Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Manelele cuceresc Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009
Ce parere aveti despre acest fapt?
Cred ca e o lovitura grea pentru antimanelisti.
Antimanelistii sperau ca manelele sa piara odata pentru totdeauna da' de unde dom'le,
manelele cuceresc Europa!

#2
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Eu propun să se facă o listă cu motivele pentru care sunt urâte manelele. Așa, ca experiment.

#3
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009
In primul rand,manelele sunt urate pentru ca sunt cantate de tigani,iar noi romanii suntem din fire cam rasisti.

#4
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 06.04.2006
haoleu nu stiam ca daca ascult rock/metale sint rasist mo'..haoleu praleo

np:vanhelghd-praise the serpent .

#5
Salmonela

Salmonela

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 295
  • Înscris: 15.02.2011

 Sandu_Ionescu, on 17th February 2011, 19:01, said:

In primul rand,manelele sunt urate pentru ca ...
... sunt copii nesimtite si sunt ragaite de niste agramati? :huh:




On: din fericire pentru urechile lor, frantuzii si englezoii inca nu inteleg ce behaie alde Gutza and Co.

#6
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Manelele sunt urate pentru ca sunt cantate (lalaite) in mare parte de analfabeti sau semianaflabeti si de oameni fara cultura generala.

#7
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Sunt de acord cu postul lui cipry7 de pe alt topic.


Quote

Subscriu topicului, dar haideți să ne amuzăm puțin...
Iată cum își fac maneliștii melodiile în 10 pași simpli:

PASUL 1

Nume de baștan (Elvis, Florin Fermecătoru', Englezu', etc.).


PASUL 2

Incultură generală obligatorie.

PASUL 3

IQ mai mic decît numărul de la pantofi. Cîștigarea unui loc în categoria proști, dar mulți.

PASUL 4

Posesie (sau achiziționare pe parcurs) limuzină, castel, faraoancă și boraci (puradei).

PASUL 5

Rude-n pușcărie.

PASUL 6

Imagine

I. Bijuterii - lanț, ghiul și brățară de aur - mai mult de jumătate din greutatea corporală.

II. Freza - 2 părți gel, o parte păr.

III. Hainele - cît mai strălucitoare și de prost gust.

a. Cămașă (albă sau neagră).

b. Pantaloni (preferabil negri).

c. Pantofi de lac.

d. Vestă, manta sau capă.


PASUL 7

I. Versuri

Vocabular obligatoriu: bani, dușmani, țigani, golani, femei, fetițe, prințesă, băutură, dolari, aur, parai, lovele, milionar, Mercedes, celular, inimă, suflet, Dumnezeu, viață, valoare.

Interjecții : oooooooof, ah, sha-la-la, cicalaca-cichicha, etc.

II. Sînt admise:

a. greșeli gramaticale;

b. verbe - conjugare și acord;

c. substantive - plural la alegere;

d. greșeli de tipul "la toți", "lu' copilu' meu" și din seria "casă" - "aș vrea ca să te regăsesc";

e. versuri albe;

f. rime cu același cuvînt;

g. metafore duse la extrem ("floarea florilor", "sugativă-n portofel");

h. cuvinte străine ("bambina", "ragazza", etc.).

PASUL 8

Subiecte

I. iubirea

a. relațiile

1. cu mai multe femei

2. reușite

3. nereușite (vezi părăsire)

b. părăsire

1. pentru altul/alta (merge și homo)

2. pentru bani

3. pentru ambele

4. moarte

II. familia

a. copiii

b. nevasta

c. fratele

d. bunăstare, părăsire sau laudă

III. banii

a. deținerea lor în cantități exagerate

b. risipă firească

c. invidia celorlalți

IV. laudă proprie (bogăție, bunăstare, performanțe sexuale, sex-appeal, performanțe muzicale)


PASUL 9

Melodia

I. instrumente consacrate

a. acordeon

b. orgă proastă

c. instrument de suflat

d. tobe de sintetizator cu generozitate

II. voce

a. opțională și/sau chinuită

b. ecou

c. accent obligatoriu

d. rap inclus

III. originalitate facultativă

PASUL 10

Videoclip

I. mișcări necesare (pentru manelist)

a. stînga-dreapta (maxim doi pași)

b. pocnire din degete

c. zîmbet cuceritor

II. 15-20 de fete dotate care să-și agite echipamentul

III. decor prost (sau inexistent)

IV. lumini cît mai colorate

V. cîteva mașini decapotabile în care să cînte barosanu'

În concluzie, jos cu maneliștii și cu "muzica" lor!!


#8
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 Sandu_Ionescu, on 17th February 2011, 19:01, said:

In primul rand,manelele sunt urate pentru ca sunt cantate de tigani,iar noi romanii suntem din fire cam rasisti.

Cam asa e.

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 Sandu_Ionescu, on 17th February 2011, 18:35, said:

Ce parere aveti despre acest fapt?
Cred ca e o lovitura grea pentru antimanelisti.

Da...adevarul e ca, de cand am aflat, nu m-am mai putut ridica de jos de durere.



Spoiler


#10
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009
titlul corect era "Manelele cucereste Europa"

#11
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010

 madalina26, on 21st February 2011, 20:13, said:

Manelele sunt urate pentru ca sunt cantate (lalaite) in mare parte de analfabeti sau semianaflabeti si de oameni fara cultura generala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/apA74eMJjuY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ESK0qHvQkLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anabia, 24 February 2011 - 15:15.


#12
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 richelieu, on 24th February 2011, 14:32, said:

Da...adevarul e ca, de cand am aflat, nu m-am mai putut ridica de jos de durere.



Spoiler


Daca ia amploare acest fenoment 'cultural' european, presupun ca destinatiile tale turistice se vor face peste ocean, nu ? Un scenariu light de film ar fi in felul urmator: richelieu (re)viziteaza tarile vest europene, iar mediul social sa fie cuprins de o ambianta suava de'a lu' Guta. The red or the blue pill ?

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Nu va fi nevoie. In orice destinatie de vacanta din Europa, exista atat locuri de distractie potential-manelizabile, cat si locuri de distractie in mod cert-nemanelizabile. Eu niciodata nu am calcat in vreun club in care se asculta house....daramite in vreunul in care sa risc sa aud manele?
(In)cultura are aceeasi insemnatate, peste tot in Europa.

#14
-Alin-

-Alin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2008

 Sandu_Ionescu, on 17th February 2011, 19:01, said:

In primul rand,manelele sunt urate pentru ca sunt cantate de tigani,iar noi romanii suntem din fire cam rasisti.

Cred ca avem motive sa fim rasisti... ne-au patat imaginea romanilor pretutindeni

 richelieu, on 24th February 2011, 14:32, said:

Da...adevarul e ca, de cand am aflat, nu m-am mai putut ridica de jos de durere.



Spoiler
hahaha la fel, inca sunt in șoc.

#15
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 -Alin-, on 9th March 2011, 04:31, said:

Cred ca avem motive sa fim rasisti... ne-au patat imaginea romanilor pretutindeni

E adevarat ce zici tu si sustin acest lucru, dar ce legatura are muzica care este "creatia"-in 10% din cazuri(si nu a alora care au patat imaginea) lor cu persoanele care canta ? Apreciezi Vivaldi datorita creatiei sale sau personalitatii sale ?

Iar in al doilea rand, sunt destui romani care probabil fac fapte mult mai josnice "dincolo" si contribuie probabil intr-o proportie asemanatoare cu tiganii la 'patarea' romanilor.

Edited by bogdan3214, 09 March 2011 - 21:55.


#16
-Alin-

-Alin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2008

 bogdan3214, on 9th March 2011, 21:47, said:

E adevarat ce zici tu si sustin acest lucru, dar ce legatura are muzica care este "creatia"-in 10% din cazuri(si nu a alora care au patat imaginea) lor cu persoanele care canta ? Apreciezi Vivaldi datorita creatiei sale sau personalitatii sale ?
Am facut referire numai la tigani, nu si la manele. Unele mi le plac si mie si le pot numara pe degete, dar marea majoritatea au acelasi mesaj de rahat ce imprastie prostie in jur ( Eu sunt seful tau, te dobor dintr-o miscare, am bani de-i intorc cu furca, am tal3nt si norocul mi-e scris in frunte, etc )Si cine sufera ? copiii care au mintea usor influentabila (din cauza asta vedem statusuri pe yahoo de genul "FiTz3 @rf3 si tupeu asta e talentul meu") plus ca au voce gretoasa :)

 bogdan3214, on 9th March 2011, 21:47, said:

Iar in al doilea rand, sunt destui romani care probabil fac fapte mult mai josnice "dincolo" si contribuie probabil intr-o proportie asemanatoare cu tiganii la 'patarea' romanilor.
In mod clar! orice tara are asftel de "eroi", dar tiganii nu fac numai atat... se injosesc in ultimul hal cu cersetoria si noi suntem clasati in aceeasi oala cu ei. Cand sunt intrebati "where are you from? Romania Romania, I'm romanian... chiar am vazut niste stiri pe BBC cu titlul frumos scris "Romani la cersit la toate colturile londrei", de francezi sa nu mai vorbesc... ne-au inventat si salutul national.

Edited by -Alin-, 10 March 2011 - 04:04.


#17
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 -Alin-, on 10th March 2011, 03:51, said:

Am facut referire numai la tigani, nu si la manele. Unele mi le plac si mie si le pot numara pe degete, dar marea majoritatea au acelasi mesaj de rahat ce imprastie prostie in jur ( Eu sunt seful tau, te dobor dintr-o miscare, am bani de-i intorc cu furca, am tal3nt si norocul mi-e scris in frunte, etc )Si cine sufera ? copiii care au mintea usor influentabila (din cauza asta vedem statusuri pe yahoo de genul "FiTz3 @rf3 si tupeu asta e talentul meu") plus ca au voce gretoasa :)

In general acei copii care-si pun statusuri de genul mentionat de tine, au un IQ scazut(sa nu folosesc alte cuvinte jignitoare), iar ei oricum isi faceau simtita prostia printr-un fel sau altul , in acest caz fiind prin versuri "cocalaresti". Intotdeauna se aduc acuzatii manelelor bazate pe un numar intr-adevar mare de manele care au versuri similare cu ce-ai enuntat tu, dar totusi cum s-a mai spus, pentru a face o analiza obiectiva a unui gen trebuie sa iei toate elementele "puzzle-ului" in calcul, nu doar acele care ies in evidenta in mod negativ.



In mod clar! orice tara are asftel de "eroi", dar tiganii nu fac numai atat... se injosesc in ultimul hal cu cersetoria si noi suntem clasati in aceeasi oala cu ei. Cand sunt intrebati "where are you from? Romania Romania, I'm romanian... chiar am vazut niste stiri pe BBC cu titlul frumos scris "Romani la cersit la toate colturile londrei", de francezi sa nu mai vorbesc... ne-au inventat si salutul national.

Am zis si mai devreme. Sunt de acord. Tiganii , ca popor "la liber", sunt josnici.Chiar era o initiativa politica de a le transforma denumirea din rromi in tigani. Dar totodata revin la ideea mea de adineauri si anume, muzica si vietile personale ale cantaretilor trebuie tratate in mod diferit pentru a avea o imagine fidela a problematicii.

Edited by bogdan3214, 10 March 2011 - 18:45.


#18
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009
Bun,manelele inspira incultura.Corect.Totusi,celelalte genuri de muzica ce inspira?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate