Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
N-ai de unde sa stii. Sunt totusi sanse mari sa prinzi zile ploioase, dupa cum ti-e norocul.

#38
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009

View PostStroeee, on 26 iunie 2013 - 10:23, said:

La inceputul lunii Octombrie este vremea buna ?

Hmmm, sunt sanse 50-50 sa ploua, asa cum poti avea noroc de cateva zile insorite... Uneori e mai urit in mai decat in octombrie :D

#39
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Intrebare pentru cei care au folosit Bayern-Ticket.
Este folositor pentru a te deplasa cateva zile prin Bavaria montana? Poti ajunge si la Salzburg? Asa am vazut pe site, dar google translate nu ma ajuta prea mult.
De unde se poate cumpara si pentru cate zile poate fi valabil?
Multumesc

#40
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostSpadan, on 08 iulie 2013 - 22:05, said:

Intrebare pentru cei care au folosit Bayern-Ticket.
Este folositor pentru a te deplasa cateva zile prin Bavaria montana? Poti ajunge si la Salzburg? Asa am vazut pe site, dar google translate nu ma ajuta prea mult.
De unde se poate cumpara si pentru cate zile poate fi valabil?
Multumesc

Da si da. Se poate lua online, din gari, de la automate sau de la ghisee (parca un pic mai scump, cu taxa de service). Eu am luat online si am vizitat castelele, Salzburg plus alte chestii din Bavaria.

Edited by stedan, 08 July 2013 - 22:24.


#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Asa arata automatul. Au si limba engleza:

[ http://www.moegglingen.de/servlet/PB/show/1283683_l1/Fahrkartenautomat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Multumesc amandurora.
Exista si pentru o perioada mai mare de o zi sau trebuie sa imi iau mai multe separat?

#43
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostSpadan, on 09 iulie 2013 - 07:42, said:

Multumesc amandurora.
Exista si pentru o perioada mai mare de o zi sau trebuie sa imi iau mai multe separat?

Mai multe, separat, Oricum renteaza :)
Eu le-am luat online pentru ca stiam deja zilele in care merg in locul x sau locul y. Parca sunt si un pic mai ieftine decat daca le iei la fata locului.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai multe informatii despre Bayern Ticket: http://www.bahn.de/r...reisprachig.pdf
E si engleza la pag 8.

#45
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Inca o intrebare: cum recunosc un tren/autobuz cu care pot/nu pot sa calatoresc? Stiu ca merge la toate trenurile regionale si multe autobuze.
De asemenea, daca iau pt mai multe zile, cum marchez ziua pentru care il folosesc? O scriu cumva cu pixul langa nume sau se valideaza la prima urcare?

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu esti sigur intrebi si tu soferul sau controlorii care-s pe peron. De obicei iti raspund cu amabilitate la toate intrebarile.

#47
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostSpadan, on 09 iulie 2013 - 20:36, said:

Inca o intrebare: cum recunosc un tren/autobuz cu care pot/nu pot sa calatoresc? Stiu ca merge la toate trenurile regionale si multe autobuze.
De asemenea, daca iau pt mai multe zile, cum marchez ziua pentru care il folosesc? O scriu cumva cu pixul langa nume sau se valideaza la prima urcare?

Este foarte simplu. La panourile care afiseaza sosirile si plecarile trenurilor, fiecare tren este marcat cu indicativul respectic (ICE - intercity, R - regional etc.). Te ghidezi dupa asta. Eu recomand sa printezi de acasa orarul trenurilor din ziua respectiva, de pe bahn.com, pentru a sti cum te orientezi si cum iti creezi programul.
In ultima instanta poti recunoaste trenurile dupa forma in care se prezinta :) regionalele sunt mai micute, mai murdare ori mai vechi. N-ai cum sa le confunzi!

Daca iei mai multe bilete, in momentul in care folosesti acel aparat, o sa te intrebe pentru care zi anume vrei sa-l cumperi. Tin minte ca asa am procedat cand am cumparat de la automat un bilet (pentru un alt land, cu o alta ocazie).

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Poststedan, on 09 iulie 2013 - 22:03, said:

Eu recomand sa printezi de acasa orarul trenurilor din ziua respectiva, de pe bahn.com, pentru a sti cum te orientezi si cum iti creezi programul.
Se poate printa chiar de la automat :)

#49
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Alta intrebare: cum putem ajunge de la Fussen/Schwangau la Garmisch Partenkirchen cu transportul in comun folosind Bayern Ticket?
Exista varianta de a merge spre Munchen, unde sa schimbi trenul spre GP (cam lunga) sau un autobuz catre Reutte (Austria), de unde sa luam trenul spre GP, dar la ultima nu stiu daca se poate folosi Bayern Ticket. Am mai gasit pe bahn.de si un autobuz care merge direct, dar vad ca e doar in week-end si eu voi fi acolo luni-marti probabil.
Cine ma poate ajuta?
Merci

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca te uiti in link-ul de mai sus (vezi postul #44), vei vedea ca Bayern Ticket e valabil si pentru ruta Reutte - GP.

#51
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Merci. Intre timp m-am lamurit. Se poate folosi Bayern Ticket si vom merge vreo 4 zile pe traseul: Munchen-Fussen-Kempten-Reutte-Garmisch-Munchen.
In afara de Munchen, castelele Hohenschwangau si Neuschweinstein si zona GP-Zugspitze, ce se mai poate vedea interesant pe traseul descris mai sus?

#52
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

Leutaschklamm   si




Lüftlmalerei: Painted Houses




din Mittenwald ,merita o vizita si Oberammergau, castelul Linderhof si manastirea Ettal.Mittenwald este la aprox. 15 km de GP, iar manastirea, castelul si orasul Oberammergau la aprox. 20 - 25 km de GP.


#53
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
si exista tren/autobuz catre ele?

#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSpadan, on 01 august 2013 - 09:10, said:

... ce se mai poate vedea interesant pe traseul descris mai sus?

Nu ştiu cum poţi să ajungi de la tren la ele, eu doar te informez despre WIESKIRCHE şi OTTOBEUREN ABBEY. Nu am reuşit să le vizităm anul trecut (din cauză că eram cu autocarul, care a avut alt traseu), dar pe cont propriu le vom vizita sigur, în viitorul mai mult sau mai puţin apropiat.

Şi pt. că tot veni vorba, cu autocarul am fost la LINDERHOF şi am făcut un popas pe malul lacului PLANSEE.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate