Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#793
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postvisani80, on 11th April 2012, 13:51, said:

Lasati mutatiile, am mai spus-o: Primarul  trebuie sa raspunda pentru ceea ce NU a facut pana acum? A dormit 4 ani si pe banii nostri -  avem sau nu mutatie, noi platim taxe si impozite. O sa va promita alt candidat ca face drumul si iar asteptati 4 ani...


Pana acum stim ce s-a intamplat. Si anume nimic - pentru satul Visan.

Pentru a avea putere de decizie in zona, trebuie sa avem buletin de Barnova. DECI NU LASATI PE MAINE ce puteti face inainte de alegeri.

Am vorbit astazi cu domnul Toma, si a zis ca majoritatea nu avem contracte de vanzare cumparare si el e dispus sa faca, pentru cei care doresc, un contract de comodat (ca si cum ne-ar lua in spatiu) pentru a putea obtine buletin de Barnova (pana strangem banii pentru contractele de vanzare cumparare...). Si chiar a zis ca va suporta o parte din cheltuielile notariale cu acest contract de comodat. El chiar vrea sa ne implicam in evolutia cat mai pozitiva a infrastructurii din satul nostru.

Asa incat chiar nu vad de ce sa nu profitam de ocazie si vocea cartierului sa fie una autorizata si din acest punct de vedere.
Daca ne multumim doar sa platim taxe si impozite si nu avem mutatie, practic nu contam la alegeri. Ci doar contribuim intr-un fel sau altul la bugetul local, fara sa ne putem exprima optiunea in ceea ce priveste VIITORUL.

Sarbatori fericite!

#794
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Ce vorbiti .... PRIMA COMUNA DIN JUDET cu post de radio online!!!

Ultima stire de pe internet!

http://www.radio.barnova.in/


Ba chiar s-a organizat si cupa Barnova la fotbal acum de sarbatori.

http://cupabarnovei.blogspot.com/

Edited by betinal, 11 April 2012 - 22:05.


#795
nyekiddo

nyekiddo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2011
Cum ramane cu plata ratelor? La banca, asa cum e logic sau la sediu??? Cei care ati reusit sa platiti pe aprilie cum ati procedat?

#796
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Postnyekiddo, on 22nd April 2012, 01:30, said:

Cum ramane cu plata ratelor? La banca, asa cum e logic sau la sediu??? Cei care ati reusit sa platiti pe aprilie cum ati procedat?


eu am platit la sediu si mi s-a dat chitanta fara stampila.

#797
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
Numerele de la cabinetul primarului Nechita: 0722402750, 0723399887
Un vecin spune ca a vorbit cu sefa de cabinet a lui Nechita cand erau gropile alea mari in drum si s-a rezolvat.
Daca sunam mai multi si sesizam ca drumul devine impracticabil...........si ma refer si la pasrtea de asfalt din spate de la Onix, si la partea pietruita........... ma gandesc poate mai indreapta cat de cat.

#798
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 16.05.2011
Taxe și impozite mai mici
Exportă PDF - Taxe și impozite mai mici Tipărește pagina - Taxe și impozite mai mici Trimite unui prieten - Taxe și impozite mai mici
publicat de Popa Dan Constantin in Vineri , 20 Ianuarie 2012, 15:03

Primăria Bârnova s-a adaptat vremurilor de criză.

Impozite pentru terenuri mai mici cu 13% față de anul 2011.

Impozite pentru clădiri mai mici cu 13% față de anul 2011 pentru persoane fizice.

Impozite pentru clădiri mai mici cu 80% față de anul 2011 pentru persoane juridice.

Taxe locale 0.

Pentru detalii suplimentare urmăriți HCL4/2012

  primarul lucreaza.......

#799
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
In urma actiunilor de amenajare a drumului nostru comunal,satesc chiar, am gasit si cel mai bun mod de promovare a acestuia. Vezi atasamentul,daca nu incalc vreo regula prin publicarea imaginii.

Attached Files

  • Attached File  17.jpg   6.16K   43 downloads


#800
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 16.05.2011
Ieri s-au apucat de drum...cica baga 200 milioane lei vechi. Pune doar piatra, dar cat are, nu tot drumul. Ieri soferul de pe lama dormea de rupea. I-am spus ca merg dupa televiziune si si-a revenit. Mai discutam peste o luna cand piatra intra iar in pamant. Rusine...

#801
transamaliaexpres

transamaliaexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.08.2011

View PostFrom 26th April 2012, 11:19:

In urma actiunilor de amenajare a drumului nostru comunal,satesc chiar, am gasit si cel mai bun mod de promovare a acestuia. Vezi atasamentul,daca nu incalc vreo regula prin publicarea imaginii.
Bravo .....vecine e tare poza ar trebui pusa pe toate site urile europene cu traducerea de  rigoare doar doar s a gasi cineva sa neajute ...........macar moral

#802
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
au aparut sacii de cartofi de la pnl, promisiuni ca le face buletin , ca le da teren, ajutoare, ba mai mult, au ajuns atat de departe cu minciunile incat au promis la bietii oameni ca miercuri incep sa toarne asfalt pe drumul de visan, si astia au crezut.
ne si meritam soarta, e lispa crasa de educatie. ne lasam dusi de nas de niste cartofi si promisiuni, si ii lasam sa-si faca de cap.
crap de ciuda, pana acum statea gunoiul cu lunile, se jucau copii printre caini si gunoaie, acum inainte de alegeri au curatat gunoaiele si au pus 3 pubele, si le-au si golit.
de ani de zile nu am vazut atat de curat.
Rusine autoritatilor, ne arata ca se poate, si apoi isi baga picioarele.
incepe sa-mi para rau ca nu am intrat in politica sa le scuip in ochi din interior.

#803
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006
eu cred ca pe amaratii aia ce au nevoie de cartofi nu-i intereseaza drumul, ci numai sa le dea cineva cate ceva.
cum mai merg lucrarile ? intreb pentru ca sunt plecat .

#804
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 16.05.2011

View Postduamna, on 29th April 2012, 18:28, said:

au aparut sacii de cartofi de la pnl, promisiuni ca le face buletin , ca le da teren, ajutoare, ba mai mult, au ajuns atat de departe cu minciunile incat au promis la bietii oameni ca miercuri incep sa toarne asfalt pe drumul de visan, si astia au crezut.
ne si meritam soarta, e lispa crasa de educatie. ne lasam dusi de nas de niste cartofi si promisiuni, si ii lasam sa-si faca de cap.
crap de ciuda, pana acum statea gunoiul cu lunile, se jucau copii printre caini si gunoaie, acum inainte de alegeri au curatat gunoaiele si au pus 3 pubele, si le-au si golit.
de ani de zile nu am vazut atat de curat.
Rusine autoritatilor, ne arata ca se poate, si apoi isi baga picioarele.
incepe sa-mi para rau ca nu am intrat in politica sa le scuip in ochi din interior.

A fost primarul sambata in Visani...deh, vin alegerile. S-a plimbat pe ulite de 2, 3 ori, ne-a explicat ca face un drum cum nu am mai vazut, dar tot din pietris, si a plecat ca facea insolatie. Duminica, 3 tineri puneau la case si blocuri ziarul primariei Barnova, in care mai mult sunt poze cu primarul decat explicatii cu ce a facut in ultimii 4 ani de mandat. Rusine.
   Cat priveste drumul, vedem dupa ploi...

Edited by visani80, 02 May 2012 - 13:08.


#805
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006
rusine, nerusine, daca termina lucrarile la acest drum eu il felicit, pentru ca este mai bine mai tarziu decat niciodata.
sa stiti ca am vazut si drumuri mai rele umbland prin tara, insa am vazut si drumuri bune.

#806
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

View Postvaly2vv, on 3rd May 2012, 20:52, said:

rusine, nerusine, daca termina lucrarile la acest drum eu il felicit, pentru ca este mai bine mai tarziu decat niciodata.
sa stiti ca am vazut si drumuri mai rele umbland prin tara, insa am vazut si drumuri bune.
unde  ai vazut drumuri mai rele?
in padure?

#807
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Iar propunerea mea e sa evidentiem cumva, fiecare bloc in parte. Adica, sa se noteze,intr-un loc vizibil, numarul blocului. Cu negru,sa iasa in evidenta. VG1,VG2 s.a.m.d. Nu de alta,dar sa stie cei ce mai vin in cartier pe unde au treaba...
Voi ce ziceti? Numarul blocului,scris mare si eventual si denumirea strazii. Ca am vazut ca au si cate o denumire.

#808
cezar22

cezar22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2012
salutare,din greseala am dat peste acest forum,,detin un apartament in vg2 deoarece suntem plecati din tara nu ne-am confruntat cu problemele din cartier am fost in decembrie si am locuit pt prima data doar pt 3 sapt ,in aceasta perioada nu prea am avut timp timp sa ma lovesc de multe probleme,fiind o vreme destul de calda pt acea perioada a anului nu am prins zapada,insa stiu ca a urmat o iarna naprasnica dupa ce am plecat si presupun ca a fost un calvar pt toti locatarii din zona.intradevar pot sa mentionez ca am vazut multe lucruri neterminate, cum ar fi:usa la intrare in bloc nu era dar sa pus inainte de craciun,lucrarile de pe casa scarii neterminate,citind pe forum am vazut ca problema locurilor de parcare este ceva comun,desi la randul nostru am platit loc de parcare ne-am conformat situatie si am parcat in fiecare zi unde am gasit si noi loc.presupun ca vor mai dura ani buni pana lucurile se vor pune la punct in zona.
stie cineva daca se vor face finisajele pe casa scarii sau va trebui sa le facem noi?vreau sa mentionez caci chiar daca suntem la distanta vrem sa sustinem si sa ajutam daca putem in vreun fel la formarea unei convetuiri in cartier.
salutari..

#809
transamaliaexpres

transamaliaexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.08.2011

View Postcezar22, on 13th May 2012, 23:50, said:

salutare,din greseala am dat peste acest forum,,detin un apartament in vg2 deoarece suntem plecati din tara nu ne-am confruntat cu problemele din cartier am fost in decembrie si am locuit pt prima data doar pt 3 sapt ,in aceasta perioada nu prea am avut timp timp sa ma lovesc de multe probleme,fiind o vreme destul de calda pt acea perioada a anului nu am prins zapada,insa stiu ca a urmat o iarna naprasnica dupa ce am plecat si presupun ca a fost un calvar pt toti locatarii din zona.intradevar pot sa mentionez ca am vazut multe lucruri neterminate, cum ar fi:usa la intrare in bloc nu era dar sa pus inainte de craciun,lucrarile de pe casa scarii neterminate,citind pe forum am vazut ca problema locurilor de parcare este ceva comun,desi la randul nostru am platit loc de parcare ne-am conformat situatie si am parcat in fiecare zi unde am gasit si noi loc.presupun ca vor mai dura ani buni pana lucurile se vor pune la punct in zona.
stie cineva daca se vor face finisajele pe casa scarii sau va trebui sa le facem noi?vreau sa mentionez caci chiar daca suntem la distanta vrem sa sustinem si sa ajutam daca putem in vreun fel la formarea unei convetuiri in cartier.
salutari..
Salutare si eu sint in situatia ta ......numai ca ,mai trimit pe cineva din cind in cind pe acolo sa vad cum stau lucrurile .... sau montat usile la intrare iar interiorul din ce stiu eu e zugravit si e foarte curat  cam atat stiu in rest detalii pe t call iasi .ro

#810
cezar22

cezar22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2012
salut,nu stiam ca s-a varuit,si la noi mai merg parintii pe acolo dar chiar nu au mai fost in ultimele saptamani avand si ei treaba in perioada asta.
ar fi ceva daca ar mai face ceva cu drumul ala ca este o zona frumoasa si in plina dezvoltare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate