Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Si Cosmote pierde clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Veniturile Cosmote în România au urcat anul trecut la 468 mil. euro, dar numărul de clienți a scăzut

Veniturile Cosmote pe piața românească au crescut anul trecut cu 7,2%, comparativ cu 2009, la 468 milioane euro, dar veniturile din servicii au scăzut în ultimul trimestru cu 3%, iar baza de clienți s-a diminuat cu 5,9%, la 6,84 milioane.

Cifra include clientela Zapp, companie achiziționată în 2009.

Din totalul clienților, 21,9% sunt abonați, se arată într-un raport al grupului OTE, care deține Cosmote.

Profitul înainte de dobânzi, taxe, depreciere și amortizare (EBITDA) a avansat anul trecut cu 12,7%, la 73,7 milioane de euro.

În ultimul trimestru al anului trecut, veniturile Cosmote au crescut cu 1,8%, la 121,5 milioane de euro. EBITDA a avansat cu 202,4%, la 25,1 milioane de euro.

http://www.zf.ro/bus...-scazut-8011705

#2
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postdanutz1, on 25th February 2011, 16:46, said:

Veniturile Cosmote în România au urcat anul trecut la 468 mil. euro, dar numărul de clienți a scăzut

Veniturile Cosmote pe piața românească au crescut anul trecut cu 7,2%, comparativ cu 2009, la 468 milioane euro, dar veniturile din servicii au scăzut în ultimul trimestru cu 3%, iar baza de clienți s-a diminuat cu 5,9%, la 6,84 milioane.

Cifra include clientela Zapp, companie achiziționată în 2009.

Din totalul clienților, 21,9% sunt abonați, se arată într-un raport al grupului OTE, care deține Cosmote.

Profitul înainte de dobânzi, taxe, depreciere și amortizare (EBITDA) a avansat anul trecut cu 12,7%, la 73,7 milioane de euro.

În ultimul trimestru al anului trecut, veniturile Cosmote au crescut cu 1,8%, la 121,5 milioane de euro. EBITDA a avansat cu 202,4%, la 25,1 milioane de euro.

http://www.zf.ro/bus...-scazut-8011705

Din punctul meu de vedere era de asteptat asta ...cat despre plecare "clientilor" in mare parte se datoreaza "furtului" facut de catre COSMOTE din conturile "clientilor" dar si intreruperi convorbirilor si s.m.a.d

P.S Parere persoala

#3
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Aici in Constanta (Oras 90% vodafone) luase o amploare Comsote de credeeam ca pana in 2012 o sa stearga de pe fata pamantului cu vdf.Oferte excelente la abon,cele mai bune extraopt la cartele,stabilitate si acoperire foarte mare.
Insa Vodafone le-a dat rapid in cap cu noile abon si si noile extraopt 3000+75....astfel incat cei care migrasera la cosmo s-au vazut nevoiti sa se intoarca la vdf,in conditiile in care peste 60-70% din oras ramasese in vdf.

Acum,usor usor a cam disparut cosmo de pe aici.....

Sa fim seriosi: Taxiurile au nr de vdf,orice firma are nr de vdf,juma de oras are nr de vdf,oriunde ai suna iti trebuie minute in vdf. Iar cu cele 75 min oferite de cosmo sau orange nu ai nici cea mai mica sansa in cta.

Altfel sta situatia la moldoveni din cate vad,am un ghinion pe okazii ca numai de moldoveni in orange dau.Si n-au nici credit,asteapta sa ii suni tot tu.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
+1. In mai le zic si eu pa. Ha-ha, sper sa dea nasol in statistici. Sunt scarbit de politica Cosmote. La 60 minute intrerup convorbirea (vezi Doamne ca sa nu fi uitat clientul telefonul deschis... Folosim telefoane modile, doh?!), si prin zona mea, la 5 minute se intrerupe sunetul, apoi isi revine si tot asa. Mai este problema oligofrenilor de la RC. Tuturor acestor 'calitati' le-au pus capac noile oferte de date cu taxare la 1MB si bineinteles, calitatea execrabila a serviciilor per total.
Voi  trece pe cartela si voi mai ramane un timp pe Comoste.
Spunea cineva de Taxi-uri, firme etc. Nu consider ca este aceasta o problema. Firmele de Taxi care se respecta au numere de contact in toate retelele si ID-uri de mess, deci...  Cat despre alte persoane...nu le sun zilnic. Eu consum mult in convorbiri cu familia. Cand am plecat de la Voda, i-am luat pe toti. Daca o sa plec si de la Verzi, cel putin 7 clienti isi vor lua zborul si daca ma gandesc mai bine, mai multi.
Pot fi convins sa raman in retea....sa ma convinga nu neaparat prin servicii ieftine, ci prin zeriozitate si putin respect...

-!

#5
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Sa vedeti scadere cand o sa expire cartele oferite gratuit la reincarcari. Scaderea actuala e doar o asezare a pietei. Piata e suprasaturata, multi dintre noi aveau la un moment dat 3 telefoane si multe cartele activate. Incet incet se calmeaza lucrurile.

#6
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Adevarul este ca nu mai este lumea atrasa de Cosmote.
Nu prea vad ce ar putea oferi in plus fata de competitori..... poate doar dublu la min nationale (140) cum au avut in iarna....dar pt o perioada de minim 1 an,nu vrajeala de 3 luni cum au avut de sarbatori.

Iar la abonament ar putea intra pe piata cu o oferta agresiva constand in reduceri substantiale la aparatele luate cu conectare.

Ei au plecat cu un dezavantaj foarte mare in fata Orange si Vodafone.Ei isi impartisera deja tara in 2.Si ca sa le fure din clienti au apelat la oferte exceptionale.Dar Vdf si Org au prins din urma pe Cosmo,si acum nu se mai merita sa te bagi la verzi.

#7
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu am plecat de la Vodafone și nu mă întorc. Înainte să apară Cosmote manevrau cum vroiau. Făcuseră cu Orange duopolul pervers. Cu siguranță ar face la fel dacă ar dispărea Cosmote.
Firmele de taxi care se respectă au număr din orice rețea iar majoritatea serviciilor publice au Romtelecom, deci avantaj Cosmote.

#8
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 20.11.2010
Subscriu. Nici nu vreau sa aud de Vomafon. Pe topicul dedicat sunt atatia clienti tot mai nemultumiti si furati, incat imi aduce aminte prin ce treceam in 2005 si mai apoi in 2008, crezand ca s-au schimbat.

Spunea cineva mai sus de Vomafon in CT. Nu stiu pe ce se bazeaza persoana respectiva, dar absolut toata familia de la nevasta pana la parinti si socri sunt in Cosmote, la munca telefoanele de serviciu sunt pe Cosmote, toti colegii au telefoane personale in Cosmote, majoritatea firmelor de taxi au Cosmote, multi clienti de-ai nostri au Cosmote, iar exemplele pot continua pret de cateva pagini cat sa te plictisesti. Ce-mi place mie cand unii trag concluzii dupa o agenda de maxim 150 de persoane :)

Plus ca nimeni nu trebuie sa uite un lucru extrem de esential. Daca nu era Cosmote, chiar si in ziua de azi nu oferea nimeni macar 5 minute nationale. Ofereau maxim 20 in retea sau intr-un grup restrans, valabile intre orele 20 si 8 dimineata. In rest, convorbiri cu 20 de centi in retea si 40 de centi in afara ei, in fuctie de ora poate chiar mai scumpe. Multi au uitat se pare, vremurile duopolului dinaintea Cosmote.

#9
skplayer

skplayer

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 537
  • Înscris: 07.12.2010

View PostSebyD, on 26th February 2011, 10:25, said:

Plus ca nimeni nu trebuie sa uite un lucru extrem de esential. Daca nu era Cosmote, chiar si in ziua de azi nu oferea nimeni macar 5 minute nationale. Ofereau maxim 20 in retea sau intr-un grup restrans, valabile intre orele 20 si 8 dimineata. In rest, convorbiri cu 20 de centi in retea si 40 de centi in afara ei, in fuctie de ora poate chiar mai scumpe. Multi au uitat se pare, vremurile duopolului dinaintea Cosmote.
Acest aspect am vrut si eu sa il subliniez cu cateva postari in urma; se pare ca oamenii astia au uitat cand minutul in retea la cartela costa in orele de varf 60 de centi; ori nu se nascusera in perioada aceea;...
daca nu intra cosmote pe piata vorbeam si acum dupa 7 seara si trimiteam 3 mesaje la pret de 7...
ontopic: toata lumea pierde clienti: si voda si cosmote si orange...

Edited by skplayer, 26 February 2011 - 11:01.


#10
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,647
  • Înscris: 10.04.2009

View Postporcusoru, on 25th February 2011, 17:34, said:

Din punctul meu de vedere era de asteptat asta ...cat despre plecare "clientilor" in mare parte se datoreaza "furtului" facut de catre COSMOTE din conturile "clientilor"

P.S Parere persoala

cam din acelasi motiv am renuntat si eu la abonament vara trecuta, umflarea facturilor aiurea :thumbdown:

+ "fidelizarea" excesiv de proasta fata de retentia oferita de Orange

mult mai convenabil pe cartela (de fapt Cosmote pe segmentul prepay s-a axat de la bun inceput - revolutia 2000 ... etc)

#11
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

View PostSebyD, on 26th February 2011, 10:25, said:

Spunea cineva mai sus de Vomafon in CT. Nu stiu pe ce se bazeaza persoana respectiva, dar absolut toata familia de la nevasta pana la parinti si socri sunt in Cosmote, la munca telefoanele de serviciu sunt pe Cosmote, toti colegii au telefoane personale in Cosmote, majoritatea firmelor de taxi au Cosmote, multi clienti de-ai nostri au Cosmote, iar exemplele pot continua pret de cateva pagini cat sa te plictisesti. Ce-mi place mie cand unii trag concluzii dupa o agenda de maxim 150 de persoane :)

Daca iti fac o lista cu ultimele 100 vanzari pe care le-am avut de pe okazii in constanta si bucuresti si vezi ca 80% sunt vodafone o sa ma crezi?

Nu inteleg ce pe lume traiesti.Nu neg ca al 2-lea tel (cum este la moda acum) nu este cosmote.Dar sa dai exemplu familia mi se pare strange.Doar nu o sa fie tata in vdf,socru in cosmo si nepotul in org.

Fan curier constanta are un singur numar 0722327581, daca vrei sa iti faci o masea doctorul are vdf,ca sa mananci bine la scoica nr de tel este 0727.SCOICA,pana si mecanicul are vdf in cta.Poate sunt putin subiectiv,dar hai sa fim seriosi.

UIte exemplu,ia site-ul 1a de anunturi al constantei si daca 70-80% dintre numere de contact nu sunt vodafone eu imi pun pene de strut si dansez gol in fata la tomis.

Este adevarat ca si cosmo sta bine in multe situatii deoarece majoritatea locatiilor au nr de tel fix romtelecom.Cam atat.

#12
1234567891011121314

1234567891011121314

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2011

View PostSebyD, on 26th February 2011, 10:25, said:

Subscriu. Nici nu vreau sa aud de Vomafon. Pe topicul dedicat sunt atatia clienti tot mai nemultumiti si furati, incat imi aduce aminte prin ce treceam in 2005 si mai apoi in 2008, crezand ca s-au schimbat.
Te-or fi luat dupa fata... :lol: :w00t:  

Spunea cineva mai sus de Vomafon in CT. Nu stiu pe ce se bazeaza persoana respectiva, dar absolut toata familia de la nevasta pana la parinti si socri sunt in Cosmote, la munca telefoanele de serviciu sunt pe Cosmote, toti colegii au telefoane personale in Cosmote, majoritatea firmelor de taxi au Cosmote, multi clienti de-ai nostri au Cosmote, iar exemplele pot continua pret de cateva pagini cat sa te plictisesti. Ce-mi place mie cand unii trag concluzii dupa o agenda de maxim 150 de persoane :)
Hai nu le mai inflori ca nu tine..vezi ca faci pe destetu' cand nu tine -_-

Plus ca nimeni nu trebuie sa uite un lucru extrem de esential. Daca nu era Cosmote, chiar si in ziua de azi nu oferea nimeni macar 5 minute nationale. Ofereau maxim 20 in retea sau intr-un grup restrans, valabile intre orele 20 si 8 dimineata. In rest, convorbiri cu 20 de centi in retea si 40 de centi in afara ei, in fuctie de ora poate chiar mai scumpe. Multi au uitat se pare, vremurile duopolului dinaintea Cosmote.
Nu era pe naiba ! Tu compari vremurile de acum cu cele de atunci ??

#13
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Deutsche Telekom: Pierderi de 803 milioane dolari în T4 din cauza deprecierilor de active din România și Grecia

Deutsche Telekom, cea mai mare companie de telecomunicații din Europa, a raportat pierderi surprinzătoare în trimestrul patru din 2010, provocate de declinul operațiunilor în Europa de Sud-Est și de deprecierile de active, transmit AP și Bloomberg.
În perioada octombrie-decembrie 2010, pierderea netă a companiei germane a fost de 582 milioane de euro (803 milioane de dolari), comparativ cu o pierdere de 3 milioane de euro în perioada similară din 2009. Analiștii estimau un profit net de 546 milioane de euro.

Profiturile ajustate înainte de plata dobânzilor, impozitelor, includerea deprecierii și a amortizării au scăzut cu 10%, la 4,55 miliarde de euro, în timp ce analiștii estimau 4,7 miliarde de euro.

Profitul companiei germane a fost afectat de costurile excepționale ce includ deprecierea de 445 milioane de euro a activelor din România și Grecia.

Vineri acțiunile Deutsche Telekom au scăzut la bursa de la Frankfurt cu 1,3%, la 9,79 euro. Anul acesta acțiunile companiei germane au crescut cu 2,7%, după ce în 2010 au scăzut cu 6,2%.

Veniturile Deutsche Telekom au înregistrat un declin de 4,5%, la 15,5 miliarde de euro, în timp ce vânzările în Germania au crescut cu 0,6%, la 6,4 miliarde de euro. În România veniturile au înregistrat un declin de 7,1% iar în Grecia, 15%.

Pentru 2010, Deutsche Telekom a raportat un profit net de 1,7 miliarde de euro, față de 353 milioane de euro în 2009. Veniturile au scăzut cu 3,4%, la 62,42 miliarde euro

Edited by PanaramaFlavia, 26 February 2011 - 22:52.


#14
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Da... păi operatorii care activează pe la noi au făcut tot posibilul ca fiecare client să schimbe mobilul cel puțin odată pe an. Și au cam luat țeapă anul trecut.
P.S. Personal telefonul actual în am din martie anul trecut (2010) și intenționez să merg cu el până în martie 2012.

#15
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
A scazut perioada de valabilitate a SIM-urilor prepaid si au inceput sa expire. Numarul adevarat e dat de SIM-urile cu activitate in ultimele 3 luni, dar pe ala nu-l face nimeni public.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Trebuiue sa recunosc ca nu am luat in calcul faptul ca, intr-adevar, aparitia ofertelor bune Cosmote a implicat oferte mai omenesti si din partea celorlalti operatori. Pentru asta, ar trebui sa multumim Cosmote. Acest fapt este irelevant insa, cand vine vorba despre decizia de a ramane sau nu verde. Am mers la ei pentru ca ofereau servicii ieftine, plec de la ei pentru ca ofera servicii jalnice. Ce a fost, a fost. Daca m-as fi luat dupa principiul fraternitatii, as fi ramas pe Voda ca ei au fost primul provider de telefonie din Ro., al caror client Gold cu contract am fost timp de 7 ani. Irelevant, iarasi. Imi fac abonament si la Al Qaeda Telecom [:)) ] daca ma gadila placut la buzunar.

-!

#17
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 20.11.2010

View Post1234567891011121314, on 26th February 2011, 18:45, said:

Nu era pe naiba ! Tu compari vremurile de acum cu cele de atunci ??
Probabil ca-ti plaaace sa faci pe desteptul, dar cu mine nu iti merge. Una pentru ca nu stii cine sunt si cum arat si a doua, habar nu ai cu cine dialoghezi. Si inca ceva... ultrasii vomafomisti sunt cel putin penibili. Vrei sa vezi ca am dreptate, vii sa-ti dovedesc. Nu vrei sa accepti realitatea, bine pa si iti doresc sa ai exact aceleasi experiente pe care le-am avut eu cu vomafon.

Zici de vremuri de atunci si de acum? Daca nu erau astia verzi, acum era si mai rau. Facem pariu? Ai uitat ce a zis madam Solomon, saraca de ea, cand a plecat de la Vomafon? Cauta, vezi si apoi mai vorbim.

Si un sfat prietenesc... cand vii si postezi pentru prima oara pe un forum, las-o.mai usor cu jignirile.
Hai pa.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
SebyD, nu cred ca mai exista utilizator de telefonie mobila de pe vremea cand aveam doar doi operatori, care sa nu-si aminteasca bataia de joc a Connex-ului, abonamentele 'la misto' (gen 9c/minut de la 19-7 samd) si apoi zgarcenia Vodafone-ului la fidelitate, care pentru ei insemna 10 minute in retea pe luna dupa primul an, dar nu mai mult de 30. La 7 ani vechime in retea ca client Gold, Vodafone imi dadea 30 minute in retea in contextul in care plateam in 2007 facturi de 5 milioane la telefon. Mi s-a scarbit de ei si inca nu m-am vindecat.
A aparut Cosmorom-ul care insa statea rau de tot cu semnalul. Odata cu rebranduirea in Cosmote au inceput sa apara si ofertele si s-a imbunatatit extrem si acoperirea. Pleca lumea de la Voda, pe capete. Cand eu si sotia mea ne-am mutat, am luat cu noi inca 7 utilizatori, doi de abonament si 5 de cartela. Acum ca numerele sunt ale noastre, nimic nu ne mai tine intr-o anumita retea.
Sunt jignit de taxarea la 1 Mb a celor de la Cosmote, de serviciile jalnice, de oligofrenii de la RC, dar la capitolul voce, tot sunt cei mai ieftini. Si dovada, inainte de orice, sta in factura mea de telefonie mobila. Detin doua abonamente, (unul de voce mai mare si unul mixt) pentru care platesc 27 E, adica 1 milion si ceva in conditiile in care folosesc telefonul intensiv. Clar Cosmote bate... filmul.
Sa fim seriosi, verzii au schimbat legea.
Desi voi renunta la un contract, sunt 2 din 3 decis sa raman verde. Pana la proba contrarie.

Inca ceva... Nu inteleg de ce a fost initiatorul acestui topic asa de marcat de faptul caci Cosmote pierde clienti. Desi imi mentin parerile exprimate mai sus, suntem in criza, Romania este o tara moarta economic, totul merge prost, normal ca si furnizorii de telefonie mai pierd. Toti, fara exceptie.
De aceea nu inteleg cum isi permite Cosmote sa faca asemenea gafe tocmai acum.

-!

Edited by YOUR_GOD, 27 February 2011 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate