Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
Donatella

Donatella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.04.2007
Am facut o rezervare prin booking.com in Munchen, districtul Schwabing (o surpriza de Paste pentru sotul meu). Din pacate nu avem la dispozitie decat doua zile pentru a vizita cat mai mult. Nu ne intereseaza magazine, restaurante, cluburi, etc. Locurile pe care imi doresc sa le vad sunt English Garden, gradina zoologica, Allianz Arena (nu trebuie sa uit ca am un microbist cu mine), Primaria  si Muzeul Naturii. Ideea este ca mergem pentru prima data sa vizitam Munchen si sunt atatea locuri interesante de vazut, ca este foarte greu sa fac o selectie. De aceea, astept sfaturile voastre legate de transport in comun, locuri de vizitat, etc.
Multumesc

#2
oprearalf

oprearalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2009
Buna dimineata Donatella

Noi am fost saptamana trecuta la Munchen asa ca informatiile sunt proaspete.
Transport: Schwabing este relativ departe de centru asa ca ar fii inspirat sa iti iei un abonament de transport. pentru asta cauta pe site-ul http://www.mvv-muenchen.de, un abonament care se potriveste cel mai bine pentru nevoile tale. Oricum vei realiza(ca si noi) ca decat sa iei doua bilete mai bine iei un "partner ticket" pentru zona care te intereseaza. Studiaza un pic site-ul si dupa ce te obisnuiesti cu schema de transport(cam complicata cei drept) o sa fie foarte simplu si logic. Daca ne spui mai exact cate zile stai si pe ce aeroport aterizezi(daca va duceti cu avionul) o sa fiu mai exact in explicatii.
Locuri de vizitat: Daca ai doar doua zile "pline" trebuie sa alegi cu grija ce vrei sa vizitezi. Munchen-ul este destul de mare si daca nu vrei sa alergi de la un obiectiv la altul si doar sa le bifezi, probabil ca trebuie sa renunti la anumite atractii. Noi a fost 4 zile "pline"(am aterizat la Munchen duminica dimineata la 8 si am decolat miercuri la 21.30) si tot a trebuit sa taiem de pa lista gradina botanica. Este drept ca 1 zi am petrecut-o la Fussen la castelele Neuschwanstein si Hochenswangau(superbe). In Munchen am batut zona centrala pe jos, am vizitat Rezidenz(foarte mare iar daca vrei sa intri si la teatru sau in trezorerie iti va lua lejer cel putin jumatate de zi), BMW Museum(s-ar putea sa-l pasioneze pe sotul tau), Sea Life(foarte interesant, este primul in care intru desi am mai avut o tentativa in Belgia). La asta mai adaug diverse catedrale intalnite prin zona centrala. De exemplu vis a vis de primarie este o catedrala(Sf. Petru parca) care are un turn foarte inalt si de unde ai o priveliste exceptionala asupra primariei(taxa intrare 1,5 euro de persoana). La Olympia Tower(291m inaltime plus restaurant care se roteste cu 360 grade intr-o ora) am renuntat din cauza cetii(nu ii vedeam varful de jos in sus asa ca de sus in jos.....nici o sansa) iar la gradina zoologica din lipsa de timp.

De paste cred ca o sa fie deschise berariile in aer liber si oricum vremea o sa fie mult mai frumoasa decat am prins noi si bineinteles ziua mai lunga.
Incearca macar odata sa intri intr-o berarie traditionala bavareza. Noi am fost de doua ori la Hofbrauhaus, cea mai celebra berarie din Munchen(aici isi tinea discursurile Hitler) prima oara doar am baut o bere(eu la 1 litru - 6.90 euro si sotia una la 0.5 - 3.55 euro) iar a doua oara am si mancat un ciolan de porc si o portie de carnati de casa traditionali cu varza(portii destul de mari si foarte buna mancarea) plus berea de mai sus si ne-a costat 28 de euro. Am mai mancat si in gara centrala sandwich-uri tip "submarin" cu pret intre 2.5 si 3.5 euro in functie de ce se afla in interior.

Daca sunteti fumatori este bine de stiut ca nu se fumeaza nicaieri in spatiile publice. Nici in restaurante nici in gari. Doar in aeroport sunt niste"custi" din loc in loc pentru fumatori. Daca vrei sa fumezi......pe strada. In rest foarte curat, foarte civilizat, politia foarte prezenta pe strazi.
Daca mai gasesti, iti recomand sa cumperi ghidul "Top 10 Munchen". Il gasesti la Editura Litera pe internet la 21 lei plus 8 lei taxa de curier sau(de acolo l-am luat eu) in mall-ul din Berceni cu 29.99 lei. Este un ghid bun si simplu de utilizat. Are diverse harti(bune si detaliate) plus scurte desrieri ale diferitelor obiective turistice, astfel incat poti sa-ti faci o idee.

Succes in documentare si daca mai pot sa va ajut cu ceva.......cu placere.

O zi buna

#3
Donatella

Donatella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.04.2007
Iti multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor.
Noi mergem cu masina, suntem din Arad. M-am gandit ca vineri, in jurul orei 15 vom fi in Munchen (tot asa am ajuns de fiecare data, dar este prima oara cand mergem doar pentru a vizita) si ne intoarcem spre casa duminica, in jurul orei 14. Deci ar cam fi doua zile pline alocate vizitarii orasului. Masina ramane in parcarea hotelului. Din cate am vazut, orasul are foarte bine pus la punct transportul in comun, cred ca este mai bine sa profitam de acest lucru. Intre timp am comandat si ghidul, multumesc pentru pont.

#4
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

Vizualizare mesajDonatella, pe 23rd February 2011, 14:05, a scris:

Iti multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor.
Noi mergem cu masina, suntem din Arad. M-am gandit ca vineri, in jurul orei 15 vom fi in Munchen (tot asa am ajuns de fiecare data, dar este prima oara cand mergem doar pentru a vizita) si ne intoarcem spre casa duminica, in jurul orei 14. Deci ar cam fi doua zile pline alocate vizitarii orasului. Masina ramane in parcarea hotelului. Din cate am vazut, orasul are foarte bine pus la punct transportul in comun, cred ca este mai bine sa profitam de acest lucru. Intre timp am comandat si ghidul, multumesc pentru pont.

De la Arad la Munchen mananci o pita buna [ ~ 1000 km]. Ca sa ajungi la ora 15.00 in Munchen ,trebuie sa pleci la miezul noptii din tara. Soferul va fi "mort". Traiasca soferul ! :thumbup:  Am petrecut de cateva ori Pastele in De si AT si nu-i nicio sfaraiala.........dar in schimb poti vizita multe in Munchen. Sa nu ocolesti English Garden si sa mergi la Pagoda [ chioscul chinezesc] unde canta fanfara,se bea bere si se mananca tone de wursti. Tot in gradina asta este o zona de nudism mixt ,"neprotejata" si foarte populata in zilele insorite. N-am crezut niciodata ca un popor atat de "serios" poate fi atat de dezinhibat. Atentie,totul este neingradit, in vazul si in calea  tuturor si in buricul targului. Tot in gradina asta este un canal , Eisbach, pe care se face surf,mai jos un pic de Muzeul de Arta. Locul,dealtfel celebru, il vei repera usor dupa multimea de gura casca si fotografi. Recomand cu caldura Deutsche Museum [ pe malul Isar-ului] ,in caz ca nu l-ai vazut, dar iti trebuie o jumatate de zi.

Edited by baril, 12 March 2011 - 19:00.


#5
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
oprearalf, am inteles unde NU ai fost, insa ne spui si pe unde ai mai fost? Rezidenz, Sea life, BMW, si Fussen(apropo, ai fost in februarie,corect? Recomanzi sa se mearga cand etotul verde si frumos, sa zicem prin mai-iunie sau e ok si martie-aprilie?), plus catedrale.
Donatella, cum a fost?Ce ai vizitat?

#6
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Suntem patru persoane doritoare de mers la Munchen, astfel: doi barbati, unul pasionat de bere si unul de BMW si bere si doua fete pasionate de shoping si locuri memorabile. Dorim sa ajungem la october fest, cel mai probabil in al doilea weekend, si am dori recomandari de cazari, alte locuri de vizitat, etc.
danke.

#7
oprearalf

oprearalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2009

Vizualizare mesajLuiza4, pe 14th March 2011, 21:22, a scris:

oprearalf, am inteles unde NU ai fost, insa ne spui si pe unde ai mai fost? Rezidenz, Sea life, BMW, si Fussen(apropo, ai fost in februarie,corect? Recomanzi sa se mearga cand etotul verde si frumos, sa zicem prin mai-iunie sau e ok si martie-aprilie?), plus catedrale.
Donatella, cum a fost?Ce ai vizitat?


Exact cum ai remarcat foarte bine am fost la Rezidenz, Sea Life si BMW in Munchen si la Fussen la cele doua castele - Neuschwanstein si Hochenswangau. In Munchen am mai intrat in cele doua catedrale mari din centrul vechi - Sf. Petru si Sf. Maria(pentru cei care tin la denumirea originala - Peterskirche si Frauenkirche), plus in cateva alte biserici gasite pe diverse stradute din centrul vechi. In rest am batut orasul la picior, am intrat in diverse magazine(mai mult sotia). Chiar daca am prins vreme buna, era totusi februarie si destul de frig(in special dimineata si seara), ceea ce limiteaza oarecum posibilitatile.  Nu sunt adeptul unei liste lungi de obiective pentru ca astfel ajungi doar sa "bifezi" fara sa te bucuri intr-adevar de ceea ce vezi. A scris baril despre Englisch Garden. Sunt de acord cu el, dar......primavara, vara, toamna, nu in februarie.
Despre Fussen: da, am fost la mijlocul lui februarie. Am prins o zi superba cu soare si aprox. 10 grade. Cu siguranta dupa ce inverzesc pomii este mult mai frumos peisajul si ai ocazia sa faci si o plimbare pe lacul din imediata apropiere a castelului. Probabil ca si oraselul de la poalele castelului este mult mai animat. Cand am fost noi in afara de casa de bilete, doua magazine de suveniruri si un hotel-restaurant mic totul era inchis. Vara este cu siguranta mai multa animatie, dar asta vine si cu un mic(sau mare) inconvenient, si anume: In februarie in conditiile de mai sus(in plin extra-sezon) am stat la coada la bilete aprox. jumatate de ora, iar cand am ajuns sus la castel(pe jos - o plimbare "la deal" de 20 min, pentru ca autobuzele nu circulau, iar trasurile erau 6 euro de persoana pe sens si am zis "pas") erau 80 de persoane care asteptau sa intre. Vara probabil ca este un balamuc maxim. Exista ca varianta rezervarea biletelor on-line, dar asta presupune cunoasterea exacta a orei la care vei fii acolo sa intri. Daca ratezi ora si respectiv numarul turului cu ghid alocat, biletul isi pierde valabilitatea fara posibilitatea de rambursare a banilor sau de reprogramare. Despre transportul Munchen - Fussen, cel mai convenabil este sa cumparati "Bayern Ticket"(29 euro). Este valabil o zi intreaga pentru max. 5 persoane in tot landul Bavaria, pentru toate mijloacele de transport in comun. Acopera si autobuzul de la Fuseen catre castele si bineinteles inapoi plus tren.

Daca mai pot sa va ajut cu ceva....cu mare placere
O zi buna tuturor

#8
cristel

cristel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2010

Vizualizare mesajoprearalf, pe 21st March 2011, 11:45, a scris:

Exact cum ai remarcat foarte bine am fost la Rezidenz, Sea Life si BMW in Munchen si la Fussen la cele doua castele - Neuschwanstein si Hochenswangau. In Munchen am mai intrat in cele doua catedrale mari din centrul vechi - Sf. Petru si Sf. Maria(pentru cei care tin la denumirea originala - Peterskirche si Frauenkirche), plus in cateva alte biserici gasite pe diverse stradute din centrul vechi. In rest am batut orasul la picior, am intrat in diverse magazine(mai mult sotia). Chiar daca am prins vreme buna, era totusi februarie si destul de frig(in special dimineata si seara), ceea ce limiteaza oarecum posibilitatile.  Nu sunt adeptul unei liste lungi de obiective pentru ca astfel ajungi doar sa "bifezi" fara sa te bucuri intr-adevar de ceea ce vezi. A scris baril despre Englisch Garden. Sunt de acord cu el, dar......primavara, vara, toamna, nu in februarie.
Despre Fussen: da, am fost la mijlocul lui februarie. Am prins o zi superba cu soare si aprox. 10 grade. Cu siguranta dupa ce inverzesc pomii este mult mai frumos peisajul si ai ocazia sa faci si o plimbare pe lacul din imediata apropiere a castelului. Probabil ca si oraselul de la poalele castelului este mult mai animat. Cand am fost noi in afara de casa de bilete, doua magazine de suveniruri si un hotel-restaurant mic totul era inchis. Vara este cu siguranta mai multa animatie, dar asta vine si cu un mic(sau mare) inconvenient, si anume: In februarie in conditiile de mai sus(in plin extra-sezon) am stat la coada la bilete aprox. jumatate de ora, iar cand am ajuns sus la castel(pe jos - o plimbare "la deal" de 20 min, pentru ca autobuzele nu circulau, iar trasurile erau 6 euro de persoana pe sens si am zis "pas") erau 80 de persoane care asteptau sa intre. Vara probabil ca este un balamuc maxim. Exista ca varianta rezervarea biletelor on-line, dar asta presupune cunoasterea exacta a orei la care vei fii acolo sa intri. Daca ratezi ora si respectiv numarul turului cu ghid alocat, biletul isi pierde valabilitatea fara posibilitatea de rambursare a banilor sau de reprogramare. Despre transportul Munchen - Fussen, cel mai convenabil este sa cumparati "Bayern Ticket"(29 euro). Este valabil o zi intreaga pentru max. 5 persoane in tot landul Bavaria, pentru toate mijloacele de transport in comun. Acopera si autobuzul de la Fuseen catre castele si bineinteles inapoi plus tren.

Daca mai pot sa va ajut cu ceva....cu mare placere
O zi buna tuturor


In 2009 si 2010 am vizitat si noi Munchen-ul, oras care ne-a incantat foarte mult.Va trimit si cateva fotografii (Munchen si doua dintre minunatele castelele bavareze):

Attached Files



#9
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Frumoase poze ! In foto nr.3 este" faza cu surful" de pe canalul Eisbach . De Paste [24 aprilie] ,cu siguranta vor fi destui cu placa acolo.

#10
hmady

hmady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.01.2008
Ce pot face 3 zile in Munchen?Care ar fi principalele atractii.Ceva zone de cumparaturi?

#11
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Gasesti la metrou harta orasului + obiectivele principale.
Ar fi English Garden, Olympiapark, Allianz arena, Marienplatz desigur, muzeul BMW si mai sunt, depinde ce iti place. O bere la Hoffbrauhaus ar mege de asemenea.
Fa-ti abonament la transport, vezi la fata locului (haptbanhopf sau cum se scrie gara centrala) care ti-e mai convenabil, e organizat pe inele, 1-3 sau 1-4 ar trebui sa iti ajunga.
Cumparaturi nu stiu, nu ma pasioneaza.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost la Munchen acum o luna.
Orasul nu e chiar turistic..

Centrul cu aleea comerciala si primaria e principala atractie.
Multe terase si destule magazine, dar nimic din ceea ce nu gasesti al noi.

Recomand vizita la Muzeul BMW si BMW Welt.

Seara poti inchiria un BMW M3 pt o noapte, cu doar 100 EURO :D

Poti inchiria de la BMW Welt cam orice model de BMW, ieftin, apoi sa vizitezi castelele din Bavaria.
Merita!

am stat aici

#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Tot in Olimpia Park este si turnul de televiziune de unde ai o panorama frumoasa asupra orasului(exista si un restaurant in varf).
Muzeul BMW este la 2 pasi de turn,mai poti vizita ZOO...ai ce vedea si bineinteles sa nu uiti de bere....ca doar esti in patria lor...

#14
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
O zi intreaga poti s-o pierzi in muzeul tehnicii, dar din moment ce intrebi de shoping ma tem ca nu esti tocmai interesat de tehnica.  ;)

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajBerti, pe 11th June 2011, 00:07, a scris:

... din moment ce intrebi de shoping ma tem ca nu esti tocmai interesat de tehnica ...
... sau de artă (care e ca la ea acasă).
A vizitat cineva pinacotecile sau gliptoteca ? Pune și el/ea niște păreri pe aici ?

Sănătate și mulțumiri !

#16
alex_sho

alex_sho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2008
Nu prea e turistic orasul, am stat 1 luna in 2009... Ce sa zic, pe langa ce a spus bfn ar mai fi in apropiere, Dachau - unul din lagarele de concentrare...destul de interesant, vezi camera de gazare, incineratoarele, baracile unde dormeau... In Munchen, pt pasionati, nu uitati de Hard Rock Cafe, e in apropiere de Marienplatz. Tot in apropiere, vreo 80 de km parca de Munchen, mai este castelul Neuschwanstein...care este de-a dreptul superb. Cautati poze, merita vizitat tinand cont ca Munchen nu ofera prea multe.

#17
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
si totusi, shopping, unde se poate face? :)
eu voi petrece o zi la Munchen (o fuga din Austria) si vreau sa vad BMWul, turnul TV si SEALIFE. Muzeul Tehnicii il vad in Viena si nu vreau sa devin redundant, mai ales ca sunt cu copiii.
A fost cineva cu masina? Cum este cu parcarea la Olympicpark?

#18
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o sugestie pt munchen?Un park&ride de la care sa pot ajunge usor la Rezidenz si English Garden.Eu voi veni pe A8 din directia Salzburg.Aici este o harta cu P&R http://efa.mvv-muenc...dride_karte.htm
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate