Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#73
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Revenit de la München, umblat mereu pe jos, 101,5 km in 4 zile :) Targurile de Craciun sunt deschise, a si nins vreo 2 zile iar duminica, 3 decembrie a nins ca in povesti:)

- Rezidenz - Intrarea costa 8,5 (palat + muzeul comorilor) (iarna), audio guide 3,5. Merita vizitat, mereu le compar cu Schönbrunn sau Hofburg din Viena, dar desi Rezidenz din München e mai mic nu mi se pare mai putin spectaculos. Si are 2-3 camere atat de frumoase pe care nu le gasesti prin Viena. Antiquarium-ul din Rezidenz cred ca e cea mai frumoasa sala vazuta de mine pana acum. In bilet e inclusa intrarea la muzeul comorilor.

- Schloß Nymphenburg - in biletul complet (11.5 iarna) se viziteaza pe langa palat si un muzeu al portelanului de nymphenburg si un muzeu al calestilor (de toate felurile.) Sala festiva de la intrare este absolut fabuloasa, insa si restul palatului e super. Gradinile si palatele din gradini (Amalienburg si inca 2 al caror nume nu il retin) sunt absolut fabuloase, iar aici o plimbare vara cred ca e ceva obligatoriu.

- Neue Pinakothek - Goya, Cezanne, van Gogh, Renoir,Gauguin, Degas, Monet, Manet, Gainsborough, Constable, Delacroix, Gericauld, Toulouse-Lautrec - Nu stiu ce recomandare mai buna decat lista asta pot sa scriu aici :)

- Muzeul berii  - o scruta istorie a berii, daca cunosti germana. Si o scurta istorie a orasului care a devenit ceea ce este azi in principal datorita berii. Costa doar 4€, nu m-a impresionat dar nici nu am avut rabdare sa citesc tot. Daca exista un ghid era altrceva.Oricum, muzeul e mic, situat intr-o casa veche bavareza.
- Lagarul de la Dachau - nu am ajuns
- Asamkirche - Frumoasa, ca si celelalte: Michaelskirche, Heiliggergeistkirhe, Frauenkirche, Teathinerkirche, Peterskirche, etc. Cred ca-i orasul german cu cele mai frumoase biserici pe care l-am vizitat eu pana acum.

- NS Dokumentationszentrum München - nu am ajuns nici aici.

- sa mananc la localul preferat al lui Hitler - Osteria Italiana- aici e wow. Intr.adevar, preturile sunt mari, am dat 37€ pe o portie de paste si un pahar de vin dar mi-am si facut de cap. Paste cu sos de unt si trufe albe, (9€ gramul de trufe); trebuia sa spun eu stop atunci cand e suficient "pentru gustul meu", si eu am spuis dupa 2 grame :) N-am stiut treburile astea, altfel ar fi costat vreo 30€ toata treaba. Oricum, locul e fabulos.

- Englischer garten cu targul de craciun de la turnul chinezesc - frumos si mai liber decat cele din centru. Vara parcul asta trebuie sa fie tare impresionant.

- München in perioada Craciunului este intr-adevar ceva spectaculos. La fel ca toata Germania, de altfel.

#74
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Pe 29 o sa fiu si eu la Munchen! Stam doar 3 zile, in principal vrem sa vedem castelele Bavariei, Munchen centrul vechi! M-am uitat pe harta si hotelul unde stam nu este in zona verde, deci nu am nevoie de timbrul ala de mediu! O lasam in parcare si folosim metroul.
sper sa reusim sa vizitam tot ce ne-am propus, mai ales ca ma uit pe accuweather si se anunta ploaie toata saptamanaPosted Image

#75
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In general daca vrei sa mergi intr-o tara nu te uita la meteo pe alt site in afara de cele din tara respectiva. Sa nu mai spun ca accuweather este unul dintre cele mai proaste site-uri meteo din cate exista:)
Pe http://wetter.com din 24 pana in 30 nu apare niciun strop de ploaie.
Oricum, e devreme sa te uiti acum, in general cu 3-4 zile ai sansa sa gaseti ceva care sa corespunda cu realitatea , iar pentru date concrete cam 24h de ore sunt sigure.

Care castele din Bavaria vrei sa le vezi, fiindca sunt extrem de multe? https://en.wikipedia...tles_in_Bavaria

Daca vrei castelele lui Ludwig al doilea, Hochschwangau si Neuschwanstein sunt la Füssen, cam la 2,5h cu trenul, iar Herrenchiemsee si Linderhof sunt si ele situate cam la 2,5h distanta cu trenul de München. Pentru timpii exacti cauta aici https://www.bahn.de/p/view/index.shtml

Oricum, si daca ramai doar la München ai ce face 3 zile fara discutie.

#76
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
multumesc giuliani!
In ordinea in care vreau sa le vedem: herrenchiemsee, hohenschwangau, neuschwanstein, linderhof!
Ne ducem cu masina la ele, doar in Munchen n-o s-o folosim!

#77
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cu masina e cel mai bine sa vizitezi castelele. Pentru alte obiective, am pus cu alte ocazii o lista de obiective din oras:)

#78
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 30.04.2006

View Postvalentinag, on 16 mai 2018 - 14:09, said:

Pe 29 o sa fiu si eu la Munchen! Stam doar 3 zile, in principal vrem sa vedem castelele Bavariei, Munchen centrul vechi! M-am uitat pe harta si hotelul unde stam nu este in zona verde, deci nu am nevoie de timbrul ala de mediu! O lasam in parcare si folosim metroul.
sper sa reusim sa vizitam tot ce ne-am propus, mai ales ca ma uit pe accuweather si se anunta ploaie toata saptamanaPosted Image
nimeni nu controlează vreodată existența Umweltplakette (bulina verde de mediu) pentru turiști. efectiv nu interesează pe nimeni. Oricum recomand să lăsați mașina în parcare și să luați metroul. nicăieri în centru nu există locuri de parcare, iar cele existente sunt cam la 2€/h cu durată maximă a staționării de 2h. pentru nimic în lume să nu cumva să parcați pe zonele marcate cu Feuerwehrzufahrt că se ridică mașina imediat! Inseamnă acces pentru pompieri și dacă la parcări aiurea sau pe interzis în cel mai rău caz iei o amendă de 15€, la asta nu se discută niciodată. e +500€ o tractare auto.

mergeți cu transportul în comun. există abonamente de o zi întreagă pt grupuri de până la 5 persoane, ceea ce e chiar convenabil. costurile pt. iesit în oraș sunt mai mult decât decente, poate cam la fel ca în bucurești. o bere mai scumpă de 4.3€ e deja preț turistic, o pizza de obicei 9-12€ etc.

pentru vizitat castelele luați în calcul cozile interminabile de pe autostrăzi (apropo de autostrăzi, unde nu e limită de viteză să vă așteptați să se treacă pe lângă voi cu +200km/h. se merge foarte tare, nu prea sunt radare, iar amenzile sunt mici). cu un pic de efort se poate ajunge în aceeași zi la Neuschwanstein și la Linderhof în apropiere de Garmisch. la întoarcere puteți opri scurt pe la Chimsee pe A8 spre Salzburg spre exemplu. pe același drum recomand și o pauză scurtă la Irschenberg la Dienzler pentru o cafea incredibil de bună și o prăjitură.
alte castele ar mai fi Nymphenburg chiar în München sau Oberschleissheim la câțiva km nord de München.

o ieșire la fel de interesantă ar mai fi la țară spre Tegernsee și de ce nu până la barajul de pe Sylvensteinsee
cam așa: https://goo.gl/maps/apZmpEC8GsL2

#79
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc mult mannes! La Chiemsee o sa ne ducem prima oara, ca venim dinspre Salzburg. Nymphenburg il avem in vedere, dar nu stiu daca o sa mai avem timp, vom vedea!
Este un mini concediu tura asta, sa vedem si cum este in Germania, e prima oara cand mergem, si special pentru castelele mentionate! Am in vedere sa revenim, sa urcam pe Zugspitze, toata zona Garmisch!

#80
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Si am revenit! Germania minunata, ne-a placut mult, ma rog, Bavaria, ca asta am vazut tura asta! Munchen dragut, aglomerat, scump la transportul in comun mi s-a parut, aglomeratie raaau in centrul vechi. Ne-am dus cu metroul pana la Residenz si apoi am luat-o pe jos pe toate stradutele,Opera, primaria noua, veche, bisericile, terase, la Hofbrau era super aglomerat,. n-am gasit loc sa stam. Nemtii amabili in general, la metrou ne-am ratacit un pic, am intrebat si ni s-a raspuns, multa lume cu bere pe strada in mana am vazut, la metrou la fel, cu sticla in mana, destul de murdar ca oras, na, la cata lume e, e de asteptat!
Castelele, alta poveste! Ma duc sa scriu la topicul de Germania, ca nu e locul aici cred!

#81
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003
Vara daca e cald recomand terasele, lasati HB-ul, prea multa lume, prea multi turisti. Cred ca o data am fost si mi-a ajuns.
Scrieti Biergarten in google maps si alegeti ce va convine.

#82
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Desi eram cam indoita inainte sa plecam, ca se anunta ploaie toata saptamana, am avut parte de o vreme superba
Au fost 25-26*, soare,doar noaptea a plouat torential!
Multumesc de sugestie cu biergarten!

#83
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 05 iunie 2018 - 22:14, said:

Vara daca e cald recomand terasele, lasati HB-ul, prea multa lume, prea multi turisti. Cred ca o data am fost si mi-a ajuns.
Scrieti Biergarten in google maps si alegeti ce va convine.

la HB am fost o singura data si nu mai vreau sa merg a doua oara, mi-a ajuns. Mi se pare prea plin de turisti, e galagie chiar si daca stai la etaj acolo unde teoretic nu ajunge gramada turistica. Sunt o gramada de alte terase biergarten superbe, asa cum spui si tu unde te simti mult mai bine ca la HB, iar berea e la fel de buna.

#84
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 30.04.2006
Hofbräuhaus e pt. turiștii americani, adică scump și prost. Recomand mai degrabă Augustinerkeller de la Hackerbrücke pt. că au bere Augustiner și nu e chiar așa turistică. https://goo.gl/maps/EaRRtxLdPUJ2
mai retras dar mai plăcut este la Wirtshaus am Bavariapark în parcul de peste drum din spatele statuiei Bavariei de la Theresenwiese, adică aici: https://goo.gl/maps/cgxJdXSSB8x berea e tot Augustiner.
Biergarten chiar în centru mai recomand la Park Cafe din apropiere de Stachus https://goo.gl/maps/bt3VaX1ru642 Nici asta nu e turistică și va trebui să luați în considerație faptul că e destul de aglomerată seara.
Cel mai des se iese la Biergarten la Hirschgarten https://goo.gl/maps/tWQWoswz8io
Biergarten-ul de la Chinesischer Turm din Englischer Garten îl cam evit, fiind prea aglomerat. https://goo.gl/maps/Tjrpngd2ZbK2

în general, cam oriunde e un parc sigur e și o crâșmă acolo. Regula generală de la Biergarten este că îți poți aduce mâncarea de acasă, dar berea o cumperi de acolo.

LE: am uitat de Biergarten-ul de la Olympiapark de pe muntele de acolo https://goo.gl/maps/yYXzuQFRCfM2 este foarte mic, dar se poate sta oricând pe iarbă cu o bere în mână.

Edited by mannes, 08 June 2018 - 14:03.


#85
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In München exista 6 tipuri de bere : Augustiner, Paulaner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Lövenbrau si Spaten.
Din punctul meu de vedere, orice berarie, terasa, biergarten, taverna a acestor 6 mari fabrici de bere este de luat in seama. Mie mi-a placut mult la Hackerhaus, de exemplu, dar si Spatenhaus arata bine (doar ca e mai scump). Apoi, am mai vazut Wirtshaus Ayinger si Schneider Bräuhaus, ca ar avea recomandari foarte bune.

Ideea e ca la toate aceste tipuri de restaurante traditionale se gaseste cam acelasi tip de mancare, si toate cred ca sunt mai bune decat Hofbräuhaus, deci pentru o experienta bavareza cat mai autentica cred ca un astfel de local este alegerea corecta.

Dar München mai este cunoscut ca fiind si "cel mai nordic oras italian", asadar poti gasi o gramada de restaurante italiene, unele dintre ele chiar senzationale. Un exemplu e Osteria Italiana, un local vechi, de mare traditie (primul restaurant italian din DE), mai degraba as plati 15 € pe niste paste decat pe  un snitel cu cartofi :)

Ca o completare, nu am baut nicaieri bere mai buna ca la München. O bere la halba bauta in München bate orice sticla de bere, cred ca prospetimea face diferenta :)

#86
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 30.04.2006

View Postgiuliani, on 08 iunie 2018 - 15:18, said:

In München exista 6 tipuri de bere : Augustiner, Paulaner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Lövenbrau si Spaten.


7. mai e si Giesinger

#87
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Ziua buna tuturorPosted Image .Rog ajutor cu sfaturi..Voi pleca, cu serviciul, la Munchen, pentru aproximativ o luna, incepand cu luna iulie(inceputul lui iuliePosted Image )..Am nevoie de cazare in Munchen de preferat undeva in zona Institutului Goethe(zona raului Isar)..Unde pot gasi cazare ieftina (mi se va deconta cazarea de catre firma) undeva in jurul sumei de 1200 euro(maxim 1500), doar cazare?

Edited by REZA2015, 26 June 2018 - 09:36.


#88
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostREZA2015, on 26 iunie 2018 - 09:35, said:

Ziua buna tuturorPosted Image .Rog ajutor cu sfaturi..Voi pleca, cu serviciul, la Munchen, pentru aproximativ o luna, incepand cu luna iulie(inceputul lui iuliePosted Image )..Am nevoie de cazare in Munchen de preferat undeva in zona Institutului Goethe(zona raului Isar)..Unde pot gasi cazare ieftina (mi se va deconta cazarea de catre firma) undeva in jurul sumei de 1200 euro(maxim 1500), doar cazare?


Locuintele in genul care vrei tu se incadreaza in categoria "Wohnen auf Zeit" adica pe o perioada definita de timp (maxim 1 an). Stiu ca nu sunt multe care sa accepte o perioada asa de scurta de timp, minimul e undeva la 3-6 luni. E posibil ca daca vrei sa iei o asemena locuinta sa trebuiasca sa mergi sa o vezi, posibil sa mai fie inca vreo 10-20-50 de candidati care sa doreasca aceeasi locuinta si sa fie greu sa o primesti.

Ca idee, eu cred ca singura optiune e o pensiune/hotel/apartament in regim hotelier , cauta mai bine pe booking si alte site-uri asemanatoare.

Edited by giuliani, 26 June 2018 - 09:54.


#89
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003
Cum ii zice la site-ul ala unde poti sa dormi la cineva acasa? Couching sau ceva de genul asta.

https://www.thehomel...-zeit/muenchen/

Intreaba aici, e un forum in limba engleza: https://www.toytowng...orum/96-munich/
Cauta si pe https://www.airbnb.de/

View Postgiuliani, on 08 iunie 2018 - 15:18, said:

Ca o completare, nu am baut nicaieri bere mai buna ca la München. O bere la halba bauta in München bate orice sticla de bere, cred ca prospetimea face diferenta Posted Image
Mda, depinde de gust. Pana acum Augustiner la sticla bate la fund toate berile. Iar aia de la Oktoberfest e sub orice critica, am fost de vreo 3 ori in corturile mari si nu mi-au placut deloc.

#90
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Bunã colegi.
Ma ajutati cu o recomandare pt o cazare in Munchen?
O sa am masina închiriatã din aeroport. Nu caut fix in oraș dar nici ff departe.
2 adulti si un copil 2 ani.
Pret mediu. Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate