Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Manelele cuceresc Europa

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
35 răspunsuri în acest subiect

#19
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006

Quote

(In)cultura are aceeasi insemnatate, peste tot in Europa.

Idem, si lady gaga e peste tot, asta creste in vreun fel valoarea a orice face dpdv "artistic"? Banii e smecheria ;)

#20
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View PostSandu_Ionescu, on 11th March 2011, 13:19, said:

Bun,manelele inspira incultura.Corect.Totusi,celelalte genuri de muzica ce inspira?

Problema e ca manelele fiind cantate in limba romana, te face sa analizezi strict mesajele melodiei, nefiind vorba de asa ceva daca ar fi in engleza. Si asta chiar si in cazul in care intelegi engleza si poti traduce cuvintele. E o chestiune care trece neobservata, dar daca stai putin sa analizezi iti dai seama ca asa e. :)

Editat de bogdan3214, 12 martie 2011 - 10:16.


#21
paula_mircescu

paula_mircescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 25.02.2011
bai, e enervant cata atentie se acorda manelelor. in curand or sa intre la studii in conservator. :| da, ok, sunt un fenomen, dar mai lasati i in durerea lor. sunt practic niste tinichigii iar muzica lor e munca bruta, nimic altceva

#22
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 27.12.2009
Leidi gaga e tinichigista?

#23
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.396
  • Înscris: 04.11.2008
Hm, interesant, sa se duca in restul europei si sa ramana acolo, ca eu de cand am venit acasa abea daca am auzit o manea si mi se pare cam ciudat...

#24
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View Postbubu30, on 30th March 2011, 22:22, said:

Hm, interesant, sa se duca in restul europei si sa ramana acolo, ca eu de cand am venit acasa abea daca am auzit o manea si mi se pare cam ciudat...

Si...cum a fost ?

#25
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Cam ce ma poate invata pe mine un analfabet, cu bani, prost si care vorbeste cu dezacoarde*?


*intentionat

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.750
  • Înscris: 13.06.2004

View PostSandu_Ionescu, on 17th February 2011, 20:01, said:

In primul rand,manelele sunt urate pentru ca sunt cantate de tigani,iar noi romanii suntem din fire cam rasisti.

Unii poate le urăsc pe tema asta, dar nu cred că toții anti-maneliștii urăsc manelele pentru că sunt interpretate de țigani.

#27
kent8hd

kent8hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.07.2011
De la muzica aica manele ati plecat pe criticarea rromilor dar nu stiu cu ce va deranjeaza ei...Daca v-ati gandi si ce fac romanii vostrii,vai vai vai...Rromii ar fi niste pisicute pe langa ei

#28
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.285
  • Înscris: 23.09.2009
Nu-i adevarat. Si tiganii si romanii fac lucruri la fel de oribile. Numai ca tiganii au tendinta sa fie mai prost educati din cauza mediului in care au trait.

#29
kent8hd

kent8hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.07.2011

View PostNightm4re, on 10th September 2011, 17:07, said:

Nu-i adevarat. Si tiganii si romanii fac lucruri la fel de oribile. Numai ca tiganii au tendinta sa fie mai prost educati din cauza mediului in care au trait.
Aici iti dau dreptate cu toate ca unii au apucat ceva educatie

#30
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.285
  • Înscris: 23.09.2009
Da, exista, am si colegi.

#31
mosea

mosea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 05.07.2011

View PostSandu_Ionescu, on 17th February 2011, 19:35, said:

Ce parere aveti despre acest fapt?
Cred ca e o lovitura grea pentru antimanelisti.
Antimanelistii sperau ca manelele sa piara odata pentru totdeauna da' de unde dom'le,
manelele cuceresc Europa!


Cuceresc europa?! De unde așa info?



View Postbalonash, on 17th February 2011, 19:58, said:

Eu propun să se facă o listă cu motivele pentru care sunt urâte manelele. Așa, ca experiment.


Pentru că sunt promovate în detrimentul românismului/folclorului românesc, pentru că strică imaginea României, pentru că din cauza țiganilor/maneliștilor lumea crede că România e o țară țigănească ș.a.m.d.

#32
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 264
  • Înscris: 31.08.2011

View PostNightm4re, on 10th September 2011, 20:12, said:

Da, exista, am si colegi.
Lucrezi in domeniul salubrizarii?

#33
Jonnyy77

Jonnyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 08.06.2008
cuceresc europa? :lol: :lol:  asa va mint pe voi cei de la tv , mai nou am auzit de pe net ca salam o sa tina un concert la paris ca a innebunit franta :lol: :lol:  
partea interesanta? astia nu dau2 bani pe asa ceva si habar nu au cine e salam si ce sunt manelele, asta e prosteala massmedia sau o fi avut o aparitie salam la paris langa el 2-3 moldoveni si asta in seamna ca a cucerit parisu si saint tropez si chiar si poalele venetiei :photo: :lol:

#34
alindeejay

alindeejay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 04.05.2010

View Postdjl, on 10th August 2011, 16:28, said:

Unii poate le urăsc pe tema asta, dar nu cred că toții anti-maneliștii urăsc manelele pentru că sunt interpretate de țigani.

Pai normal ca da deoarece ei si exclusiv eu le urasc pentru ca mare parte sunt plagiate intre ele + ca ei mai plagiaza complect melodii celebre.

Mie una nu imi plac manelele dar nici lady gaga, inna. Eu personal ascult muzica de calitate de la artisti care chiar merita sa-i ascult

#35
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.012
  • Înscris: 19.02.2011
Deocamdata indienii ne fura colindele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/baN0KiGkcVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Vreau ca țiganii să aducă maneaua în Franța, acum cu criza se pot delecta la o felie de SALAM cu garnitură de GUȚĂ :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate