Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Si Cosmote pierde clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
lucianbacau2001

lucianbacau2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.07.2010

 Matthaus, on 25th February 2011, 17:43, said:

Aici in Constanta (Oras 90% vodafone) luase o amploare Comsote de credeeam ca pana in 2012 o sa stearga de pe fata pamantului cu vdf.Oferte excelente la abon,cele mai bune extraopt la cartele,stabilitate si acoperire foarte mare.
Insa Vodafone le-a dat rapid in cap cu noile abon si si noile extraopt 3000+75....astfel incat cei care migrasera la cosmo s-au vazut nevoiti sa se intoarca la vdf,in conditiile in care peste 60-70% din oras ramasese in vdf.

Acum,usor usor a cam disparut cosmo de pe aici.....

Sa fim seriosi: Taxiurile au nr de vdf,orice firma are nr de vdf,juma de oras are nr de vdf,oriunde ai suna iti trebuie minute in vdf. Iar cu cele 75 min oferite de cosmo sau orange nu ai nici cea mai mica sansa in cta.

Altfel sta situatia la moldoveni din cate vad,am un ghinion pe okazii ca numai de moldoveni in orange dau.Si n-au nici credit,asteapta sa ii suni tot tu.

Pai da nenicule ! fiindca la inceput pe Moldova Connex era super varza la acoperire; in Bacau de ex aproximativ 80% sunt pe Orange
Eram si eu pe Orange si am portat numerele rudelor pe COSMO.
Ca au semnal mai bun si preturi mai mici :thumbup:

#20
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
@YOUR_GOD:
Vezi sa nu te faci roz peste noapte si sa devii client T-Mobile Romania cel tarziu in iunie :coolspeak: .
Haideti sa recunoastem,grecii sunt pe duca.
Stiti de ce pierd clienti? Din cauza actionarilor germani care stau cuminti pe langa OTE si maresc tarifele (18c/min si 7c/sms din 1 Martie). Asta inseamna sfarsitul grecilor si inceputul nemtilor.
Scuze daca am fost off-topic.

Edited by iuliandeaconu, 27 February 2011 - 16:49.


#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Da Iulian. Exista si posibilitatea asta dupa cate am inteles...de fapt r cam fi treaba sigura.
Mai, pe mine nu ma intereseaza culoarea, ci pretul/factura si calitatea serviciilor. In principiu, nevoile de comunicare ale fiecaruia sunt satisfacute de cel putin un provider de telefonie mobila, deci are balta peste.
Miscarile care apar la Cosmote, prefigureaza deja influenta T-Mobile. Problema este ca peste tot pe unde au umblat njemtii, au cam sarit calul.
Ramane de vazut.
In ceea ce priveste marirea preturilor, miscarea afecteaza doar cartelele prepay. Cei care au semnat contracte sunt lipsiti de griji. Cartelarii insa nu pot fi considerati lezati. Or sa-si ia jucariile si or sa mearga la concurenta. So say we all.

-!

#22
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
O sa fie vai de T-Mobile daca tot ridica preturile si nu creste acoperirea si calitatea serviciilor.
O sa ajunga mai jos decat Digi.Mobil  :D
Oricum,vom vedea.

#23
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Vreti sa stiti parerea mea pertinenta si fara exagerari?
Multi din cei care injura Cosmote ACUM, vor plange dupa el mai tarziu.

MARK MY WORDS. O sa mai vorbim pe tema asta. Daca nu o sa ne intoarcem in maxim 1 an jumate la ce era pe piata telecom, inainte de intrarea Cosmote pe piata (cel putin pe partea de tarife), numiti-ma nebun. O sa mai vedem dupa, cati vor mai prea slavi retelele rosie si portocalie.

Doar daca nu cumva ii va veni mintea la cap lui Teszari sa extinda acoperirea Digi.Mobil la nivel national si sa iasa cu oferte agresive. Calculand faptul ca RDS cam vrea monopol pe serviciile de TV si internet in tara (vezi planurile cu achizitionarea UPC si costurile implicate), slabe sanse sa se intample asa ceva.
Pe piata telecom, viitorul nu prea mai suna bine.

Numai bine!

Edited by SebyD, 27 February 2011 - 18:17.


#24
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

 SebyD, on 27th February 2011, 20:12, said:

MARK MY WORDS. O sa mai vorbim pe tema asta. Daca nu o sa ne intoarcem in maxim 1 an jumate la ce era pe piata telecom, inainte de intrarea Cosmote pe piata (cel putin pe partea de tarife), numiti-ma nebun. O sa mai vedem dupa, cati vor mai prea slavi retelele rosie si portocalie.

Este imposibil sa se mai intoarca piata la asa ceva, cu toate visele unor pseudomarketeri.
Probabil ca vom asista la tentative jalnice de upsell pe ici - colo, dar sa se scumpeasca totul si sa se revina la nivelele de dinainte de 2005 este imposibil, asta daca respectivii nu vor sa se aleaga cu 2 euro ARPU si cu un exit glorios.

#25
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
De ce sa plangem dupa Cosmote. O sa vina germanii si o sa faca legea. Va dati seama ca ,daca OTE va cumpara actiunile RTC de la stat ei vor fi cel mai mare operator de telecomunicatii din Romania avand servicii de:
Telefonie fixa
Internet fix
Internet mobil
Telefonie mobila GSM
telefonie mobila CDMA
RDS va fi mic copil pe langa acest "gigant".

#26
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
O sa vezi singurel de ce. In curand. Nu simti niste scumpiri din martie la Cosmote?
Nu vezi noile servicii de internet mobil tarifate unic in Romania la 1 MB? Astea chiar nu iti spun nimic?
DT nu mai vine cu preturi de dumping si oferte cu mult moka, ci sa faca profit cu tarife pe masura. Exact asta asteapta concurenta. Cand totul se va alinia, vor renunta romanii la telefoane? Nu cred. Dupa cum spuneam si mai devreme, mai vorbim. Prin vara o sa inceapa asezarile, iar in maxim un an si ceva o sa vedem ce si cum ;)

Nu uita ca RDS cumpara UPC. Vor ramane doar RDS si T-Home. Tu crezi ca va fi o treaba buna asta? :)

Edited by SebyD, 27 February 2011 - 20:15.


#27
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Eu prefer calitate no mokangeala. Cei 7E cu care reincarc ti se par mokangeala?
Am rezistat 6 ani la Orange,o sa rezist si la alte companii.
Oricum cred ca o vor lua treptat cu scumpiri,deoarece dacavor scumpi asa repede vor pleca toti cocalari,vor iesi in scadere => mai putin bani!
Partea buna e ca se va elibera 2G pt ca nu va mai fi ocupata de cocalari care vorbesc mii de minute!

#28
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

 YOUR_GOD, on 27th February 2011, 15:20, said:

SebyD, nu cred ca mai exista utilizator de telefonie mobila de pe vremea cand aveam doar doi operatori, care sa nu-si aminteasca bataia de joc a Connex-ului, abonamentele 'la misto' (gen 9c/minut de la 19-7 samd) si apoi zgarcenia Vodafone-ului la fidelitate, care pentru ei insemna 10 minute in retea pe luna dupa primul an, dar nu mai mult de 30. La 7 ani vechime in retea ca client Gold, Vodafone imi dadea 30 minute in retea in contextul in care plateam in 2007 facturi de 5 milioane la telefon. Mi s-a scarbit de ei si inca nu m-am vindecat.


-!

In aceasi situatie ma aflu eu acum.Fac 8 ani de abonament vodafone,sunt client gold cu facturi de peste 300 ron/luna si ce primesc? 30 minute in retea,in conditiile in care cartelarii se sterg la cur cu astea 30 min,ei avand 10 000 sau 3000 min in retea.

S-a schmbat si punctajul la facturare,astfel ca pt a putea lua un tel pe puncte imi trebuie facturi de peste 30-40 mil adunate.

As schimba si maine operatorul de telefonie,dar nu am cu cine.

PS: Sper ca cosmote sa se mentina pe linia de plutire,altfel isi vor bate joc de noi vdf si orange.Cosmo este singurul care ii poate tine la respect,facandu-i si pe ei sa scada tarifele.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, cine te mai tine?!
Nu mai stiu cum stau cu ofertele, dar vad ca la fidelizarea nu s-a schimbat. Nu-mi vine sa cred. Fugi la Cosmote* si o sa platesti in acelasi regim maxim 80 lei. O sa vezi.
*daca nu te intereseaza Internetul Mobil.

-!

#30
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
ati observat ca si reclama si cartela frog sunt deosebit de roz???

#31
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 coracao, on 27th February 2011, 22:14, said:

ati observat ca si reclama si cartela frog sunt deosebit de roz???
`jawhol!

#32
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 coracao, on 27th February 2011, 22:14, said:

ati observat ca si reclama si cartela frog sunt deosebit de roz???
Roz ca distinctivul pentru cancer la sân sau roz ca magenta T?

#33
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 coracao, on 27th February 2011, 22:14, said:

ati observat ca si reclama si cartela frog sunt deosebit de roz???

Orice operator pierde clienti in perioade de criza economica !

Richtig ! DT vrea profit , restul e can-can !  :console:

#34
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
aratati-mi voi o firma care nu vrea profit!

vorbiti ca sa n-adormiti.

#35
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
Toti vor  profit, numai ca grecii fac altfel de afaceri. Intra pe unde apuca, strica piata ca sa aibe si ei o felie, investesc cateva sute de mii/milioane apoi o vinde.
Asa ca razboaiele acestea o sa se cam termine in 2-3 ani dupa ce vine,daca mai vine, T-Mobile.
Daca va intrebati cum (se termina razboaiele) raspunsul este simplu...fiecare plan tarifar/promotie este activa 1 an...ei bine cu timpul se vor scoate oferte din ce in ce mai "subtiri".
Stau si ma gandesc daca vor mai veni nemtii...sunt cam ingrijorati de posibila achizitie a UPC-ului de catre RDS, care ar crea alt gigant pe piata romaneasca.

#36
skplayer

skplayer

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 537
  • Înscris: 07.12.2010

 kmeleonu3, on 7th March 2011, 00:14, said:

Toti vor  profit, numai ca grecii fac altfel de afaceri. Intra pe unde apuca, strica piata ca sa aibe si ei o felie, investesc cateva sute de mii/milioane apoi o vinde.
Asa ca razboaiele acestea o sa se cam termine in 2-3 ani dupa ce vine,daca mai vine, T-Mobile.
Daca va intrebati cum (se termina razboaiele) raspunsul este simplu...fiecare plan tarifar/promotie este activa 1 an...ei bine cu timpul se vor scoate oferte din ce in ce mai "subtiri".
Stau si ma gandesc daca vor mai veni nemtii...sunt cam ingrijorati de posibila achizitie a UPC-ului de catre RDS, care ar crea alt gigant pe piata romaneasca.
am mai spus; dar o sa repet poate o sa inteleaga toata lumea
daca nu venea cosmote pe piata cu aceste oferte te uitai de 10-15 ori la ceas sa se faca ora x, vorbeai numai in weekend sau plateai cateva zeci de centi pe minutul in retea...
daca DT face greseala sa nu mai ofere mii de minute in retea atunci marea majoritate a utilizatorilor (''cartelari'') se muta (probabil pe digi)
creeaza un gigant pe piata romaneasca; da cu asta sunt de acord; dar gandeste-te ce inseamna DT pe plan mondial...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate