cu tot cu migrația românească se agită. Cei care cred că mlaștina se va împuți la infinit se înșeală.

Bine. Revenind la topic: pana la primul razboi mondial, ai tai - neamul tau adica, familia ta - de cate generatii erau urbanizati, si daca nu erau, cat pamant detineau? Nu vad de ce te-ai rusina sa povestesti, oricum nu te stie nimeni si din ce insiri pe-aici, o duceau toti ardelenii extraordinar de bine. Deci?

#71
lofogobe

lofogobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.03.2010

View Postego_zenovius, on 28th February 2011, 22:06, said:

tervenind in 1919 dincolo de tisa, pana la Budapesta, Romania a dovedit ca e un factor de stabilitate in zona, si-a jucat cu succes rolul de jandarm zonal si a castigat. Ungaria era asemenea unuia care dupa ce si-a pierdut toti banii la carti, de necaz isi da foc la casa. ...

Asa este.Fata de un Karolyi lamentabil ,un Kun halucinant si un Horthy buimacit, politicienii romani s-au dovedit cu muuult superiori in arta succesului in vremuri tulburi:mai flexibili si mai smecheri(iata un cuvant care a patruns din romana in lb.maghiara).

#72
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009
Ti se pare normal? i-ai atras atentia in vre-un fel? l-ai atentionat ca jigneste in necunostinta de cauza? De fapt dumnealui asa face mereu, pe toate subiectele, instiga si apoi se da la fund ca sa fie ceilalti banati. Hal de om. Are impresia ca simplul fapt ca s-a nascut in Ardeal il face mai inteligent decat pe altii. Sa condamni faptele comunismului este una, sa ii faci responsabili doar pe unii, cand tu nu i facut nimic ca sa impiedici, se numeste nesimtire. Stiu, o sa ma banezi, asta este dar eu stiu cat au avut de suferit bunicii mei din cauza comunistilor, de la confiscari pana la focuri de arma trase supra lor si nu accept un nesimtit sa-mi jigneasca memoria lor doar pentru ca este nascut in Ardeal si se crede superior sau indreptatit la o viata mai buna fara sa faca nimic pentru ea.

Edited by lucifer76, 01 March 2011 - 12:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate