Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Ti-ai facut un program? La ce ti-ai propus sa vizitezi in 4 zile o sa fii tot pe fuga. Numai castelele Hohenschwangau si Neuschweinstein iti va lua o zi intreaga.
Daca vrei sa mergi in august-septembrie recomand sa nu mergi in weekend.

#56
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 01 august 2013 - 12:07, said:


WIESKIRCHE Şi  LINDERHOF .



recomand amandoua:
- la Wieskirche se poate ajunge doar cu masina/autobuz/autocar; este in patrimoniu Unesco si iti ia maxim 1 ora sa stai sa te uiti cu mare atentie la toate (ca dimensiune este o biserica aproape normala, insa decoratiunile fac diferenta)
- Linderhof este prima vila/ castel construita de regele nebun (urmand dupa aceea Neuschweinstein si Herrenchiemsee);  la Linderhoff va recomand sa nu uitati sa vizitati si caverna cu lac; daca le vezi pe acestea, daca vezi cele 3 castele (Liderhoff,Neuschweinstein si Herrenchiemsee) iti dai seama ca nu degreaba i se spunea ca era nebun si cheltuia sume imense de bani doar pentru placerea proprie

#57
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBursul, on 01 august 2013 - 14:18, said:

Ti-ai facut un program? La ce ti-ai propus sa vizitezi in 4 zile o sa fii tot pe fuga. Numai castelele Hohenschwangau si Neuschweinstein iti va lua o zi intreaga.
Daca vrei sa mergi in august-septembrie recomand sa nu mergi in weekend.

Vom merge in octombrie, iar din cele 2 castele vom vedea doar unul pe dinauntru. Nu suntem genul care sa intre in fiecare bisericuta sau muzeu, doar pentru ca sunt in drum. La unele vom si intra, dar suntem destul de selectivi.

#58
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Asadar, am fost in Bavaria. Iata ce a iesit:
Intamplator sau nu, iesirea externa din 2013 s-a potrivit sa fie exact la un an dupa cea din 2012. Anul trecut a fost o ocazie speciala, dar acum asa a fost sa fie, incadrandu-se in obiceiul nostru de a face astfel de excursii toamna sau primavara.
Specificul a fost un pic altfel. N-a mai fost doar un city-break, ci un mic circuit in Bavaria sudica, totul cu plecare si sosire din Munchen.
Ca de obicei, plecarea dis de dimineata de la Otopeni pe o vreme racoroasa, ocazie cu care mi-am atras cateva critici referitoare la vestimentatie: "trebuia sa-ti iei o geaca mai groasa". Dupa un zbor relativ scurt, presarat cu sforaiturile unui cunoscut lautar pe scaunul din spate, am ajuns pe Franz Josef Strauss Airport, unde ingerul pazitor parea sa aiba dreptate. Era o ceata groasa, de o taiai cu cutitul.
Dupa formalitatile de iesire, ne-am orientat rapid spre iesire si am cautat sa luam trenul spre oras. Inainte de asta, am cheltuit cativa banuti pentru a nu fi luati pe nepregatite daca apare controlul. Aici, vreau sa va recomand Bayern Ticket, daca planuiti sa faceti o excursie asemanatoare. Este un abonament valabil o zi intreaga pe toate mijloacele de transport in comun din Bavaria, fara trenurile IR sau IC. Costa 22 de euro pentru titular si cate 4 euro pentru fiecare persoana in plus. Singura restrictie e faptul ca se poate folosi, in zilele lucratoare, doar dupa ora 9, pentru a nu te calca pe picioare cu "oamenii muncii".
Dupa frigul romanesc si ceata din aeroport, am reusit sa reduc din diferenta in momentul in care soarele a patruns prin geamurile trenului de pe linia S-Bahn (suburban). Am schimbat cu U-Bahn la Ostbanhof si, in scurt timp, eram la hotel. Pentru ca nu puteam prelua camera de la ora 10 dimineata, am lasat bagajele la receptie si am plecat la plimbare, urmand sa revenim seara.
In centru, ziceai ca e manifestatie, dar era o simpla zi de sambata combinata cu un meci al lui Bayern peste cateva ore. Slalomand printre suporteri si turisti, am descoperit la pas zona pietonala centrala cu primaria, cele doua biserici monumentale (Fraukirche si Peterskirche), portile Karlstor si Isartor, dar si cu piata Viktualenmarkt, un amestec de tarabe si de terase la care se bea bere, cu mic, cu mare. Apropo, se bea bere peste tot, chiar si pe trotuare vedeai diversi indivizi cu sticlele in maini, in limitele decentei. Oktoberfest-ul se terminase de vreo doua saptamani, dar euforia nu se stinsese. Sau sa incerc sa-mi inchipui ce a fost atunci?
Pe langa agitatia de week-end, era si meci. Bayern urma sa joace cu Mainz si suporterii isi faceau incalzirea.
Ajungand pe malul Isar-ului am intrat la Deutsches Museum, un interesant muzeu de stiinta si tehnica, urmat de o dupa-amiaza dominata de peisaje de toamna pe malul apei, dar si prin Englisher Garten si Olympiapark, doua dintre cele mai frumoase parcuri muncheneze.
Dupa ce am admirat minunile tehnicii la BMW Welt, am avut vreo doua tentative de a intra la Hofbrauhaus, dar au fost sortite esecului. Poate si pentru ca era o sambata seara, in berarie nu aveai loc sa arunci un ac: un amestec de bavarezi si turisti veseli cu halbele si farfuriile de mancare pline, intr-o combinatie de harmalaie si muzica traditionala.
Pana la urma, desi era racoare, afara era foarte placut si ne-am "târât" pe stradute, ajungand intr-un final la hotel pentru a face cazarea si prima portie de odihna. Sfarsitul episodului 1.
Duminica am parasit capitala Bavariei. Pentru prima data, am folosit susnumitul si multlaudatul abonament. Asadar, nu prea matinali, dar nici prea intarziati, ne-am prezentat la gara pentru a lua trenul catre Fussen, oraselul situat la capatul Romantic Road. Usurel, trenul a parasit Munchenul si suburbiile sale, oprind apoi in statii cu nume inpronuntabile, iar dupa ceva timp, a inceput sa se schimbe si peisajul, dealurile mai inalte si muntii aparand in decor.
Pe la orele pranzului, debarcam in cochetul orasel de la poalele Alpilor, un fel de Brasov mai mic si mai curat. Nimic spectaculos, insa. Ieseau un pic in evidenta doar cetatea care domina orasul de sus si strazile centrale. Pe una dintre acesetea, cateva zeci de localnici vindeau de toate sub forma unui targ de vechituri.
Intorcandu-ne la gara, am asteptat autobuzul care in 10 minute ne-a dus la Hohenschwangau, satul in care ne-am instalat tabara pentru urmatoarea zi. Aici, aceeasi poveste cu cazarea, deci, sa descoperim zona mai intai si apoi revenim la hotel.
Principalul obiectiv al zonei este castelul Neuschweinstein (incercati sa pronuntati din prima, va rog), construit de un print bavarez cu ceva lipsuri la mansarda, si care a fost inspiratia celor care au creat logoul de la Disney. Acesta, dar si celalalt castel (care poarta numele localitatii), sunt situate relativ in oglinda, intr-o zona mirifica in care se intalnesc muntele cu sesul, cateva lacuri sporind frumusetea zonei.
Asadar, "hai sa mergem la castel". Ne-am orientat rapid catre locul de unde se cumpara bilete si ne-am asezat la coada, dar surpriza!!! Nu mai erau bilete pentru Neuschw......., desi era in jur de ora 1 dupa-amiaza. Am aflat ca se intra doar in grupuri insotite de ghid la anumite ore si, fiind duminica, s-au terminat mai repede. Ni s-a propus sa luam pentru a doua zi, dar am refuzat politicos, noi urmand sa fim departe in acel moment. Macar de afara trebuia vazut castelul, asa ca ne-am asezat la o alta coada pentru a astepta mijlocul de transport oficial pana sus: caruta care venea la un interval de aproximativ jumatate de ora. Dupa un mers la pas al cailor, am ajuns sus, am facut poze, am admirat peisajul, am facut poze, am admirat arhitectura, am facut poze, poze, poze.
Intorcandu-ne, am vazut celalalt castel si am savurat vremea frumoasa pe potecile pline de frunze si zona de langa lacul Alpsee.
Seara a fost primul si singurul moment in care monstrul ploaie s-a zbatut un pic, dar eram deja in camera.
Inceputul unei noi saptamani ne-a prins, conform programului stabilit in avans, in drum spre o noua destinatie din circuitul bavarezo-alpin. De data aceasta, trebuia sa taiem si o bucatica din Austria, in frumoasa zona a Tirolului. Pentru ca nu putea lipsi si elementrul surpriza, acesta a aparut in povestea noastra sub forma autobuzului galben cu un sofer neprietenos. Spre rusinea mea, nu am stiut ca abonamentul nostru nu este valabil pe autobuzele care merg catre Reutte in Tirol. Stiam ca merge pe trenuri, dar acelea erau operate de catre Deutsche Bahn (caile ferate germane). Dupa cateva minute in care am incercat sa ne intelegem cu un sofer (el in germana, noi in engleza) care ne arata intruna ceasul, am decis sa ramanem in autobuz, platind biletul.
Fara sa ne dam seama ca am trecut in alta tara, peisajul fiind la fel, am ajuns in Reutte, de unde am luat trenul catre Garmisch-Partenkirchen. De aici incepea peisajul montan spectaculos, trenul traversand cateva vai verzi cu case si ferme presarate ici-colo, totul in umbra culmilor stancoase de peste 3000 de metri.
Dupa ce am trecut pe langa Zugspitze, cel mai inalt varf din Germania, am ajuns in faimoasa statiune de ski, unde am gasit destul de repede hotelul, fiind primiti ca la carte. Ce-i drept, a costat si ceva mai mult.
Dupa informatiile noastre, dar si ajutati de amabilitatea gazdelor, am inceput explorarea. Prima oprire, arena de sarituri cu schiurile, celebra pentru ca aici are loc una din etapele Turneului celor 4 Trambuline.
Imediat in apropiere, incepea una dintre cele mai frumoase zone vazute in aceasta mini-vacanta: canionul Partnach (Partnachklamm in germana). Cu o mica reducere, datorata faptului ca eram cazati in oras, am intrat in cei cativa kilometri unde apa a facut adevarate minuni in piatra, iar poteca se impletea pe langa aceasta creand privelisti uimitoare.
Spre seara, "inapoi la civilizatie" cu o plimbare stradala printre casele frumos pictate, specifice in Garmisch, iar intunericul s-a lasat in timp ce am savurat cativa carnaciori asezonati cu o bere alba. La hotel, o scurta balaceala la piscina si cateva minute la sauna au fost binevenite inainte de ultima noapte bavareza.
In ultima zi, ne-am intors de unde am plecat. Revenind in Munchen, mai intai am vazut cateva locuri cu care ramasesem restanti din prima zi. Palatul Nymphenburg, situat undeva spre marginea orasului a fost un prilej de relaxare, in aceasta bucata de traseu fiind nevoiti sa caram toate bagajele dupa noi.
Aici merita povestita o intamplare care arata nivelul natiei pe care am vizitat-o. Din cauza unui accident, o anumita linie de tramvai nu circula, iar imediat un taxi ne-a preluat, transportandu-ne gratuit.
O ultima tura prin Munchen, presarata cu cateva mici cumparaturi, s-a incheiat cu drumul catre aeroport, de unde am fost "expediati" inapoi in tara. La Otopeni am fost nevoit sa fac prima comparatie, intalnind la iesire un taximetrist care astepta "sa pice ceva".

#59
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Frumoasa descrierea, dar am o mica corectura: contructorul Neuschweinstein nu a fost un print bavarez, ci chiar regele Bavariei Ludwig al II-lea.

Edited by bogwol, 31 October 2013 - 12:02.


#60
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postbogwol, on 31 octombrie 2013 - 12:02, said:

Frumoasa descrierea, dar am o mica corectura: contructorul Neuschweinstein nu a fost un print bavarez, ci chiar regele Bavariei Ludwig al II-lea.

si e NeuSCHWANstein ca e lebada nu porc lol.
acum m-a apucat nostalgia, mi-am amintit de plimbarea cu hidrobicicleta pe lac

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Mie mi-e mai usor sa pronunt cu porc decat cu lebada. Posted Image

#62
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Merci. Chiar ma mandream ca stiu sa pronunt numele asa bine, dar acum trebuie sa rectific.
Edit: am adaugat si poze

Attached Files


Edited by Spadan, 31 October 2013 - 21:30.


#63
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

As dori cateva lamuriri:

Am gasit un pret relativ bun pentru Munchen, o saptamana la vara. Sunt edificata asupra orasului, insa nu mi-este clar legat de imprejurimi:
- as vrea sa vizitez fiecare din castele, atat pe interior cat si pe exterior. Voi rezerva online biletul. Insa cum e cu transportul - mi se pare scump acel abonament pe 29 euro valabil in toata Bavaria pt o zi - exista si alte optiuni? Daca merg plating bilet de tren normal si autobuz e mai convenabil?
- Mijloacele de trabsport in comun ajung la toate castelele, sau pentru unele trebuie inchiriata masina?
M-am lamurit ca pot ajunge cu trabsportul public la Neuschweinstein, Hohenschwangau (mai exact ce autobuz se ia?) si WIESKIRCHE - aici nu am inteles clar, ajung si fara masina inchiriata sau nu? Şi  LINDERHOF.
Ce alte castele am mai scapat, daca da?
Pana la Salzburg, sau Nurnberg merita drumul?
Sau ce alte atractii in jur (pana in 250 km ) mai sunt?
Planuiesc sa stau 7 zile si sa aloc orasului 2 zile.

#64
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Vezi ca Munchen-ul are el insusi 2 palate => Schloss Nymphenburg + Palatul  Rezidenz.

Eu nu am gasit bilet mai bun decat cel valabil pe o zi in Bavaria, citeste cu atentie, bus-urile locale intra in acel bilet de o zi !

Use bus 73 (direction Steingaden / Garmisch-Partenkrichen) or bus 78 (direction Schwangau - noi am luat bus 78 ) and exit at stop Hohenschwangau – Alpseestraße. These buses are generally marked Königschlösser (Royal Castles) and even if the driver does not speak English, he knows where tourists want to get off. Opreste la pct. Info, se face la dreapta pe Alpseestraße.
WIESKIRCHE + LINDERHOF - nu am fost, la LINDERHOF se ajunge sigur cu trenul. Exista si excursie organizata la LINDERHOF, cu autocar, cauta pe net daca vrei.

O zi intreaga merita palatul Herrenchiemsee ( http://www.herrenchi...urist/index.htm ), tot cu trenul din Munchen + mocanita lor + vaporul. Poti vedea doua insule, daca ai programul beton si doresti: Herreninsel + Fraueninsel

In opinia mea orasul merita 3 zile, insa doar tu sti exact ce doresti, restul zilelor poti face castele.

Salzburg merita 2 zile + are imprejurimi foarte frumoase, poti merge altadata si sa faci bine zona, nu merita sa o "strici" acum...trenul face cel putin 2h/sens.
Ramai in Bavaria, oricum o saptamana este insuficienta.

#65
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmetalactual, on 01 aprilie 2014 - 20:10, said:

... la LINDERHOF se ajunge sigur cu trenul ...

Chiar eşti sigur ? Pentru că eu am serioase îndoieli, nu am văzut nici urmă de tren pe breteaua aia. Fără maşină sau excursie organizată (aka autocar), cum bine zici, nu prea cred că poţi ajunge la Linderhof. Poate doar să existe autobuz, dar tren - nu cred.


View Postmetalactual, on 01 aprilie 2014 - 20:10, said:

... Ramai in Bavaria, oricum o saptamana este insuficienta.

Subscriu 100% !


@castoras: studiază un pic şi Ottobeuren (unde se află o altă superbă biserică), precum şi Augsburg (unde sunt nişte muzee ce poate te interesează). Oricum, dacă ar fi după mine, 7 zile aş vizita doar interioare din München, că sunt destule locuri minunate de văzut. Dar în fine, e foarte probabil să avem priorităţi diferite.


Sănătate şi toate cele bune !

#66
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostOvidiuNS, on 02 aprilie 2014 - 01:56, said:

Chiar eşti sigur ? Pentru că eu am serioase îndoieli, nu am văzut nici urmă de tren pe breteaua aia. Fără maşină sau excursie organizată (aka autocar), cum bine zici, nu prea cred că poţi ajunge la Linderhof. Poate doar să existe autobuz, dar tren - nu cred.

Tren + bus:

http://www.rome2rio....inderhof-Palace

sau tur organizat cu autocarul:

http://www.localmuni...-excursion_6506

#67
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmetalactual, on 02 aprilie 2014 - 20:22, said:

Tren + bus ...

Eeee, aşa daaaa ! M-am gândit eu că o fi vreo combinaţie tren + bus, dar m-a frapat exprimarea din care se poate înţelege că poţi ajunge doar cu trenul.
Acum e clar, bine că ai precizat.

Sănătate şi tcb !

#68
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcastoras, on 01 aprilie 2014 - 17:23, said:

Buna,

As dori cateva lamuriri:

Am gasit un pret relativ bun pentru Munchen, o saptamana la vara. Sunt edificata asupra orasului, insa nu mi-este clar legat de imprejurimi:
- as vrea sa vizitez fiecare din castele, atat pe interior cat si pe exterior. Voi rezerva online biletul. Insa cum e cu transportul - mi se pare scump acel abonament pe 29 euro valabil in toata Bavaria pt o zi - exista si alte optiuni? Daca merg plating bilet de tren normal si autobuz e mai convenabil?
- Mijloacele de trabsport in comun ajung la toate castelele, sau pentru unele trebuie inchiriata masina?
M-am lamurit ca pot ajunge cu trabsportul public la Neuschweinstein, Hohenschwangau (mai exact ce autobuz se ia?) si WIESKIRCHE - aici nu am inteles clar, ajung si fara masina inchiriata sau nu? Şi  LINDERHOF.
Ce alte castele am mai scapat, daca da?
Pana la Salzburg, sau Nurnberg merita drumul?
Sau ce alte atractii in jur (pana in 250 km ) mai sunt?
Planuiesc sa stau 7 zile si sa aloc orasului 2 zile.

Daca te intereseaza istoria WWII, o zi la Nuremberg merge chiar bine ca e la 1h30 si trenuri sunt o gramada. Pe langa centrul istoric, frumos dar nu foarte mare pana la urma, se poate vizita Reichsparteitagsgelände, adica unde se tineau adunarile partidului nazist. E un mic muzeu in Kongresshalle(construita de Speer), se pastreaza ce-a mai ramas din Zeppelinfeld ,inclusiv locul ultra cunoscut de unde tinea Hitler discursuri, pentru pasionatii de istorie e foarte interesant. Apoi se poate vizita locul unde s-a tinut Procesul de la Nuremberg, in Palatul de Justitie. S-a pastrat inclusiv sala ,care se viziteaza in weekend si daca nu e ocupata si in timpul saptamanii. E mobilata nou dar foarte asemanator, o recunosti imediat iar deasupra e un mic muzeu. Orasul e dragut.
In apropiere poti sa mergi la Chiemsee daca n-ai fost. E la 1h cu trenul de Munchen(cel mai bine e Munchen-Prien am Chiemsee), lacul e foarte frumos si mare(aglomerat vara), apa calda si sunt 2 insulte foarte dragute, Herreninsel sau Herrenchiemsee si Fraueninsel. Pe prima e un castel cunoscut ,mare si frumos. Se pot face si plimbari in natura in jur.

#69
vldbz

vldbz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.06.2011
Buna ziua,
ma poate lamuri si pe mine cineva, cum se ajunge din Munchen la LEGOLAND?

Am inteles ca este tren pana la Gunzburg si de acolo un fel de autobuz. A fost cineva, stie cineva din propria experienta? Si care ar fi preturile pentru transport, daca se poate.

multumesc

#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Munchen - Gunzburg  costa intre 24 si 27 euro si dureaza 1 ora cu IC si 1:40 cu regionalul.

vezi: www.bahn.de (e si in engleza).

#71
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Care e cel mai avantajos mod de a ajunge din aeroportul Memmingen in Munchen (centru) ? O sa merg cu wizz si am vazut ca au ei transport cu 20 de euro pe segment , totusi dureaza 90 de minute dar problema e ca pleaca la 9,50 din Munchen si eu am avionul la 11.50

#72
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Vad ca topicul asta e aproape arhivat de vreo trei ani de zile, asa ca incerc sa il dezmortesc.

In cateva zile merg pentru un City Break la Munchen, poate e a 4-a sau a 5-a oara cand ajung acolo si tot nu ma satur. Ca un mare fan al Italiei ce locuieste de vreo 4 ani langa Stuttgart am impresia ca mergand la Munchen ma cam apropiu de romanitate. Oamenii sunt mai calzi, atmosfera e placuta si mancarea clar mai buna ca la svabi :)
Pana acum am vizitat asa:
- Oktoberfest - merita sa vezi daca esti in zona,dar nu se diferentiaza mult de celelalte festuri din alte orase. Aproape in orice oras german exista un Sommerfest pe perioada verii sau unul de genul Oktoberfest pe perioada toamnei.
- Marienplatz . piata centrala cu superba primarie (Rathaus) si celebrul Glockenspiel din turnul primariei
- St Peterkirche
- Hofbräuhaus - celebra berarie, cea mai mare din lume :)
- Frauenkirche - simbolul orasului
- Viktualienmarkt - dupa parerea mea cel mai frumos loc din München - un loc plin cu magazine mici mestesugaresti, mancare clasica , carnati, bere...atmosfera unica
- Allianz Arena la un meci cu Borussia Dortmund
- Alte Pinakothek - unul dintre cele trei pinacoteci muncheneze, care prezinta opere de arta din perioada sec 13-18 - inclusiv Dürer. Rembrandt, Rubens, Brügel cel batran, El Greco.plus capodopere ale renasterii italiene de la Boticelli pana la Tizian, Fra Angelico, Tintoretto, Antonello da Messina sau chiar Leonardo Da Vinci.
- Deutsches Museum - nu stiu daca am vazut pana acum vreun muzeu care sa cuprinda macar 25% din ce poti gasi aici. Pentru pasionatii de tehnica nu exista un loc mai bun.

Acum ca merg 4 zile mi-as dori sa vad:
- Rezidenz
- Schloß Nymphenburg
- Neue Pinakothek
- Muzeul berii
- Lagarul de la Dachau
- Asamkirche
- NS Dokumentationszentrum München
- sa mananc la localul preferat al lui Hitler - Osteria Italiana

Sa vad cate reusesc sa vad din lista asta, insa telul meu era in principal sa redeschid acest subiect despre un oras superb care este mult prea subevaluat de multi romani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate